AKTUALNOŚCI 2020/21


| wrzesień | październik | listopad | grudzień | styczeń-luty | marzec | kwiecień | maj | czerwiec |


Wyniki konkursów

26.02.2021

W ramach obchodów Dnia Języka Ojczystego, dla uczniów uczących się zdalnie, zorganizowane zostały dwa konkursy:

1. Konkurs Recytatorski ,,Wierszyki łamiące języki”

2. Konkurs na Mistrza Poprawności Językowej.

W Konkursie Recytatorskim jury w składzie: p. Grzegorz Wiśniewski, p. Justyna Banaszek, p. Ewa Rogulska przyznało następujące miejsca:

I miejsce – Maja Michalczyk kl. 5b

II miejsce – Jakub Mąkowski kl. 4a

III miejsce – Zuzanna Wachnik kl. 4b

Wyróżnienia: Lena Żubertowska kl. 4a

Natasza Wdowicka kl. 4b

Emilia Mikusek kl. 5b

W dniach 23-24 lutego w formie testu online został przeprowadzony konkurs sprawdzający umiejętność posługiwania się poprawną polszczyzną.

Tytuł Mistrza Poprawności Językowej w kategorii klas 4-5 otrzymała Natasza Wdowicka z kl. 4b

2. miejsce zdobył Franciszek Stępień z kl. 5a, a 3. miejsce ex aequo zdobyli: Łukasz Ptaszyński z kl. 5a, Maja Krekora z kl. 5b i Jakub Mąkowski z kl. 4a.

Tytuł Mistrza Poprawności Językowej w kategorii klas 6-8 otrzymał Franciszek Błachnio z kl. 7b.

2. miejsce zdobyła Agata Błachnio z kl. 7b, a 3. miejsce zdobyła Weronika Kwas z kl. 8b.

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękuję za udział i życzę dalszych sukcesów.

O odbiorze nagród zostaniecie poinformowani w wiadomości prywatnej.

Ewa Sadkowska
by as

**************************

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

22.02.2021

21 lutego to Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto to przypomina nam, jak istotną rolę we wszystkich aspektach życia odgrywa język. Uczniowie naszej szkoły, mimo zdalnej nauki, chętnie włączyli się w obchody tego święta.

Klasy 4 i 5 wzięły udział w Konkursie Recytatorskim ,,Wierszyki łamiące języki”. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w najbliższą środę.

Dla klas 4-5 i 6-8 został zorganizowany Szkolny Konkurs ma Mistrza Poprawności Językowej. Już w środę dowiemy się, kto w naszej szkole jest Mistrzem Poprawności Językowej.

Uczennice klasy 7b przygotowały scenkę dramową pt.: ,,Przyjaciółeczki” promującą właściwe używanie naszego pięknego języka ojczystego. Ich umiejętności językowe i aktorskie można obejrzeć poniżej.

Obchody Dnia Języka Ojczystego są dobrą okazją, by zadbać o swój język. Zadbać można właściwie w jeden zasadniczy sposób – pracować nad sobą i dużo czytać, bo literatura utrwala i kształtuje nasz język.

Ewa Sadkowska
by as

**************************

Zajęcia koła plastycznego klas 1-3

22.02.2021

Zajęcia koła plastycznego jak widać na zdjęciach - pobudzają kreatywność uczniów, pomagają odkrywać przyjemność tworzenia, rozwijać zainteresowania i uzdolnienia poprzez wykorzystanie szeregu technik plastycznych.

Technika wydrapywanki bardzo się spodobała naszym uczniom z klas 1-3.

Ewa Rogulska
by as

**************************

WARSZTATY Z ARTETERAPII

19.02.2021

Arteterapia to terapia przez sztukę. Rzeźba, malarstwo, taniec czy śpiew otwierają nam dostęp do naszego wnętrza: emocji, potrzeb, lęków. Arteterapia pozytywnie wpływa na psychikę człowieka pozwala się odprężyć, zrelaksować, wyciszyć, uwalnia od napięć, ułatwia komunikację z innymi, zmniejsza poziom agresji oraz podnosi samoocenę. Jest ona dobra w każdym wieku, mogą z niej korzystać zarówno dzieci jak i osoby dorosłe. Należy podkreślić, że w arteterapii nie trzeba mieć żadnych uzdolnień w kierunku określonej dziedziny sztuki, to nie ma znaczenia. Działanie terapeutyczne ma sam proces twórczy.

