AKTUALNOŚCI 2018/19

(cały rok)

| wrzesień | październik | listopad | grudzień | styczeń-luty | marzec | kwiecień | maj | czerwiec |


Koniec czerwca


ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2018-19

19.06.2019

Tradycyjnie Msza Święta w miejscowym kościele rozpoczęła obchody zakończenia roku szkolnego 2018/2019. Mszę odprawił ksiądz proboszcz Andrzej Oworuszko.

Następnie po mszy cała brać szkolna wraz ze sztandarami udała się w kierunku szkoły, gdzie na hali sportowej odbyła się dalsza część uroczystości.

Wprowadzenie sztandarów i odśpiewanie hymnu państwowego rozpoczęło zakończenie roku szkolnego w naszej szkole. Następnie głos zabrał dyrektor szkoły pan Krzysztof Łapacz. Powitał on przybyłych gości, a szczególnie gorąco: księdza kanonika i zarazem proboszcza naszej parafii - ks. Andrzeja Oworuszkę, wójta gminy Macieja Błachnio, przedstawicieli Rady Rodziców, nauczycieli i uczniów.

Pan dyrektor w swoim przemówieniu stwierdził, że za nami dziesięć miesięcy wytężonej pracy. Z wielką radością trzeba przyznać, iż wszyscy uczniowie otrzymali promocję do następnej klasy. Dyrektor te dziesięć miesięcy nauki porównał do biegu: jedni ten dystans pokonali płynnie, bez zadyszki, niektórzy zaś biegli truchcikiem, zaś nieliczna grupa przybiegła z wielkim trudem. Niezależnie jednak od tempa biegu-wszyscy przybiegli do mety.

Uczniowie kl. IV -VIII uzyskali średnią ocen - 4,0 natomiast uczniowie gimnazjum - 4,17.

Pod koniec swojego wystąpienia pan dyrektor złożył podziękowania tym wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby szkoła sprawnie funkcjonowała.

Po przemówieniu zatańczyli po raz ostatni w tym roku szkolnym najmłodsi tancerze ze szkoły podstawowej (opiekun pani Agata Ulaszewska) oraz tancerze z kl. III gimnazjum(opiekun pani Dorota Dubrow).

Zebrani zostali także poinformowani o wynikach konkursu Klasa na Medal. W konkursie zwyciężyła klasa IV B. Na drugim miejscu znalazły się dwie klasy: V B i VII A. Uczniowie zwycięskiej klasy otrzymają dofinansowanie do szkolnej wycieczki w kwocie 80 zł na jednego ucznia.

Po wyprowadzeniu sztandarów nastąpiła najprzyjemniejsza część uroczystości- wręczenie nagród za najlepsze wyniki w nauce.

Rada Rodziców ufundowała w tym roku skromne upominki dla uczniów mających najwyższą średnią.

Od niedawna też w naszej szkole wręczana jest nagroda Super Koleżanka -Super Kolega W tym roku nagrodę Super Koleżanka otrzymała Lena Banaszek.

Spotkanie z wychowawcami, podczas którego uczniowie dostali upragnione świadectwa, było ostatnim punktem uroczystości zakończenia roku szkolnego.

Uczniom i nauczycielom życzymy przyjemnych wakacji.

Do zobaczenia we wrześniu.

Danuta Błachnio
by as

**************************

Pożegnanie absolwentów szkoły

18.06.2019

Uroczyste pożegnanie absolwentów naszej szkoły, czyli ostatniego rocznika gimnazjalistów i pierwszego (po długiej przerwie)rocznika uczniów klasy ósmej miało miejsce w naszej szkole 18 czerwca 2019 r.o godz.10.00 na hali sportowej. Uroczystości przyświecały słowa wybitnego pisarza Ignacego Krasickiego:

Umiej być przyjacielem, znajdziesz przyjaciela.

Po złożeni meldunku przez uczniów z kl. VII: Roksanę Maraszek i Miłosza Ragusa o gotowości do rozpoczęcia uroczystości nastąpiło wprowadzenie pocztów sztandarowych. Następnie zgromadzeni odśpiewali hymn państwowy.

Potem powitano przybyłych na uroczystość gości: pana wójta Macieja Błachnio, wice wójta naszej gminy, dyrekcję szkoły, grono pedagogiczne, pracowników szkoły, uczniów oraz rodziców.

Po powitaniu pan dyrektor Krzysztof Łapacz w krótkim przemówieniu życzył między innymi absolwentom naszej szkoły udanych i zasłużonych wakacji.

Nastąpiło także przekazanie symboli szkoły-sztandaru uczniom klasy siódmej. To oni po wakacjach będą najstarszymi uczniami szkoły.

Bardzo wzruszającym momentem uroczystości było złożenie ślubowania przez ucz. kl. III gimnazjum oraz ucz. kl. VIII. szkoły podstawowej.

Następnie głos oddano absolwentom szkoły. Złożyli oni podziękowania dyrekcji i nauczycielom za trud włożony w ich wykształcenie i wychowanie. Jak sami stwierdzili: jest to koniec początku ich drogi do wykształcenia. Po tych słowach nastąpiło wręczenie kwiatów nauczycielom i wychowawcom.

Gdy wyprowadzono sztandary, najlepsi uczniowie otrzymali nagrody i dyplomy za wybitne osiągnięcia w nauce i sporcie.

Nagrody wójta otrzymały uczennice: Patrycja Łojek i Marta Grabowiecka.

Po raz pierwszy pan wójt ufundował nagrodę dla najlepszej czytelniczki Gminnej Biblioteki Publicznej w Sobolewie. Otrzymała ją uczennica Julia Sawicka.

Za najlepsze wyniki w nauce nagrody wręczył pan dyrektor. Nagrody książkowe otrzymały następujące uczennice z gimnazjum:
Patrycja Łojek-średnia ocen-5,28
Lena Banaszek-5,17
Małgorzata Boryń-5,17
Weronika Krzemińska-5,17
Patrycja Stoń-5,17

W szkole podstawowej prymusami okazali się:
Marta Grabowiecka- średnia ocen-5,56
Gabriela Kowalczyk-5,44
Natalia Sołtys-5,28
Maksymilian Krupa-5,17

Ostatnim punktem programu była część artystyczna przygotowana przez ucz. kl. VII.

Sugestywne wykonanie piosenki "To, co mam" przez Roksanę Maraszek wywołało chwilę wzruszenia i zadumy wśród zgromadzonych. Przedstawione scenki z życia szkoły przez siódmoklasistów pozwoliły stwierdzić, iż życie to nie bajka. Wręczenie drobnych upominków absolwentom-były to worki z podobizną patrona szkoły-zakończyło wzruszającą uroczystość.

Danuta Błachnio
by as

**************************

WSPOMNIENIA Z WYCIECZKI

4.06.2019

Dnia 4 czerwca grupa 0c i klasa 1a uczestniczyły w wycieczce do Dęblina. Podczas lekcji w Muzeum Sił Powietrznych zaprezentowane zostały zabytki techniki lotniczej oraz pamiątki związane z polskim lotnictwem wojskowym. Ogromnym przeżyciem okazało się wejście do śmigłowca i samolotu.

Dużo radości sprawił także dzieciom pobyt w sali zabaw Kangus i udział w zajęciach plastycznych.

A. Marciniak, U. Osiak
Fotorelacja K. Staroń
by as

**************************

Zaśpiewali na Gminnym Festynie Rodzinnym

11.06.2019

Uczniowie naszej szkoły wystąpili na Gminnym Festynie Rodzinnym, który odbył sie 9.06.2019 r. w parku przy Urzędzie Gminy w Sobolewie. Organizatorem imprezy był Gminny Dom Kultury. Zespół prowadzony przez Krzysztofa Szostaka zaprezentował ponad godzinny program, na który składały się bardzo popularne piosenki z polskiej muzyki rozrywkowej.

(K.S)
by as

**************************

WYCIECZKA DO JANOWCA
10 czerwca 2019

10.06.2019


by as

**************************

Sukces Ingi i Marty w Eurowizji 2019 !!!

8.06.2019

6 czerwca po raz XIV w Zespole Szkół nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Garwolinie odbył się Powiatowy Festiwal Piosenki Europejskiej zwany potocznie Eurowizją 2019. Celem festiwalu było promowanie kultury europejskiej oraz prezentacja dorobku artystycznego uczniów szkół podstawowych, ostatnich klas gimnazjalnych oraz liceów i techników z terenu naszego powiatu. Gościem Festiwalu był poseł Grzegorz Woźniak, który w przemówieniu stwierdził, że w powiecie garwolińskim mamy uzdolnioną młodzież i należy dać jej szansę na rozwój talentów. Na festiwalu wystąpiło około 200 wykonawców, którzy zaprezentowali utwory ulubionych kompozytorów. Uczestnicy byli oceniani w kategoriach: soliści i zespoły wokalne, chóry szkolne w odpowiednich kategoriach wiekowych. Poziom artystyczny uczestników konkursu był bardzo wysoki. Naszą szkołę w kategorii soliści reprezentowały dwie wokalistki - Marta Kusak i Inga Sierańska, która piosenką "Noc komety" z repertuaru Budki Suflera wyśpiewała III miejsce. W swojej kategorii wiekowej pokonała 20 innych solistek i solistów. Z bardzo dobrej strony pokazała się również Marta śpiewając piosenkę Kot bez ogona grupy Varius Manx, odbierając z rąk organizatorów dyplom z wyróżnieniem. Do występu dziewczyny przygotował Krzysztof Szostak. Występy uczestników oceniało jury w składzie: przewodniczący Julian Czaporowski - muzyk teatru Od Czapy, Tadeusz Talarek - gitarzysta i solista zespołu Discover i orkiestry dętej w Garwolinie, Janusz Wardak z sekstetu kameralnego i gitarzysta basowy w orkiestrze oraz Sebastian Borowski muzyk i pedagog. Gratulujemy dziewczynom kolejnego sukcesu na scenach w powiecie.

O konkursie na egarwolin.pl

(K. S)
by as

**************************

Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego Pejzaże

3.06.2019

Miło nam poinformować, iż uczniowie z naszej szkoły zostali nagrodzeni i wyróżnieni w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym w Bartoszycach - Pejzaże.

III Miejsce - Aleksandra Seremak - kl. 7c
III Miejsce - Szymon Rudzki - kl. 3B

Wyróżnienia: Wiktoria Gazda - kl. 7c, Małgorzata Boryń - kl. 3B
Nagrodzonym i wyróżnionym uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów plastycznych!

O konkursie na naszej stronie

Ewa Rogulska
by as

**************************

18 BIESIADA RODZINNA
2 czerwca 2019

2.06.2019


Fotorelacja z Biesiady

W minioną niedzielę, 2 czerwca 2019 r. na obiektach sportowych przy Publicznej Szkole Podstawowej w Sobolewie odbyła się tradycyjnie Biesiada Rodzinna. Organizowana była po raz osiemnasty.

Impreza ta stwarza doskonałą okazję do integracji społeczeństwa szkolnego oraz integracji społeczeństwa lokalnego. Pozwala również zaprezentować liczne sukcesy i talenty muzyczne, wokalne, recytatorskie oraz taneczne uczniów.

Dzięki licznym sponsorom, których z roku na rok przybywa, szkoła pozyskuje środki finansowe na swoje potrzeby.

Zgromadzeni mogli obejrzeć pokazy tańca nowoczesnego w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Wysłuchali też piosenek.

Repertuar był przeróżny: od piosenek współczesnych po piosenki z lat młodości naszych mam i babć.

Niektórzy pokonali swój strach i z wielkim sukcesem zadebiutowali na scenie. W nagrodę otrzymali od publiczności gromkie brawa. Ci soliści to między innymi: Franciszek Olek z kl. IV oraz Roksana Maraszek z kl. VII.

Oprócz występów na scenie odbywało się szereg imprez towarzyszących: konkursy, zawody sportowe, pokazy strażackie. na maluchów czekało wiele atrakcji: dmuchane zamki, pływające zamki w basenach.

Festyn zakończyła dyskotek pod chmurką.

Tegoroczną XVIII biesiadę możemy uznać za niezwykle udaną. Nawet przelotny deszcz nie popsuł humorów jej uczestników.

