AKTUALNOŚCI 2016/17

(cały rok)

| wrzesień | październik | listopad | grudzień | styczeń-luty | marzec | kwiecień | maj | czerwiec |


Koniec czerwca


PODRĘCZNIKI DO KLASY ZEROWEJ

4.07.2017

Wybór podręcznika dla uczniów klasy zerowej w roku szkolnym 2017/18 nastąpi po dniu 25 sierpnia br.

Dyrekcja
A.S.

**************************

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2016-17

23.06.2017

Dnia 23 czerwca 2017 r. zakończył się kolejny rok szkolny. Po 10 miesiącach trudu nauki rozpoczęły się upragnione wakacje. Tego dnia poranek przywitał nas chmurami i deszczem.

W naszej szkole uroczystość zakończenia roku szkolnego 2016/2017 tradycyjnie rozpoczęła się o godz. 10.00 mszą św., którą odprawił ks. proboszcz Andrzej Oworuszko. Następnie po mszy cała brać uczniowska z nauczycielami i rodzicami przeszła wraz ze sztandarem do szkoły. Tam, na hali sportowej nastąpił dalszy ciąg uroczystości.

Atmosfera była bardzo podniosła.

Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrał p. dyrektor K. Łapacz. Powitał on wszystkich zebranych:ks.proboszcza, przewodniczącą i wiceprzewodnicząca Rady Rodziców, uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły. Pan dyrektor w krótkich słowach podsumował mijający rok szkolny. Porównał minione 10 miesięcy do rejsu statku. Z przyjemnością stwierdził, iż większość uczniów rok szkolny wykorzystała pracowicie o czym świadczą uzyskane przez nich oceny: średnia ocen w kl. Vc - 4,84 oraz 4,47 w kl. IIIA gimnazjum.

Potem nastąpiło wręczenie nagród książkowych i rzeczowych. nagrody otrzymali uczniowie, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w nauce oraz laureaci konkursów.

Nagrody książkowe Wójta Gminy Sobolew otrzymały następujące uczennice Marta Grabowiecka i Natalia Sołtys

Po raz pierwszy nagrody książkowe ufundował proboszcz naszej parafii ks. Andrzej Oworuszko. Ksiądz proboszcz nagrody wręczył: Mateuszowi Bezlerowi i Jakubowi Ślizowi.

Po tej części uroczystości uczniowie udali się do klas. Tam, z rąk wychowawców otrzymali dyplomy oraz świadectwa. Potem udali się do domu na zasłużony wypoczynek.

Wszystkim uczniom, dyrekcji i nauczycielom życzymy wspaniałych wakacji. Do zobaczenia we wrześniu!!!

Dostarczyła Błachnio Danuta
A.S.

**************************

22 czerwca - pożegnanie uczniów klas III gimnazjum

22.06.2017

W czwartek, 22 czerwca 2017 r. odbyło się w naszej szkole uroczyste pożegnanie ucz. kl. III gimnazjum. Uroczystość miała miejsce w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej. Przybyli zaproszeni goście: p. wójt A. Koszutski, dyrekcja szkoły, nieliczni rodzice, uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy szkoły.

Uroczystość rozpoczęło przemówienie p. dyrektora K. Łapacza. Pan dyrektor stwierdził w swoim wystąpieniu , że dzisiejszy dzień to czas podsumowań i refleksji. Dużym sukcesem dla nauczycieli jest fakt, iż 56 uczniów (wszyscy) zostało abiturientami szkoły. Życzył uczniom, aby za kilka lat byli dumni ze swoich osiągnięć. Dyrektor zapewnił jednocześnie, iż zawsze będą mile widziani w murach tej szkoły.

Po przemówieniu i wprowadzeniu sztandaru, nastąpiło uroczyste przekazanie sztandaru i symboli szkoły przez ucz. kl. III gimnazjum na ręce młodszych kolegów. Potem abiturienci złożyli ślubowanie.

Po ślubowaniu zapanował niewielki rozgardiasz - trzecioklasiści zaczęli wręczać kwiaty nauczycielom i pracownikom szkoły.

Potem nadszedł czas na miłe i wzruszające chwile. Pan wójt wręczył w imieniu swoim i Rady Gminy nagrody książkowe uczniom wytypowanym przez Radę Pedagogiczną. Otrzymali je następujący uczniowie: Izabela Grudzień i Piotr Chojnacki.

Następnie najlepszym abiturientom zaczął wręczać nagrody pan dyrektor. Nagrodę książkową za najlepsze osiągnięcia w nauce - średnia ocen 5,41 otrzymał Bartłomiej Ragus.

Po części oficjalnej przyszła pora na część artystyczną przygotowaną przez uczniów z kl. II (trwała dość długo). Występy rozbawiły i wzruszyły do łez zebranych na sali gości. Na zakończenie trzecioklasiści otrzymali od swych młodszych kolegów pamiątkowe kubki z logo szkoły.

Abiturientom życzymy dostania się do wybranych szkół średnich, sukcesów w nauce oraz wytrwałości w dążeniu do realizacji marzeń i życiowych celów. Niech waszym mottem staną się słowa naszego wieszcza narodowego A. Mickiewicza Wiedzę można zdobywać od innych, ale mądrości musimy uczyć się sami.

Dostarczyła D. Błachnio
A.S.

**************************

PODZIĘKOWANIE

21.06.2017

Dyrekcja Szkoły oraz Rada Rodziców przy Zespole Szkół w Sobolewie składa podziękowania wszystkim osobom i instytucjom, które przyczyniły się do organizacji 16 Biesiady Rodzinnej. Dziękujemy za bezinteresowną pomoc, życzliwość i ofiarność.

Słowa podziękowania składamy nauczycielom za przygotowanie i nadzór nad przebiegiem uroczystości.

Serdeczne podziękowania przekazujemy rodzicom za zaangażowanie, poświęcenie swojego wolnego czasu i wielki wkład pracy włożony podczas festynu.

Oto lista rodziców, którym dziękujemy za pomoc:

 • Izabela Bany
 • Iwona Błachnio
 • Kinga Błachnio
 • Urszula Grabowiecka
 • Iwona Kazimierak
 • Kamila Kołodziejek
 • Magdalena Kowalczyk
 • Kamil Kozdrój
 • Aleksandra Majsterek
 • Małgorzata Mąkowska
 • Agnieszka Pielak
 • Katarzyna Pielak
 • Paweł Pietrzak
 • Aneta Pracz
 • Ewa Sadurska
 • Lucyna Sawicka
 • Lena Sierańska
 • Agnieszka Staniak
 • Katarzyna Szostak
 • Ewa Trojanowska
 • Anna Zalech

Dziękujemy również pani Iwonie Błachnio za zorganizowanie fotobudki.

Kolejne podziękowania składamy sponsorom. Ich hojność niezwykle wzbogaciła atrakcyjność imprezy i wywołała wiele radości wśród jej uczestników.

Lista naszych sponsorów:

 1. Top Market Sobolew ul. Kościuszki 32 - główny sponsor
 2. Robert Sowiński - Przewozy autokarowe
 3. Uzimex. PPHU. Załęski Z. 08-300 Sokołów Podlaski, ul. Malownicza 34
 4. LUST - Stacja Paliw Sobolew
 5. OKRĘGOWA SPÓŁDZIELNIA MLECZARSKA GARWOLIN 08-410 Wola Rębkowska ul. Ogrodowa 17
 6. SANTE Zakład Produkcyjny 08-460 Sobolew ul. Polna 55
 7. Hurtownia Warzyw i Owoców LOBO Garwolin
 8. Bank Spółdzielczy w Łaskarzewie
 9. Tom-Car Tomasz Komar - warsztat samochodowy
 10. Pizzeria Daktyl Paweł Wiśnioch
 11. Hurtownia Mrożonek REN Radom
 12. Zakład Mięsny Mościbrody
 13. Kino WILGA Garwolin
 14. Pływalnia Garwolanka
 15. Pływalnia Ryki
 16. Pielęgnacja Urody - Ilona Bieńko
 17. Gabinet kosmetyczny Ines
 18. Salon Fryzjersko-Kosmetyczny WENUS – Katarzyna Głodek
 19. Mitek Sylwia Zakład Fryzjerski NATALIA
 20. Usługi Fryzjerskie Danuta Błażejczyk
 21. Salon Fryzjerski AGNIESZKA
 22. Farma Iluzji Mościska
 23. Stajnia Kaleń
 24. Sklep Spożywczy Monika Jarzęcka
 25. Sklep Spożywczy Paradise
 26. Piekarnia Żabczyńscy
 27. Piekarnia Król, Błachnio, Wiśnioch

Serdeczne podziękowania składamy Powiatowej Komendzie Policji w Garwolinie oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Sobolewie za pomoc podczas Biesiady.

Dziękujemy także pracownikom szkoły za zaangażowanie podczas organizacji imprezy i czuwanie nad jej przebiegiem.

Dyrekcja Szkoły i Rada Rodziców
A.S.

**************************

Zakończenie roku szkolnego

17.06.2016

Dnia 23 czerwca uroczyste zakończenie roku szkolnego 2016/2017. O godz.10.00 Msza św. w kościele parafialnym. Następnie przemarsz do szkoły i uroczystości na hali sportowej.

Małgorzata Ragus
A.S.

**************************

Wycieczka do teatru Rampa i Muzeum Bajek i Baśni

14.06.2017

Awantura o Basię to sztuka teatralna na podstawie znanej powieści Kornela Makuszyńskiego, którą obejrzeli uczniowie z Akademii Kreatywnego Rozwoju w teatrze Rampa w Warszawie. Wzruszająca i zabawna historia Basi Bzowskiej, która po śmierci matki trafia do różnych opiekunów, podbiła serca naszych młodych widzów.

Kto ma być prawnym opiekunem Basi i gdzie ma zamieszkać? Co się stanie kiedy podrośnie? Czy uda się odnaleźć zaginionego ojca Basi? Czy miłość dziecka jest w stanie pokonać przeciwności losu? Odpowiedź na te wszystkie zagadkowe pytania nasi uczniowie odnaleźli bez trudu oglądając Awanturę o Basię.

Ciekawe kostiumy, piękne piosenki wywołujące uśmiech i łzy oraz niezapomniane kreacje aktorskie to niewątpliwe atuty tego spektaklu.

Link fragment sztuki teatralnej, którą obejrzeliśmy - Awantura o Basię

Po obejrzeniu sztuki teatralnej udaliśmy się do ciekawego miejsca - Muzeum Bajek i Baśni w Konstancinie. Spotkanie z bajką i baśnią prowadził pan Michał Malinowski, który na początku zaprezentował w bardzo ciekawej interpretacji kilka bajek z różnych stron świata. Uczniowie następnie tworzyli wielkie budowle z klocków MuBaBaO oraz wymyślali opowieści, które zaprezentowali przy użyciu papierowych teatrzyków. Nie zabrakło również wspaniałej zabawy z Bajkostworami.

Wycieczka została zorganizowana dzięki projektowi Szkoła Równych Szans VI edycja z Funduszy Europejskich. Wydatek współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz z budżetu państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020

Ewa Rogulska
A.S.

**************************

Konkurs Co w lesie piszczy?

7.06.2017

W dniu 7.06.2017 odbyła się V edycja konkursu Co w lesie piszczy? Konkurs został zorganizowany przez Nadleśnictwo Garwolin na Ścieżce Przyrodniczo-Kulturowej w Hucie Garwolińskiej. Na trasie ścieżki, na ośmiu stanowiskach, drużyny zmagały się z rozpoznawaniem ptaków, ssaków, drzew i krzewów, tropów zwierząt, bezkręgowców, płazów i gadów, roślin chronionych i zielnych oraz grzybów. Na 24 szkoły biorące udział w konkursie nasza trzyosobowa drużyna okazała się najlepsza - zajęliśmy I miejsce. Uczennice, które wykazały się znakomitą znajomością rozpoznawanych gatunków to:

 • Daria Kozdrój ucz. kl. VIb
 • Marta Grabowiecka ucz. kl. VIc
 • Natalia Sikora ucz. kl. VIc
 • Do konkursu przygotowały się pod kierunkiem nauczyciela przyrody p. Haliny Janisiewicz.

  Chcę przypomnieć, że jest to już druga wygrana w/w konkursie - I miejsce zajęliśmy również w 2011.

  Przygotowała H. Janisiewicz
  A.S.

  **************************

  III Dzień Rodziny w klasie IIa

  6.06.2017

  Atrakcje na uroczystości Dnia Rodziny w dn. 6.06.2017, który obchodziliśmy już po raz trzeci, obejmowały: inscenizację okolicznościową w wykonaniu dzieci oraz występ rodziców, którzy podjęli wyzwanie i w pięknych strojach zaprezentowali inscenizację Rzepka.

  Posileni, ruszyliśmy na wyprawę po Kobusach, rozwiązując kolejne rymowane zadania - zagadki, przygotowane przez mamę Filipka, p. Kasię. A na miejscu już czekała na nas nagroda - pyszne i zimne lody a dzień był gorący.

  Dzieci wymieniły się z rodzicami prezentami. Chętnie bawią się grą zręcznościową, którą otrzymały. Dużo zabawy dostarczyły atrakcje, w które wyposażony jest plac zabaw na Kobusach - polecamy.


  Wychowawca kl. IIa J. Kalinowska
  A.S.

  **************************

  Wycieczka do teatru Rampa i Manufaktury Cukierków

  6.06.2017

  Grupa uczniów z Akademii Kreatywnej Twórczości w dniu 6.06.2017 r. uczestniczyła w wycieczce edukacyjno-rozrywkowej w Warszawie. Edukacja w Manufakturze Cukierków połączona z własnoręcznie wykonanymi lizakami przebiegała w wesołej atmosferze. Każdy uczestnik zajęć wykonał swoją słodką pamiątkę, według instrukcji prowadzących zajęcia i oczywiście według własnego pomysłu.


  Link dla ciekawskich jak to się robi: www.youtube.com/watch?v=j5s1tpkrjDY

  Wspaniałym przeżyciem dla uczestników Akademii było obejrzenie przepięknego musicalu „Książę czy żebrak” w teatrze Rampa w reżyserii Teresy Kurpias-Grabowskiej. Musical ten to - ponad pięćdziesiąt kolorowych, fantastycznych kostiumów, 21 poruszających piosenek, bogata scenografia, zapierające dech w piersiach choreografie, opracowane przez hiszpańskiego choreografa Santiago Bello, tworzącego w Polsce i na świecie oraz niezwykła gra świateł.