W oddziałach przedszkolnych 0a, 0b, 0c odbyły się zajęcia z arteterapii z wykorzystaniem recyklingu, podczas których dzieci wykonywały drzewko szczęścia. W oddziale przedszkolnym 0a w dniu 18.02.2021 odbyły się warsztaty pokazowe dla nauczycieli kl. 0-III. Zajęcia prowadziła p. Monika Banaszek a pomagała jej p. Anna Ragus. Dzieci z wielkim zaangażowaniem i satysfakcją podeszły do wykonywania tego zadania. Była to bardzo atrakcyjna i ciekawa forma pracy.

Anna Ragus
Monika Banaszek
by as

**************************

WALENTYNKI

15.02.2021

W poniedziałek, 15.02.2021 r. w naszej szkole świętowaliśmy Walentynki. Uczniowie klas zerowych i klas I-III przyszli do szkoły ubrani na czerwono lub z elementami odzieży koloru czerwonego. Dzieci miały też ze sobą serduszka, kartki walentynkowe. Uczniowie, którzy mają zajęcia w trybie zdalnego nauczania, również byli ubrani na czerwono lub mieli elementy ubioru w kolorze czerwonym.

W zabawę włączyli się też dorośli, Dyrekcja, wychowawczynie klas 0-III, wychowawcy świetlicy, panie z obsługi.

Wszyscy wyglądali pięknie, radośnie, wspólna zabawa wyzwala pozytywne emocje i jednoczy społeczność szkolną.

Zofia Beczek
by as

**************************

KONKURS
plastyczno-filmowy

15.02.2021

Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji zaprasza do wzięcia udziału w konkursie plastyczno-filmowym - czas do 5 marca 2021 r. - na zilustrowanie Dekalogu Reguł Międzynarodowej Federacji Narciarskiej FIS pod nazwą Śnieżny Dekalog.

W konkursie mogą wziąć udział prace wykonane indywidualnie lub zespołowo (maksymalnie do 3 osób) w dwóch kategoriach wiekowych:

- kategoria I - wiek: 5-10 lat,
- kategoria II - wiek: 11-16 lat.

Na laureatów czekają atrakcyjne nagrody.

Więcej o konkursie na stronie policji

Ulotka
Regulamin

Dyrekcja
by as

**************************

Konkurs plastyczno - przestrzenny ROBOTEK

10.02.2021

Dnia 29.01.2021 r w naszej szkole dokonano prezentacji prac plastyczno-przestrzennych Robotek z surowców wtórnych, celem którego było rozbudzanie zainteresowań ekologicznych dzieci. W konkursie wzięli udział uczniowie klas 0-III. Z ilości przyniesionych eksponatów możemy wywnioskować, że konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem nie tylko wśród dzieci, ale także rodziców, którzy bardzo aktywnie włączyli się do wspólnej zabawy i wszyscy dali upust swojej fantazji oraz kreatywności. Wytwory uczniów zostały ocenione w dwóch kategoriach, I klasy zerowe, II klasy I-III. Uczniowie, którzy osiągnęli miejsca od I-III, zostali nagrodzeni ciekawymi nagrodami, a pozostali uczestnicy otrzymali wyróżnienia oraz drobne upominki. Wszystkim uczniom dziękujemy za udział w konkursie, życzymy dalszych pomysłów i inwencji twórczej przy kolejnych konkursach.

LAUREACI

Klasa 0

1.Blanka Papiernik
2.Małgorzata Sawicka
3.Martyna Kostecka
Wyróżnienie: Mikołaj Staros, Wiktoria Listopad

Klasa I

1.Grzegorz Kwaśniak
2.Małgorzata Szeląg
3.Weronika Krogulec
Wyróżnienie: Wiktoria Kwaśniak, Hanna Krogulec

Klasa II

1.Julia Mądra
2.Julia Staros
3.Antoni Kowalski
Wyróżnienie: Bartosz Dąbrowski, Aleksandra Śliz

Klasa III

1.Roksana Szaniawska/Dominika Marcińczak
2.Emilia Zając
3.Lena Fal
Wyróżnienie: Aleksandra Mikusek

D.Dubrow
E.Trojanowska
K.Papiernik
by as

**************************

Koło kodowanie

8.02.2021

W minionym półroczu chętni uczniowie z klas III uczestniczyli w zajęciach z kodowania i programowania. Zajęcia odbywały się w ramach realizacji innowacji pedagogicznej „Nauczanie przez kodowanie i programowanie”. Głównym celem projektu było wspomaganie zdobywania podstawowych kompetencji i umiejętności ucznia poprzez naukę programowania. W zajęciach brało udział 22 uczniów. Atrakcyjną dla dzieci formą pracy było budowanie robotów i ich programowanie z wykorzystaniem aplikacji LegoWeDo. Z powodu panującej epidemii i nauki zdalnej wykorzystano odpowiednie narzędzia takie jak: wirtualne maty do programowania oraz puzzle do Ozobota.

