AKTUALNOŚCI 2020/21


| wrzesień | październik | listopad | grudzień | styczeń-luty | marzec | kwiecień | maj | czerwiec |


Dzień flagi

28.04.2021

Dzień Flagi, inaczej Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to polskie święto, które wprowadzone zostało na mocy ustawy z 20 lutego 2004 roku. 2 maja organizowane są różnego rodzaju akcje oraz manifestacje patriotyczne. Jedna z największych akcji, która miała miejsce w Dzień Flagi, odbyła się w Bytomiu w 2009. Ponad 500 osób utworzyło biało-czerwoną flagę z przygotowanych wcześniej i uniesionych w jednakowym czasie parasolek.

Obecnie popularne stało się noszenie w Dniu Flagi kokardy narodowej. Zwyczaj ten zapoczątkował prezydent Lech Kaczyński, a kontynuowany był zarówno przez Bronisława Komorowskiego, jak i Andrzeja Dudę. Dodatkowo 2 maja wielu Polaków wywiesza w swoich domach polską flagę.

Uczniowie z klas 6 przybliżyli to święto wykonując prace plastyczne w tej tematyce projektując witraż patriotyczny.

Ewa Rogulska
by as

**************************

WRĘCZENIE NAGRÓD W KONKURSIE ORTOGRAFICZNYM

26.04.2021

W marcu reprezentanci klas II i III wzięli udział w konkursie ortograficznym. Przygotowując się do konkursu uczniowie powtarzali zasady pisowni, rozwiązywali rebusy i krzyżówki zawierające wyrazy z trudnościami ortograficznymi. Ze względu pandemię i bezpieczeństwo dzieci, konkurs był prowadzony z podziałem na grupy. Po zakończeniu nauki w trybie online, dzieci mogły wrócić do szkoły, gdzie czekały na nich nagrody. Ich wręczanie odbywało się w małych grupach, gdyż nadal szkoła pracuje w trybie hybrydowym i nie wszyscy w danym dniu uczą się w szkole. Oto zwycięzcy:

klasy II

 • I miejsce - Beniamin Wicha kl. IIb
 • II miejsce - Filip Gromuł kl. IIa
 • III miejsce - Krzysztof Błażejczyk kl. IIa

klasy III

 • I miejsce - Maja Kowalczyk i Wojciech Gronkiewicz kl. IIIb
 • II miejsce - Emilia Zając kl. IIIa i Julia Telej kl. IIIb

Gratulujemy

organizatorzy: Dorota Dubrow i Justyna Banaszek
by as

**************************

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

22.04.2021

Od ponad 20 lat na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Święto zostało ustalone w 1995 r. z inicjatywy UNESCO. Tego dnia odbywają się liczne wydarzenia mające na celu promowanie czytelnictwa oraz ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.

Każdego roku organizacja UNESCO wybiera Światową Stolicę Książki. Tytuł zostaje przyznany miastu, które jest szczególnie zaangażowane w promocje książki oraz organizuje liczne lokalne wydarzenia przy wsparciu prezydenta.

Data obchodzenia Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, czyli 23 kwietnia, nie jest przypadkowa. Ten dzień jest szczególny w literaturze światowej – to rocznica narodzin lub śmierci wielkich artystów, m.in. Williama Shakespeare’a czy Vladimira Nabokova.

Pomysł święta narodził się w Katalonii – 23 kwietnia jest to dzień patrona św. Jerzego. Według tradycji kobiety otrzymywały od mężczyzn co roku czerwoną różę, która symbolizowała krew smoka, według legendy pokonanego przez św. Jerzego. Z biegiem lat również płeć piękna postanowiła obdarowywać mężczyzn, jednak zamiast kwiatów dawała książki.

Uczniowie z naszej szkoły zaangażowali się szczególnie akcentując ten dzień poprzez wykonanie plakatów, ilustracji zachęcających do czytania książek oraz poszanowania praw autorskich.

Zapraszamy do obejrzenia wirtualnej galerii prac plastycznych.