Szczegółowa relacja z biesiady na portalu Podlasie24.

D. Błachnio
by as

**************************


Czerwiec

DZIEŃ MAMY W KLASIE 0c

29.05.2019

Dnia 29 maja w oddziale przedszkolnym 0c odbyła się akademia z okazji Dnia Mamy. Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności teatralne wykonując inscenizację pt.: O tym, jak żabka mała rodziców nie słuchała oraz recytując wiersze i śpiewając przygotowane piosenki. Następnie mamy rozpoznawały się na namalowanych przez dzieci portretach. Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez mamy oraz wręczeniem upominków wykonanych samodzielnie przez dzieci.

U. Osiak
by as

**************************

Promocja czytelnictwa - 30 urodziny Słonia Elmera

29.05.2019

Wydawnictwo Publicat zaprosiło grupy przedszkolne do wzięcia udziału w ogólnopolskim konkursie URODZINY ELMERA. Nasze oddziały przedszkolne otrzymały piękne książki o przygodach słonia Elmera, które zostały przeczytane na zajęciach w klasach - Urodziny Elmera, Elmer słoń w kratkę, Elmer. Po wspólnym przeczytaniu lektur uczniowie wykonali portret słonia Elmera oraz przygotowali prace plastyczne o jego przygodach. Przygotowany tort na 30 Urodziny pięknie ozdobili malując kredkami i kolorowymi farbami. Impreza urodzinowa słonia Elmera , która miała miejsce w klasach została sfotografowana i przesłana do wydawnictwa Publicat - jako potwierdzenie działań czytelniczych w naszej szkole.

Ewa Rogulska
by as

**************************

Dzień Rodziny

28.05.2019

28 maja przedszkolaki z 0b wraz z rodzicami obchodziły DZIEŃ RODZINY. Uroczystość odbyła się w plenerze na Kobusach. Uczniowie wraz z wychowawcą przygotowali część artystyczną. Po części artystycznej uczniowie złożyli rodzicom życzenia, oraz obdarowali ich własnoręcznie wykonanymi upominkami.

Radosne chwile dzieci spędziły ,piekąc kiełbaski. Największą atrakcją była przejażdżka bryczką konną. Dzień Rodziny sprzyjał integracji rodziców i dzieci.

Ewa Trojanowska
by as

**************************

Podsumowanie konkursu plastycznego Barwy ojczyste

28.05.2019

W II półroczu uczniowie klas 0-III wzięli udział w konkursie plastycznym Barwy Ojczyste wykonując piękne i przemyślane prace. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem - wpłynęło wiele ciekawych prac. Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wykonali prace na konkurs.

U. Osiak, P. Piwońska
by as

**************************

Bezpiecznie na wsi: maszyna pracuje a dziecko obserwuje
Ogólnopolski Konkurs Plastyczny - etap Powiatowy

28.05.2019

Tegoroczne hasło konkursowe: Bezpiecznie na wsi: maszyna pracuje a dziecko obserwuje, miało zwrócić uwagę na sposoby zapobiegania wypadkom, związanym z obecnością w gospodarstwach rolnych maszyn i urządzeń rolniczych.

Jak co roku i uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w tym przedsięwzięciu i wykonali wiele ciekawych prac.

Miło nam poinformować iż uczennica klasy V c Zuzanna Bieńko otrzymała w tym konkursie wyróżnienie, odebrała nagrodę rzeczową i dyplom .

Uczennicy serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów plastycznych!

Ewa Rogulska
by as

**************************

Dzień Matki w klasie Ib

23.01.2019

Dnia 23 maja 2019 r. klasa Ib zaprosiła swoje Mamy na uroczystość z okazji Dnia Matki. Uczniowie wraz z wychowawcą przygotowali część artystyczną, na którą składały się: wierszyki, scenki z życia rodzinnego, piosenki oraz taniec, który wzbudził największe zainteresowanie. Po części artystycznej uczniowie złożyli życzenia i obdarowali swoje mamy własnoręcznie wykonanymi laurkami. Szczęśliwe chwile uczniowie spędzili wspólnie z rodzicami przy suto nakrytym stole.

Dorota Dubrow
by as

**************************

Bukiety dla Mamy

Klasa IIIb

21.05.2019

Klasa IIb

24.05.2019

W piątek 24 maja w naszej klasie razem z Panią tworzyliśmy bukiety dla naszych mam. Każde dziecko przyniosło kwiaty z, których wyszły nam bardzo kolorowe kompozycje. Do każdego bukietu dołączony był własnoręcznie malowany i pięknie zapakowany kubek. Nasze mamy z radością i wzruszeniem odebrały naszą niespodziankę, ponieważ do dnia wręczenia o niczym nie wiedziały. Tak więc Dzień Mamy był bardzo udany...

Natasza Wdowicka kl IIb z mamą.
by as

**************************

Konkurs Gminny

23.01.2019

23 maja odbył się etap gminny konkursu wiedzy Alkoholowi STOP dla zdrowia START organizowanego przez GKRPA w Sobolewie. Do etapu gminnego zakwalifikowało się 21 uczniów z Gminy Sobolew (17 uczniów z Publicznej Szkoły Podstawowej w Sobolewie).

Oto lista nagrodzonych: I miejsce Natalia Sikora z kl. 8c II miejsce Daria Kozdrój kl. 8b, III miejsce Martyna Ćwiklak kl. 8a.

WYRÓŻNIENIA: Inga Sierańska 7a. Natalia Sołtys 8a, Anna Jabłońska 8a, Julia Matuszewska 8a, Eliza Gładysz 8c, Marta Grabowiecka 8c

R. Jankowska-Babik
by as

**************************

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny
Pejzaże Polski

20.05.2019

Młodzieżowy Dom Kultury w Bartoszycach zaprosił dzieci od 4 klasy szkoły podstawowej oraz młodzież do udziału w czwartej edycji ogólnopolskiego konkursu malarskiego. Prace wykonane technikami malarskimi miały przedstawiać polskie krajobrazy. Uczniowie z naszej szkoły przygotowali różne prace o tej tematyce.

Ewa Rogulska
by as

**************************

KONCERT Z OKAZJI 100-LECIA PARAFII SOBOLEW

19.05.2019

Z okazji jubileuszu 100-lecia parafii Sobolew siedemnastu uczniów naszej szkoły oraz troje zaproszonych absolwentów - pod kierownictwem p. Krzysztofa Szostaka przygotowali koncert. Specjalnie na ten jubileusz przygotowane pieśni i piosenki nawiązywały do miłości do Boga i Ojczyzny. Młodzi wokaliści przypomnieli te najbardziej popularne, które znamy z kościołów, ale również mało znane, często zapomniane. Licznie zgromadzeni w kościele słuchacze, ogromnymi brawami nagrodzili wykonawców tego koncertu. Po koncercie ks. kanonik Andrzej Oworuszko powiedział dzieciom, że śpiewają lepiej niż Arka Noego. Było to niezwykle miłe, a takie słowa podkreśliły ogromny wkład pracy włożony przez dzieci w przygotowanie tego koncertu.

K.S.
by as

**************************

KONKURS RECYTATORSKI
im. Kornela Makuszyńskiego

17.05.2019

W dniu dzisiejszym, w bibliotece gminnej odbył się konkurs czytelniczy, w którym uczestniczyło pięcioro uczniów naszej szkoły. Każdy uczeń miał do zadeklamowania dwa fragmenty utworów - wiersz i prozę.

W grupie uczniów młodszych miejsce trzecie zajął Franciszek Stępień, a w gronie uczniów starszych drugie miejsce zajęła Agata Błachnio, która tym samym przeszła do etapu powiatowego.


by as

**************************

OGŁOSZENIE

16.05.2019

Zapisy na obiady i do świetlicy szkolnej na rok szkolny 2019/20 do dnia 31.05.2019 r.
Druki do pobrania ze strony szkoły.

Podania - do pobrania w zakładce DYDAKTYKA - należy składać w sekretariacie.

Sekretariat
by as

**************************

WYCIECZKA

13.05.2019

W poniedziałek dnia 13 maja 2019 r nasza klasa oraz klasa 2b wraz z wychowawcami udała się na jednodniową wycieczkę do Gminnego Centrum Animacji Kultury w Sulbinach. Celem wyprawy były zajęcia artystyczne polegające na malowaniu na szkle. Przez około 2 godziny pod przewodnictwem pracowników ośrodka wykonywaliśmy malunki na szklanych kubkach, które następnie wręczymy mamom w dniu ich święta. Po zajęciach udaliśmy się na obiad do restauracji Mc Donalds w Garwolinie. Po posiłku wyruszyliśmy w drogę powrotną. Na miejsce dotarliśmy około godziny 13.00. Bardzo podobała mi się ta wycieczka i mam nadzieję, że pojedziemy na następne.

Kacper Zalech klasa 3a
by as

**************************

Szkolny Konkurs Plastyczny Rośliny i zwierzęta chronione w Polsce

10.05.2019

W naszej szkole odbył się konkurs plastyczny pt. Rośliny i zwierzęta chronione w Polsce. Był to jeden z punktów obchodzonego w naszej szkole Dnia Ziemi. Uczniowie przygotowali wiele ciekawych dzieł rysunkowych i malarskich. Na konkurs wpłynęło 75 prac w dwóch kategoriach wiekowych: klasy 4-6 SP oraz 7 SP -3 GIM.
Komisja Jury miała wielki problem z wyłonieniem najpiękniejszych prac, ale po końcowych ustaleniach wyniki przedstawiają się następująco:

Klasy 7-8 SP i 3 GIM

Laureaci: Nina Kalinowska, Roksana Maraszek, Agnieszka Karczmarczyk

Wyróżnieni: Sosnowski Michał, Wiśnioch Damian, Śliz Izabela, Weronika Krzemińska, Alicja Kurek, Wanessa Flont, Aleksandra Seremak, Patrycja Sychowiec, Zuzanna Sadurska.

Klasy 4-6

Laureaci: Emilia Komar, Agata Błachnio, Nurzyńska Julia,

Wyróżnieni: Emilia Truszko, Weronika Kwas Milena Matuszewska, Maja Goliszewska, Jagoda Kołodziejek, Łukasz Bieńko, Jakub Żubertowski, Aleksander Rękawek.

Uczniowie nagrodzeni otrzymają dodatkowe punkty z zachowania.

Nagrodzone i wyróżnione prace są zaprezentowane w galerii na korytarzu szkolnym.

Ewa Rogulska
by as

**************************

Moja wymarzona złota rybka

6.05.2019

Muzeum Złotej Rybki oraz Szkoła Podstawowa w Dydni zaprosiła do wzięcia udziału w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym: Moja wymarzona złota rybka.

Uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w tym konkursie plastycznym Zadaniem każdego uczestnika było wykonanie jednej pracy w dowolnej technice płaskiej: rysowanie, malowanie, wyklejanie (z wyjątkiem technik nietrwałych oraz komputerowych i przestrzennych) w formacie A4.

Nagrodzeni i wyróżnieni uczniowie otrzymają: dyplom oraz bezpłatny bilet wstępu do muzeum :), a klasa w której uczeń zdobędzie I miejsce zaproszona zostanie na wycieczkę do Muzeum Złotej Rybki w Dydni nad Sanem.

Regulamin konkursu

Więcej na stronie mdksanok.pl

Ewa Rogulska
by as

**************************


Maj

OGŁOSZENIE

23.04.2019

Szanowni Państwo.

Informujemy, że akcja protestacyjna w naszej szkole została zawieszona. Zajęcia dydaktyczne i opieka w świetlicy odbywać się będą zgodnie z planem lekcji.

Z poważaniem -
Krzysztof Łapacz

by as

**************************

ZMIANA PLANU LEKCJI
WTOREK 16 kwietnia

15.04.2019

Środa jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych z uwagi na egzamin językowy klas ósmych.

Dla uczniów, którzy we wtorek chcieliby skorzystać ze stołówki szkolnej, przygotujemy obiad. Zapewnimy też opiekę uczniom klas 0-III (w godzinach 8.00 - 13.40) w świetlicy szkolnej.

Liczymy na Państwa wyrozumiałość w zaistniałej sytuacji.


