AKTUALNOŚCI 2017/18


| wrzesień | październik | listopad | grudzień | styczeń-luty | marzec | kwiecień | maj | czerwiec |


Wakacyjne spotkanie grupy teatralnej

3.07.2018

3 lipca uczniowie z grupy teatralnej oraz zainteresowani tego typu zajęciami wzięli, udział w nocnych warsztatach teatralnych. Okazało się, że spotkanie cieszyło się zainteresowaniem i na spotkanie przyszło 26 osób. Celem zajęć była integracją grupy, praca nad dykcją, ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia i zabawy ruchowe, tworzenie krótkich scenek teatralnych W dalszej części zajęć uczniowie brali udział w warsztatach plastycznych podczas których zajmowali się charakteryzacją twarzy. Poznawali sposoby wyrażania emocji. Spotkanie było dobrym sposobem spędzenia wolnego czasu, a uczniowie aktywnie uczestniczyli w zabawach, tańcach i grach integracyjnych, które wprawiały całą grupę w dobry nastrój. Mimo, że grupa była bardzo zróżnicowana wiekowo ( od 7 do 15 lat) to wszyscy świetnie się bawili i aktywnie uczestniczyli w warsztatach. W programie przewidziano oglądanie filmów i przerwę na sen. Większość uczestników wolała jednak wykorzystać ten czas aktywniej i postanowiła się bawić, tańczyć i śpiewać, nawet najmłodsi nie marnowali czasu na sen. Spotkanie zakończyło się 4 lipca rankiem. Organizatorami spotkania były: J. Maraszek, E . Rogulska i J. Banaszek.

Dostarczyła J. Banaszek
by as

***********************************************************************************

↑ WAKACJE ↑

***********************************************************************************

Grupa Teatralna

22.06.2018

W środę 22 czerwca 2018 r. naszą szkołę odwiedziła pani Magdalena Warzecha aktorka Teatru Narodowego w Warszawie, odtwórczyni wielu ról filmowych, animatorka kultury. To wydarzenie jest początkiem współpracy z przedstawicielką świata sztuki, gdyż nasza grupa teatralna bierze udział w programie ”Mój Teatr”. Patronat nad projektem sprawuje Mazowiecki Instytut Kultury. Cieszymy się, że spośród prawie stu zgłoszeń , właśnie nasza szkoła została zakwalifikowana do finałowej dwudziestki uczestniczącej w programie. Program ma za zadanie wspieranie codziennej pracy teatralno-edukacyjnej z dziećmi i młodzieżą, aktywizację nowych osób zainteresowanych tym działaniem, ożywienie wokół teatru społeczności lokalnych, wspieranie także już istniejących działań teatralnych. Nasza grupa nosi nazwę „ Rewers” i obecnie pracuje nad przedstawieniem, które zaprezentujemy z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Pani Magdalena Warzecha chciała poznać uczestników grupy, udzieliła nam wskazówek dotyczących realizacji przedstawienia. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze, a dla uczniów było okazją do czerpania wiedzy od profesjonalistów.

Dostarczyła J. Banaszek
by as

**************************

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2017-18

22.06.2018

Kolejne dziesięć miesięcy nauki za nami. PRZED NAMI WYJĄTKOWE W TYM ROKU WAKACJE.

Dnia 22 czerwca zakończył się rok szkolny 2017/18.

W naszej szkole tradycyjnie uroczystość zakończenia roku szkolnego rozpoczęła Msza Święta, którą godz. 10.00 w kościele parafialnym odprawił ks. proboszcz Andrzej Oworuszko.

Po mszy cała brać uczniowska razem ze sztandarem udała się do szkoły. Na hali sportowej odbyła się dalsza część uroczystości.

Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrał dyrektor szkoły pan Krzysztof Łapacz. Powitał on wszystkich zebranych: księdza proboszcza, przewodniczącą Rady Rodziców panią Kingę Błachnio, rodziców2, nauczycieli, pracowników szkoły oraz uczniów.

Pan dyrektor stwierdził, że był to rok trudny ze względu na wprowadzanie nowej podstawy programowej i ze względu na trudności z dostarczeniem podręczników na czas do szkoły.

Mimo tych trudności osiągnięte przez uczniów wyniki napawają optymizmem.

4,35 to śr. ocen w szkole podstawowej

4,13 śr. ocen w gimnazjum

Ponadto 32% uczniów odbierze nagrody za śr. w nauce powyżej 4,75. Pan dyrektor podziękował też wszystkim pozostałym uczniom, którzy pracowali na miarę swoich potrzeb.

podziękowania otrzymali również nauczyciele za wzorową pracę, pracownicy szkoły za codzienną mozolną pracę, Rada Rodziców za fundowanie nagród, pan wójt za wsparcie finansowe, a ksiądz proboszcz za opiekę duchową.