Justyna Banaszek
by as

**************************

OGŁOSZENIE

8.02.2021

Dostarczyła Ewa Trojanowska
by as

**************************

ZABAWA KARNAWAŁOWA
w klasie 0c

3.02.2021


by as

**************************

ZABAWA KARNAWAŁOWA

01.2021

Karnawał to miła, szalona, pełna wrażeń, kolorów, dźwięków i zabaw tradycja, nie tylko dla dorosłych. Zabawy karnawałowe  są atrakcją bardzo lubianą i długo wyczekiwaną również przez dzieci. Tak też było w naszej szkole ale w tym roku ze względu na pandemię zamiast wspólnego balu klasy 0-III zorganizowano w salach zabawy karnawałowe z zachowaniem reżimu sanitarnego..

W salach lekcyjnych było kolorowo i bajkowo. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, można było zobaczyć:  wróżki, królewny, księżniczki, piratów, policjantów, żołnierzy, superbohaterów, i wiele innych barwnych postaci, których nie sposób zliczyć i wymienić. Podczas wspólnej zabawy w poszczególnych klasach były tańce, zabawy i konkursy.

Zabawa była udana, o czym świadczyły uśmiechnięte buzie i rumiane policzki naszych uczniów.

P.Piwońska, K.Papiernik
by as

**************************

DZIEŃ BABCI I DZIADKA W KLASIE II A

22.01.2021

Z powodu koronawirusa pierwszy raz w historii babcie i dziadkowie nie wybiorą się na okolicznościowe imprezy w szkole.- Wszyscy czują zawód: dziadkowie, rodzice i uczniowie. Klasa IIa aby okazać swoją pamięć dziadkom przygotowała krótką część artystyczną. Kochane Babcie i Drodzy Dziadkowie życzymy Wam wszystkiego najlepszego!

Film na drive.google

P.Piwońska, K.Papiernik
by as

**************************

Cyfrowa biblioteka dla uczniów

20.01.2021

Audiobooki lektur i klasyki literatury, a także publikacje i artykuły z czasopism naukowych są już dostępne online oraz do pobrania i wykorzystania na komputerach i urządzeniach mobilnych. Cyfrowa biblioteka została otwarta w ramach Priorytetu 4 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Biblioteka Narodowa zakończyła prace związane z realizacją Priorytetu 4 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W ramach prac, realizując postulaty Ministerstwa Edukacji i Nauki, w cyfrowej Bibliotece Narodowej polona.pl przygotowane zostały kolekcje tematyczne zawierające lektury, zarówno obowiązkowe jak i uzupełniające, znajdujące się domenie publicznej. Kolekcje dostępne są pod poniższym linkiem:

Lektury szkolne - Szkoły podstawowe

Wszystkie publikacje dostępne są online oraz do pobrania i wykorzystania na komputerach i urządzeniach mobilnych. Lektury prezentowane w POLONIE posiadają warstwę tekstową pozwalającą na pełnotekstowe przeszukiwanie ich treści. Dostęp dla uczniów i nauczycieli jest darmowy i nie wymaga logowania w serwisie.


by as

**************************

Karnawał

19.01.2021

Miesiąc styczeń to okres hucznych balów i zabaw noworocznych.

W tym roku możemy jedynie z łezką w oku powspominać nasze szkolne bale karnawałowe a także obejrzeć zdjęcia archiwalne, które znajdują się na stronie naszej szkoły.

Ja zaś korzystając z okazji chciałabym przedstawić w skrócie najciekawsze zwyczaje karnawałowe obchodzone w dawnej Polsce.

Nazwa ,,karnawał pochodzi prawdopodobnie od słów carna vale, czyli mięso żegnaj! Dawniej ta nazwa wskazywała na to, by najeść się do syta i nacieszyć smakołykami. W Polsce początkowo używano nazwy zapusty, które oznaczały czas od Nowego Roku i Trzech Króli do Wielkiego Postu.

W tamtych czasach zimy były niezwykle długie i srogie, zaś życie we dworach i na wsiach bywało monotonne, dlatego zwyczaj ten przypadł naszym przodkom do gustu.