Klasy 0a, 0b, 0c, Ia, Ib będą miały zajęcia w godzinach 8.00 - 10.35 (1, 2 i 3 lekcja)

Klasy IIa, IIb, IIc, IIIa, IIIb:

 1. 08.00 - 08.45 - brak zajęć
 2. 08.55 - 09.40 - brak zajęć
 3. 09.50 - 10.35 - brak zajęć
 4. 10.45 - 11.30 - edukacja wczesnoszkolna
 5. 11:50 - 12:35 - edukacja wczesnoszkolna
 6. 12.55 - 13.40 - edukacja wczesnoszkolna

Lekcje klas 0-III odbywać się będą w salach bez zmian.

Lekcje dla klas 4-7 będą się odbywać na górnym korytarzu.

Klasa 4a:

 1. 08.00 - 08.45 - brak zajęć
 2. 08.55 - 09.40 - religia
 3. 09.50 - 10.35 - matematyka
 4. 10.45 - 11.30 - j. polski

Klasa 4b:

 1. 08.00 - 08.45 - j. polski
 2. 08.55 - 09.40 - muzyka
 3. 09.50 - 10.35 - religia
 4. 10.45 - 11.30 - wf

Klasa 5a:

 1. 08.00 - 08.45 - matematyka
 2. 08.55 - 09.40 - wf
 3. 09.50 - 10.35 - muzyka
 4. 10.45 - 11.30 - plastyka

Klasa 5b:

 1. 08.00 - 08.45 - wf
 2. 08.55 - 09.40 - matematyka
 3. 09.50 - 10.35 - j. polski

Klasa 5c:

 1. 08.00 - 08.45 - brak zajęć
 2. 08.55 - 09.40 - brak zajęć
 3. 09.50 - 10.35 - matematyka
 4. 10.45 - 11.30 - informatyka
 5. 11.50 - 12.35 - plastyka

Klasa 6a:

 1. 08.00 - 08.45 - religia
 2. 08.55 - 09.40 - matematyka
 3. 09.50 - 10.35 - j. polski
 4. 10.45 - 11.30 - muzyka
 5. 11.50 - 12.35 - religia

Klasa 6b:

 1. 08.00 - 08.45 - informatyka
 2. 08.55 - 09.40 - j. polski
 3. 09.50 - 10.35 - wf
 4. 10.45 - 11.30 - matematyka

Klasa 7a:

 1. 08.00 - 08.45 - matematyka
 2. 08.55 - 09.40 - chemia
 3. 09.50 - 10.35 - fizyka
 4. 10.45 - 11.30 - j. polski
 5. 11.50 - 12.35 - j. polski
 6. 12:55 - 13:40 - plastyka

Klasa 7b:

 1. 08.00 - 08.45 - j. polski
 2. 08.55 - 09.40 - j. polski
 3. 09.50 - 10.35 - chemia
 4. 10.45 - 11.30 - matematyka
 5. 11.50 - 12.35 - matematyka

Klasa 7c:

 1. 08.00 - 08.45 - chemia
 2. 08.55 - 09.40 - j. polski
 3. 09.50 - 10.35 - j. polski
 4. 10.45 - 11.30 - fizyka
 5. 11.50 - 12.35 - matematyka
 6. 12:55 - 13:40 - religia

Dyrekcja
by as

**************************

WYNIK POWIATOWEGO I PLASTYCZNEGO KONKURSU
OZDOBA WIELKANOCNA - KARTKA, PISANKA

15.04.2019

Miło nam poinformować, iż uczniowie z naszej szkoły zostali nagrodzeni i wyróżnieni w wyżej wymienionym konkursie plastycznym:
I miejsce - Dagmara Strachota - kl. 7c - pisanka
III miejsce - Kacper Babik - kl. 6a - kartka wielkanocna

Wyróżnienia w kategorii kartka wielkanocna:

Maja Sawicka - kl. Vc
Łukasz Bieńko - kl. Vc

Nagrodzonym i wyróżnionym uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów plastycznych.
Wyniki konkursu

E. Rogulska
by as

**************************

ZMIANA PLANU LEKCJI
PONIEDZIAŁEK 15 kwietnia

12.04.2019

Informujemy, że w poniedziałek i wtorek w miarę możliwości kadrowych i w trosce o bezpieczeństwo uczniów (nadal trwa strajk nauczycieli), trwa też egzamin ósmoklasisty, przygotowaliśmy plan zajęć dla uczniów.

Klasy 0a, 0b, 0c, Ia, Ib będą miały zajęcia w godzinach 8.00 - 10.35 (1, 2 i 3 lekcja)

Klasy IIa, IIb, IIc, IIIa, IIIb:

 1. 08.00 - 08.45 - brak zajęć
 2. 08.55 - 09.40 - brak zajęć
 3. 09.50 - 10.35 - brak zajęć
 4. 10.45 - 11.30 - edukacja wczesnoszkolna
 5. 11:50 - 12:35 - edukacja wczesnoszkolna
 6. 12.55 - 13.40 - edukacja wczesnoszkolna

Lekcje klas 0-III odbywać się będą w salach bez zmian.

Klasa 4a:

 1. 08.00 - 08.45 - informatyka
 2. 08.55 - 09.40 - matematyka

Klasa 4b:

 1. 08.00 - 08.45 - matematyka
 2. 08.55 - 09.40 - informatyka
 3. 09.50 - 10.35 - j. polski

Klasa 5a:

 1. 08.00 - 08.45 - brak zajęć
 2. 08.55 - 09.40 - brak zajęć
 3. 09.50 - 10.35 - matematyka
 4. 10.45 - 11.30 - informatyka

Klasa 5b:

 1. 08.00 - 08.45 - matematyka
 2. 08.55 - 09.40 - j. polski
 3. 09.50 - 10.35 - matematyka
 4. 10.45 - 11.30 - j. polski

Klasa 5c:

 1. 08.00 - 08.45 - brak zajęć
 2. 08.55 - 09.40 - matematyka
 3. 09.50 - 10.35 - matematyka

Klasa 7c:

 1. 08.00 - 08.45 - brak zajęć
 2. 08.55 - 09.40 - j. polski
 3. 09.50 - 10.35 - j. polski
 4. 10.45 - 11.30 - matematyka
 5. 11.50 - 12.35 - matematyka

Lekcje dla klas 4-5 będą się odbywać na górnym korytarzu.

Plan lekcji na wtorek podamy w poniedziałek. Środa jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych z uwagi na egzamin językowy klas ósmych.

Dla uczniów, którzy tego dnia (poniedziałek) chcieliby skorzystać ze stołówki szkolnej, przygotujemy obiad. Zapewnimy też opiekę uczniom klas 0-III (w godzinach 8.00 - 13.40) w świetlicy szkolnej.

Liczymy na Państwa wyrozumiałość w zaistniałej sytuacji.

Dyrekcja
by as

**************************

Plastyczny Powiatowy Konkurs Wielkanocny

8.04.2019

Uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w Powiatowym Konkursie Plastycznym - Kartka wielkanocna i Pisanka. Prace uczniów zostały przesłane na wymieniony konkurs.

Ewa Rogulska
by as

**************************

OGŁOSZENIE

4.04.2019

SZANOWNI PAŃSTWO,

W związku z akcją strajkową i wynikami referendum przeprowadzonego w naszej szkole, od 8 kwietnia do odwołania zajęcia w szkole będą zawieszone.

Wynika to z niemożności zapewnienia dzieciom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.

Na bieżąco będziemy Państwa informować o podejmowanych decyzjach.

Prosimy o śledzenie wiadomości w dzienniku LIBRUS.

Informujemy również, iż Rodzice małych (do 8 roku życia) dzieci mogą skorzystać z zasiłku opiekuńczego, gdy szkoła przystąpi do strajku. Wystarczy złożyć swojemu pracodawcy wniosek o wypłatę zasiłku i oświadczenie o nieprzewidzianym zamknięciu żłobka, przedszkola lub szkoły.

Zasiłek, o który mogą wystąpić zarówno ojciec jak i matka dziecka - wypłacany jest w wysokości zasiłku chorobowego, czyli 80 proc. pensji. Podstawą jest art. 32 ust. 1 pkt 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. 1999 nr 60 poz. 636 ze zm.).

List do rodziców w sprawie strajku

Dyrektor
by as

**************************

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny - Jeszcze w zielone gramy...
Wyniki Konkursu

1.04.2019

Miło nam poinformować iż laureatami Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego - Jeszcze w zielone gramy... zostali uczniowie z naszej szkoły:

  Adam Skoczek - kl. 7c
  Wiktoria Gazda - kl. 7c
  Magdalena Pielak - kl. 2a

Wyróżnieni uczniowie:

  Kamila Zduniak - kl. 0c
  Aleksandra Dziubak - kl. 4b

Uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Ewa Rogulska
by as

**************************


Kwiecień

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny - Bezpiecznie na wsi
Bezpiecznie na wsi: maszyna pracuje a dziecko obserwuje

29.03.2019

Pod tym hasłem przebiega tegoroczny konkurs plastyczny dla dzieci, który decyzją Prezes KRUS Aleksandry Hadzik rozpoczął się w lutym br. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem sprawuje Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski, w jego organizacji wspierają Kasę: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Państwowa Inspekcja Pracy, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Partnerem strategicznym jest Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych.

Dotychczasowe edycje konkursu cieszyły się ogromnym zainteresowaniem dzieci. Każdego roku uczestniczyło w nich ponad 30 tys. uczniów szkół podstawowych z terenów wiejskich.

Tegoroczne hasło konkursowe: ”Bezpiecznie na wsi: maszyna pracuje a dziecko obserwuje” ma zwrócić uwagę na sposoby zapobiegania wypadkom, związanym z obecnością w gospodarstwach rolnych maszyn i urządzeń rolniczych.

Jak co roku i uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w tym przedsięwzięciu.

Ewa Rogulska
by as

**************************

Finał VII Warszawskiego Konkursu Plastycznego

28.03.2019

Finał VII Warszawskiego Konkursu Plastycznego - Tak żyć jak żyłem, warto było... (o którym wspominaliśmy tu) odbył się w dniu 28.03.2019 r. o godz. 13.00 w siedzibie LXXV Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Piłsudskiego w Warszawie.

W wyżej wymienionym finale wzięli udział uczniowie z naszej szkoły którzy zostali nagrodzeni i wyróżnieni:

 • Magdalena Pielak z klasy IIa - zajęła I miejsce

Wyróżnienia otrzymali:

 • Julia Dominiak z klasy IIa oraz
 • Maciej Pielak z klasy Via
Więcej na Galeria ze strony Szkoły Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Piłsudskiego

Ewa Rogulska
by as

**************************

Bezpłatne warsztaty dla Rodziców
Program Wzmacniania Rodzin

21.03.2019

Ulotka - ogłoszenie

E. Pluta, M. Ragus
by as

**************************

XV OGÓLNOPOLSKI KONKURS Plastyczny
Świat bez barier - Jeszcze w zielone gramy...

14.03.2019

POD HONOROWYM PATRONATEM POSEŁ NA SEJM AGNIESZKI KOŁACZ-LESZCZYŃSKIEJ PREZYDENTA MIASTA WAŁBRZYCHA ROMANA SZEŁEMEJA

ORGANIZATORZY:
PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI nr 26 W WAŁBRZYCHU i STOWARZYSZENIE „BEZ BARIER” W WAŁBRZYCHU

Uczniowie z naszej szkoły, jak co roku wykonali piękne prace plastyczne, które zostały przesłane na wyżej wymieniony konkurs. Prace powstały podczas zajęć koła plastycznego pod kierunkiem p. Beaty Król, p. Teresy Kowalskiej i p. Ewy Rogulskiej oraz na zajęciach plastycznych w klasie 0c pod kierunkiem p. U. Osiak.

Celem konkursu była popularyzacja swojej twórczości, rozbudzanie talentów, stworzenie warunków do publicznych kontaktów, umożliwienie twórcom nieprofesjonalnym, działającym w różnych środowiskach osób niepełnosprawnych, konfrontacji własnych dokonań, poszukiwań artystycznych, wyszukiwanie twórców szczególnie uzdolnionych, promowanie pozytywnego wizerunku osób niepełnosprawnych.

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w maju 2019 r.