  Głównym atutem przygotowanej przez teatr muzyczny TINTILO inscenizacji to doskonały poziom artystyczny młodych aktorów oraz dobrze dobrani zawodowi aktorzy.

  Musical ten z pewnością rozbawił, wzruszył nas wszystkich. Myślę, że pozostanie na długo w pamięci wszystkich odbiorców sztuki z naszej Akademii Kreatywnej Twórczości.

  Wycieczkę zorganizowano i sfinansowano w ramach projektu - Szkoła Równych Szans VI edycja.

  Dostarczyła E. Rogulska
  A.S.

  **************************

  KLASY 0B i 1b W MUZEUM WSI LUBELSKIEJ

  6.06.2017

  W dniu 6 czerwca klasy 0b i Ib wraz z opiekunami wybrały się na wycieczkę do Muzeum Wsi Lubelskiej.

  Klasa I wzięła udział w lekcji muzealnej na temat: Od łuczywa do żarówki. Zaprezentowano dzieciom dawne sposoby rozpalania ognia i oświetlania wnętrz mieszkalnych. Dzieci poznały warunki życia mieszkańców wsi i dworów w pierwszej połowie XX w., oraz ogromny postęp technologiczny jaki miał miejsce w minionym stuleciu.

  Lekcja dla grupy 0 wprowadziła dzieci w zagadnienie dawnych zabaw i zabawek, które towarzyszyły dzieciństwu ich babć i dziadków. Dzieci ćwiczyły się w umiejętności rozpoznawania materiałów i surowców naturalnych, z których były wykonywane. Miały także możliwość pobawienia się niektórymi z nich. Poznały sposoby wykonania tych zabawek z podkreśleniem ich funkcji jakie spełniały w rozwoju dzieci.

  A.M i E.F
  A.S.

  **************************

  16 BIESIADA RODZINNA

  4.06.2017

  16 Biesiada Rodzinna odbyła się 4 czerwca 2017 r. na placu przed Zespołem Szkół. Pogoda jak zwykle dopisała. Główne uroczystości zorganizowano na scenie, którą przepięknie ustrojono biało-niebieskimi balonami oraz kolorowymi kwiatami i motylami.

  Program uroczystości był bardzo bogaty. Uczniowie szkoły zaprezentowali swoje umiejętności wokalne, taneczne, recytatorskie i aktorskie.

  Na festyn licznie przybyli rodzice z dziećmi, starsi mieszkańcy Sobolewa oraz goście z okolicznych miejscowości. Swoimi samochodami przyjechali strażacy i policjanci. Pierwsi goście przybyli już przed godziną 15.00, aby zająć jak najlepsze miejsca.

  Imprezę rozpoczęła Iza Bożek - III miejsce w XII Powiatowym Konkursie Piosenki Europejskiej Eurowizja 2017.

  Następnie na scenie zaprezentowały się najmłodsze grupy taneczne z kl. 0-III.

  Po występach tanecznych widzowie mogli się dowiedzieć co dzieje się w szkole podczas przerw i podczas lekcji. Wiadomości tych dostarczyło przedstawienie Szkolne M jak miłość.

  Szkolne koło teatralne wystawiło sztukę Chatka na moczarach. Widzowie mogli zachwycać się nie tylko grą aktorską, ale także niezwykle ciekawą dekoracją. Po przedstawieniu aktorzy rozdali ulotki na temat zdrowej żywności i zdrowego odżywiania.

  Po raz pierwszy przed tak licznie zgromadzoną publicznością miała okazję zaprezentować się kl. 0C. Pięknie wystrojone maluchy recytowały wiersze oraz zatańczyły Zasiali górale.

  Wiele śmiechu wywołała inscenizacja wiersza Rzepka w wykonaniu uczniów i rodziców kl. IIA. Było to spełnienie wieloletnich marzeń wychowawczyni p. Joli Kalinowskiej. Oprócz aktorskiego wykonania uwagę zwracały przepiękne stroje wykonawców, a zwłaszcza oryginalny strój tytułowej rzepki.

  Dużym zainteresowaniem cieszyło się też widowisko Kocham cię Polsko!

  Na scenie zaprezentowały się także taneczne grupy projektowe ze szkoły podstawowej i gimnazjum. Nieco zmęczona publiczność ochoczo podrygiwała w takt gorących rytmów.

  W trakcie biesiady ogłaszano laureatów konkursów, które organizowano w ciągu całego roku szkolnego. Podsumowano także akcję Owoce i warzywa w szkole.

  Oprócz występów na scenie odbywało się szereg imprez towarzyszących. Dzieci wraz z rodzicami mogły wziąć udział w konkursie plastycznym Stacja marzeń PKP.

  Ciekawi wiedzy uczestniczyli w Laboratorium chemicznym oraz w zajęciach Mali badacze przyrody. Zajęcia te odbywają się w ramach projektu. Efekty ich prac prezentowane były na gazetkach umieszczonych obok sceny.

  Ponadto na boisku szkolnym odbywały się konkurencje sportowe dla uczniów kl.0-III oraz mecz piłki nożnej dla starszych chłopców. Za sceną zaś rozegrano mecz piłki siatkowej plażowej.

  Tuż po godz. 17.00 ogłoszono konkurs dla młodzieży w układaniu kostki Rubika oraz konkursy-niespodzianki dla rodziców. Zdradzamy tajemnicę. Dla mam był to rzut beretem, zaś ojcowie rzucali wielką oponę. Na zwycięzców czekały atrakcyjne nagrody: między innymi bezpłatne usługi kosmetyczne i fryzjerskie.

  W działającej Foto Budce chętni mogli zrobić zdjęcia, które były błyskawicznie wywoływane.

  Na maluchów czekało wiele atrakcji: dmuchane zamki, pływające łódki w basenach, nauka wiązania balonów, robienie gigantycznych baniek mydlanych.

  Zmęczeni i głodni uczestnicy festynu mogli posilić się w dwóch zorganizowanych punktach gastronomicznych. Głodomorzy mogli zjeść: hot-dogi, zapiekanki, frytki, gofry, oraz pyszne ciasta. Na spragnionych czekały zimne i gorące napoje. Dla głodnych (a raczej już najedzonych) też przygotowano nagrody. Wystarczyło tylko wypełnić przygotowane karteczki, które brały udział w losowaniu atrakcyjnych rzeczy.

  Ogłoszenie wyników konkursów oraz wręczenie nagród odbyło się pod koniec biesiady. Kto wygrał? Tego nie zdradzimy.

  Prowadzący podziękowali także szerokiemu gronu sponsorów za hojne wsparcie, które przyczyniło się do uświetnienia imprezy.

  16 Biesiada Rodzinna zakończyła się tuż przed godz. 20.00. Przyczyniła się do tego kapryśna pogoda: deszcz i grzmoty. Mimo tego faktu biesiadę możemy uznać za udaną. Następna już za rok!!!

  Dostarczyła Danuta Błachnio
  A.S.

  **************************

  PREZENTACJA PROJEKTÓW EDUKACYJNYCH

  1.06.2017

  W bieżącym roku szkolnym uczniowie klas II gimnazjum współpracując w dziewięciu grupach realizowali projekty edukacyjne. W dniu 1 czerwca 2017r. mogli przedstawić efekty swoich działań. Pierwsza zaprezentowała się grupa realizująca projekt z biologii o zaletach i wadach jogurtów, połączony z degustacją jogurtu naturalnego. Następnie swoimi dokonaniami pochwaliły się grupy przygotowujące jednobarwne i kolorowe świece żelowe. Uczennice z klasy II A przedstawiły angielsko-polską książkę elektroniczną wykonaną w programie Canva. Kolejna grupa przedstawiła prezentacje o krajach anglojęzycznych. Później o życiu i utworach Henryka Sienkiewicza opowiedzieli chłopcy z klasy II B. Przedostatnia grupa zaangażowała innych uczniów do gry edukacyjnej Jeden z dziesięciu, zadając im pytania z geografii. Na koniec dwie grupy pokazały działania robotów zaprogramowanych tak, że jeden przemieszczał się do wskazanego miejsca, a drugi poruszał się po wyznaczonej linii czy reagował na przeszkody.

  A. Kalbarczyk
  A.S.

  **************************

  PROMOCJA CZYTELNICTWA

  1.06.2017

  1 czerwca 2017 r. uczniowie klas 0-III uczestniczyli w spotkaniu podsumowującym konkursy: czytelniczy, recytatorski i plastyczny pt „Okładka do ulubionej książki”. Celem odbywających się konkursów było zachęcanie uczniów do czytelnictwa i ukazanie wartości, jakie niosą nam książki. Uroczystość rozpoczęli gimnazjaliści przypominając młodszym kolegom postać H. Ch. Andersena i prezentując scenkę z baśni „Dziewczynka z zapałkami”, zachęcając do lektury baśni. Następne reklamy książki przygotowali najmłodsi uczniowie, była to bajka S. Michałkowa „Nie płacz koziołku” oraz pantomima przygotowana na podstawie książki Cz. Janczarskiego „Jak Wojtek został strażakiem”. Wszystkie scenki przygotowali uczestnicy zajęć teatralnych realizowanych w ramach projektu „Szkoła Równych Szans VI edycja”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz z budżetu państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020. Po prezentacji reklam książek wręczono nagrody uczniom uczestniczącym w szkolnym etapie konkursu im. Kornela Makuszyńskiego. Ogłoszono także wyniki konkursu plastycznego „Okładka ulubionej książki”.

  Zwycięzcami okazali się:

  Klasy 0:

  • I miejsce: Lena Żubertowska, kl. 0a
  • II miejsce: Magdalena Pielak, kl. 0a
  • III miejsce: Amelia Krogulec, kl. 0c
  • wyróżnienie: Julia Pracz, kl. 0c, Zuzanna Rosłaniec, kl. 0a

  Klasy I-III:

  • I miejsce: Aleksandra Kusak, kl. IIIb
  • II miejsce: Natalia Rulak, kl. Ib
  • III miejsce: Aleksandra Dziubak, kl. IIb
  • wyróżnienie: Maja Pielak, kl. Ib, Emilia Mikusek, kl. Ib, Julia Kaźmierak, kl. IIIc…

  W dalszej części spotkania wręczono nagrody uczestnikom i zwycięzcom konkursu czytelniczego. W konkursie wzięło udział 60 czytelników, którzy na drodze eliminacji podchodzili do zadań, rozwiązując testy z pięciu podanych wcześniej lektur. W maju przeprowadzono eliminacje.

  Na poziomie klas I zwycięzcami okazali się:

  • Julia Kazimierak - kl. Ia,
  • Dominik Skocz - kl. Ib,
  • Paweł Filipowicz - Ib,
  • Maja Krekora - kl. Ib

  Na poziomie klas II najlepsi zawodnicy to:

  • Wojciech Pietrzak - IIb
  • Eliza Zdunek - kl. IIa
  • Maciej Pwelec, - IIa
  • Jagoda Kołodziejek - IIa
  • Angelika Dominiak - IIa
  • Nina Sierańska - kl. IIb

  Na poziomie klas III najwięcej punktów zdobyli:

  • Nina Lewandowska, - kl. IIIb
  • Natalia Białecka - kl. IIIa,
  • Oliwia Gazda - kl. IIIa
  • Zuzanna Bieńko - kl. IIIb
  • Natalia Szostek - kl. IIIc.

  Na zakończenie spotkania dyrektor szkoły K. Łapacz i pani dyrektor M. Ragus złożyli uczniom życzenia z okazji Dnia Dziecka i poczęstowali wszystkich cukierkami.

  Justyna Banaszek
  A.S.

  **************************


  Czerwiec

  Paraolimpiada w Garwolinie

  31.05.2017

  W dniu 31 maja 2017 roku grupa uczniów z naszej szkoły brała udział w XII Powiatowej Paraolimpiadzie, która odbywała się w Garwolinie. Podczas zawodów uczestnicy rywalizowali ze sobą w różnych konkurencjach sportowych. Wszyscy zawodnicy z ogromnym zaangażowaniem wykonywali zadania sportowe. Towarzyszyły temu wielkie emocje: euforia, radość, były też łzy, bo pragnienie zwycięstwa było wielkie. Z Paraolimpiady uczestnicy przywieźli puchar, dyplom oraz każdy stał się posiadaczem złotego medalu i paczki z upominkami. Wszyscy zadeklarowali, że za rok znowu pojadą.

  Więcej...

  A. Ulaszewska
  A.S.

  **************************

  Eurowizja 2017

  30.05.2017

  30 maja w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. J. Piłsudskiego w Garwolinie odbyła się XII edycja Powiatowego Konkursu Piosenki Europejskiej Eurowizja 2017. Bardzo liczny udział wzięli wokaliści ze szkół średnich, gimnazjalnych i podstawowych z naszego powiatu. Wśród uczestników znaleźli się również uczniowie naszego gimnazjum i szkoły podstawowej. Trzecie miejsce w konkursie wyśpiewała Izabela Bożek, odbierając z rąk Starosty Powiatowego dyplom i nagrodę rzeczową. Pozostałe uczestniczki: Marta Kusak, Inga i Wiktoria Sierańskie zaprezentowały się bardzo dobrze i otrzymały dyplomy wyróżnienia za swoje występy.

  Krzysztof Szostak
  A.S.

  **************************

  Dzień Szwajcarski

  29-31.05.2017

  W naszej szkole w ramach wychowania europejskiego w dniach 29-31 maja 2017 r. odbył się Dzień Szwajcarski. W klasie językowej uczniowie szkoły Podstawowej i Gimnazjum mogli podziwiać występy w wykonaniu uczniów klasy 1 gimnazjum, którzy wcielili się w rolę obywateli Szwajcarii i odegrali scenki z ich życia. Mieliśmy okazję dowiedzieć się wielu ciekawostek i obejrzeć bardzo ciekawą prezentację, która przybliżyła nam życie i kulturę tego kraju. W programie nie zabrakło piosenek niemieckich oraz wręczenia nagród laureatom konkursów. Podczas akademii został odczytany list z Ambasady Szwajcarskiej od samego ambasadora. Wszyscy uczniowie z wielkim zainteresowaniem przyglądali się wystawianym scenkom i mamy nadzieję że wynieśli z tego jak najwięcej. Poprzez zorganizowanie dnia języków po raz kolejny chcieliśmy pokazać uczniom, iż uczenie się języków obcych pomaga nam się wzajemnie zrozumieć oraz przekroczyć granice kulturowe.