W ostatnich słowach dyrektor zwrócił się do uczniów, aby dali odpocząć swoim smartfonom i tabletom, aby wypoczywali czynnie i bezpiecznie i wszyscy stawili się w nowym roku szkolnym.

Po przemówieniu swoje umiejętności zaprezentowali najmłodsi członkowie koła tanecznego. Po nich zatańczyli absolwenci gimnazjum. zaprezentowali swój mistrzowski układ taneczny. Dziewczęta wystąpiły w pięknych różowych kreacjach przepasanych srebrną taśmą.

Gdy wyprowadzono poczty sztandarowe nastąpiła najmilsza część uroczystości- wręczenie nagród.

Od tego roku przyznawana jest nowa nagroda: super koleżanka- super kolega. Nagroda przyznawana jest przez uczniów.

W tym roku otrzymała ją najsympatyczniejsza koleżanka, zawsze uśmiechnięta, w której zakochał się nawet pierwszoklasista. ( Kto to ? Tego nie zdradzimy.)

Wręczono także dwie nagrody ufundowane przez księdza proboszcza oraz nagrody za wyróżniające się wyniki w nauce, nagrody za czytelnictwo, za osiągnięcia w konkursach.

Po części oficjalnej przyszła pora na spotkania z wychowawcami.

Wszystkim uczniom, dyrekcji i nauczycielom życzymy wspaniałych wakacji!

Do zobaczenia we wrześniu!

Dostarczyła D. Błachnio
by as

**************************

Zakończenie roku szkolnego gimnazjum
21 czerwca 2018

21.06.2018

W czwartek 21 czerwca 2018 r. odbyło się uroczyste pożegnanie uczniów kl. III gimnazjum. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: wójt gminy pan Andrzej Koszutski, przewodnicząca Rady Rodziców pani Kinga Błachnio oraz uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły.

Mottem spotkania były słowa V. Howarda:
Zawsze idź przez życie
tak, jakbyś miał coś
nowego do nauczenia się,
a tak się stanie.

Spotkanie rozpoczęło przemówienie dyrektora pana Krzysztofa Łapacza.

Po przemówieniu i wprowadzeniu sztandaru, nastąpiło przekazanie sztandaru i symboli szkoły przez ucz. kl. III gimnazjum na ręce ich młodszych kolegów. Potem abiturienci złożyli ślubowanie.

Następnie odbyło się wręczenie nagród książkowych i rzeczowych uczniom za ich wybitne osiągnięcia.

Nagrodę wójta otrzymali następujący uczniowie:

 • Olga Kalinowska
 • Tomasz Kowalczyk
 • Emilia Pracz

Na koniec głos oddano drugoklasistom. Część artystyczna w ich wykonaniu rozpoczęła piosenka Do widzenia.

Artyści na scenę wchodzili po czerwonym dywanie. Uczniowie z klas trzecich otrzymali nagrody w różnych kategoriach:

 • papużki nierozłączki,
 • genialny umysł,
 • człowiek guma,
 • imprezowicze,
 • niepozorni przyjaciele,
 • idealne dziewczyny,
 • człowiek orkiestra,
 • szatan z III A...

Wychowawczynie kl. III p. Zosia Madejska i p. Agnieszka Kalbarczyk otrzymały pamiątkowe albumy ze zdjęciami swoich wychowanków. Takie same albumy otrzymali tegoroczni absolwenci gimnazjum.

Słowa podziękowania za przybycie oraz powodzenia na dalszej drodze życia, złożone przez pana dyrektora, zakończyły uroczystość.

Następna i zarazem ostatnia taka uroczystość już za rok.

D.B.
by as

**************************

OGŁOSZENIE

20.06.2018

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017/2018 nastąpi dnia 22 czerwca 2018 r.
O godzinie 10.00 Msza Św. w kościele parafialnym. Następnie przemarsz do szkoły i dalsze uroczystości na hali sportowej.

D.B.
by as

**************************

Wycieczka Laureatów konkursu Plakatowego
Potrafię alarmować straż pożarną

19.06.2018

We wtorek 19 czerwca 2018 uczniowie klasy VIc z Publicznej Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Sobolewie odwiedzili „Bezpieczny Dom” w Głównej Szkole Pożarniczej w Warszawie. Była to nagroda za wykonanie plakatu klasowego w Konkursie Ogólnopolskim - Jak alarmuję Straż Pożarną ? Grupa uczniów została Laureatami konkursu zajmując II miejsce wśród 349 innych szkół z całej Polski.