Ewa Rogulska
by as

**************************

WIECZÓR FILMOWY
Regulamin i zgoda uczestnika

6.03.2019

W dniu 15.03.2019r.w godz.18.00-24.00 odbędzie się w naszej szkole Wieczór Filmowy. Wszystkich tych, którzy zgłosili swoje uczestnictwo w imprezie prosimy o zapoznanie się z obowiązującym regulaminem.

Regulamin i zgody do pobrania.


by as

**************************


Marzec

Występ grupy Zaelektryzowani

22.02.2019

Profil na fejsie


by as

**************************

DYSKOTEKA KARNAWAŁOWA

21.02.2019


by as

**************************

VII Warszawski Konkurs Plastyczny
Tak żyć, jak żyłem, warto było... Józef Piłsudski

15.02.2019

Honorowy patronat nad Konkursem objęli - Wojewoda Mazowiecki, Mazowiecka Kurator Oświaty, Prezydent m.st. Warszawy, Burmistrz Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy, Muzeum Niepodległości, Instytut Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku, Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Konkurs uzyskał także logo Niepodległa.

- Patronat medialny nad Konkursem sprawowała Nowa Gazeta Praska.

- Organizator konkursu LXXVI Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

- Cel konkursu - popularyzacja wśród dzieci i młodzieży postaci i idei Marszałka Józefa Piłsudskiego, jego działalności niepodległościowej i państwotwórczej. Pogłębienie wiedzy na temat dziejów II Rzeczypospolitej, a także kształtowanie postaw patriotycznych.

- Konkurs skierowany był dla przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z terenu Warszawy oraz województwa mazowieckiego.

Miło nam poinformować iż w tym konkursie uczniowie z naszej Szkoły zostali nagrodzeni i wyróżnieni .

Magdalena Pielak z klasy II a SP zajęła w tym konkursie I MIEJSCE a za drugą pracę otrzymała WYRÓŻNIENIE (pracę przygotowała na zajęciach koła plastycznego).

Julia Dominiak z klasy II c pracę plastyczną przygotowała pod opieką Pani Anny Ragus SP - otrzymała WYRÓŻNIENIE

Uczennicom serdecznie Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów plastycznych!

Ewa Rogulska
by as

**************************

ZAJĘCIA W CZASIE FERII

24.01.2019

Dostarczył P. Szymański
by as

**************************

Dla kochanej babci i kochanego dziadka

18.01.2019

W dniu 18 stycznia do naszej zaprosiliśmy dziadków i babcie. My, kochane wnuki, z okazji Ich święta przygotowaliśmy jasełka. W przygotowanie włożyliśmy wiele trudu, aby jak najlepiej się zaprezentować. Nasze przedstawienie było bardzo ciekawe i piękne, a babcie i dziadkowie byli z nas dumni. Po zakończeniu części artystycznej składaliśmy życzenia naszym babciom i dziadkom, ściskając Ich i całując. Później miło spędziliśmy czas z naszymi bliskimi przy kawie, herbacie i pysznym ciastku. Wszyscy byli bardzo zadowoleni, a ja jestem mojej pani wychowawczyni bardzo wdzięczny za przygotowanie tak wspaniałej uroczystości.

Wojtek Koźlak kl. III a

W dniu 18 stycznia 2019 r. w naszej klasie w sali nr 10 odbyły się Jasełka, na które zaprosiliśmy babcie i dziadków z okazji Ich święta. Pod kierunkiem Pani Ani, w pięknych strojach przygotowanych przez rodziców, przedstawiliśmy historię narodzenia Pana Jezusa. Śpiewaliśmy i graliśmy na instrumentach wiele kolęd i pastorałek. Na koniec dostaliśmy ogromne brawa od naszych bliskich. Po przedstawieniu odbył się poczęstunek przygotowany przez nasze mamy. To była piękna i miła uroczystość.

Łukasz Ptaszyński kl. III a

W piątek 18.01.19 r. nasza klasa, razem z wychowawcą p. Anią, zorganizowała Jasełka z okazji Dnia Babci i Dziadka. Mamy przygotowały poczęstunek, a uczniowie zajęli się częścią artystyczną. W Jasełkach odgrywaliśmy trudne role, śpiewaliśmy kolędy i pastorałki i dzieci sobie świetnie poradziły. Według zaproszonych gości spisaliśmy się na medal, dostaliśmy wielkie brawa. Po przedstawieniu wszyscy utuliliśmy swoich bliskich i dotrzymywaliśmy im towarzystwa przy stole. Myślę, że dla każdego był to wspaniały dzień.

Amelka Szeląg ucz. kl. IIIa

Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni, są takie dwa dni, jedyne dwa dni w roku, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu, bo przecież jest to święto naszych kochanych babć i dziadków. Babcia i Dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka, dlatego w tym szczególnym dniu dzieci pamiętały o swoich Babciach i Dziadkach i przygotowały dla nich przedstawienie. Licznie przybyli goście zasiedli przy przygotowanych dla nich stołach i z niecierpliwością czekali na rozpoczęcie występu swoich wnucząt. Na twarzach dzieci widać było ogromną radość oraz skupienie. Dzieci zaprezentowały Jasełka. Wszyscy z dumą patrzyli na swoje wnuczęta, które włożyły wiele wysiłku w to, aby jak najlepiej odegrać swoją rolę i przez to wyrazić swoją miłość i szacunek. Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości.

Anna Tuchowska
by as

**************************

W karnawale to są bale!

17.01.2019

W naszej szkole 17 stycznia 2019 roku odbył się bal karnawałowy. Sala wyglądała bajecznie, zupełnie inaczej niż na co dzień. Tego dnia stała się prawdziwą salą balową. Udekorowana w łańcuchy, balony ,serpentynę oraz kolorowe rozety tworzyła piękną całość. Bogaty program zabawy i konkursów sprawił, że dzieci się nie nudziły. W przeróżnych kostiumach dzieci wcieliły się w bohaterów bajek; wróżki, księżniczki, policjanci, zwierzęta, anioły oraz wiele, wiele innych. Wspólna zabawa przy muzyce razem z wychowawcami i rodzicami dostarczyły nam wiele emocji, oraz dały okazję do zrobienia kolorowych i niecodziennych zdjęć. W przerwach zabawę umilił słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Trzy godziny nieograniczonego szaleństwa w gronie przyjaciół i wychowawców do utraty tchu, dostarczyły tak wiele już dziś wspomnień. Trud, który był w I semestrze szkolnym dziś z pewnością został zapomniany.

Natasza Wdowicka kl IIb z mamą
by as

**************************

HU HU HA, NASZA ZIMA ZŁA!

10.01.2019

Zimowa aura dopisuje. Wszystko pokryte jest białym puchem, za szkolnymi oknami prawdziwie zimowy krajobraz...oraz uczniowie z IIb i IIIa, którzy w ramach zajęć z wychowania fizycznego udali się zaczerpnąć świeżego powietrza. W ramach rozprostowania kości podczas intensywnej nauki, wybraliśmy się na szkolny plac zabaw. Jeździliśmy na sankach, biegaliśmy po mięciutkim śniegu, urządzaliśmy bitwy śnieżne. Zabawa była przednia! Otuleni szalikami i z uśmiechem na twarzy wszyscy mieli dużo śmiechu i zabawy. Rzucanie śnieżkami i robienie orzełka na śniegu, to jest to , co każdy z Nas lubi robić najbardziej podczas białej zimy. Po takiej zabawie z czerwonymi nosami, wróciliśmy do klasy aby dalej usiąść przed podręcznikami. Wszyscy liczymy na to, że taka mroźna i śnieżna zima zostanie z Nami na dłużej...już niebawem ferie!

Zuzia Wachnik z mama Olą
by as

**************************

Sukcesy w XV Gminnym Festiwalu Kolęd i Pastorałek

9.01.2019

Uczniowie naszej szkoły 8 stycznia wystąpili w XV Gminnym Festiwalu Kolęd i Pastorałek, który odbył się w Gminnym Domu Kultury w Sobolewie. Trzeba podkreślić, że były to bardzo udane występy, bo w każdej kategorii wiekowej jury doceniło występy naszych uczniów. W kategorii klas 0-III drugie miejsce zajął Piotr Pietrzak, trzecie - Julia Dominiak, a wyróżniona została Dominika Pracz. W kategorii klas VII -VIII i gimnazjum drugie miejsce zajęła Marta Kusak pięknym wykonaniem pastorałki „Cisza” z repertuaru Katarzyny Groniec. W konkursie nasza szkołę reprezentowały również: Nikola Malitka, Marta Kazimierak, Agata Błachnio, Nina Lewandowska i Inga Sierańska.
13 stycznia w Gminnym Domu Kultury w Sobolewie podczas koncertu "Spotkanie z kolędą", laureaci odebrali nagrody z rąk zastępcy wójta p. Moniki Garnek-Owczarczyk oraz Kierownika Gminnego Domu Kultury - Elżbiety Radziej. Nagrodami w tym roku były karty podarunkowe do sklepu sportowego. Piotr Pietrzak i Marta Kusak zaprezentowali się szerszej publiczności wykonaniem swoich kolęd i pastorałek.
Wszystkim gratulujemy bardzo dobrych występów!!! Opiekunem występujących byli: Anna Ragus, Justyna Banaszek i Krzysztof Szostak.

(K.S)
by as

Zdrowo się odżywiamy, więc siłę do nauki i zabawy mamy

7.01.2019

Trzecia a - to szkoły chluba,
tu nie znajdziesz pączkoluba.
Zdrowo myślą, zdrowo jedzą
uprawiają sport - nie siedzą!

Uczniowie kl. III a dbają o dobre nawyki żywieniowe. Wiedzą, że drugie śniadanie regeneruje siły, dostarcza energii, przywraca aktywność, uzupełnia ilość koniecznych do życia składników pokarmowych. Trzecioklasiści starają się jeść mniej słodyczy i chipsów, a więcej warzyw i owoców oraz pić wodę zamiast słodkich napoi. Dlatego przez cały grudzień w klasie trwał konkurs na zdrowe drugie śniadanie. Do konkursu zainspirował uczniów tekst z podręcznika pt.: „Chipsy z marchewki”.
Tekst pokazał, że złe odżywianie powoduje, że częściej chorujemy, wolniej myślimy, mamy obniżoną koncentrację i aktywność i jesteśmy bardziej nerwowi, co przyczynia się do gorszych wyników w nauce. Wspólnie więc, podczas przerwy śniadaniowej, spożywaliśmy drugie zdrowe śniadanie. Amelka Szeląg i Łukasz Ptaszyński zostali wybrani klasowymi koordynatorami do spraw zdrowego odżywiania. Za zjedzenie w szkole zdrowego drugiego śniadania koordynatorzy przyznawali plus. Zwycięzcami klasowego konkursu zostali: Amelka, Łukasz, Julka i Dominik, którzy otrzymali dyplomy i drobne upominki. Gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim uczniom kl. IIIa. Konkurs się skończył, ale zdrowe nawyki, mamy nadzieję, pozostaną.

Wych. A. Tuchowska
by as

**************************


Styczeń-Luty

WIGILIA W NASZEJ SZKOLE

21.12.2018


Przyjdź na świat, by wyrównać rachunki strat
Żeby zająć wśród nas puste miejsce przy stole
Jeszcze raz pozwól cieszyć się dzieckiem w nas
I zapomnieć, że są puste miejsca przy stole


21 grudnia 2018 r. odbyła się w naszej szkole wigilia. Po raz pierwszy od wielu lat krajobraz za oknem był iście świąteczny- wszędzie pełno śniegu.

Tego dnia uczniowie tradycyjnie po trzech godzinach lekcyjnych spotkali się razem z wychowawcami na klasowych wigiliach.

Potem cała brać uczniowska udała się na halę sportową, gdzie miała miejsce dalsza część uroczystości. Hala była pięknie przystrojona. Królowały kolory biały i niebieski. Sceneria wprowadziła nas w świąteczny nastrój.

Na początku głos zabrały panie z Prezydium Rady Rodziców, które złożyły wszystkim zebranym życzenia.

Całą uroczystość prowadzili: Maksymilian Pielak, Zuzanna Kurek, Martyna Ćwiklak. Prowadzący serdecznie powitali przybyłych gości, a szczególnie proboszcza naszej parafii księdza Andrzeja Oworuszkę.