  W. Sierańska i K. Zdunek z kl. IIIA
  A.S.

  **************************

  IV Ogólnopolski Konkurs Plastyczny
  Piękna Nasza Polska Cała

  29.05.2017

  Uczniowie naszej szkoły pracujący na zajęciach plastycznych w ramach Projektu Szkoła Równych Szans VI edycja przygotowali kilka prac na Ogólnopolski Konkurs Plastyczny - Piękna Nasza Polska Cała.

  Miło nam poinformować, iż uczennica klasy 5c Wiktoria Gazda otrzymała wyróżnienie w tym konkursie.

  Uczennicy serdecznie gratulujemy osiągnięcia i życzymy dalszych sukcesów plastycznych.

  Więcej na stronie organizatora konkursu.

  Ewa Rogulska
  A.S.

  **************************

  TORUŃ

  23.05.2017

  W dniach 22-23 maja klasa IIIa i IIIb wyruszyły w podróż do Torunia. Opiekę nad uczniami sprawowały wychowawczynie: p. Dorota Dubrow i Ela Łukasik oraz p. Ewa Świąder i p. Jacek Czyżewski. Po drodze udało się nam zwiedzić Włocławek - zaporę, gdzie poniżej tamy, na płaskim trawiastym półwyspie wcinającym się w nurt Wisły stoi krzyż, a obok leży pamiątkowy głaz - pomnik upamiętniający śmierć ks. Jerzego Popiełuszki. Następnie zwiedzaliśmy piękny i malowniczy Ciechocinek, zwiedzając tężnie. Po przyjeździe do Torunia samodzielnie wypiekaliśmy wspaniałe pierniki. Wieczorem zjedliśmy pyszna kolację i udaliśmy się do hotelu Rubbens, w którym mogliśmy odpocząć po całym dniu wędrówki oraz skorzystać z kąpieli w basenie hotelowym.


  Kolejnego dnia wstaliśmy o 6.00, spakowaliśmy walizki i wyruszyliśmy w dalszą drogę. Zwiedzaliśmy Stare Miasto, Orbitarium oraz Zamek Krzyżacki. Dzień był wypełniony atrakcjami. Po obiedzie jeszcze raz odwiedziliśmy pomnik Mikołaja Kopernika na Rynku oraz kupiliśmy pamiątki i pyszne toruńskie pierniki. Około 14.00 ruszyliśmy w drogę powrotną.

  Wyjazd był bardzo udany, pogoda dopisała, humory również. Do domów wróciliśmy z uśmiechami na twarzach.

  Dostarczyła E. Łukasik
  A.S.

  **************************

  Poczytaj mi - poranek czytelniczy w klasie 0a

  18.05.2017

  "Kochajcie książki.
  One ułatwią Wam życie, po przyjacielsku pomogą zorientować się w pstrej i burzliwej gmatwaninie myśli, uczuć i zdarzeń.
  One nauczą Was szanować człowieka i samych siebie, one uskrzydlą rozum i serce uczuciem miłości dla świata, dla człowieka."

  Maksym Gorki

  18 maja w naszej sali gościliśmy Panią Grażynkę, naszą szkolną sekretarkę. Przeczytała nam jedno z opowiadań mieszczących się w książce Renaty Piątkowskiej pt.: „Opowiadania dla przedszkolaków. Obudzona królewna”. Wszyscy słuchali z ogromnym skupieniem i zaciekawieniem, ponieważ opowiadanie dotyczyło Tomka przedszkolaka, który wprowadził zamieszanie podczas przedstawienia teatralnego. Dzieci z historii wyciągnęły morał, który mówi: „Nigdy nie przeszkadzaj w trakcie występów innych dzieci”.

  Jako podziękowanie przedstawiciele klasy wręczyli Pani Grażynce dyplom-podziękowanie, a wszyscy zatańczyli dla niej taniec z chustą animacyjną do piosenki „Mamo, mamo”.

  Serdecznie dziękujemy za wizytę i zapraszamy w każdej wolnej chwili :)

  Wioleta Pawelec
  A.S.

  **************************

  KONKURS RECYTATORSKI im. KORNELA MAKUSZYŃSKIEGO

  15.05.2017

  15 maja uczniowie klas I-III i oddziałów przedszkolnych uczestniczyli w konkursie recytatorskim im K. Makuszyńskiego - etap szkolny. Organizacją konkursu zajęli się uczniowie gimnazjum uczestniczący na zaj. teatralnych w ramach projektu Szkoła Równych Szans VI, pod opieką J. Banaszek. Zsiedli oni także w komisji oceniającej umiejętności recytatorski e młodszych kolegów. Przewodniczącą komisji konkursowej była p. Ewa Rogulska. Celem konkursu było zachęcenie uczniów do czytania utworów literackich dla dzieci, a także rozwijanie umiejętności recytatorskich i sztuki pięknego mówienia.

  Swoje prezentacje wykonało 23 uczniów. Wspaniale poradzili sobie najmłodsi uczestnicy z klas 0, którzy po raz pierwszy mogli recytować utwory przed komisją. Najlepsi w opinii jury.

  1. miejsce - Dominika Pracz kl. 0c
  2. miejsce - Julia Dominiak kl. 0c
  3. miejsce - Joanna Komar kl. 0c

  wyróżnienia: Juli Pracz i Amelia Krogulec z kl. 0c

  Wśród uczniów klas I-III walczących o przejście do etapu gminnego nagrodzeni zostali:

  1. miejsce - Agata Błachnio kl. III a
  2. miejsce - Angelika Dominiak kl. II a
  3. miejsce - Eliza Zdunek z kl. II a

  W dniu 16 maja w etapie gminnym konkursu im. Kornela Makuszyńskiego wzięły udział: Agata Błachnio, która zdobyła III miejsce i Angelika Dominiak.

  Na poziomie klas IV-VI udział wzięły: Natalia Sikora, która zdobyła III miejsce i Marta Grabowiecka.

  Gratulujemy zwycięzcom i uczestnikom wspaniałych występów.

  Dostarczyła J. Banaszek
  A.S.

  **************************

  Inga zaśpiewała na Powiatowym Konkursie Piosenki Obcojęzycznej

  12.05.2017

  11 maja w Zespole Szkół w Samogoszczy odbył się II Powiatowy Konkurs Piosenki Obcojęzycznej. Wśród blisko 40 wykonawców w kategorii klas IV-VI była również uczennica klasy Va - Inga Sierańska. Zaśpiewała piosenkę w języku angielskim pt. Let it go. Był to bardzo dobry występ. Choć Inga nie stanęła na podium, to z pewnością zdobyła kolejne doświadczenie, które zaprocentuje na kolejnych konkursach i festiwalach.

  K.S
  A.S.

  **************************

  MIESZKANKA CHATKI NA MOCZARACH

  10.05.2017

  10 maja 2017 r. uczniowie szkoły podstawowej uczestniczący w zajęciach Koła Teatralnego, zaprezentowali przedstawienie „Mieszkanka chatki na moczarach”. Przedstawienie miało charakter profilaktyczny, jego zadaniem było ukazanie skutków złego odżywiania. Bohaterką humorystycznej opowieści była Baba Jaga a właściwie Jadwiga Czarowna, w tę postać wcielił się Miłosz Świątek z kl. VIb. Baba Jaga nie dbała o swoje zdrowie, dlatego wpadła w tarapaty. Na szczęście Jaś (Kacper Zalech kl. Ia) i Małgosia (Gabrysia Wiśnioch kl. Ia) pomogli pani Jadwidze i dzięki wizycie u dentysty i zmianie nawyków udało się ją uratować. Przedstawienie wprowadziło nastrój zabawy wśród koleżanek i kolegów z kl. 0-III. Uczniowie mogą uczestniczyć w tego typu zajęciach dzięki realizacji projektu Szkoła Równych Szans VI. Opiekę nad grupą teatralną sprawowała J. Banaszek, grupa plastyczna przygotowująca dekorację pracowała pod kierunkiem E. Rogulskiej.

  Dostarczyła J. Banaszek
  A.S.

  **************************

  WYCIECZKA DO AMBASADY NIEMIEC

  5.05.2017

  Uczniowie klas 3 gimnazjum, w dniu 5 maja 2017 r., uczestniczyli w wycieczce do Warszawy do Ambasady Niemiec. Na miejscu mogli zobaczyć jak wygląda placówka dyplomatyczna i na czym polega praca Ambasadora w Polsce. Po wizycie w Ambasadzie, wszyscy udali się do parku trampolin. Było to nie lada wyzwanie. Na końcu uczniowie mogli obejrzeć film pod tytułem: „Piękna i Bestia”.

  Katarzyna Pietrzak
  A.S.

  **************************


  Maj

  DZIEŃ ZIEMI i DZIEŃ PATRIOTYCZNY

  28.04.2017

  Dzień Ziemi obchodzony jest corocznie wiosną 22 kwietnia. Jest to najważniejsze, najbardziej znane święto ekologiczne, którego celem jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie. W naszej szkole obchody Dnia Ziemi połączono z Dniem Patriotycznym.

  Człowiek nie jest właścicielem, ale zaledwie dzierżawcą planety i kiedyś będzie musiał zdać rachunek ze swego zarządzania. Takie hasło przyświecało tegorocznym obchodom Dnia Ziemi, które odbyły się w naszej szkole 28 kwietnia.

  Warsztaty poświęcone tym zagadnieniom poprowadził p. Adrian Pogorzelski, który w dzieciństwie mieszkał w okolicach Sobolewa i pasjonuje się archeologią.

  Pan Adrian niezwykle barwnie opowiadał o historii naszej okolicy. Jego opowieści przeplatane były ciekawymi zdjęciami. Mogliśmy dowiedzieć się, że pierwsze ślady osadnictwa w naszej okolicy (Kownacica) powstały w czasach powstawania piramid.

  W 1922 roku na terenie Sobolewa odkryto grób wojownika pochodzący z I wieku n.e. Do grobów wkładano wówczas broń, gdyż wierzono że przedmioty te będą potrzebne na tamtym świecie.

  Poznaliśmy także pochodzenie nazw okolicznych miejscowości. Nazwa Sobolew pochodzi od soboli (zwierząt futerkowych). W Sokole dawniej hodowano sokoły. Godzisz zaś nazwę zaczerpnął od imienia biednego rycerza Godzisława.

  Wiele radości wywołała wśród uczniów możliwość przebrania się w stroje z minionej epoki. Dawne stroje wykonywano z sukna, które nie wchłaniały wody. Chłopcy mieli okazję przymierzyć zbroję rycerską. Dawniej, aby kupić strój rycerski trzeba było posiadać majątek warty trzem wsiom.

  Na zakończenie pan Adrian jako ciekawostkę powiedział, że w okolicach Krępy Starej często przebywała (niedawno zmarła) światowej sławy plastyczka - Magdalena Abakanowicz.

  Godzinne spotkanie szybko minęło - dostarczyło nam wiele niezapomnianych przeżyć i stanowiło inspirację do poznawania tajemnic naszej okolicy.

  D. Błachnio
  A.S.

  **************************

  Regionalny Konkurs Plastyczno-Fotograficzno-Filmowy pt.: Jaki znasz zawód?

  26.04.2017

  Konkurs przebiega w dwóch etapach:

  • regionalnym - organizatorem jest Mazowiecka Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości,
  • ogólnokrajowym - organizatorem są Wielkopolska Izba Rzemieślnicza.

  w Poznaniu oraz Fundacja Społeczeństwo i Gospodarka w Poznaniu pod patronatem Prezesa Związku Rzemiosła Polskiego w Warszawie.

  Celem konkursu jest wspieranie założeń dydaktyczno-wychowawczych programu: wychowania przedszkolnego i edukacji początkowej, realizowanego w szkołach podstawowych i w gimnazjum Już po raz drugi uczniowie z naszego Zespołu Szkół wzięli udział w tym konkursie.

  Wszyscy uczniowie z klasy zerowej prowadzonej przez Panią Annę Ragus i Panią Jolantę Wiśniewską wykonali piękne prace plastyczne, przedstawiające różnorodne zawody rzemieślnicze. Prace wszystkie zakwalifikowały się do wystawy pokonkursowej, natomiast uczeń Damian Wiśniewski z klasy zerowej otrzymał wyróżnienie w tym konkursie za pracę plastyczną "Zdun". Uczeń Publicznego Gimnazjum Dawid Głodek z klasy III C zajął w tym konkursie I miejsce za film pt. „Cukiernik” .

  Jego praca została przesłana na dalszy etap ogólnopolski konkursowy do Poznania.

  Gratulujemy uczniom osiągnięć i życzymy dalszych sukcesów!

  Konkurs przebiegał pod Patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty i Wojewody Mazowieckiego.

  Więcej...

  Ewa Rogulska
  A.S.

  **************************

  EGZAMIN GIMNAZJALNY

  19.04.2017

  Ze względu na egzamin gimnazjalny dzień 21 kwietnia jest wolny od zajęć dydaktycznych dla uczniów gimnazjum oraz klas I-VI szkoły podstawowej.

  Uczniowie klas zerowych uczą się według stałego planu zajęć.

  Dyrekcja
  A.S.

  **************************

  ZAJĘCIA POZALEKCYJNE - GALERIA

  12.04.2017

  W zakładce Szkoła równych szans można obejrzeć najnowsze zdjęcia z zajęć pozalekcyjnych.

  Zajęcia 1
  Zajęcia 2

  Koordynator Zofia Beczek
  A.S.

  **************************

  UMIEM PŁYWAĆ

  12.04.2017

  Rozpoczęliśmy V edycję Programu powszechnej nauki pływania „Umiem pływać” dofinansowanego ze środków ze środków Funduszu Zajęć Sportowych dla Uczniów Ministerstwa Sportu i Turystyki. Program realizujemy w Partnerstwie ze Stowarzyszeniem Lokalna Grupa Działania - Forum Powiatu Garwolińskiego.

  Nauką pływania zostali objęci uczniowie klasy IIa, IIb i Ib szkoły podstawowej. Opiekę nad uczniami sprawują wychowawcy klas w ramach wolontariatu. Realizacja programu przewiduje 10 wyjazdów - 20 godzin nauki pływania (10 zajęć dwugodzinnych). Pierwsze zajęcia na basenie odbyły się dn. 7.04.2017 r.

  Koordynator Zofia Beczek
  A.S.

  **************************

  Świat bez barier
  Ogólnopolski Konkurs Plastyczno-Literacki
  Dmuchawce, latawce, wiatr...