KULIG - to jedna z najpopularniejszych zabaw w dawnej Polsce przeznaczona dla najbogatszych: magnaterii i szlachty. Przejażdżka saniami zaprzęgniętymi w konie mogła trwać nawet kilka dni z krótkimi przerwami na sen. Odwiedzano wówczas okoliczne dwory, w których jedzono i pito. Kiedy już wszyscy się rozgrzali, najedli i wytańczyli, przy świetle pochodni i przy akompaniamencie skocznej muzyki ruszano w dalszą drogę.

Mieszczanie i chłopi zaś organizowali w okresie karnawału barwne pochody i zabawy na świeżym powietrzu. Często zakładano maski, by każdy mógł się dobrze bawić. Twarze natomiast czerniono sobie sadzą.

Najważniejszą postacią wśród przebierańców był Turoń - zwierzę symbolizujące siłę, zdrowie i energię. Pojawiał się także Niedźwiedź, Diabeł, Baba, Dziad, Cygan lub Żyd.

OSTATKI- zwane też ,,śledzikiem lub ,,podkoziołkiem to najhuczniej świętowane ostatnie dni karnawału, które trwały od Tłustego Czwartku do wtorku przed Środą Popielcową.

MENU KARNAWAŁOWE.

Na suto zastawionych stołach królował bigos, tłuste kiełbasy, mięsiwa, kasza ze skwarkami. Nie brakło też słodkości: tortów, pierników, owoców w miodzie i pączków. I tu ciekawostka: dawniej pączki wyrabiano z ciasta chlebowego, nadziewano słoniną i smażono na smalcu.

Pod koniec karnawałowych zabaw, czyli we wtorek przed północą, na stole pojawiał się podkurek - posiłek składający się z jaj, mleka i śledzi. Posiłek ten symbolizował przejście od mięsnych do postnych potraw.

W wielu regionach, we wtorek o północy posypywano podłogę popiołem a do izby wbiegał chłop z rybim szkieletem zawieszonym na patyku. Oznaczało to, że rozpoczyna się Wielki Post i czas zacząć przygotowania do Wielkanocy.

To były czasy!

D.Błachnio
by as

**************************

Sukcesy w XVII Gminnym Konkursie Kolęd i Pastorałek /online/

19.01.2021

XVII edycja Gminnego Konkursu Kolęd i Pastorałek w Sobolewie z racji obostrzeń sanitarnych odbyła się online. Konkurs cieszył się dużą popularnością zarówno wśród wykonawców i internautów. Rywalizacja odbywała się 10 stycznia 2021 r. na fan page'u Gminnego Domu Kultury, a o końcowej klasyfikacji decydowała ilość polubień filmu z wykonaniem kolędy lub pastorałki. W konkursie wzięło udział 29 uczestników z Gminy Sobolew w tym 8 uczniów z naszej szkoły, którzy zdominowali najwyższe lokaty w głosowaniu internetowym. Była to również promocja naszej szkoły w środowisku lokalnym i ogólnopolskim. Niektóre wykonania naszych uczniów mają już ponad 9 tysięcy wyświetleń.

Kategoria: klasy I – III

1. Maja Kowalczyk – 421 (ilość polubień)
5. Julia Nitka – 274

Kategoria: klasy IV – VI

1. Julia Dominiak – 335
5. Piotr Pietrzak – 154
6. Weronika Klimek – 95

Kategoria: klasy VII – VIII

1. Marta Kazimierak – 310
3. Agata Błachnio – 268
5. Julia Fijołek – 168

Konkursowych nagrań można posłuchać na fan page'u Gminnego Domu Kultury w Sobolewie.

Autor: K. Szostak
by as

**************************

Wytyczne szkoły podstawowe - powrót 18 stycznia 2020

18.01.2021

Dyrekcja
by as

**************************

Powiatowy Konkurs Wirtualny - Boże Narodzenie 2020

13.01.2021

Praca Julki

Miło nam zakomunikować iż rozstrzygnięto Powiatowy Konkurs Plastyczny w Garwolinie o tematyce Bożona­rodze­niowej, w którym uczennica z klasy III B - Julia Pracz zdobyła III Miejsce.

Na konkurs przesłano 181 prac plastycznych z całego powiatu.
Uczennicy serdecznie gratulujemy!

Więcej na tronie csik.garwolin.pl

Ewa Rogulska
by as

**************************

Galerie zdjęć kryją się pod miniaturkami. Chcesz obejrzeć - kliknij w zdjęcie

Liczba wejść:
Copyright (c) 2006. Wszystkie prawa zastrzeżone.