Następnie harcerze na ręce pana dyrektora przekazali Światło, które nas łączy, czyli światełko pokoju.

Po przekazaniu światełka nadeszła pora na obejrzenie przedstawienia zatytułowanego Święta słowem bożym i kolędą pisane. Sztuka przeplatana kolędami opowiadała o historii zbawienia.

Na szkolnej scenie zadebiutowała Wiktoria Czyżewska, która na klawiszach zagrała kolędę Jezus Malusieńki.

Na scenie zaprezentowała się także szkolna grupa taneczna, która zatańczyła w rytm mikołajkowych przebojów.

Po występach nadszedł czas na życzenia. Pan dyrektor prosił nas by szał zakupów nie przyćmił magii świąt. Ksiądz proboszcz życzył dobrych, pięknych i szczęśliwych świąt.

My zaś życzymy wszystkim w Nowym Roku radości i uśmiechu oraz wytrwałości na każdy dzień.

D. Błachnio
by as

**************************

Uczniowie klasy IIb na uroczyste spotkanie zaprosili swoich bliskich na Wigilię klasową. Świąteczne spotkanie rozpoczęliśmy występami muzyczno-teatralnymi. Uczniowie przedstawili sztukę pt: Porwanie choinek. Mimo, że tytuł dramatyczny ale zakończenie pozytywne. Młodzi aktorzy doskonale wcielili się w swoje role, za co dostali gromkie brawa. Rodzice wysłuchali również pięknie zaśpiewanych kolęd i piosenek świątecznych i sami włączyli się do wspólnego kolędowania . Po zakończeniu programu artystycznego, wysłuchaliśmy fragmentu z Pisma Świętego oraz wspólnie z gośćmi i wychowawczynią połamaliśmy się opłatkiem, składając sobie życzenia świąteczne. Największą atrakcją dla wszystkich był poczęstunek, do którego wszyscy zasiedliśmy. Na klasowym wigilijnym stole znalazły się pierogi, paszteciki, pierniki oraz inne słodkości. Ten wspólnie spędzony czas upłynął nam w duchu Świąt Bożego Narodzenia, ciepło i radośnie. Życzymy wszystkim Szczęśliwego Nowego 2019 Roku! Do zobaczenia po przerwie świątecznej.

Zuzia Wachnik /królewna/ z mamą Olą

by as

**************************

ŻYCZENIA

18.12.2018

by as

**************************

OWOCE I WARZYWA W SZKOLE

12.12.2018

Rozśpiewane „owoce i warzywa w szkole”
Zdrowe odżywianie ważna rzecz!
Warzywa, owoce - tak,
słodkości - precz!

Pod tym hasłem w dniu 12.12.2018 r. w naszej szkole odbyła się uroczystość, w czasie której dokonaliśmy podsumowania uczestnictwa w programie „Owoce i warzywa w szkole” w pierwszym semestrze roku szkolnego 2018/2019.

Nasza szkoła promuje zdrowe odżywianie, dlatego uczestniczymy w unijnym „Programie dla szkół”. Celem realizowanego programu jest kształtowanie wśród dzieci świadomości i właściwych nawyków żywieniowych, polegających na regularnym spożywaniu warzyw, owoców oraz produktów mlecznych. W naszej szkole programem objętych było 261 uczniów z kl. I-V.

W tym dniu na sali gimnastycznej odbyło się spotkanie uczniów, nauczycieli, dyrekcji. Dzieciaki z kl. I-III przebrały się za dowolny owoc, warzywo lub produkt mleczny. Uczniowie z każdej klasy śpiewali piosenki i recytowali wiersze oraz przedstawili wiadomości o wartościach zdrowotnych owoców i warzyw oraz o zdrowym odżywianiu. Fantastyczne kostiumy i doskonałe przygotowanie młodych aktorów sprawiło, że wszyscy dobrze się bawili i w zamian zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

Dzieci brały też udział w konkursie piosenki o zdrowiu, w którym wykazali się wspaniałymi umiejętnościami nie tylko śpiewania, ale również tańca. Hitem uroczystości okazała się piosenka „Olimpiada w Jarzynowie”, przy której bawili się i tańczyli wszyscy uczniowie. Wszystkim solistom, nagrody ufundowane przez dostawcę owoców i warzyw firmę UZIMEX, wręczył p. Dyrektor.

Koordynator programu A. Tuchowska
by as

**************************

Powiatowy Konkurs Plastyczny o tematyce Bożonarodzeniowej rozstrzygnięty

12.12.2018

Rozstrzygnięto XVIII Powiatowy Konkurs Bożonarodzeniowy na najładniejszą kartę, ozdobę choinkową i stroik świąteczny.

34 szkoły z terenu całego powiatu garwolińskiego wzięły udział w tegorocznej, osiemnastej już edycji, Powiatowego Konkursu Bożonarodzeniowy na najładniejszą kartkę, ozdobę choinkową i stroik świąteczny. W sumie zgłoszono ponad 200 prac plastycznych - wykonanych dowolną techniką i z wykorzystaniem najróżniejszych materiałów.

Konkurs rozstrzygano w dwóch kategoriach tematycznych i trzech kategoriach wiekowych. Jury przy ocenianiu prac brało pod uwagę kreatywność, estetykę pracy oraz samodzielność. Uczestnicy, którzy zajęli miejsca na podium otrzymają nagrody rzeczowe. Osoby wyróżnione zostaną nagrodzone dyplomami.

Gratulujemy Uczniowi z klasy II B SP Michałowi Magnuszewskiemu, który wykonał kartkę Bożonarodzeniową na zajęciach pod kierunkiem p. Jolanty Kalinowskiej i zajął II Miejsce w tym konkursie.

Pozostali uczniowie , którzy wzięli udział w konkursie otrzymają dodatkowe punkty z zachowania.

Zgodnie z regulaminem wszystkie ozdoby i kartki zostaną przeznaczone na cele charytatywne. W tym roku będzie to kiermasz świąteczny na rzecz Filipa Gronostajskiego, który walczy nowotworem.

Ewa Rogulska
by as

**************************

Nasi uczniowie w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki

9.12.2018


by as

**************************

KLASA NA MEDAL

6.12.2018


by as

**************************

Złote rybki

4.12.2018

Uczniowie klas drugich od września tego roku aktywnie uczestniczyli w projekcie nauki pływania realizowanym na miejskiej pływalni w Rykach. Dzieci biorące udział w zajęciach mniej chorują, lepiej się uczą, są bardziej zdyscyplinowane, z łatwością przyswajają każdy nowy sport. Dziesięć wyjazdów organizowanych raz w tygodniu i trwające po 2 godziny, dawały ogromną frajdę. Było dziesięć lekcji. Podzielono wszystkie dzieci na dwie grupy. Jedna grupa była początkująca a druga zaawansowana. Zajęcia w wodzie polegały na: zanurzaniu głowy, otwieraniu oczu pod wodą, oddychaniu w wodzie, leżeniu na plecach, oraz prostych skokach do wody. Przytaczając słowa Amelki;- Jak jeździliśmy na basen było fajnie. Podobało mi się jak skakaliśmy na bombę i gdy pływaliśmy na plecach. Nauka poszła gładko i sprawnie. Ostatni wyjazd finalnie był egzaminem, który wszyscy przeszli pomyślnie mimo strachu. Zżyliśmy się z ekipą ratowników, bo dzięki nim potrafimy pływać i korzystać w pełni z atrakcji na basenie. I dlatego z wdzięczności za opiekę, zawieźliśmy stroik świąteczny, który wykonały Natasza ze swoją mamą oraz barwna kartkę która powstała w trakcie realizacji projektu klasowego; kartka świąteczna. Pływamy jak złote rybki może tez zaczniemy spełniać życzenia.

W r. szk. 2018/19 uczniowie klas drugich szkoły podstawowej (kl. IIa, IIb, IIc) uczestniczyli w bezpłatnych zajęciach z zakresu nauki pływania na basenie w Rykach. Zajęcia w wymiarze 20 godzin odbywały się pod okiem wykwalifikowanych instruktorów. Zajęcia z zakresu nauki pływania dla dzieci zorganizowane zostały w ramach projektu Umiem pływać! realizowanego we współpracy Gminy Sobolew z Lokalną Grupą Działania Forum Powiatu Garwolińskiego. Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Zespół redakcyjny z klasy IIb; Amelia, Natasza i Zuzia pod opieką mam
by as

**************************

„ŻYWE KAMIENIE”
Wzmianka prasowa o Sobolewie z 1910 roku

3.12.2018

W numerze 1 gazety Ziemia ukazał się artykuł dotyczący m. in. krzyża kamiennego, który stoi obok starego kościoła. Opisana jest w nim historia postawienia tego krzyża, jak również są wzmianki o innych kamieniach ze znakiem "bożych stópek".

Oto jego fragment:

Nie mniej ciekawy, chociaż mniej znany ogółowi, gdyż będący w tradycyjnem poszanowaniu tylko wśród miejscowego ludu jest kamień, znajdujący się w pobliżu pola bitwy pod Maciejowicami. Żałować należy, że kamień ten jest tak mało nawet w poblizkiej Warszawie znany.
Leży on tuż przy drodze, wiodącej ze stacyi kolejowej (kol. żel. Nadwiślańskiej) Sobolew (powiat Garwoliński, gub. Siedlecka) do Maciejowic, w pobliżu sąsiedniej kapliczki, — ma on 1 1/2 metra wysokości (ponad ziemią) i tyleż prawie szerokości. Dostrzedz na nim można dwa zagłębienia przypominające ślady stóp ludzkich, czy też zatarte nieco, wykute krzyże.

Cały artykuł można przeczytać na stronie biblioteki poznańskiej (4 str. gazety = str. 6 dokumentu; zdjęcie na str. 3).


by as

**************************

Warsztaty Bożonarodzeniowe

1.12.2018

1 grudnia uczniowie naszej szkoły wraz z rodzicami wzięli udział w warsztatach na których przygotowali piękne ozdoby bożonarodzeniowe. Dzięki pomysłom i kreatywności dzieci oraz rodziców, stworzyliśmy cudne bombki, stroiki, choinki, które będzie można nabyć na kiermaszu szkolnym. Otwarcie kiermaszu odbędzie się 3 grudnia. Spotkanie i wspólna praca dała uczniom i rodzicom nie tylko wspaniałą zabawę, ale również szansę na integrację. Składam serdeczne podziękowania Radzie Rodziców za zaangażowanie i wspaniałą atmosferę.

Ewa Trojanowska
by as

**************************


Grudzień

Warsztaty teatralne z panią Magdaleną Warzechą

26.11.2018

13 listopada uczniowie z naszej szkoły pracujący w grupie teatralnej „Rewers”; już kolejny raz uczestniczyli w warsztatach teatralnych prowadzonych przez profesjonalistę. Naszym gościem była pani Magdalena Warzecha – aktorka Teatru Narodowego w Warszawie, odtwórczyni wielu ról teatralnych i filmowych. Spotkania odbywały się w ramach projektu Mazowieckiego Instytutu Kultury, który objął patronat nad edukacyjno-artystycznymi działaniami teatralnymi w naszym regionie. Pani Magdalena udzieliła uczniom i opiekunowi grupy bardzo cennych wskazówek dotyczących realizacji spektaklu „To jest nasz dom”. Przedstawienie było przygotowywane na 100-lecie szkoły w Sobolewie. Scenariusz powstał na „potrzebę chwili”;, a prace nad przedstawieniem trwały od czerwca br. Pani M. Warzecha pokazała jak umiejętnie posługiwać się rekwizytem i jak budować dramaturgię chwili. Podpowiedziała jak umiejętnie poruszać się po scenie i jak odgrywać uczucia, a to było najtrudniejsze dla młodych aktorów. Zarówno opiekun grupy – Justyna Banaszek jak i uczestnicy zajęć uważają, że takie warsztaty są wspaniałą lekcją dla uczniów interesujących się teatrem.