Podczas wycieczki uczniowie mogli doświadczyć w jaki sposób należy zachować się w sytuacjach zagrożenia oraz dlaczego warto wiedzieć w jaki sposób można je zminimalizować. Oprócz nowoczesnego sprzętu ratowniczo-gaśniczego mogli obejrzeć również specjalistyczne samochody strażackie.

Cennym poradom towarzyszyły pokazy umiejętności ratowników a sami uczniowie próbowali swoich sił podczas ćwiczeń resuscytacji krążeniowo-oddechowej u poszkodowanego, u którego wystąpiło podejrzenie nagłego zatrzymania krążenia, czyli ustanie czynności serca z utratą świadomości i bezdechem.

Ewa Rogulska
by as

**************************

Ratujemy i uczymy ratować

19.06.2018

Dnia 19 czerwca 2018r. uczniowie klas I-III uczestniczyli w zajęciach z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Celem spotkania było przypomnienie i utrwalenie zasad udzielania pierwszej pomocy oraz ćwiczenia praktyczne na fantomie. Zajęcia prowadzono w ramach programu "Ratujemy i uczymy ratować". Spotkanie było okazją by przygotować uczniów do bezpiecznego wypoczynku podczas wakacji.

E.F.
by as

**************************

Sprawozdanie z wycieczki do Torunia 12 - 13 czerwca 2018

22.06.2018

Gorąco zachęcamy do przeczytania wspomnień z wycieczki do Torunia. Sprawozdanie zostało napisane przez uczestniczkę wycieczki - Jagodę Kołodziejek.

Dnia 12 czerwca spod szkoły w Sobolewie wyruszyła wycieczka do Torunia.

Pierwszym punktem wycieczki była zapora na Wiśle we Włocławku. Zobaczyliśmy miejsce upamiętniające śmierć księdza Jerzego Popiełuszki.

Potem udaliśmy się do Ciechocinka. Obejrzeliśmy tężnie i wdychaliśmy powietrze wokół nich. Co niektórzy spróbowali wody solankowej.

Kiedy dotarliśmy do Torunia poszliśmy na obiad. Po obiedzie robiliśmy w piekarni pamiątkowe pierniki. Wieczorem zameldowaliśmy się w hotelu, a potem poszliśmy na basen.

Następnego dnia zjedliśmy śniadanie i udaliśmy się na spacer po Starówce. Byliśmy w Planetarium. Po spacerze poszliśmy do muzeum słynnego podróżnika Toniego Halika.

Potem spacerując po Starówce widzieliśmy fontannę z żabkami i muzykantem, a także pomnik Mikołaja Kopernika i jego dom.

Obejrzeliśmy też krzywą wieżę. Gdy ktoś oparł się plecami o ścianę wieży, mógł się przewrócić./p>

Zwiedziliśmy również kaplicę , w której został ochrzczony Mikołaj Kopernik.

W południe poszliśmy na obiad. Po obiedzie udaliśmy się w drogę powrotną do Sobolewa. Wycieczka była bardzo udana.

Jagoda Kołodziejek kl. III SP
by as

**************************

PODZIĘKOWANIA

12.06.2018

Dyrekcja, Rada Pedagogiczna, Rada Rodziców i Samorząd Uczniowski Publicznej Szkoły Podstawowej w Sobolewie składają serdeczne podziękowania za życzliwość, zaangażowanie, okazaną pomoc i ofiarność w organizacji XVII Biesiady Rodzinnej.

W Szczególności Dziękujemy Naszym Sponsorom:

 • Top Market - Sobolew
 • Robert Sowiński - przewozy autokarowe
 • Uzimex P.P.H.U. Załęski Z. Sokołów Podlaski
 • LUST - Stacja Paliw Sobolew
 • Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska Garwolin
 • SANTE Zakład Produkcyjny Sobolew
 • Hurtownia Warzyw i Owoców LOBO Garwolin
 • Bank Spółdzielczy w Łaskarzewie
 • AVON Cosmetics Polska SP. Z O.O
 • Pizzeria Daktyl Paweł Wiśnioch
 • FIRMA ALEX - Podłęż
 • Zakład Mięsny Mościbrody
 • Kino WILGA Garwolin
 • Pływalnia Garwolanka Garwolin
 • Pływalnia Ryki
 • Piekarnia Król, Błachnio, Wiśnioch
 • Piekarnia Żabczyńscy Łaskarzew
 • TOM- CAR Tomasz Komar
 • Sklep Spożywczy Monika Jarzęcka
 • Sklep Spożywczo-Przemysłowy Monika Głowala
 • Gabinet kosmetyczny Ines
 • Salon Fryzjersko-Kosm. WENUS - K. Głodek
 • Zakład fryzjerski NATALIA, Mitek Sylwia
 • Usługi fryzjerskie Danuta Błażejczyk
 • Salon fryzjerski AGNIESZKA
 • Farma Iluzji Mościska
 • Firma IGLOTEX
 • Sklep spożywczy Paradise
 • Salon Fryzjersko - Kosmetyczny Kameleon
 • Pielęgnacja Urody - Ilona Bieńko
 • MAR- Service Marek Zalech
 • HYDRO - INSTAL Władysław Bożek
 • Restauracja Jakubowa Izba
 • Kwiaciarnia Fantazja Dariusz Krupa, Sobolew
 • Sklep Mini- Max Stanisław Pogorzelski
 • P.P.H.U MAK-PIZ Zdzisław Bieńko
 • Zakład Krawiecki OLGA
 • Apteka Wiśnicka Halina