  10.04.2017

  Uczniowie pracujący na zajęciach plastycznych, realizowanych w ramach projektu „Szkoła Równych Szans” wykonali wiele ciekawych prac malarskich, które zostały wysłane na Ogólnopolski Konkurs Plastyczny do Wałbrzycha.

  W dniu 4 kwietnia 2017 roku odbyło się posiedzenie jury konkursu. Po przeanalizowaniu 728 prac plastycznych jury przyznało tytuły laureatów 23 osobom i wyróżnienia 12 uczestnikom. Niemal 100 prac zostało zakwalifikowanych do wystawy pokonkursowej.

  Miło nam poinformować , iż uczennica Marzena Krupa z klasy III C została nagrodzona w tym konkursie (jest laureatką), a Melanię Banaszek z klasy III B wyróżniono.

  Uczennicom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

  Więcej...

  Ewa Rogulska
  A.S.

  **************************

  WIELKANOC 2017

  10.04.2017

  Życzymy Wszystkim, by Zmartwychwstały Chrystus
  dał siłę do wspólnego życia na Jego chwałę
  i ku pożytkowi bliźnich.
  Niech w tym świętym czasie nie braknie nam radości z tego,
  że On żyje i wstawia się za nami.

  Dyrekcja
  A.S.

  **************************

  SZKOŁA RÓWNYCH SZANS VI EDYCJA
  HARMONOGRAM ZAJĘĆ

  5.04.2017

  Wykaz zajęć realizowanych w Publicznej Szkole Podstawowej i Gimnazjum w ramach projektu SZKOŁA RÓWNYCH SZANS VI EDYCJA:
  Szkoła Podstawowa
  Gimnazjum

  Z. Beczek
  A.S.

  **************************

  PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

  4.04.2017


  A.S.

  **************************


  Kwiecień

  WYWIADÓWKA

  29.03.2017

  Zapraszamy Rodziców na wywiadówkę, która odbędzie się 5 kwietnia 2017 r. o godz. 17:00 w małej sali gimnastycznej.

  W programie:

  1. Przekazanie informacji w związku z pojawieniem się nowych zagrożeń w sieci.
  2. Spotkanie z wychowawcami i nauczycielami przedmiotów.

  Dyrekcja
  A.S.

  **************************

  Przerwa w kl. IIa

  23.03.2017

  Najmilsza w klasie jest przerwa, tu można pograć na nerwach, koledze lub koleżance - to cytat ze szkolnej piosenki. Ale nie tylko jak się okazuje, bo uczniowie z IIa potrafią sobie przerwę zagospodarować w różny sposób.

  J. Kalinowska
  A.S.

  **************************

  20 Jubileuszowy Przegląd Swobodnych Inicjatyw pt. „Autoportret”
  Warszawa

  17.03.2017

  Uczniowie z Zespołu Szkół w Sobolewie wzięli udział w konkursie plastycznym - Autoportret. Jury przyznało w tej dziedzinie 3 równorzędne nagrody. Miło nam poinformować, iż uczennica z naszego Gimnazjum Izabela Grudzień została nagrodzona.

  Gratulujemy!

  Wernisaż wystawy oraz uroczyste wręczenie nagród odbędzie się w dniu 22 marca 2017 r. w Wolskim Centrum Kultury w Warszawie

  Więcej: http://www.dzialdowska.pl/psi

  E. Rogulska
  A.S.

  **************************

  WYCIECZKA DO TELEWIZJI POLSKIEJ

  15.03.2016

  Uczniowie biorący udział w zajęciach Myśleć po polsku - pisać po angielsku w ramach projektu Szkoła Równych Szans - szósta edycja, pojechali na wycieczkę do Telewizji Polskiej do Warszawy.
  Relacja z wycieczki w postaci prezentacji pod linkiem: prezi.com/tibs1m8ufuba

  Dostarczyła E.L.
  A.S.

  **************************

  REKOLEKCJE - ROZKŁAD ZAJĘĆ

  14.03.2017

  W piątek 17 marca obowiązywał będzie następujący układ lekcji:

  1.  8.00 –  8.30
  2.  8.35 –  9.05
  3.  9.10 –  9.40
  4.  9.45 – 10.15
  5. przerwa obiadowa
  6. 10.35 – 11.05
  7. przerwa obiadowa
  8. 11.25 – 11.55
  9. przerwa obiadowa
  10. 12.05 – 12.35
  11. 12.40 – 13.10
  12. 13.15 – 13.45
  13. 13.50 – 14.20

  Oddziały przedszkolne pracują wg stałego planu.

  Dyrekcja
  A.S.

  **************************

  Dzień Królewskiej Rodziny

  9.03.2017

  9 marca uczniowie naszej szkoły, brali udział w uroczystości „Dzień Królewskiej Rodziny”. Założeniem projektu była promocja biblioteki szkolnej i zachęta uczniów do czytania i poszukiwania informacji, a także dobra zabawa. Rozpoczęliśmy od prezentacji teatralnej, którą przygotowali uczniowie gimnazjum, uczestniczący w zajęciach realizowanych w ramach projektu „Szkoła Równych Szans”. Gimnazjaliści przygotowali dla młodszych kolegów scenki z bajek o królewiczach królewnach i księżniczkach w formie teatru cieni. Zadaniem uczestników było odgadnięcie tytułu prezentowanej bajki i udzielenie odpowiedzi na pytania dotyczące tej scenki. Następnie uczniowie odwiedzili bibliotekę, gdzie mogli obejrzeć mnóstwo książek o królewskich rodzinach i wypożyczyć wybraną propozycję literacką. Wielu uczniów włączyło się do zabawy przychodząc tego dnia w królewskich strojach.

  Do wspólnej zabawy włączyli się też starsi uczniowie z klas IV-VI i gimnazjum, którzy po obejrzeniu teatru cieni, wzięli udział w quizie literacko-historycznym. Prawidłowych odpowiedzi udzielili następujący uczniowie.

  Szkoła podstawowa:

  1. Aleksandra Kopera kl. Va
  2. Dagmara Strachota kl. Vc
  3. Amelia Pszkit kl. Va
  4. Wiktoria Mużanowska kl. VI c
  5. Wiktor Sienkiewicz kl. V b
  6. Magdalena Grabowiecka kl. IVa
  7. Natalia Sikora kl. VIc

  Gimnazjum:

  1. Faustyna Zabielska kl. IIb
  2. Jakub Śliz Ib
  3. Mateusz Mądry kl. IIIa

  J. Banaszek
  A.S.

  **************************

  Dzień Kobiet w kl. 0a

  8.03.2017

  Wszystkie kobietki z klasy 0a serdecznie dziękują swoim kolegom za pięknie odśpiewane „Sto lat!”, wszystkie życzenia i przepiękne kwiaty :)

  W. Pracz
  A.S.

  **************************

  Sukces w IV Gminnym Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej

  7.03.2017

  7 marca dzieci i młodzież z terenu gminy Sobolew miała możliwość zaprezentowania swoich umiejętności wokalnych podczas IV Gminnego Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej. Festiwal w formie konkursu zorganizowali pracownicy Gminnego Domu Kultury. Celem nadrzędnym festiwalu było umożliwienie dzieciom prezentacji swoich umiejętności wokalnych, propagowanie kultury muzycznej, rozwijanie talentów estradowych i kształtowanie współzawodnictwa. W konkursie wzięło udział 25-ciu młodych wokalistów podzielonych na trzy kategorie wiekowe ze szkół w Gończycach, Sokole, Sobolewie i Kaleniu. Jury tworzyli opiekunowie z poszczególnych placówek oświatowych. Zwycięzcy otrzymali z rąk organizatorów nagrody; pendrivy, gry dydaktyczne, słuchawki, plecaki. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom i czekoladę.

  W kategorii klas IV-VI - Inga Sierańska zdobyła 3 miejsce, a Marta Kusak wyróżnienie.

  Jeszcze lepiej wypadliśmy w kategorii: gimnazjum, gdzie Izabela Bożek zajęła 1 miejsce, Weronika Kalbarczyk drugie, a Wiktoria Sierańska znalazła sie na najniższym - trzecim stopniu podium.

  Krzysztof Szostak
  A.S.

  **************************

  ZAPISY DO SZKOŁY

  7.03.2017

  W sekretariacie Zespołu Szkół w Sobolewie prowadzone są zapisy dzieci:

  • do oddziału przedszkolnego od 13-31 marca 2017 r.
  • do klasy I od 1-31 marca 2017 r.

  Do dnia 10 marca 2017 należy składać wnioski o kontynuowanie wychowania przedszkolnego (dotyczy dzieci, które uczęszczają w bieżącym roku szkolnym do oddziału przedszkolnego).

  Od 1 września 2017 roku naukę w klasie pierwszej szkoły podstawowej rozpoczną dzieci urodzone w 2010 roku (są to dzieci, które w roku szkolnym 2016/2017 wieku 6 lat nie poszły do klasy pierwszej) oraz dzieci z 2008 i 2009 roku, które zostały odroczone ze względu na orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

  Na wniosek rodziców naukę w klasie pierwszej szkoły podstawowej może także rozpocząć naukę dziecko, które w danym roku kalendarzowym kończy 6 lat – oznacza to, że dziecko urodzone w 2011 roku może zostać przyjęte do klasy pierwszej pod warunkiem, że:

  1. chodzi do przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej w roku szkolnym 2016/2017; lub
  2. posiada opinię o możliwości rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej wydaną przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną.

  Do oddziału przedszkolnego przyjmowane są dzieci urodzone:

  • 2011r (sześciolatki)
  • 2012r (pięciolatki

  Dokumenty niezbędne do zapisania dziecka do szkoły znajdują się na stronie szkola-sobolew.pl w zakładce Rekrutacja 2017/2018 lub w sekretariacie szkoły w godz. 7:45 - 15:45

  Dyrekcja
  A.S.

  **************************

  Wycieczka klasy 0a i 0c

  6.03.2017

  6 marca dwie klasy zerowe wybrały się na wycieczkę do Garwolina. Dzieci uczestniczyły w przedstawieniu teatralnym „Piękna i Bestia” w wykonaniu Narodowego Teatru Edukacji im. A. Mickiewicza z Wrocławia. Po skończonym spektaklu dzieci odwiedziły Gminne Centrum Animacji Kultury w Sulbinach gdzie specjalne dla nich odbyły się warsztaty ceramiczne. Dzieci miały możliwość ulepienia z gliny: aniołków, pisanek i innych postaci według własnego pomysłu. Wszystkie prace pozostały w pracowni, gdzie zostaną wypalone w piecu w temperaturze około 1000 stopni Celsjusza. Już niedługo prace zostaną przywiezione do szkoły i wszyscy będą mogli je podziwiać.

  W. Pracz
  A.S.

  **************************

  EGZAMIN GIMNAZJALNY
  INSTRUKCJA

  1.03.2017

  Instrukcja dla uczniów klas III, zdających egzamin gimnazjalny.

  Dyrekcja
  A.S.

  **************************


  Marzec

  CERTYFIKAT

  23.02.2017

  Szanowni Państwo,
  dziękujemy wszystkim dzieciom, nauczycielom i rodzicom za udział w 6. edycji programu Śniadanie Daje Moc. Bardzo doceniamy Państwa przygotowania, włożoną pracę oraz zaangażowanie. Jesteśmy pod wrażeniem nadesłanych przez Państwa sprawozdań z Dnia Śniadanie Daje Moc oraz relacji z wykonywanych Misji Śniadaniowych. Cieszymy się, że już od sześciu lat razem edukujemy dzieci w zakresie zdrowego odżywiania. Mamy nadzieję na dalszą współpracę i trzymamy kciuki za dalsze sukcesy.

  Sekretariat programu Śniadanie Daje Moc

  Dostarczył Sekretariat
  A.S.

  **************************

  Bezpieczne ferie

  9.02.2017

  Tuż przed rozpoczęciem ferii zimowych w naszej szkole odbyły się prelekcje z policjantem, pt.: „Bezpieczne ferie”. Poprowadził je dla nas p. dzielnicowy sierż. szt. Piotr Łukiewicz. W prelekcjach uczestniczyli uczniowie klas 0 - III, IV - VI i Gimnazjum. W trakcie spotkania pan policjant zwrócił uwagę na:

  • bezpieczeństwo w trakcie gier i zabaw na śniegu/lodzie;
  • niebezpieczeństwa związane z samodzielnym przebywaniem w domu;
  • kontakt z osobami obcymi;
  • zasady poruszania się po drodze;
  • zasady udzielania pierwszej pomocy.

  W. Pracz
  A.S.

  **************************

  FERIE NA HALI

  9.02.2017

  Dostarczył P. Szymański
  A.S.

  **************************

  ZABAWA WALENTYNKOWA

  9.02.2017

  Walentynki, czyli Święto Zakochanych na dobre zagościło w naszej tradycji. W tym roku obchodziliśmy je nieco wcześniej - 9 lutego. Z samego rana rozdana została poczta walentynkowa.

  Po południu zaś rozpoczęła się dyskoteka walentynkowa. Pięknie przystrojoną salę dostaliśmy w spadku po dyskotece licealistów. Czerwone balony, błyszczące ozdoby z płyt CD i anioły ze strzałami Amora towarzyszyły tańczącym. Gdy wybiła godzina 16:00 sala balowa świeciła pustkami. Stopniowo z nadejściem zmroku sala się zapełniała.

  Tak jak na zabawie karnawałowej, uwagę zwracały na siebie dziewczęta z klasy Vb w swoich neonowych butach. Na parkiecie buty błyszczały w kolorze czerwonym, zaś gdy nasze tancerki przechadzały się korytarzem, buty lśniły niebieskimi kolorami.

  Królowała muzyka Zenka Martyniuka i jego „Oczy zielone”. DJ Mateusz, DJ Damian i DJ Wojtek zagrzewali do tańca. Mimo ich najlepszych chęci nie wszyscy dali się skusić. Najbardziej obleganymi miejscami była szatnia, korytarze i toalety. Zdaniem jednej gimnazjalistki na dyskoteki przychodzi się po to, aby pogadać z ludźmi a nie tańczyć.

  Najlepsza zabawa jak zawsze rozpoczęła się po godzinie 18:00. Wówczas korytarze, szatnie i łazienki opustoszały. Wtedy także okazało się, że jedna strzała Amora ugodziła jedną z par. Zabawę można więc uznać za udaną.

  D. Błachnio
  A.S.

  **************************

  PRZEKAŻ 1% PODATKU

  9.02.2017

  Fundacja Studencka „Młodzi-Młodym” z Częstochowy, będąca organizacją pożytku publicznego (OPP), numer KRS 0000270261, zaprasza do przekazania 1% podatku dochodowego na swoją działalność statutową.