Dostarczyła J. Banaszek
by as

**************************

KONKURS - ZAKŁADKA DO KSIĄŻKI

17.11.2018

Zakładkę zrób wspaniałą, aby lepiej się czytało- takie motto przyświecało w organizacji konkursu plastycznego na najładniejszą zakładkę nawiązującą do twórczości patrona szkoły Henryka Sienkiewicza. Napłynęło ponad 100 różnorodnych i barwnych prac na 100 lecie szkoły. Komisja konkursowa miała trudne zadanie aby wybrać zwycięskie zakładki. Prace konkursowe były barwnym tłem dla uroczystości obchodów 100 lecia powstania naszej szkoły. Mimo, że jubilatka stuletnia ale się tego nie odczuwa bo szkoła to uczniowie, a więc młodość , żywiołowość i energia.

Nagrodzeni uczniowie:

I m-Wojtek Filipowicz z kl. Ia
IIm- Zuzanna Wachnik z kl.IIb
IIIm- Franek Stępień z kl. IIIa

Wyróżnienia: Kacper Zalech z kl.IIIa, Bartek Głowala z kl.IIb i Majka Michalczyk z kl. IIIb

Ważnym akcentem uroczystości było obdarowanie głównych bohaterów - pierwszoklasistów, którzy składali uroczyste ślubowanie. Na pewno kolorowe zakładki będą się ładnie komponowały na tle kart książek z biblioteki szkolnej do której serdecznie zapraszamy młodych czytelników, bo przecież:

Wesoła biblioteka

Pełno książek w bibliotece,
A w tych książkach same hece.
Są nowele i bajeczki,
Każda książka z innej beczki.
Wiersze , prozy i powieści
Tyle tego tam się mieści.
Każdy znajdzie coś dla siebie,
Są tragedie i komedie.
Każda książka coś ma w sobie,
Chętnie autor to opowie.
A i wierszy jest niemało..........

                      Marzena Szczepańska

J.Kalinowska
by as

**************************

OBCHODY 100-lecia SZKOŁY

17.11.2018

Rzeczpospolita niejedną klęskę poniosła,
ale ma ona w sobie siłę niespożytą...
nie złamała jej dotąd żadna potęga.

                       Ogniem i mieczem H. Sienkiewicz

Słowa te przyświecały sobotniej uroczystości:
* stulecia istnienia naszej szkoły,
* stulecia niepodległości naszej Ojczyzny.

O godzinie 10.00 w kościele parafialnym została odprawiona Msza Święta pod przewodnictwem ks. kanclerza (absolwenta naszej szkoły)Jana Babika.

Następnie przy dźwiękach orkiestry strażackiej z Łaskarzewa wszyscy uczestnicy udali się do szkoły, gdzie miały miejsce dalsze uroczystości.

Wiersze patriotyczne wprowadziły nas w nastrój obchodów.

Uroczystość prowadzili:

 • p. Dorota Dubrow
 • p. Andrzej Goliszewski.
 • Prowadzący serdecznie powitali przybyłych gości, a w szczególności:

 • posła Grzegorza Woźniaka,
 • Michała Jaworskiego - przedstawiciela Senatu RP,
 • ks. kanclerza Jana Babika,
 • wójta gminy Andrzeja Koszutskiego,
 • przyszłego wójta Macieja Błachnio,
 • księdza proboszcza Andrzeja Oworuszkę,
 • pracowników naszej gminny oraz radnych,
 • dyrektorów szkół z naszej gminy,
 • prezes ZNP p. Halinę Poszytek,
 • emerytowanych pracowników naszej szkoły,
 • rodziców, uczniów, pracowników,
 • sponsorów szkoły,
 • przedstawicieli mediów.
 • Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego odśpiewano hymn państwowy. Potem przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego złożyła raport o rozpoczęciu uroczystości. Na początku uczniowie kl.I SP złożyli ślubowanie na sztandar szkoły, a następnie zostali pasowani na ucznia. Otrzymali też pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki.

  Następnie głos zabrał dyrektor szkoły pan Krzysztof Łapacz, który przedstawił historię naszej szkoły. Uczczono też chwilą ciszy dyrektorów i nauczycieli, którzy odeszli na wieczność.

  Po wyprowadzeniu pocztów sztandarowych głos zabrały następujące osoby:

 • odchodzący wójt gminy,
 • poseł Grzegorz Woźniak( na ręce dyrektora złożył popiersie J. Piłsudskiego),
 • Michał Jaworski (odczytał list od pani wicemarszałek M. Koc),
 • przyszły wójt gminy,
 • prezes ZNP w Garwolinie.
 • Po krótkim rysie historycznym na temat drogi do wolności odczytanym przez osoby prowadzące, zgromadzeni mieli okazję obejrzeć przedstawienie pod tytułem Tu jest nasz dom.

  Scenariusz napisała pani Justyna Banaszek opiekunka szkolnego koła teatralnego. Inspiracją do napisania tej sztuki stały się opowieści mieszkańców naszej miejscowości.

  Widzowie mogli podziwiać wspaniała grę aktorską, doskonałe stroje, udany dobór muzyki.

  Tu jest nasz dom to opowieść o trudnych wyborach, rozstaniach, często o śmierci najbliższych, którzy oddawali swe życie za wolność ojczyzny.

  Grupa taneczna zaprezentowała swe umiejętności w dwóch tańcach:
  Taniec z szarfami
  Taniec z flagami.

  Koncert patriotyczny - koncert pod przewodnictwem pana Krzysztofa Szostaka stał się okazją do wspólnego śpiewania. Na scenie wystąpili uczniowie, nauczyciele, rodzice oraz absolwenci naszej szkoły.

  Mogliśmy posłuchać :
  - gry na fortepianie w wykonaniu Alicji Czarneckiej,
  - gry na trąbce w wykonaniu Wojciecha Łapacza.

  Wspólnie z artystami zaśpiewaliśmy Pierwszą Brygadę.

  Emerytowana nauczycielka wzruszyła nas do łez piosenką Gdzie są chłopcy z tamtych lat?

  Koncert zakończył oficjalną część jubileuszu.

  Przyszedł czas na spotkania, pogawędki przy blasku świec.

  Przepiękna dekoracja, która stworzyła niepowtarzalny nastrój, sprzyjała wspomnieniom.

  Uroczystość była przepiękna i niepowtarzalna.

  Następny taki jubileusz już za sto lat.

  D. Błachnio
  by as

  **************************

  Program obchodów 100-lecia Szkoły

  16.11.2018

  Jutro 17 listopada w sobotę, w naszej Szkole będziemy obchodzić uroczystość 100-lcia naszej szkoły.

  Program Uroczystości:

  10:00 Msza św. w kościele pw. Świętej Rodziny w Sobolewie
  11:00 Przemarsz do Szkoły
  11:30 Ślubowanie uczniów klas pierwszych, przedstawienie historii szkoły, wystąpienia okolicznościowe
  12:30 Program artystyczny
  13:40 Zwiedzanie wystawy historia szkoły, pamiątkowe wpisy do kroniki szkoły.

  Wszyscy uczniowie uczestniczą w obchodach Jubileuszu.

  Dyrekcja
  by as

  **************************

  Wyniki Gminnego Konkursu Plastycznego
  Ilustracja do wybranej pieśni patriotycznej

  12.11.2018

  W dniu 11.11.2018 o godz. 14.00 w wypełnionej po brzegi gminnej sali widowiskowej w Sobolewie rozpoczął się program patriotyczny w wykonaniu Zespołu Ludowego z Gończyc, który zebranym zaprezentował najpiękniejsze pieśni legionowe i partyzanckie. Krótką prelekcję o Żołnierzach Wyklętych przedstawił Pan Mirosław Matosek. Po programie Wójt Gminy i Kierownik GDK w Sobolewie wręczyli dyplomy i nagrody laureatom Gminnego Konkursu Plastycznego „Ilustracja do pieśni patriotycznej” i Gminnego Konkursu Piosenki Patriotycznej. Laureaci konkursu piosenki zaśpiewali swoje utwory zgromadzonej publiczności. Jednym z elementów dekoracji do tego wydarzenia były zwycięskie prace plastyczne dzieci.

  Nagrodzeni uczniowie w konkursie plastycznym ze Szkoły Podstawowej to :

  Kat. Klas 0 - IV
  I miejsce - Magdalena Pielak kl. II a
  II Miejsce - Bartłomiej Zając kl. II c

  Kat. Klas V - VIII
  II Miejsce - Aleksandra Seremak kl. VII c
  III miejsce - Kacper Misiak kl. VI b, Małgorzata Kuna kl. VII a

  Wszystkim nagrodzonym uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów plastycznych.

  Więcej...

  Ewa Rogulska
  by as

  **************************

  Narodowe Święto Niepodległości
  11 listopada 2018

  11.11.2018

  W dniu 11 listopada, w naszej miejscowości odbyły się uroczystości związane z Narodowym Świętem Niepodległości.
  Po uroczystej Mszy św. uczestnicy przemaszerowali wraz ze sztandarami pod pomnik ofiar wojny znajdujący się na terenie naszej szkoły. Delegacje poszczególnych organizacji złożyli wieńce i zapalili znicze pod pomnikiem.

  by as

  **************************

  KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA

  6.11.2018

  6 listopada odbył się Szkolny Konkurs Pięknego Czytania, który został zorganizowany w ramach obchodów 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości. Do konkursu przystąpiło 28 uczniów, którzy czytali fragmenty prozy o tematyce patriotycznej. Zaprezentowane teksty ukazywały piękno polskiej ziemi, tęsknotę za Ojczyzną oraz dążenia do wolności.

  Komisja konkursowa w ocenie brała pod uwagę: bezbłędność, poprawność wymowy, dykcję, tempo czytanego tekstu oraz interpretację.

  Wszyscy uczniowie spisali się znakomicie, wspaniale przeczytali przygotowane teksty. Mistrzem Pięknego Czytania w kl. 4-6 została Agata Błachnio, a w kl. 7-8 i gimnazjum Natalia Sikora. Nie zabrakło również drugich i trzecich miejsc oraz wyróżnień.

  Wszystkim uczestnikom dziękujemy i gratulujemy zwycięzcom!

  Dostarczyła E. Papiernik
  by as

  **************************

  „Rekord dla Niepodległej”

  9.11.2018

  W dniu dzisiejszym, nasza Szkoła uczestniczyła - wraz z sąsiadującym z nami Liceum Ogólnokształcącym - w akcji śpiewania Mazurka Dąbrowskiego o godzinie 11:11. W śpiewie na hali uczestniczyło (według listy obecności na lekcjach) 379 uczniów plus zerówki, które o tej samej porze śpiewały hymn poza halą.

  O akcji...


  by as

  **************************

  Śniadanie daje moc

  8.11.2018

  8 listopada 2018 r. uczniowie klas 0 - III po raz kolejny wzięli udział w ogólnopolskim programie profilaktycznym „Śniadanie daje moc”. Najpierw przygotowaliśmy, a później wspólnie spożyliśmy śniadanie. W przygotowaniach ochoczo wsparli nas rodzice. Dzięki pomysłom dzieci i rodziców na naszych szkolnych stolikach znalazły się kolorowe kanapki, sałatki, owocowe szaszłyki, jeżyki z winogron oraz wiele innych smakowitych przekąsek.

  Wcześniej przeprowadzono pogadanki na temat roli śniadania, jako najważniejszego posiłku w ciągu dnia. Dzięki niemu dzieci mają siłę i energię do nauki i zabawy, lepiej się koncentrują na wykonywanych zadaniach. Uczniowie dowiedzieli się również, że zdrowe odżywianie to nie tylko zdrowa żywność. Mowa była też o niezbędnym ruchu oraz o unikaniu słodyczy i chipsów, które nie są zdrowe.

  Akcja dała uczniom nie tylko wspaniałą zabawę, ale również szansę na integrację grupy.

  U. Osiak i E. Gąska
  by as

  **************************


  Listopad

  Powiatowy Festiwal „Piosenka Dekady”

  31.10.2018

  W dniach 30-31 października w Garwolinie odbył się Powiatowy Festiwal „Piosenka Dekady”, w którym uczestniczyła uczennica klasy siódmej Inga Sierańska. Zaśpiewała dwie piosenki: Teksański z repertuaru zespołu HEY i „Do nieba, do piekła” - Blue Cafe. Był to kolejny występ Ingi na festiwalu o zasięgu powiatowym, na którym zdobywa nowe umiejętności, doświadczenia. Udział naszych uczniów w festiwalach jest doskonałą promocją naszej placówki w środowisku lokalnym.