Dziękujemy również Serdecznie Powiatowej Komendzie Policji w Garwolinie oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Sobolewie za uczestnictwo w naszej biesiadzie.

Słowa podziękowania składamy nauczycielom za przygotowanie i nadzór nad przebiegiem uroczystości.

Serdeczne podziękowania przekazujemy rodzicom za zaangażowanie, poświęcenie swojego wolnego czasu i wielki wkład pracy włożony podczas Biesiady.

ORGANIZATORZY
by as

**************************

Prezentacja projektów edukacyjnych

10.06.2018

W bieżącym roku szkolnym uczniowie klas II gimnazjum pracując w dziesięciu grupach realizowali projekty edukacyjne. W dniu 6 czerwca 2018r. mogli przedstawić efekty swoich działań. Pierwsze zaprezentowały się grupy realizujące projekt z zajęć artystycznych - Ozdobne świece woskowe. Następnie swoimi dokonaniami pochwaliła się grupa z biologii - Cechy dominujące i recesywne u uczniów klas gimnazjalnych. Uczniowie z grupy teatralnej opowiedzieli o etapach powstawania przedstawienia teatralnego. Dwie grupy z języka polskiego z klasy II A przedstawiły swoje wersje książek elektronicznych, wykonanych w programie StoryJumper. Następna grupa opowiadała o doświadczeniach chemicznych połączonych z pokazem, które dostarczyły im wiedzy o kwasach. Kolejna grupa przedstawiła angielską rodzinę królewską. Później chłopcy z klasy II B zaprezentowali filmy o Sobolewie i naszej okolicy. Na koniec grupa dziewcząt z IIb przedstawiła prezentację o kuchniach świata połączoną z degustacją paluszków z kruchego ciasta z przyprawami.

A. Kalbarczyk
by as

**************************

UCZNIOWIE Z NASZEJ SZKOŁY NA 22 PIKNIKU NAUKOWYM

9.06.2018

W dniu 9 czerwca 2018 r. uczniowie naszej szkoły kolejny raz uczestniczyli w Pikniku Naukowym. Jest to największa w Europie plenerowa impreza o charakterze naukowym, organizowana po raz 22 na stadionie PGE Narodowy przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik. Uczniowie tu mogą poznać najnowsze zdobycze nauki z dziedziny fizyki, matematyki, chemii, medycyny prezentowane przez pracowników i studentów wyższych uczelni oraz instytucji naukowych. Podczas zabawy, w przystępny sposób przyswajać wiedzę- tym razem dotyczącą zjawiska jakim jest RUCH w różnych jego aspektach:

 • Świat w ruchu: atom, planeta, kosmos.
 • Ludzie w ruchu: społeczeństwo i transport.
 • Maszyna w ruchu: manipulatory, roboty, pojazdy.
 • Ciało w ruchu.

Najlepsze polskie uczelnie przygotowały swoje stoiska, na których zwiedzający mogli dowiedzieć się czym jest zjawisko przesunięcia, zmiany, translokacji. Mogli śledzić dynamikę w odniesieniu do najmniejszych cząstek aż po zderzenia gwiazd; od ruchu na styku neuronów aż po globalne migracje.

Świat nigdy nie zamiera w bezruchu. Podobnie nauka nie ustaje w wysiłkach, by ten zmieniający się świat opisać. Dlatego, by zrozumieć zasadę rzeczy, podążamy za naukowcami i chcemy zobaczyć, co wprawia mikro- i makrokosmos w ruch.

Dzięki tak wspaniałym imprezom, zorganizowanym z wielkim rozmachem, ale i starannością mali i duzi mają szansę poznać najnowsze osiągnięcia nauki i techniki.