Zapraszamy również do poszerzenia swoich wiadomości klikając w poniższe linki:

Światowy Dzień Książki by Ewa Janicka on Genially

ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH by Apka on Genially

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich by Anna Slomska on Genially

Ewa Rogulska
by as

**************************

2 KWIETNIA - DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI O AUTYZMIE

10.04.2021

Już w 2007 roku, dzień 2 kwietnia został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Światowym Dniem Wiedzy o Autyzmie. Jego celem jest podnoszenie społecznej świadomości na temat zaburzenia uznanego przez ONZ za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata – obok raka, cukrzycy czy AIDS.

Zanim skończą Państwo czytać ten tekst, na świat przyjdzie około 250 dzieci. Dwoje z nich będzie miało prawdopodobnie zdiagnozowane całościowe zaburzenia rozwojowe, w tym także Autyzm.

Dziś, ani pewnie jutro nie będzie lekarstwa na Autyzm, dlatego trzeba zrobić wszystko, żeby osobom z Autyzmem żyło się lepiej. Niestety świadomość społeczna w kwestii Autyzmu jest w Polsce bardzo niska. Reakcje na odmienne zachowania osób z Autyzmem bywają okrutne i krzywdzące. Dziecko z Autyzmem jest zazwyczaj oceniane jako źle wychowane, niegrzeczne, wręcz rozwydrzone, a dorosły z Autyzmem to dziwak lub „psychol”. Ale nie musi tak być.

Jesteśmy różni, lecz równie ważni.
Nie odrzucaj, nie oceniaj, nie odsuwaj się, nie wykluczaj – dowiedz się więcej.

Autyzm to zaburzenie rozwojowe związane z nieprawidłową pracą mózgu. Osoby dotknięte Autyzmem mają problemy z komunikacją, postrzeganiem świata czy prawidłowym rozumieniem relacji społecznych. My, jako społeczeństwo, musimy sobie uświadomić, iż nie jest to ani lepsze, ani gorsze spojrzenie na świat – jest po prostu inne.

Symbolem solidarności z Autystykami jest kolor niebieski.
Każdy może wyrazić swą solidarność poprzez:

 • oświetlenie budynku na niebiesko;
 • nałożenie ubrania w kolorze niebieskim;
 • dodanie symbolu niebieskiej żarówki lub puzzla do swojego profilu na Facebook’u lub stronie internetowej.

Do akcji dołącza również nasza szkoła. W jednym z okien pojawi się niebieskie oświetlenie. Niech przypomina i uwrażliwia nas na problemy dużej grupy.

Ludzie z zaburzeniami autystycznymi są pośród nas.

Zachęcamy całą społeczność szkolną do włączenia się do akcji:

 • możesz wykonać własną instalację świetlną i przesłać zdjęcie,
 • możesz wykonać niebieską pracę plastyczną,
 • możesz odcisnąć niebieską łapkę czy wykleić serduszko.

Wszystkie dostarczone do nas prace umieścimy w naszym niebieskim oknie i nagrodzimy punktami. Dokładne informacje zamieszczono w Dzienniku Librus.

Nie bądź obojętny - dołącz.

Zespół PPP
by as

**************************

Powiatowy Konkurs Wielkanocny - wyniki

9.04.2021

W konkursie wzięli udział uczniowie szkół z terenu powiatu garwolińskiego. W sumie wpłynęło ponad 150 prac. Spotkanie z tradycją udało się doskonale ! Okazuje się, że dawne, nieco już zapomniane zwyczaje wielkanocne budzą zainteresowanie i ciekawość młodych osób. Liczba dostarczonych prac przewyższyła oczekiwania organizatorów a staranność wykonania ich zaskoczyła. Pięknie prezentowały się prace na wystawie pokonkursowej na górnym holu Domu Kultury w Garwolinie – szczególnie zwisające pod sufitem kolorowe pająki.

Miło nam poinformować, że uczeń z klasy 6 a Grzegorz Zawadzki zdobył II Miejsce w tym konkursie w kategorii - Pisanka.

Gratulujemy Grzesiowi i życzymy dalszych sukcesów plastycznych!

Więcej o konkursie...
Galeria na stronie csik.garwolin.

Ewa Rogulska
by as

**************************

Galerie zdjęć kryją się pod miniaturkami. Chcesz obejrzeć - kliknij w zdjęcie

Liczba wejść:
Copyright (c) 2006. Wszystkie prawa zastrzeżone.