  K.S.
  by as

  **************************

  I miejsce w Powiatowym Konkursie Plastycznym
  Alkoholowi mówimy STOP!

  29.10.2018

  Miło nam poinformować, iż uczennica z klasy VIIa - Wiktoria Napora zajęła I miejsce w wymienionym wyżej konkursie. Jest to już kolejne zwycięstwo uczennicy w konkursie o podobnej tematyce.

  Wiktorii serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

  Ewa Rogulska
  by as

  **************************

  Gminny Konkurs Plastyczny
  Ilustracja do pieśni patriotycznej

  26.10.2018

  Wkraczamy w jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Z pewnością wydarzenia sprzed niemal stulecia są dla wszystkich nauczycieli, wychowawców i uczniów lekcją, z której także dziś powinniśmy czerpać. Miłość do Ojczyzny to jedna z najważniejszych wartości, które w szkołach kształtujemy już u najmłodszych Polaków. Dlatego Gminny Dom Kultury przygotował propozycję dla każdej szkoły wzięcia udziału w konkursie plastycznym, którego tematem była ilustracja do wybranej pieśni patriotycznej.

  Uczniowie z naszej szkoły bardzo licznie wzięli udział w wymienionym konkursie. W szkole wpłynęło 126 prac plastycznych. Komisja konkursowa w składzie - p. E. Trojanowska, p. E. Rogulska, p. D. Błachnio, p. E. Pluta, p. I. Wiśnioch, p. J. Czyżewski miała wybrać tylko 10 prac z każdej kategorii. Po wielkich trudach prace zostały wybrane i przekazane do Gminnego Domu Kultury w Sobolewie.

  O wynikach konkursu gminnego poinformujemy w innym terminie – przed świętem Niepodległości. Wszyscy uczniowie, którzy wzięli udział w konkursie otrzymają dodatkowe punkty z zachowania.

  E. Rogulska
  by as

  **************************

  KONKURS PIOSENKI PATRIOTYCZNEJ
  klasy 1 - 3

  26.10.2018

  Dnia 26.10.2017r. odbył się szkolny etap gminnego konkursu „PIOSENKI PATRIOTYCZNEJ”.

  W konkursie wzięło udział 21 uczestników z klas I – III. Komisja konkursowa w składzie p. Paulina Piwońska , p. Ewelina Gąska oraz uczennice Marta Grabowiecka i Natalia Sikora wyłoniły laureatów do konkursu gminnego.
  1 Magdalena Pielak kl.IIa z piosenką „Warszawo ma”
  2Julia Dominiak kl. IIc z piosenką „Warszawskie dzieci”
  3 Piotr Pietrzak kl. IIa z piosenką „Przybyli ułani”

  Wszyscy uczniowie którzy wzięli udział w konkursie otrzymają oceny celujące z edukacji muzycznej oraz dodatkowe punkty zachowania.

  W etapie gminnym z wyżej wymienionych osób miejsce 3 zajął Piotr Pietrzak

  Serdecznie gratulujemy !

  J. Banaszek/E. Gąska
  by as

  **************************

  Wyróżnienia w Powiatowym Festiwalu Piosenki Patriotyczno-Religijnej w Garwolinie

  25.10.2018

  24-25 października w Zespole Szkół nr 1 w Garwolinie odbył się Powiatowy Festiwal Piosenki Patriotyczno-Religijnej. Wśród bardzo licznej grupy uczestników (30 w kategorii szkoły podstawowe – soliści) byli również uczniowie naszej szkoły: Marta Kazimierak (kl.5a) i Inga Sierańska (kl.7a). Dziewczyny przygotowywały pod kierunkiem p. Krzysztofa Szostaka po dwie piosenki na festiwal. Jednak podczas przesłuchań zaprezentować mogły tylko jedną z nich, a to ze względu na decyzję organizatorów, którzy chcieli zmieścić się w rozsądnych ramach czasowych czasu trwania festiwalu. Dziewczyny bardzo dobrze zaprezentowały się na scenie i obydwie zdobyły uznanie jury otrzymując dyplomy wyróżnienia.

  K.S.
  by as

  **************************

  AKCJA PODARUJ DZIECIOM UŚMIECH

  25.10.2018

  PRZYWRÓĆMY DZIECIOM UŚMIECH - Regulamin
  Dla rodziców - Karta zbiórki
  PRZYWRÓĆMY DZIECIOM UŚMIECH - Ogłoszenie

  Dostarczyła E. Trojanowska
  by as

  **************************

  Szkoła przyszłości - makiety uczniów kl. II b

  23.10.2018

  Uczniowie klasy IIb, w oparciu o fragmenty opowiadania Joanny Plesnar pt.: "Bel Cafe", zapoznali się z wybranymi zasadami panującymi w szkołach zagranicznych. Dowiedzieli się, jak wygląda szkoła w Kanadzie, Iranie, Chinach i Japonii. Uczniowie przeczytali o kilku ciekawostkach szkolnych. W Japonii dzieci z pomocą szczotek, szufelek i innych sprzętów, same dbają o porządek w klasach i na korytarzu. W kanadyjskich szkołach, na specjalne okazje uczniowie zakładają pióropusze, w nawiązaniu do indińskich korzeni. W Chinach w ramach lekcji wf-u, dzieci mają zajęcia z karate i kung-fu. W Iranie natomiast, dniem wolnym od zajęć lekcyjnych jest naprzykład piątek lub niektóre czwartki.

  Na podstawie zdobytej wiedzy oraz według własnych pomysłów, wykonali w zespołach makiety szkoły przyszłości. Prace zostały wykonane w całości przez uczniów i pod okiem wychowawcy klasy.

  Zapraszamy do obejrzenia makiet w sali nr 8.

  red. Zuzia Wachnik z mamą, kl. IIb

  Szkoły są tak różne, jak miejsca, w których się znajdują. Wielkie i liczne lub małe. Każda działa podobnie, a jej władze i nauczyciele starają się o jak najlepsze warunki dla swoich podopiecznych.

  Największą szkołą na świecie jest szkoła Montessori w Indiach. Uczy się w niej ponad 47 000 uczniów. Szkoła ta ma aż tysiąc sal lekcyjnych.

  Najmniejszą jednak szkołą na świecie jest prawdopodobnie szkoła w górskiej wiosce Makarta w Gruzji. Uczy się tam wyłącznie 9-letni Bocho. Lekcję prowadzą na zmianę dwie nauczycielki.

  Podobna szkoła znajduje się we Włoszech, w Alpette koło Turynu. Na lekcję przychodzi tam tylko 8-letnia Sofia. Dwa razy w tygodniu odwiedza większą szkołę.

  W Polsce za największą szkołę uchodzi podstawówka we Wrocławiu, w której swojego czasu uczyło się 3 000 dzieci. Najdziwniejsza zaś szkoła to pływająca szkoła w Monako w Nigerii. Ta szkoła znajduję się w rejonie przybrzeżnym i jest rzeczywiście pływająca. Zbudowano ją na pontonach ze względu na zmienny poziom wody w lagunie. Obecnie do szkoły uczęszcza około 100 uczniów w różnym wieku.

  Natasza Wdowicka kl IIb, pomagała mama Ola
  by as

  **************************

  Plastyczny konkurs o tematyce profilaktycznej
  Alkoholowi mówimy NIE!

  19.10.2018

  Uczniowie pracujący na zajęciach plastycznych wykonali ciekawe prace dotyczące tematyki alkoholowej. Prace te zostały przygotowane na zajęciach dodatkowych - kole plastycznym.

  Zostały one przesłane na powiatowy konkurs Zanim nie jest za późno.

  Ewa Rogulska
  by as

  **************************

  Poranki czytelnicze w kl. IIIa

  19.10.2018

  Kontakt z książką nie jest naturalną potrzebą dziecka jak np. zabawa czy ruch, ale czytanie książek powinno być dla najmłodszych tak samo naturalne, jak bieganie czy zabawa. Dlatego od nas nauczycieli, rodziców zależy, czy potrafimy rozbudzić u dziecka zainteresowanie książką.

  W ramach akcji Czytamy naszym dzieciom, której głównym celem jest rozwijanie zamiłowania do słowa pisanego poprzez promowanie głośnego czytania dzieciom, w klasie III a gościmy wspaniałych Rodziców. W piątkowy poranek odwiedziła nas mama Szymka, która przyniosła ze sobą książkę pt.: Cudowny chłopak, której fragmenty przepięknie przeczytała. Trzecioklasiści w wielkim skupieniu wysłuchali czytanego tekstu, a następnie rozmawiali z p. Sawicką o tolerancji, dobroci, empatii oraz o tym, że każdy z nas jest inny.

  Serdecznie dziękujemy mamie Szymona za zaangażowanie i zapraszamy kolejnych rodziców.

  A. Tuchowska
  by as

  **************************

  DZIEŃ NAUCZYCIELA 2018

  13.10.2018


  by as

  **************************

  Świąteczny występ trzecioklasistów

  12.10.2018

  Metoda projektu jest jedną z metod aktywizujących, która pomaga uczyć się planować, organizować pracę, podejmować decyzje i dokonywać właściwych wyborów.

  Uczniowie kl. IIIa pracując metodą projektu zdecydowali się na przygotowanie przedstawienia z okazji Dnia Nauczyciela. Sami wybrali temat projektu, scenariusz inscenizacji, przygotowali rekwizyty i stroje do zaplanowanego przedstawienia, ustalili obsadę oraz przygotowali zaproszenia.

  Projekt pozwolił każdemu dziecku na pełne zaangażowanie, wykazanie się odpowiedzialnością, wzmacnianie wiary we własne siły, wyzwalanie twórczej ekspresji, rozwijanie wyobraźni i pełną integrację z grupą. Przyniósł tez zadowolenie z sukcesu osiągniętego na drodze samodzielnego wysiłku

  Efektem pracy uczniów było przedstawienie pt.: „Niespodzianka”, na które zaprosiliśmy uczniów i nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej.

  Nasze działania spotkały się z dużym zainteresowaniem zaproszonych gości, wszystkim bardzo się podobało. Uczniowie poczuli, że to co zrobili, z przyjemnością obejrzeli inni, a im przyniosło to wiele radości i satysfakcji.

  Najmilszym doznaniem było jednak obserwowanie występujących trzecioklasistów, którzy zachowywali się prawdziwi aktorzy na scenie. To cieszy i daje chęć do dalszej pracy.

  Wych. kl. IIIa A. Tuchowska
  by as

  **************************

  Byliśmy dziś w Gołębiu w Muzeum Rowerów
  i w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

  5.10.2018

  W piątek byłem na wycieczce szkolnej w Gołębiu i Dęblinie wspólnie z moją klasą IIIa i kl. IIb. Pierwszym punktem wycieczki było Muzeum Nietypowych Rowerów w Gołębiu. Właścicielem tych rowerów jest p. Józef Majewski, który opowiadał nam o historii każdego z nich. Mogliśmy sobie też na nich pojeździć pod czujnym okiem pana kustosza.

  Następnie zwiedziliśmy Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Pani przewodnik Melania opowiadała nam o zabytkach techniki lotniczej oraz pamiątkach związanych z polskim lotnictwem wojskowym. Mogliśmy wejść do kokpitu samolotu, oglądaliśmy pociski, karabiny i bomby. Można było też kupić pamiątki.

  To była bardzo ciekawa wyprawa.

  Franek Stępień kl. IIIa

  W piątek 5 października 2018 r. pojechaliśmy na wycieczkę do Gołębia i Dęblina. Wyjechaliśmy o godz. 8.00. Na początku zwiedziliśmy Muzeum Nietypowych Rowerów w Gołębiu. Były tam bardzo ciekawe zabytkowe rowery oraz takie, które skonstruował sam kustosz p. Józef Majewski. Pan przewodnik zadawał nam pytania, a za każdą dobrą odpowiedź mogliśmy przejechać się na jednym z takich nietypowych, dziwnych rowerów.