  Jako cel szczegółowy prosimy wpisać: "ZS SOBOLEW 5795".

  Kliknięcie w powyższy obrazek przenosi na stronę Fundacji, gdzie można dokonać rozliczenia z US on-line, lub pobrać program do rozliczeń.

  Dyrekcja
  A.S.

  **************************

  ROZKŁAD ZAJĘĆ w dniu 10.02.2017 r. (piątek)

  7.02.2017

  1.  8:00 -  8:30
  2.  8:35 -  9:05
  3.  9:10 -  9:40
  4.  9:45 - 10:15
  5. przerwa obiadowa
  6. 10:35 - 11:05
  7. przerwa obiadowa
  8. 11:25 - 11:55
  9. przerwa obiadowa
  10. 12:05 - 12:35
  11. 12:40 - 13:10
  12. 13:15 - 13:45

  Oddziały przedszkolne pracują wg stałego planu.

  Dyrekcja
  A.S.

  **************************

  DZIEŃ BABCI I DZIADKA w klasie 0c

  6.02.2017

  Dziś, w dniu 6 lutego w klasie 0c, odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Babci i Dziadka. Dzieci przywitały dziadków piosenkami, później przedstawiły scenkę z życia babci i dziadka. Następnie wszystkie dzieci zaprezentowały swoje umiejętności taneczne. Mali aktorzy wykonali sześć różnych układów tanecznych. Na koniec występów dzieci zaprosiły dziadków do wspólnego tańca. Każdy dziadek i babcia otrzymali upominek w postaci czerwonego serduszka. Po występie goście wzięli udział w poczęstunku przygotowanym przez rodziców. Nie obyło się bez tortu, który dziadkom i wnukom szczególnie smakował. Podczas uroczystości panował miły nastrój, dzieci bardzo się starały i były grzeczne.

  Ania Ragus
  A.S.

  **************************

  POKAZ BRONI SZLACHECKIEJ

  1.02.2017

  1 lutego gościliśmy w naszej szkole grupę artystyczną „Rekonstrukto” z Zakrzewia, która zaprezentowała uczniom klas 0-VI pokaz historyczny zatytułowany: „Życie i kultura w epoce średniowiecza”.

  W trakcie pokazu uczniowie zostali zapoznani z charakterystycznymi elementami epoki średniowiecza: poznali dawne obyczaje, dowiedzieli się z czego składał się ekwipunek oraz uzbrojenie ludzi tamtej epoki. Jeden z uczniów miał również możliwość stoczenia walki w obronie swojej godności. Dowiedzieliśmy się również, że jedna z naszych koleżanek może być czarownicą! By sprawdzić czy to prawda, Marta została posadzona na krześle inkwizytorskim, obcięto jej pasmo włosów, a jeden z jej kolegów stoczył bój w jej obronie. Na szczęście podejrzenia okazały się niesłuszne i Marta mogła zasiąść na sali wraz w innymi uczniami.

  Na zakończenie spotkania każdy mógł podejść bliżej i dotknąć przywiezionych strojów i rekwizytów. Ta niezwykle barwna i ciekawa lekcja historii na długo pozostanie w pamięci każdego z uczestników.

  W. Pracz
  A.S.

  **************************

  ZABAWA KARNAWAŁOWA

  31.01.2017

     

  Bal karnawałowy odbył się 31 stycznia. O godz. 9:00 do przepięknie wystrojonej sali balowej wkroczyli wraz z wychowawcami i rodzicami najmłodsi uczniowie naszej szkoły (0-III). Do tańca zachęcał DJ Jacek (przebrany za Latynosa) wraz ze swoimi nieodzownymi pomocnikami: DJ Damianem i DJ Mateuszem. Na parkiecie w rytm gorącej muzyki wirowały: księżniczki i wróżki (nawet mamy przebrane za wróżki uprzyjemniały zabawę robiąc z balonów zwierzątka). Tańczyły także jeże i misie. Nieco zamieszania wprowadzili kowboje ze swoimi strzelbami. Na szczęście porządku na sali pilnowali policjanci i strażacy, a także Zorro.

  O 14:00 tańce, a raczej szlifowanie korytarzy rozpoczęli uczniowie z kl. IV i V. Niektórym pomyliła się sala balowa z boiskiem, gdyż ciągle biegali. Swoim wyglądem zwracały uwagę dziewczęta z kl. V, które dumnie paradowały po parkiecie w swych świecących butach.

  Najpóźniej w tany ruszyli szóstoklasiści i gimnazjaliści. Bawili się przy gorących rytmach do godz. 20:00.

  Dostarczyła D. Błachnio
  A.S.

  **************************

  OGŁOSZENIE

  30.01.2017

  W dniach 1-3 lutego 2017 r. odbędą się w naszej szkole wywiadówki partnerskie. Zapraszamy rodziców wraz z dziećmi na indywidualne spotkania z wychowawcą, zgodnie z ustalonym wcześniej terminem.

  Dyrekcja
  A.S.

  **************************

  SANKI

  25.01.2017

  Zima lubi dzieci najbardziej na świecie, a dzieci chętnie uczestniczą w zabawach zimowych. Uczniowie kl. IIa, zaopatrzeni w szkolne sanki, na lekcji wychowania fizycznego wybiegli na szkolne boisko. Konkurencje były przeróżne; wyścigi saneczkowe, zjazdy ze śnieżnych zasp utworzonych po odśnieżeniu boiska. Były również próby gry w piłkę śnieżną. Jak widać, zima nie jest taka zła.

  Dostarczyła J. Kalinowska
  A.S.

  **************************

  BAL KARNAWAŁOWY 2017

  25.01.2017

  Dnia 31 stycznia 2017 roku w naszej szkole odbędzie się bal karnawałowy.

  Harmonogram dnia:

  • 09:00-12:00 - klasy 0-III SP
  • 14:00-16:00 - klasy IV-V SP
  • 17:00-20:00 - klasy VI SP i I-III gimnazjum

  Serdecznie zapraszamy do wspólnej zabawy podczas balu wszystkie Dzieci wraz z Rodzicami. Do momentu rozpoczęcia zabawy dla danej grupy wiekowej zajęcia odbywają się według stałego planu lekcji.

  W. Pracz
  E. Łukasik
  A.S.

  **************************

  Poczytaj mi - poranek czytelniczy w 0a

  20.01.2017

  „- Jaki dziś dzień? - zapytał Puchatek.
  - Dziś - odpowiedział Prosiaczek.
  Na to Puchatek: - To mój ulubiony dzień.”

  Alan Alexander Milne „Kubuś Puchatek”

  Kolejnym gościem naszego poranka czytelniczego był Pan Antoni, nasz ulubiony bibliotekarz. Wprowadził on nas w świat swojej młodości, a następnie przeszedł do lektury, czyli fragmentu książki A. A. Milne pt.: „Kubuś Puchatek”.

  To było fantastyczne spotkanie, które zostanie z pewnością w pamięci naszych dzieci jako jedno z ulubionych.

  Dziękujemy :)

  W. Pracz
  A.S.

  **************************

  Akademia kreatywnego rozwoju

  19.01.2017

  W dniu 19.01.2017 r. zaprezentowali swoje umiejętności uczniowie biorący udział w zajęciach artystycznych. Debiutantami byli najmłodsi uczniowie z klas I-III, uczestniczący w zajęciach teatralnych. Przygotowali oni pantomimę „Szczęśliwa rodzina”. Mimo tremy stanęli oni na wysokości zadania i wspaniale odegrali swoje role: aktorskie, wokalne i taneczne. Uroku dodała scenografia, kostiumy i muzyka. Dekoracje, elementy kostiumów i charakteryzacje aktorskie wykonali uczniowie z grupy plastycznej. Przekaz pantomimiczny okazał się bardzo czytelny dla odbiorców.
  Publiczność z zachwytem oglądała występ grup tanecznych, prezentujących się w barwnych kostiumach, wykonujących przepiękne akrobacje taneczne.

  Uczniowie mogą rozwijać swoje zainteresowania i zdolności podczas zajęć pozalekcyjnych realizowanych w ramach projektu Szkoła Równych Szans VI edycja dofinansowanego z Funduszy Europejskich. Nad pracą uczniów czuwają opiekunowie: grupa teatralna - J. Banaszek, grupa plastyczna - E. Rogulska, grupa taneczna - A. Ulaszewska, koordynatorem projektu jest Z. Beczek oraz K. Łapacz.

  Dostarczyła J. Banaszek
  A.S.

  **************************

  ***

  19.01.2017

  Już od kilku dni uczniowie naszej szkoły na lekcjach plastyki z zapałem wykonują barwne i pomysłowe upominki dla drogich dziadków i kochanych babć. I we właściwym czasie wręczą je razem z życzeniami, aby należycie uczcić ich święto bo: Babcia jest trochę rodzicem, trochę nauczycielem i trochę najlepszym przyjacielem. A dziadek to ktoś ze srebrem na włosach i złotem w sercu. Tak przygotowali się uczniowie kl. IIa. Razem z nimi dołączamy się z życzeniami:

             Babcie bywają różne,
             lecz każda pamięta,
             że jednakowo zawsze
             kochają wnuczęta.
             To samo cieszy dziadków,
             to samo raduje:
             nasz pocałunek, uśmiech
             i słowo... Dziękuję!

  Kalinowska Jolanta
  A.S.

  **************************

  Ogłoszenie

  17.01.2017

  Od dnia 16.01 do 03.02.2017 r. odbędzie się w naszej szkole zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (lodówki, telewizory, pralki, komputery, drukarki, telefony, baterie itd. ). Miejsce składania sprzętu to garaż na parkingu szkolnym.

  Serdecznie prosimy o przyłączenie się do akcji.

  Dostarczyła P. Kowalczyk
  A.S.

  **************************

  Zaśpiewali w XIII Gminnym Festiwalu Kolęd i Pastorałek

  8.01.2017

  Agata Błachnio, Marta Kusak, Inga Sierańska, Wiktor Sienkiewicz, Kalbarczyk Weronika, Maja Łysiak i Iza Bożek wraz z 23 uczestnikami ze szkół w Anielowie, Gończycach, Sokole i Kaleniu wystąpili 8 stycznia na scenie sali widowiskowej Gminnego Domu Kultury w Sobolewie w ramach XIII Festiwalu Kolęd i Pastorałek. Śpiewając kolędy i pastorałki: Przybieżeli do Betlejem, Jezus malusieńki, Chrońmy te chwile, Maleńki Jezu, Lulajże Jezuniu, Betlejemska gwiazdka i Narodziny godnie zaprezentowali naszą placówkę w tym koncercie. Ponieważ w tym roku organizatorzy zrezygnowali z rywalizacji i przydzielaniu miejsc, wszyscy uczestnicy zostali wyróżnieni i otrzymali pamiątkowe dyplomy, słodycze i plecaki.

  K. Szostak
  A.S.

  **************************

  ZAPROSZENIE

  5.01.2017

  Komenda Powiatowa Policji w Garwolinie i nasz Zespół Szkół organizują spotkanie edukacyjne dla rodziców dotyczące: zaniedbania emocjonalnego oraz zagubienia się młodych ludzi.

  Spotkanie odbędzie się w piątek 13 stycznia o godz.19.00 w Zespole Szkół w Sobolewie.

  Po prelekcji odbędzie się projekcja filmu (2h) w reż. Jana Komasy pt. „Sala samobójców”.

  Spotkanie adresowane jest do rodziców dzieci i młodzieży.

  Dyrekcja
  A.S.

  **************************

  Zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym
  Stok nie jest dla bałwanów

  5.01.2017

  Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji zainicjowało kampanię informacyjno-edukacyjną na rzecz poprawy bezpieczeństwa na zorganizowanych terenach narciarskich pn. Wspólnie dla bezpieczeństwa na stoku. Celem przedsięwzięcia jest promowanie odpowiedzialnych postaw narciarzy i snowboardzistów, poszerzenie wiedzy na temat odpowiedzialności prawnej związanej z naruszeniem przepisów obowiązujących na stokach oraz upowszechnianie Dekalogu Reguł Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Patronat honorowy nad projektem objął Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.

  Elementem kampanii jest konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży na zilustrowanie Dekalogu Reguł FIS organizowany przez Komendę Główną Policji oraz Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN. W konkursie mogą wziąć udział osoby urodzone w 2001 r. bądź później.

  Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest wykonanie pracy plastycznej w formacie od A-5 do A-3, wykonanej dowolną techniką rysunkową, malarską lub przy użyciu programów komputerowych oraz wypełnionej karty zgłoszenia podpisanej przez opiekuna prawnego na Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 28 lutego 2017 r., jury przyzna nagrody rzeczowe, które zostaną wręczone podczas ogólnopolskiego finału konkursu.

  Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie wszystkich uczniów z naszego Zespołu Szkół do szkolnego etapu konkursu. Prace należy dostarczyć do dnia 10 lutego 2107 roku do biblioteki szkolnej.

  Szczegółowych informacji udziela p. Ewa Rogulska

  Zapraszamy!

  E.R.
  A.S.

  **************************


  Styczeń-Luty

  WIGILIA

  22.12.2016

  Jest taki dzień, bardzo ciepły choć grudniowy.
  Dzień, zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory.
  Jest taki dzień, w którym radość wita wszystkich.
  Dzień, który już każdy z nas zna od kołyski.

  Wigilia szkolna odbyła się 22 grudnia 2016 roku. Po spotkaniach opłatkowych w klasach uczniowie, nauczyciele, rodzice i goście zaproszeni zebrali się tradycyjnie na hali sportowej. Przybyli: wójt gminy Sobolew Andrzej Koszutski oraz ksiądz proboszcz Andrzej Oworuszko. Zimowa dekoracja wprowadziła wszystkich w nastrój świąteczny i pozwoliła zapomnieć o braku śniegu za oknem. Tegorocznej uroczystości przyświecało hasło: Najważniejsze jest, by gdzieś istniało to, czym się żyło. I święta. I dom pełen wspomnień. Spotkanie rozpoczęło się od przekazania przez harcerzy na ręce pana dyrektora światełka betlejemskiego. Następnie szkolny chór odśpiewał kolędę "Do szopy" oraz kilka świątecznych piosenek.

  Prowadzące spotkanie: Klaudia Kalbarczyk oraz Karolina Zduniak zachęcały do wspólnego śpiewu, gdyż poprzez kolędowanie uczymy się wzajemnej miłości i zrozumienia. Wysłuchaliśmy także kolęd: "Gdy śliczna Panna" w wykonaniu Roksany Maraszek oraz "Jezus malusieńki" zaśpiewanej przez Martę Kusak.