Cieszymy się, że nasi uczniowie poprzez uczestnictwo w takich przedsięwzięciach poszerzają wiedzę i rozwijają swoje zainteresowania.

Dodatkową atrakcją była możliwość spotkania znanych i ciekawych osób. W stoisku radiowej Trójki gościł dr Tomasz Rożek, znany dziennikarz naukowy i fizyk, popularyzator nauki.

Organizatorzy: E. Pluta, M. Ragus
by as

**************************

***

7.06.2018

7. 06.2018r.nasi uczniowie godnie reprezentowali szkołę w gminnym konkursie recytatorskim poezji patriotycznej-Kocham moją ojczyznę; laureaci; Aleksandra Andrzejewska, Angelika Dominiak i Eliza Zdunek z kl. IIIa,Julia Mąkowska, Olga Szewczyk i Roksana Maraszek z kl.VIb oraz Marta Grabowiecka i Natalia Sikora/ kl.VIIc/, która zdobyła IIIm w swojej grupie wiekowej. wróciły z kolorowymi plecakami, zadowolone z miłego przyjęcia u sąsiadów. A pamiątka jak znalazł - w końcu wakacje! Uczennice przygotowały wychowawczyni pani Jolanta Kalinowska i polonistka pani Jolanta Lewandowska

Dostarczyła J. Kalinowska
by as

**************************

Klasa 3a Wycieczka do Podzamcza

4.06.2018

W poniedziałek 4 czerwca 2018 roku klasa 3a pod opieką pani J. Kalinowskiej i rodziców wybrała się na wycieczkę rowerowa. O godz.7.50 wszyscy uczniowie z opiekunami,stawili się na zbiórkę przy szkole by wyjechać do Podzamcza.

Na miejscu powitał nas Pan leśniczy i zaprosił do zwiedzania Izby Przyrodniczej im. Jana Pawła II. To była bardzo ciekawa lekcja przyrody,podczas której poznaliśmy różne ciekawostki z życia zwierząt i zobaczyliśmy eksponaty przyrodnicze.

Dzieciom bardzo spodobały się opowieści Pana lesniczego, aktywnie uczestniczyły w wykładzie. Po tej solidnej dawce wiedzy wszyscy udali się na posiłek w postaci własnoręcznie upieczonych przy ognisku kiełbasek i smakołyków przygotowanych przez rodziców.

Atrakcjom nie było końca, pani Jola przygotowała wraz z uczniami niespodziankę dla rodziców w postaci świetnego humorystycznego przedstawienia pt.Kopciuszek na wesolo.

Rodzice byli zachwyceni, nagrodzile aktorów ogromnymi brawami.

Następnie odbyło się przesłuchanie recytatorow poezji patriotycznej i wyłoniono 3 finalistki,które pojadą reprezentować szkole do Gończyc.

Następnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie terenu przyleglego do Izby Przyrodniczej. Zobaczyliśmy rozległy park nad rzeką Okrzejka, ruiny murów obronnych i dawnych stajni,pałac Zamoyskich,kamień upamiętniający zasadzenie dębu im.Jana Pawła II.

Na zakończenie wyprawy dzieci zrobiły pamarkowe zdjęcia i podziekowaly wszystkim organizatorom. Pogoda i humory dopisaly!

Grześ Zawadzki z mamą
by as

**************************

Laureaci Ogólnopolskiego Konkursu na Plakat Informacyjny
Potrafię alarmować straż pożarną

5.06.2018

Głównym zadaniem konkursu - o którym informowaliśmy w kwietniu - była popularyzacja wśród uczniów umiejętności zachowania się w przypadku wystąpienia zagrożenia, pogłębienia wiedzy na temat niebezpieczeństw związanych z żywiołami oraz możliwościach ochrony przed nimi oraz jak prawidłowo zgłosić zdarzenie w sytuacjach zagrożenia zdrowia, życia lub mienia.

Wyłonienie zwycięzców nastąpiło 30 maja 2018 r. w siedzibie Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.

Miło nam poinformować iż Laureatami konkursu plakatowego została grupa uczniów z naszej szkoły - klasa VIc.

Nagrodzeni uczniowie pojadą na wycieczkę jednodniową do jednej ze szkół PSP.

Gratulujemy uczniom z klasy VIc i życzymy dalszych sukcesów plastycznych.

Więcej...

Ewa Rogulska wych. klasy VIc
by as

**************************

Galerie zdjęć kryją się pod miniaturkami. Chcesz obejrzeć - kliknij w zdjęcie

Liczba wejść
Copyright (c) 2006. Wszystkie prawa zastrzeżone.