  Następnie pojechaliśmy na lotnisko w Dęblinie. Tam w Muzeum Sił Powietrznych pani przewodnik pokazywała nam zabytkowe helikoptery i samoloty. Mogliśmy wejść do samolotów i zobaczyć wnętrze tych pięknych latających maszyn. Na koniec mogliśmy kupić pamiątki, które wraz z niezapomnianymi wrażeniami zabraliśmy do domu.

  Wycieczka bardzo mi się podobała, ponieważ, oprócz zobaczenia wspaniałych pojazdów, mogłem bliżej poznać nowych kolegów i koleżanki z klasy.

  Łukasz Ptaszyński kl. IIIa

  Dostarczyła wych. A. Tuchowska
  by as

  **************************


  Październik

  WYCIECZKA DO WOLI OKRZEJSKIEJ

  26.09.2018

  Dnia 26.09.2018r klasy Ia i Ib udały się na wycieczkę do Woli Okrzejskiej. Tam pierwszoklasiści zdobyli wiedzę nt swojego patrona szkoły Henryka Sienkiewicza. Zwiedzili miejsce urodzin przyszłego noblisty, obejrzeli bogaty zbiór fotografii rodzinnych, osobistych pamiątek, jak również unikalny księgozbiór zawierający pierwsze wydania dzieł H. Sienkiewicza. Dużym zainteresowaniem okazała się imponująca kolekcja rekwizytów z ekranizacji dzieł noblisty. Uczniowie odwiedzili kościół w Okrzei, w którym to kościele znajduje się zabytkowa chrzcielnica, przy której chrzest otrzymał nasz patron, grób matki pisarza oraz kopiec usypany przez społeczeństwo ku pamięci Sienkiewicza. Po tej ciekawej lekcji historii, uczniowie bardzo chętnie skorzystali z ogniska, a upieczone kiełbaski smakowały wybornie.

  Dostarczyła D. Dubrow
  by as

  **************************

  Co zrobię z kasztanami?
  zastanawiali się drugoklasiści z kl. IIB

  24.09.2018

  Z tych trzech będą grzybki.
  Ładnie je wygładzę,
  w kępkę mchu zieloną,
  jak w lesie posadzę.
  Nad czwartym kasztankiem
  potrudzę się chwilę
  i zrobię dla mamy
  koszyczek do szpilek.
  Piątemu dam rączki
  i nóżki z patyka.
  Będę miał zgrabnego
  kasztanka-ludzika. /Hanna Zdzitowiecka/

  Wychowawca J. Kalinowska
  by as

  **************************

  Wycieczka klas siódmych
  Czarnolas, Kozłówka

  21.09.2018

  Grupa uczniów z klas - VII a, VII b i VII c pod opieką pań - J. Lewandowskiej, A. Ulaszewskiej , E. Rogulskiej i E. Papiernik w dniu 21.09.2018 uczestniczyła w wycieczce do Czarnolasu i Kozłówki.

  Piękna, słoneczna pogoda pomagała nam w zwiedzaniu wspomnianych wyżej - historycznych miejsc.

  Czarnolas to miejsce, w którym żył i tworzył najwybitniejszy poeta epoki renesansu - Jan Kochanowski. Dwór jest rekonstrukcją siedziby rodu, gdyż ta pierwotna spłonęła. Zachowały się jednie zabytkowe drzwi. Pani przewodnik ciekawie prezentowała życie i twórczość J. Kochanowskiego oraz dzieje jego rodziny. Każdy chciał też, choć na chwilę przysiąść na kamieniu, na którym w cieniu lipy siadywał i tworzył mistrz z Czarnolasu. To gwarancja sukcesów na lekcjach języka polskiego !

  W muzeum tym również mogliśmy uczestniczyć w lekcji z wykorzystaniem nowoczesnych pomocy dydaktycznych - tablica interaktywna, stół interaktywny.

  W Kozłówce zwiedziliśmy Barokowy pałac, którego wnętrza obejrzeliśmy z zachwytem. Niezwykła kolekcja oryginalnych malowideł, wiele reprodukcji słynnych obrazów, ogromne komnaty przyozdobione złotem, a także wyjątkowa zastawa uranowa to tylko część tego, co można tam obejrzeć.

  Na koniec naszego pobytu w Kozłówce mieliśmy kilka chwil, by nacieszyć się pięknem ogrodu francuskiego okalającego pałac w czasie złotej, polskiej jesieni.

  Wszyscy wróciliśmy do domów zauroczeni tym wspaniałym miejscem.

  E. Rogulska
  by as

  **************************

  OGŁOSZENIE

  18.09.2018

  W dniu 19 września o godzinie 17:00 na sali sportowej odbędzie się wywiadówka.

  Porządek spotkania:

  • wystąpienie przedstawiciela policji na temat zagrożeń
  • zapoznanie z planem pracy szkoły na rok 2018/19
  • wystąpienie psychologa
  • spotkanie z wychowawcami

  Dyrekcja
  by as

  **************************

  UROCZYSTOŚĆ ROZPOCZĘCIA ROKU SZKOLNEGO 2018-19

  3.09.2018

  W słoneczny poniedziałek, 3 września 2018 r. uczniowie, nauczyciele i pracownicy naszej szkoły rozpoczęli nowy rok szkolny mszą św. w miejscowym kościele parafialnym.

  Po mszy cała brać uczniowska udała się do szkoły, gdzie na hali sportowej odbyła się dalsze uroczystości.

  Oficjalną część rozpoczęło wprowadzenie pocztu sztandarowego.

  Potem odśpiewano hymn państwowy. Następnie delegacja składająca się z ucz. kl. VI A udała się pod pomnik upamiętniający ofiary II wojny światowej, aby złożyć tam kwiaty i zapalić znicze.

  Po hymnie głos zabrał dyrektor szkoły pan Krzysztof Łapacz. Dyrektor powitał serdecznie zebranych, a w szczególności nauczycieli rozpoczynających pracę w naszej szkole:

  - panią Ewę Papiernik (język polski)
  - panią Kingę Pawelec ( nauczyciel wspomagający)
  - panią Katarzynę Staroń ( psycholog, nauczyciel świetlicy)
  - panią Marię Kowalczyk ( język rosyjski )

  oraz rodziców, uczniów, a zwłaszcza uczniów, którzy przybyli z innych szkół.

  Pan dyrektor stwierdził, że będzie to rok wyjątkowy, gdyż:
  - nasza ojczyzna obchodzić będzie stulecie niepodległości,
  - nasza szkoła obchodzi jubileusz stulecia,
  - nadal wdrażana jest reforma oświaty,
  - uczniowie kl. II będą uczestniczyć w projekcie Umiem pływać
  - wszyscy uczniowie otrzymają darmowe podręczniki,
  - organizowane są zajęcia SKS-u, zajęcia matematyczne, przyrodnicze, kodowania dla uczniów młodszych oraz zajęcia matematyczne, fizyczne, chemiczne dla uczniów starszych.

  Pod koniec przemówienia pan dyrektor podał przydział wychowawców oraz złożył życzenia, aby nowy rok przyniósł każdemu uczniowi osiągnięcie zamierzonych celów.

  Po wyprowadzeniu pocztów sztandarowych odbyły się spotkania z wychowawcami.

  Z okazji nowego roku szkolnego życzymy dyrekcji, nauczycielom i wszystkim uczniom sukcesów, cierpliwości oraz uśmiechu na co dzień.

  D. Błachnio
  by as

  **************************

  Dożynki parafialne w Godziszu

  2.09.2018

  Plon niesiemy plon w gospodarz dom. Na tej radosnej uroczystości naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas drugich pod opieką swoich wychowawców. Ubrani w stroje ludowe, dumnie wnieśli bogaty kosz warzywno-owocowy mówiąc;

  o Tobie Boże zawdzięczamy
  że obfity plon zbieramy
  to Ty z nieba nadzorowałeś
  werwy w pracy dodawałeś
  roślinkom dla ochłody
  spuszczałeś strumienie wody
  a kiedy zmarznięte były
  otulałeś promieniami słonecznymi
  ta wszechstronna ochrona
  widoczna jest w plonach
  dzięki Ci stokrotne składamy
  za to że pełne spichlerze mamy
  że nie zabraknie zboża na mąkę
  i każdy dostanie chleba kromkę
  chwała Ci za to Boże chwała
  że ziemia wspaniałe owoce wydała
  to Twoja moc sprawiła
  że tak wspaniale obrodziła
  a nasza praca pot i trud
  to mały wkład w Twój cud.

  Młodzi artyści wystąpili w tańcu z flagą.

  Wychowawcy J. Kalinowska A Ragus J. Banaszek

  ****

  Dożynki, czyli Święto plonów- to święto połączone z obrzędami dziękczynnymi za pomyślne zebranie plonów z pól.

  Obecnie dożynki obchodzimy zwykle w jedną z ostatnich niedziel sierpnia lub w niedzielę wrześniową, tuż po zakończeniu żniw.
  W dzisiejszych czasach spotykamy się z określeniami:
  - dożynki parafialne,
  - dożynki gminne,
  - dożynki powiatowe,
  - dożynki prezydenckie...

  Współczesne dożynki odbywają się według następującego schematu:
  - formowanie korowodu dożynkowego przed kościołem,
  - msza dziękczynna za plony,
  - ceremoniał dożynkowy ( najpierw wnoszone są wieńce dożynkowe wykonane z kłosów zbóż, owoców, warzyw, polnych kwiatów. Potem starosta i starościna wręczają bochen chleba upieczonego z mąki pochodzącej z ostatnich zbiorów, Gospodarzowi dożynek. Następnie składane są symboliczne dary z tegorocznych zbiorów.)
  - przemówienia okolicznościowe,
  - występy artystyczne,
  - zabawa taneczna.

  A jak dawniej wyglądały dożynki?

  Dożynki w różnych okolicach nazywano;
  - obrzynkami,
  - zażynkami,
  - wyżynkami,
  -ograbkiem,
  - okrężnym ( od dawnego zwyczaju okrążania pól po zbiorze zboża),
  - wieńcowem,
  - wieńczynami ( od wieńca żniwnego).

  Dożynki były podziękowaniem za tegoroczne zbiory i prośbą o pomyślność przyszłych.

  Dożynki obchodzono już w średniowieczu. Było to największe w roku święto rolników. Obchodzono je w całej Polsce.

  Składało się z trzech etapów:

  1. Obrzędowego ścięcia ( dożnięcia ) ostatnich kłosów. Pozostawiano na jakiś czas pas niezżętego zboża, dla ciągłości urodzaju.

  pozostawione na polu kłosy zwano przepiórką, perepełką lub wiązką. Ścinane były potem uroczyście przez najlepszego kośnika, a następnie wręczane najpracowitszym żniwiarkom do uplecenia wieńca.

  ( dawniej zboże ścinano sierpem , potem kosą)

  2. Wicie wieńca- z pozostawionych na polu zbóż, z owoców, kwiatów, kiści jarzębin i kolorowych wstążek.

  Wieńce miały najczęściej kształt wielkiej korony lub koła. Umieszczano w nich także żywe kaczki lub koguty (aby zapewnić zdrowy przychówek gospodarski). Wieniec niosła najlepsza żniwiarka. Za nią podążał orszak odświętnie ubranych żniwiarzy, którzy nieśli na ramionach przybrane kwiatami sierpy i kosy. Szli do kościoła, a po drodze śpiewali:

  Plon niesiemy plon, w gospodarza dom.

  Wieniec dożynkowy przechowywany był w stodole do następnego roku. Wykruszone z niego ziarna wsypywano do worków z ziarnem siewnym.

  3. Pochód z wieńcem od chaty do chaty lub dworu, uczta i zabawa z tańcami.

  D. Błachnio
  by as

  **************************

  OGŁOSZENIE

  31.08.2018

  Uroczystość rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2018/2019 odbędzie się w poniedziałek 3 września 2018 r. o godz. 11.00 na hali sportowej. Wcześniej w kościele parafialnym o godz. 10.00 odprawiona zostanie Msza Święta.

  Dyrekcja
  by as

  **************************


  Wrzesień
  Galerie zdjęć kryją się pod miniaturkami. Chcesz obejrzeć - kliknij w zdjęcie

  Liczba wejść:
  Copyright (c) 2006. Wszystkie prawa zastrzeżone.