  Po solowych popisach obejrzeliśmy "Jasełka współczesne" przygotowane pod kierownictwem pani Małgorzaty Staniak i pana Grzegorza Wiśniewskiego. Potem prowadzące przekazały nam garść ciekawostek związanych ze świętami. Dowiedzieliśmy się dlaczego obchodzimy święta i jak wyglądały dawno zapomniane zwyczaje. Dawniej wierzono, że jaka wigilia, taki cały rok. Na przykład rano w wigilię powinniśmy umyć się w misce z zimną wodą, w której na dnie znajdują się pieniądze. Miało to wróżyć zdrowie na cały rok. Do domu w dzień wigilijny pierwszy powinien wejść mężczyzna. Na wieczerzy powinno być dwanaście potraw, tyle ilu było apostołów. Sianko symbolizuje stajenkę betlejemską. Podarki złożone pod choinką nawiązują do darów jakie złożyli trzej królowie narodzonemu Jezusowi.

  Następnie wszyscy trzymając się za ręce odśpiewali kolędę "Pójdźmy wszyscy do stajenki" i rozpoczęli tym samym część muzyczną spotkania. Usłyszeliśmy przepiękne kolędy w wykonaniu między innymi Ingi Sierańskiej i Izy Bożek. Na gitarach kolędę "Cicha noc" razem z panem Krzysztofem Szostakiem zagrały Ola Jurzysta i Marta Grabowiecka. Zaśpiewała ją zaś Zosia Światek.

  W trzeciej części uroczystości grupy taneczne pod kierunkiem pani Agaty Ulaszewskiej dały popis swoich umiejętności. Zatańczyły do znanych zagranicznych szlagierów świątecznych. Na zakończenie miłą niespodziankę przygotowali rodzice, którzy odśpiewali kolędę "Wśród nocnej ciszy". Rodzice też razem ze szkolnym chórem wyśpiewali życzenia "Życzliwych tylko dni".

  Końcowym akcentem uroczystości było obdarowanie zaproszonych gości prezentami. Otrzymali oni przepiękne bombki choinkowe. Pan dyrektor zaś podziękował nauczycielom za przygotowanie uroczystości i złożył wszystkim świąteczne życzenia. Głos zabrał również ksiądz proboszcz, który prosił byśmy świętując nie zapomnieli drogi do Betlejem, byśmy umieli przebaczać i przy wigilijnym stole złożyli sobie szczere życzenia.

  Powoli tradycją naszej szkoły staje się obdarowywanie wszystkich zebranych pierniczkami. Akcja Pierniczek zorganizowana przez Radę Rodziców po raz drugi spotkała się z wielką życzliwością. Upieczone pierniczki są z roku na rok coraz bardziej wymyślne i niezwykle starannie udekorowane.

  Po zjedzeniu pierniczków uczniowie udali się do domów. Niektórzy z nich zapewne wciągną się w wir przedświątecznych przygotowań. Wszak do prawdziwej Wigilii pozostały tylko dwa dni.

  Dostarczyła D. Błachnio
  A.S.

  **************************

  WIGILIA w klasie 2a

  22.12.2016

  Uroczysta Wigilia oraz przedstawienie Porwanie choinek w klasie 2a:

  oraz klika fotek z Wigilii klasowych w klasie 0a , w klasie 5c , i w klasie 3a.

  A.S.

  **************************

  Najserdeczniejsze życzenia

  19.12.2016

  Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia
  niosą ze sobą wiele dobra i radości,
  jest to czas refleksji dotyczących minionego okresu
  i snucia planów na Nowy Rok.
  Życzymy przeżywania tych Świąt
  w zdrowiu, radości i ciepłej, rodzinnej atmosferze
  oraz odpoczynku przepełnionego spokojem i miłością.
  A w nadchodzącym 2017 Roku dużo szczęścia i pomyślności.

  Dyrekcja                

  A.S.

  **************************

  Podsumowanie akcji „Owoce i warzywa w szkole”

  16.12.2016

  Nasza szkoła promuje zdrowe odżywianie, dlatego uczestniczymy w akcji „Owoce i warzywa w szkole”. Jej celem jest: trwała zmiana nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw w ich codziennej diecie, propagowanie zdrowego stylu życia poprzez działania towarzyszące o charakterze edukacyjnym realizowane w szkołach. W naszej szkole programem objętych było 220 uczniów, dostawcą była firma UZIMEX z Sokołowa Podlaskiego.

  Tematyka zajęć prowadzonych w szkole w ramach programu „Owoce i warzywa w szkole”:

  • wdrażanie prawidłowych nawyków żywieniowych, w tym spożywania owoców i warzyw;
  • promowanie zdrowego stylu życia, w tym aktywności fizycznej i diety;
  • przedstawianie roli witamin w naszym życiu;
  • omawianie skutków złego odżywiania;
  • estetykę i higienę spożycia owoców i warzyw.

  16 grudnia wszyscy uczestnicy tej akcji zebrali się w sali gimnastycznej, by podsumować dotychczasową działalność. Swój program artystyczny przygotowały klasy III. Świętowanie rozpoczęliśmy od scenek dotyczących zdrowego odżywiania - przygotowanych przez klasę IIIb (p. E. Łukasik). Następnie klasa IIIc (p. K. Mużanowska) zabrała nas w podróż do ogrodu, by opowiedzieć historię rzepki z wiersza Juliana Tuwima. Całą uroczystość swoimi piosenkami i tańcem uświetniły uczniowie klasy IIIa (p. D. Dubrow). Fantastyczne kostiumy i doskonałe przygotowanie młodych aktorów sprawiło, że wszyscy dobrze się bawili i w zamian zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

  W trakcie uroczystości został rozstrzygnięty konkurs plastyczny: „Baw się zdrowo”, przygotowany przez panie: T. Kowalską i W. Pracz. Najpiękniejsze prace zostały nagrodzone, a zwycięzcami zostali:

  KLASY 0:

  1. Żubertowska Lena - 0a
  2. Filipowicz Wojciech - 0c
  3. Błażejczyk Oliwia - 0b

  i wyróżnienie: Lis Jan - 0b

  Klasy I - III:

  1. Stępień Franciszek - Ia
  2. Sawicka Maja - IIIb
  3. Kołodziejek Jagoda - IIb

  i wyróżnienie: Tobiasz Paweł - IIb

  GRATULUJEMY!

  Na zakończenie uroczystości każda klasa mogła sprawdzić swoją wiedzę odnośnie owoców i warzyw. Każda z nich otrzymała zagadkę - po udzieleniu odpowiedzi cała klasa otrzymała nagrodę - pyszny soczek owocowe i świeżutką marchewkę.

  Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie tego dnia.

  W. Pracz
  A.S.

  **************************

  Najładniejsza kartka bożonarodzeniowa

  16.12.2016

  W grudniu w naszej szkole został ogłoszony konkurs dla naszych najmłodszych uczniów. Wpłynęło prawie 30 przepięknych kartek, z których jury w składzie: J. Banaszek, E. Rogulska, W. Pracz wybrały te najładniejsze.

  Zwycięzcami zostali:

  1. Żubertowska Lena - 0a
  2. Dominiak Julia - 0c
  3. Rosłaniec Zuzanna - 0a; Kazimierak Julia - 0c; Wojdat Matylda - 0a.

  i wyróżnienia: Nurzyński Karol - 0a; Zychora Natalia - 0a; Barna Wiktoria - 0b.

  GRATULUJEMY!

  Kartki zostaną wręczone gościom, którzy zjawią się na Wigilii szkolnej.

  W. Pracz
  A.S.

  **************************

  WIGILIA SZKOLNA - ROZKŁAD ZAJĘĆ
  czwartek 22 grudnia 2016

  16.12.2016

  W tym dniu uczymy się według następującego planu:

  1. 08:00 - 10:35 - trzy pierwsze lekcyjne według planu lekcji na czwartek
  2. 10:40 - 11:25 - wigilie klasowe
  3. 11:30 - zejście z krzesłami na halę sportową
  4. 11:40 - WIGILIA SZKOLNA

  Dyrekcja
  A.S.

  **************************

  Powiatowy konkurs na najładniejszą kartkę,
  ozdobę choinkową i stroik świąteczny

  15.12.2016

  Komisja konkursowa z przewodniczącym Panem Markiem Banaszkiem, przyznała nagrody i wyróżnienia w wyżej wymienionym konkursie plastycznym. Komisja konkursowa brała pod uwagę oryginalność, staranność oraz samodzielność w tworzeniu dzieła.

  Emilia Truszko z klasy 3a zajęła w tym konkursie - I miejsce.

  Uczennica otrzyma nagrodę rzeczową i dyplom. Laureaci pierwszych miejsc (między innymi i Emilka Truszko) - pojadą na wycieczkę styczniową z cyklu „Z wizytą w teatrze”. Dziękujemy wszystkim uczniom za wzięcie udziału w konkursie, a Emilii serdecznie gratulujemy!

  Więcej …

  E. Rogulska
  A.S.

  **************************

  Mikołajkowy zawrót głowy w klasie 0a

  8.12.2016

  Jest ktoś taki ktoś kto chce
  właśnie dziś odwiedzić mnie.
  Miły starszy siwy pan
  z wielkim workiem przyjdzie sam
  i dostaniesz to co chcesz,
  dzisiaj jest magiczny dzień.

  Grudzień to czas oczekiwania na święta Bożego Narodzenia. W tym czasie rozmawiamy o naszych rodzinach, o tradycjach związanych ze świętami. Czytamy opowiadania o tematyce bożonarodzeniowej i śpiewamy wspólnie kolędy. Wykonujemy ozdoby choinkowe i pamiątkowe kartki.

  W tym roku grudzień w klasie 0a był bardzo wyjątkowy. Dzieci z pomocą Pań napisały list do świętego Mikołaja, zapakowały go w kopertę wraz z rysunkami przedstawiającymi ich wymarzone prezenty i wysłały. Kiedy przyszedł 6 grudnia - przyszła odpowiedź! Święty Mikołaj odpisał do każdego dziecka, podziękował za życzenia i poinformował, że już niedługo wybiera się na biegun północny by spakować dla dzieci wymarzone prezenty! By umilić czas przed świętami, każdy przedszkolak otrzymał 3 pocztówki do własnoręcznego pokolorowania. Kolejną atrakcją tego dnia, była wizyta Mikołaja, który wręczył każdemu dziecku mały upominek, a na pamiątkę każde dziecko mogło sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie ze świętym i jego śnieżynkami.

  Prezentem dla dzieci była również wycieczka Mikołajkowa, która odbyła się 8 grudnia. Klasa 0a wybrała się do Garwolina, gdzie miała przyjemność oglądać przedstawienie teatralne pt.: Baśnie Braci Grimm w wykonaniu Teatru Wrocławskiego. Kolejnym punktem programu, była wizyta w sali gier i zabaw Fikoland. Wszyscy zmęczeni, ale zadowoleni wrócili do domu.

  Jednak to nie koniec świątecznych atrakcji, już niedługo Wigilia, na którą dzieci czekają z ogromną niecierpliwością.

  W. Pracz
  A.S.

  **************************

  Mikołajki w kl. IIa

  6.12.2016

  Dobrze, że zdążyliśmy ubrać choinkę, bo spotkaliśmy się pod nią z Mikołajem i śnieżynkami. Za każdy czekoladowy Mikołajek, nasz gość usłyszał fragment z inscenizacji Porwanie choinek. Uroczystość przeniosła się na salę, gdzie rozegraliśmy turniej Mikołajkowy.

  Jolanta Kalinowska
  A.S.

  **************************

  FESTIWAL GIER MATEMATYCZNYCH

  5.12.2016

  W dniach 7, 8, 9 grudnia w Publicznej Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Sobolewie, w sali numer 15 w godzinach 12:55-14:40 zostaną zorganizowane kąciki gier i łamigłówek, przygotowane przez uczestników projektu "Matematyczna Historia". Zapraszamy wszystkich uczniów, którzy chcą sprawdzić swoje umiejętności matematyczne uczestnicząc w wybranej przez siebie grze oraz ich rodziców.

  Katarzyna Stodulska
  A.S.

  **************************

  ROZKŁAD ZAJĘĆ w dniu 9.12.2016 r. (piątek)
  Rekolekcje adwentowe

  5.12.2016

  1.  8:00 -  8:30
  2.  8:35 -  9:05
  3.  9:10 -  9:40
  4.  9:45 - 10:15
  5. przerwa obiadowa
  6. 10:35 - 11:05
  7. przerwa obiadowa
  8. 11:25 - 11:55
  9. przerwa obiadowa
  10. 12:05 - 12:35
  11. 12:40 - 13:10
  12. 13:15 - 13:45
  13. 13:50 - 14:20

  Oddziały przedszkolne pracują wg stałego planu.

  Dyrekcja
  A.S.

  **************************

  Regionalny Konkurs Plastyczny
  Każdy inny, wszyscy równi

  2.12.2016

  Uczniowie z naszego Zespołu Szkół wzięli udział w regionalnym plastycznym konkursie - pt. Każdy inny, wszyscy równi. Nagrodzeni uczniowie.

  Szkoła Podstawowa:

  Wiktor Malinowski - I Miejsce
  Karolina Misiak - Wyróżnienie
  Jan Sygocki - Wyróżnienie

  Gimnazjum:

  Natalia Tylkowska - Wyróżnienie

  Gratulujemy!

  Ewa Rogulska
  A.S.

  **************************

  Mikołajkowa wycieczka

  2.12.2016

  W słoneczny, śnieżny dzień wyruszyliśmy na Mikołajkową wycieczkę. W pracowni artystycznej Domu Kultury w Sulinach, przystąpiliśmy z zapałem do lepienia świątecznych i zimowych, glinianych dekoracji. Przyjemnie było pracować, gdy wokół pełno było barwnych, różnorodnych prac. Czekamy teraz niecierpliwie aż prace wyschną w piecu i za dwa tygodnie, tuż przed świętami będzie je można ożywić paletą barw.

  Jolanta Kalinowska
  Anna Tuchowska
  A.S.

  **************************


  Grudzień

  Spotkanie z dietetykiem w klasie 0a

  30.11.2016

  Na zdrówko dobra to rada
  - dużo owoców zajadaj!
  W owocach są witaminki
  - są to zdrowia okruszynki.

  30 listopada naszą klasę odwiedziła Pani dietetyk Anna Wiśniewska, która zapoznała dzieci z zasadami zdrowego odżywiania. W trakcie zajęć dzieci przemieniły się w małych dietetyków, którzy zauważyli, że ich pacjent nadużywa słodyczy i picia gazowanych napojów. Wspólnie przygotowały zalecenia do dalszego zdrowego odżywiania. Z pomocą Pani dietetyk dzieci przygotowały dwa plakaty, które mają im przypominać co należy a czego nie należy jeść. Na zakończenie Mamy naszych dzieci przygotowały słodki, ale bardzo zdrowy poczęstunek, który szybko znikał z talerzy.

  Od tego dnia dzieci obiecały, że będą dbać o zdrową dietę, a każdego dnia zjedzą śniadanie.

  W. Pracz
  A.S.

  **************************

  Spotkanie z przedstawicielami
  Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień z Płocka

  30.11.2016

  Dnia 30 listopada w Zespole Szkół w Sobolewie gościliśmy przedstawicieli Ośrodka Profilaktyki I Terapii Uzależnień z Płocka.

  Terapeuci przeprowadzili warsztaty dla klas I i II gimnazjum z programu NOE (pogłębienie wiedzy młodych ludzi na temat realnych konsekwencji picia i używania innych środków zmieniających świadomość).

  Dla klas III Szkoły Podstawowej odbyły się zajęcia z programu CUKIERECZKI (przybliżenie dzieciom podstawowych informacji na temat środków uzależniających i zagrożeń z nimi związanych).

  Warsztaty zostały przeprowadzone dzięki wsparciu finansowemu Gminnej Komisji d/s Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.


  A.S.

  **************************

  SPOTKANIE Z DIETETYKIEM
  klasa 0c

  30.11.2016


  A.S.

  **************************

  DZIEŃ OTWARTY - 30.11.2016

  28.11.2016

  Dzień 30 listopada będzie „Dniem Otwartym” w naszej szkole.

  Od godz. 16.00 zapraszamy rodziców na spotkania z wychowawcami i nauczycielami przedmiotów.
  O godz. 17.00 na małej sali gimnastycznej odbędą się warsztaty profilaktyczne dla rodziców z programu NOE.
  O godz. 18.00 w sali nr 13 odbędzie się zebranie Rady Rodziców, na które zapraszamy „Trójki klasowe”.

  Dyrekcja
  A.S.

  **************************

  Dwa wyróżnienia w Powiatowym Festiwalu "Piosenka Dekady - lata 80"

  27.11.2016

  Izabela Bożek, Wiktoria Sierańska (III A Gimnazjum) i Inga Sierańska (V A) w dniu 16 listopada wzięły udział w przesłuchaniach w ramach zorganizowanego po raz drugi Powiatowego Festiwalu "Piosenka Dekady - lata 80". Izabela zaśpiewała piosenki: "Aleją gwiazd" i "Puste plaże", Wiktoria: "Bo jo Cie kochom" oraz "Wszystko czego dziś chcę", a najmłodsza z nich - Inga zmierzyła się z piosenkami: "Mój jest ten kawałek podłogi" i "Papierowy księżyc". Po przesłuchaniach Iza i Inga zostały wyróżnione przez pięcioosobowe jury festiwalu i zostały zaproszone do udziału w koncercie finałowym, który odbył się 27 listopada w CSiK w Garwolinie. Podczas gali finałowej Inga miała możliwość zaśpiewania przeboju grupy Mr Zoob na żywo z zespołem Eden. Iza zaśpiewała swój szlagierowy kawałek z repertuaru Zdzisławy Sośnickiej z półplaybacku. Na zakończenie koncertu wspólnie z pozostałymi uczestnikami finałowej gali, dziewczyny w specjalnie zaaranżowanej scenografii zaśpiewały piosenkę "Za czym kolejka ta stoi".


  Fagment utworu Mój jest ten kawałek podłogi w wykonaniu Ingi Sierańskiej

  GRATULUJEMY!!!

  Więcej o festiwalu...
  Strona CSiK

  K.S.
  A.S.

  **************************

  „Poczytaj mi” - poranek czytelniczy w klasie 0a

  25.11.2016

  "Samo już czytanie książek kształci ludzi.
  Im więcej się czyta, im lepsze książki,
  tym bardziej kształcą one swoich czytelników."
  Stanisław Konarski

  Kolejnym przemiłym gościem naszych poranków czytelniczych była p. Ewa Rogulska, która przeczytała nam książkę swojego dzieciństwa, pt.: „Jarzębinka”. Pani Ewa, czytając opowiadanie wspaniale operowała głosem, wprowadzając przy tym atmosferę tajemniczości, a dzieci słuchały jej jak zaczarowane. Doskonale znały odpowiedzi na zadawane przez nią pytania dotyczące treści opowiadania.

  Na zakończenie przedszkolaki podziękowały gościowi oklaskami i pamiątkowym podziękowaniem, a zwieńczeniem spotkania było pozowanie do wspólnego zdjęcia.

  Serdecznie dziękujemy :)

  W. Pracz
  A.S.

  **************************

  Finał projektu Malowane Lato 2016

  21.11.2016

  21 listopada 2016 r. w Mazowieckim Instytucie Kultury w Warszawie miała miejsce uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień autorom prac powstałych podczas projektu „Malowane Lato 2016” oraz wernisaż wystawy najlepszych prac plastycznych.

  Uczennice z naszej szkoły zostały nagrodzone w tym konkursie:

  • Wiktoria Gazda - II miejsce
  • Inga Sierańska - Wyróżnienie

  Po uroczystości wręczenia nagród zaproszeni goście i laureaci obejrzeli występ kwartetu smyczkowego AMOK. Następnie wszyscy zostali zaproszeni za wystawę prac do galerii w Sali Elektorskiej MIK.

  Więcej…

  Ewa Rogulska
  A.S.

  **************************

  DZIEŃ PATRONA 2016

  16.11.2016

  Dni Patrona na stałe wpisały się w karty naszej szkoły. Tegoroczne obchody odbyły się dnia 16 października i przebiegały niezwykle uroczyście. Rok 2016 ogłoszony został bowiem rokiem sienkiewiczowskim. W tym roku przypada także 170 rocznica urodzin wielkiego pisarza oraz 100 rocznica jego śmierci.

  Na uroczystość przybyli licznie zaproszeni goście: wójt gminy Sobolew p. Andrzej Koszutski, sekretarz gminy i radny p. Jan Tywanek, proboszcz miejscowej parafii ks. Andrzej Owonuszko, dyrektorzy okolicznych szkół p. Leszek Urawski dyrektor liceum w Sobolewie, p. Barbara Łukasik dyr. szkoły w Anielowie, p. Longina Głowala dyr. szkoły w Sokole. Swą obecnością zaszczycili nas również nauczyciele emeryci, laureaci konkursów plastycznych z Puław, Maciejowic, Trąbek, Sokoła, Gończyc i Anielowa wraz z opiekunami, nasza uczniowska brać razem z rodzicami oraz prawnicy szkoły.

  Obchody poprzedziła Msza Św., która odprawiona została w kościele w Sobolewie.

  Następnie zgromadzeni przeszli do szkoły gdzie w pięknie udekorowanej hali sportowej odbywały się dalsze obchody uroczystości, które poprowadzili p. Ela Łukasik i p. Andrzej Goliszewski.

  Po złożeniu meldunków przez przewodniczące samorządu uczniowskiego: Wiktorię Mużanowską i Izabelę Bożek o gotowości do rozpoczęcia uroczystości, został odśpiewany hymn szkoły.

  Po hymnie głos zabrał dyr. szkoły p. Krzysztof Łapacz, który w swym krótkim przemówieniu przybliżył mniej znane fakty z życia H. Sienkiewicza. Dodał też, iż do dzisiejszej uroczystości przygotowywano się od dawna. Uczniowie odwiedzili bowiem Muzeum w Oblęgorku, uczestniczyli w dorocznym Zlocie Szkół Sienkiewiczowskim oraz brali udział w konkursach plastycznych organizowanych przez naszą szkołę.

  Następnie odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klas I ze szkoły podstawowej i gimnazjum. Po ślubowaniu nastąpił moment pasowania na ucznia. Uczniowie gimnazjum otrzymali z rąk wychowawców pamiątkowe dyplomy.

  Kulminacyjnym punktem uroczystości było przedstawienie "Quo vadis" przygotowane pod kierunkiem p. Justyny Banaszek i p. Jolanty Lewandowskiej. Przepiękna scenografia, nastrojowa muzyka, tańce i wspaniała gra aktorska wprowadziła zgromadzonych w czasy życia pierwszych chrześcijan. W niektórych scenach, np. scenach ukrzyżowania wykorzystano elementy teatru cieni.

  W trakcie przedstawienia wysłuchaliśmy wzruszający "Hymn o miłości" w wykonaniu naszych szkolnych solistek Izabeli Bożek i Wiktorii Sierańskiej. Przesłanie o miłości, przebaczeniu wynikające z treści przedstawienia, na długo pozostanie w naszych sercach.

  Na zakończenie obchodów p. dyrektor wręczył nagrody rzeczowe laureatom konkursów plastycznych. Prace laureatów wszyscy mogli podziwiać, gdyż rysunki zostały wyeksponowane na tablicach zaś prace przestrzenne (rzeźby zwierząt) umieszczono w holu szkoły. Po odbiór nagród przyjechali też uczniowie z odległych Puław.

  Tegoroczne obchody Dnia Patrona przeszły więc do historii, ale na długo zostaną w naszej pamięci.

  Danuta Błachnio
  A.S.

  **************************

  Narodowe Święto Niepodległości 2016

  11.11.2016


  A.S.

  **************************

  SZKOŁA RÓWNYCH SZANS VI - HARMONOGRAM ZAJĘĆ

  8.11.2016

  Harmonogram zajęć

  Z. Beczek
  A.S.

  **************************

  Udział w programie
  Śniadanie Daje moc

  8.11.2016

  8 listopada 2016 r. uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Sobolewie kolejny już raz wzięli aktywny udział w akcji edukacyjnej Śniadanie daje moc.

  W akcję zaangażowali się rodzice uczniów, wyrażając aprobatę oraz uznanie dla takich działań zaopatrując dzieci w zdrowe artykuły spożywcze. Uczniowie z zaangażowaniem przygotowali zdrowe, kolorowe i pyszne kanapki, szaszłyki owocowe i warzywne. Przygotowując wspólnie posiłek rozmawialiśmy na temat higieny i przygotowywanych posiłków, znaczenia zdrowego odżywiania się oraz roli najważniejszego posiłku dnia, jakim jest śniadanie - śniadanie, które daje energię do nauki i zabawy.

  Śniadanie było wyjątkowo urozmaicone i smaczne.

  Osiak Urszula
  A.S.

  **************************

  Poczytaj mi - poranki czytelnicze w kl. 0a

  4.11.2016

  "Do nauczania i uczenia się te trzy środki pomocnicze są nieodzowne:
  po pierwsze - książki,
  po drugie - książki,
  po trzecie - książki,
  bez nich nic nie pomogą nasze wysiłki."

  Stanisław Konarski

  4 listopada w ramach akcji „Poczytaj mi...”, w klasie 0a gościliśmy Panią Dyrektor Małgorzatę Ragus. Pani Małgorzata spotkanie rozpoczęła od nawiązania kontaktu z dziećmi poprzez zadawanie im pytań dotyczących funkcjonowania w klasie, na które nasze dzieci z ogromną chęcią udzielały odpowiedzi. Kolejnym punktem naszego spotkania było odczytanie baśni Janiny Porazińskiej, pt.: „Szewczyk Dratewka”. Przedszkolaki z ogromnym zaciekawieniem słuchały utworu i odpowiadały na pytania dotyczące jego treści. Na zakończenie wręczyliśmy Pani Małgosi pamiątkowe podziękowanie oraz zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie.

  Bardzo dziękujemy za uśmiech i bardzo miłą atmosferę oraz za to, że mimo natłoku pracy znalazła Pani dla nas chwilkę.

  Zapraszamy częściej!

  W. Pracz
  A.S.

  **************************

  Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego
  „Henryk Sienkiewicz - wielki Polak i pisarz”

  3.11.2016

  Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w Konkursie Ogólnopolskim: „Henryk Sienkiewicz - wybitny pisarz i Polak - 2016”.

  Pod linkiem: Sprawozdanie można zapoznać się z wynikami naszego konkursu. Laureatów wraz z opiekunami zapraszamy na uroczystość Dnia Patrona naszej Szkoły, która odbędzie się dnia 16 listopada br o godzinie 9.00, na uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień.

  A.S.

  **************************

  Powiatowe Konkursy Plastyczne

  3.11.2016

  Wyniki Powiatowego Konkursu Plastycznego z zakresu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych pt. "Alkoholowi mówimy - nie"

  Uczennice klas piątych - Wiktoria Napora i Milena Kwas zajęły następujące miejsca:
  III miejsce - Wiktoria Napora
  Wyróżnienie - Milena Kwas

  Gratulujemy!

  Powiatowy Konkurs Plastyczny - Dziękuję, nie biorę!

  Uczniowie Gimnazjum wzięli udział w Powiatowym Konkursie Plastycznym - "Dziękuję , nie biorę!"

  Nagrodzeni uczniowie:
  II miejsce - Weronika Kowalczyk
  III miejsce - Jakub Figielski

  Gratulujemy!

  Ewa Rogulska
  A.S.

  **************************

  Dzień Papieski 2016

  4.11.2016

  A.S.

  **************************


  Listopad

  Poranki czytelnicze w kl. Ia

  25.10.2016

  Planując działania edukacyjne w szkole, wiele czasu poświęcamy na wprowadzenie dziecka w świat literatury. Kontakt z książką nie jest naturalną potrzebą dziecka jak np. zabawa czy ruch. Dlatego od nas nauczycieli, rodziców zależy, czy potrafimy rozbudzić u dziecka zainteresowanie książką. Zadanie to nie jest łatwe, gdyż dziecko ery elektronicznej żyje i rozwija się pod wpływem mas-mediów. Telewizja, komputer zastępują książkę, a to błąd, bo czytanie książek powinno być dla najmłodszych tak samo naturalne, jak bieganie czy zabawa.

  Coraz więcej rodziców docenia tę formę spędzania czasu z dzieckiem. Podczas czytania wartościowej literatury, wspieramy rozwój psychiczny, intelektualny i moralny dziecka, a i sami często doświadczamy radości, jaką daje kontakt z pięknym i mądrym tekstem literackim. W ramach akcji „Czytamy naszym dzieciom”, której głównym celem jest rozwijanie zamiłowania do słowa pisanego poprzez promowanie głośnego czytania dzieciom, w klasie 1A gościmy wspaniałych Rodziców. We wtorkowy poranek odwiedziła nas mama Wojtka, która przyniosła ze sobą książkę pt.: „Na ratunek Smokolandii”, której fragmenty pięknie przeczytała. Pierwszoklasiści byli zachwyceni i bardzo im się podobały czytane fragmenty, serdecznie podziękowali mamie Wojtka i zaprosili na następną wizytę.

  Dziękujemy serdecznie i zapraszamy kolejnych rodziców.

  A. Tuchowska
  A.S.

  **************************

  „Poczytaj mi” - poranki czytelnicze w oddziale przedszkolnym

  21.10.2016

  "Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa,
  jaką sobie ludzkość wymyśliła."

  W. Szymborska

  Czytanie książek odgrywa bardzo ważną rolę w życiu każdego dziecka. To dzięki niej: rozwijamy wrażliwość, wyobraźnię, uczymy logicznego myślenia, poprawiamy koncentrację uwagi, uczymy wartości moralnych i wpływamy na rozwój intelektualny naszego dziecka. Rozumiejąc to i doceniając, w oddziałach przedszkolnych rozpoczynamy akcję Poczytaj mi. W ramach niej raz w tygodniu będziemy gościć Rodziców, Nauczycieli i inne ważne osobistości z naszego najbliższego otoczenia, które odczytają dzieciom bajkę.

  Jako pierwszy swoje umiejętności narracyjne zaprezentował Pan Dyrektor Krzysztof Łapacz, który przeczytał nam bajkę Nie płacz Koziołku. Z wielkim zainteresowaniem i uwagą dzieci słuchały bajki i odpowiadały na pytania dotyczące jej treści. Na zakończenie spotkania głośno podziękowaliśmy Panu Dyrektorowi i wręczyliśmy dyplom podziękowanie za wprowadzenie nas w świat bajek.

  Jeszcze raz bardzo dziękujemy za spotkanie i z niecierpliwością czekamy na kolejnych gości :)

  W. Pracz
  A.S.

  **************************

  Dzień KEN
  Zacną rzeczą jest uczyć, lecz jeszcze zacniejszą nauczać

  14.10.2016

  Dnia 14 października obchodziliśmy uroczyście Święto Edukacji Narodowej. Przebiegało pod hasłem: Zacną rzeczą jest uczyć lecz jeszcze zacniejszą nauczać. Akademia odbyła się w hali sportowej. Część artystyczną prowadzili: Iza Bożek, Jakub Kurek, Karolina Zduniak i Klaudia Kalbarczyk. W Koncercie życzeń dla Nauczycieli uczniowie zaprezentowali swe umiejętności wokalne, recytatorskie i taneczne. Wysłuchaliśmy między innymi piosenek: Zawsze tam gdzie ty - w wykonaniu Izy Bożek, Piosenki dla Nauczyciela, którą zaśpiewała Ing Sierańska oraz piosenek naszego szkolnego chóru. Zatańczyli też najmłodsi uczniowie. Następnie klasa IVb recytowała wiersze. Potem uczennice z klas Va, Vb, VIa przedstawiły Dole i niedole życia szkolnego. Na zakończenie koncertu uczniowie złożyli serdeczne życzenia nauczycielom i pracownikom szkoły oraz wręczyli kwiaty. Miłym akcentem kończącym uroczystość było wystąpienie p. dyrektora. Złożył on życzenia oraz wręczył najbardziej zasłużonym nauczycielom nagrody. Kwiaty na ręce dyrekcji przekazały też panie z Rady Rodziców.

  Dostarczyła D. Błachnio
  A.S.

  **************************

  Poranki czytelnicze w kl. Ia

  11.10.2016

  Z książek dzieci zdobywają wiedzę o otaczającym świecie, rozwijają wyobraźnię, poznają pozytywne wzorce zachowań, budują zdolność przeżywania, dostrzegania, Książki wywołują emocje i zdolność ich odczuwania. Głośne czytanie spełnia bardzo ważna rolę w kształtowaniu mowy dziecka, wzbogaca słownik, uczy prawidłowego formułowania myśli, budowania zdań, rozwija podstawowe funkcje słuchowe. Dzieci, które od najmłodszych lat mają styczność z książkami, później częściej po nie sięgają.

  Podkreślając bardzo ważną rolę głośnego czytania w rozwoju dziecka w dniu 11 października w klasie Ia rozpoczęliśmy cykliczne spotkania czytelnicze. W ramach akcji Czytamy naszym dzieciom we wtorkowy poranek odwiedziła nas mama Szymka, która przyniosła ze sobą książkę pt.: Słoń Birara, której fragmenty pięknie przeczytała. Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały utworu, odpowiadały na pytania dotyczące ich treści, oceniały zachowanie bohaterów, a także wykonały prace plastyczne oraz układały i zapisywały zdania. Pierwszoklasiści byli zachwyceni i bardzo im się podobały czytane fragmenty, serdecznie podziękowali mamie Szymka i zaprosili na następną wizytę.

  Dziękujemy i zapraszamy kolejnych rodziców.

  A. Tuchowska
  A.S.

  **************************

  SZKOŁA RÓWNYCH SZANS - VI EDYCJA

  11.10.2016

  Ogłoszenie
  Plakat
  Opis zajęć gimnazjum
  Opis zajęć szkoła podstawowa

  Z. Beczek
  A. S.

  **************************

  WARSZTATY PROFILAKTYCZNE

  6.10.2016

  W ramach wdrażania działań z zakresu profilaktyki w szkole, dnia 6.10.2016 r. w Publicznym Gimnazjum w Sobolewie odbyły się warsztaty dla uczniów prowadzone przez specjalistę terapii uzależnień. Warsztaty poprowadził p. Rusłan Oniszczuk, pracujący w Stowarzyszeniu MONAR Ośrodek Leczenia, Terapii i Rehabilitacji Uzależnień w Głoskowie. Tematem warsztatów były Zapobieganie narkomanii i innym patologiom oraz Profilaktyka HIV i AIDS.

  Spotkanie zostało zorganizowane w ramach Projektu Stowarzyszenia Rozwoju Gmin i Miast Powiatu Garwolińskiego z zakresu profilaktyki i uzależnień pod nazwą Dziękuję, nie biorę przez pedagoga szkolnego, p. Renatę Jankowską-Babik.

  Renata Jankowska-Babik
  A.S.

  **************************

  DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
  akademia szkolna

  6.10.2016

  Dnia 14 października będzie w naszej szkole obchodzony Dzień Edukacji Narodowej. O godz. 10.00 w hali sportowej odbędzie się uroczysta akademia.

  W tym dniu nie ma zajęć dydaktycznych i obiadu w szkole.

  Dyrekcja
  A. S.

  **************************

  SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE - CERTYFIKAT

  Dnia 29 sierpnia 2016 r. Kapituła powołana przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty przyznała Zespołowi Szkół w Sobolewie Wojewódzki Certyfikat Szkoła Promująca Zdrowie.

  Więcej...

  H. Banaszek, H. JanisiewiczA.S.

  **************************

  OGŁOSZENIE

  5.10.2016

  W związku z przystąpieniem do projektu SZKOŁA RÓWNYCH SZANS VI EDYCJA Publicznej Szkoły Podstawowej w Sobolewie i Publicznego Gimnazjum w Sobolewie, zapraszamy wszystkich zainteresowanych uczestnictwem w zajęciach realizowanych w ramach projektu, uczniów i ich rodziców oraz nauczycieli prowadzących zajęcia na spotkanie informacyjne, które odbędzie się w czwartek, tj. 6.10.2016 r. o godz. 17.00 w świetlicy szkolnej.

  Koordynatorzy
  A.S.

  **************************


  Październik

  WYCIECZKA KLAS PIĄTYCH DO WARSZAWY

  27.09.2016

  Klasy Vb i Vc w dniu 27.09.2016 roku obejrzały ciekawy spektakl edukacyjny w teatrze Kamienica z zakresu bezpieczeństwa na drodze w ramach kampanii społecznej - BĄDŹMY RAZEM BEZPIECZNI. Bohater - Kulek, uczył nas jak należy zachowywać się w różnych sytuacjach na drodze i w środkach komunikacji miejskiej.

  Link

  To była bardzo interesująca teatralna lekcja. Wszyscy uczniowie uczestniczyli także w zajęciach jazdy na rowerze w Miasteczku Ruchu Drogowego. Uczestnicy zajęć mieli do dyspozycji plac manewrowy o powierzchni 4 tysięcy m2, 750 m jezdni i ścieżek rowerowych, 38 m torów tramwajowych, 20 sygnalizatorów świetlnych, 130 znaków drogowych, tramwaj, zapory kolejowe, 3 skrzyżowania, rondo i merytoryczne wsparcie strażników z Referatu Profilaktyki. Na zakończenie uczniowie obejrzeli film w Multikinie - Sekretne życie zwierzaków domowych.

  Ewa Rogulska
  A.S.

  **************************

  WYWIADÓWKA

  22.09.2016

  Zapraszamy rodziców na wywiadówkę, która odbędzie się dnia 28 września o godz. 17.00 w małej sali sportowej.
  W programie:

  1. Informacje dyrektora dotyczące organizacji pracy szkoły w nowym roku szkolnym.
  2. Spotkanie z wychowawcami klas i nauczycielami.

  Dyrekcja
  A.S.

  **************************

  Konkurs Henryk Sienkiewicz - wybitny pisarz i Polak

  14.09.2016

  Rok 2016 przez Sejm RP został ogłoszony Rokiem Henryka Sienkiewicza.
  Z racji, że nasze placówki noszą imię wielkiego pisarza i patrioty, w maju 2016 r. zaprosiliśmy wielu uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich do udziału w konkursach: literackich, literacko-filmowych, plastycznych, językowych, informatycznych pod hasłem Henryk Sienkiewicz - wielki Polak i pisarz organizowanych przez Zespół Szkół w Sobolewie. Ponawiamy nasze zaproszenie do udziału w konkursach i czekamy na prace.

  Prace można składać do dnia 5.10.2016.

  Regulaminy konkursów

  Odpowiedzialne:
  Joanna Maraszek
  Ewa Leśniowska
  Ewa Rogulska
  Beata Zabielska

  A.S.

  **************************

  ROZKŁAD ZAJĘĆ w dniu 16 września (piątek)
  Sprzątanie Świata

  13.09.2016

  Oddziały przedszkolne pracują wg stałego planu. Obiad dla klas zerowych będzie wydawany od godz. 12:00.

  Wszyscy uczniowie klas I-III SP uczą się w godz. 8:00 - 11:30. Obiad będzie wydawany po zakończeniu lekcji.

  Klasy IV-VI Sz.P. i I-III GIM uczą się według następującego planu:

  1. 08:00 - 08:30
  2. 08:35 - 09:05
  3. 09:10 - 09:40
  4. 09:45 - 10:15
  5. 10:35 - 11:05

  Przerwa obiadowa 11:05 -11:30

  W godz 11:30 - 13:30 udział uczniów w akcji Sprzątanie Świata wg ustalonego harmonogramu.

  Dyrekcja
  A.S.

  **************************

  Mistrzostwa Polski w parabadmintonie

  3.09.2016

  W tym roku w Koronowie k/Bydgoszczy odbyły się II Mistrzostwa Polski w Parabadmintonie SS6, w których wzięła udział nasza uczennica Weronika Krzemińska.

  W zawodach stawała 3 razy na podium, zdobywając srebrny medal w singlu, złoty w deblu i brązowy w mixcie. A także otrzymała dodatkowo medal (jak inni najmłodsi uczestnicy) za wykonanie 8 ćwiczeń technicznych badmintonowych. Wykazała ogromny talent i charakter sprzyjający rozwojowi zdolności.

  W parabadmintonie nie ma kategorii wiekowych, dlatego Weronika walczyła w finale z byłą kadrowiczką 29-letnią Marią Bartusz, zdobywczynią 3 złotych medali, która jest aktualną brązową medalistką Mistrzostw Świata. Weronika z Marią grała fantastycznie.


  A.S.

  **************************

  MATEMATYCZNA HISTORIA

  1.09.2016

  Od 5 września 2016 r. w naszej szkole będzie realizowany projekt „Matematyczna historia”

  Do udziału w projekcie zapraszamy wszystkich uczniów z klas IV - VI szkoły podstawowej oraz ich rodziców. Podczas zajęć uczniowie wraz z rodzicami będą projektować i wykonywać gry matematyczne związane tematycznie z historią Polski.

  Projekt dofinansowała Fundacja mBanku

  Dostarczyła: K. Stodulska
  A.S.

  **************************

  ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2016/17

  1.09.2016

  Dzisiaj, w dniu 1 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Po Mszy św. odprawionej przez naszego proboszcza ks. Andrzeja Oworuszkę, uczniowie przemaszerowali w kolumnie na teren szkoły, gdzie odbyło się spotkanie społeczności szkolnej na hali sportowej.

  Dyrektor szkoły przedstawił najważniejsze informacje dotyczące rozpoczynającego się roku szkolnego, a po jego wystąpieniu uczniowie spotkali się ze swoimi wychowawcami.

  Od jutra koniec laby - czeka nas poważna nauka... :)


  A.S.

  **************************

  Informacje dotyczące kursów autobusu szkolnego

  31.08.2016

  Dnia 1.09.2016 r. uczniowie dojeżdżający proszeni są o przybycie na przystanek w następujących godzinach:

  1. Kaleń - 8.40
  2. Krępa - 9.00
  3. Łukówka - 9.15
  4. Stawiska - 9.25
  5. Godzisz Krzyżówki - 9.30

  Odwożenie po uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego w następującym porządku:

  1. Kaleń
  2. Krępa, Godzisz.

  Z. Beczek
  A.S.

  **************************

  UROCZYSTOŚĆ ROZPOCZĘCIA ROKU SZKOLNEGO 2016/2017

  25.08.2016

  Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego odbędzie się w czwartek, 1 września br. o godzinie 11.00 na hali sportowej w Zespole Szkół. Wcześniej, o godzinie 10.00 w kościele będzie odprawiona Msza św.

  Dyrekcja
  A.S.

  **************************


  Wrzesień
  Galerie zdjęć kryją się pod miniaturkami. Chcesz obejrzeć - kliknij w zdjęcie

  Copyright (c) 2006. Wszystkie prawa zastrzeżone.