AKTUALNOŚCI 2014/15

(cały rok)

| wrzesień | październik | listopad | grudzień | styczeń-luty | marzec | kwiecień | maj | czerwiec |


Koniec czerwca


Malowane lato - Lipiec 2015

14-24.07.2015

Malowane Lato to projekt edukacyjno animacyjny, w poprzednich latach organizowany przez Mazowiecki Instytut Kultury pod nazwą Lato na wsi. W ramach tego projektu organizowane są warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży mazowieckich miasteczek i wsi. Warsztaty odbywają się w lipcu i sierpniu, dzięki czemu uczestnicy projektu mają możliwość spędzić swój wakacyjny wolny czas twórczo i radośnie.

Takie warsztaty plastyczne odbyły się w szkole w Sobolewie. Dzieci mogły bawić się malując farbami, kredkami, tworzyły wydzieranki, ozdabiały zaczarowane słoiki techniką decoupagu. Na zakończenie warsztatów - niespodzianka malowanie twarzy. Dzieciom podobało się chyba najbardziej.

Dostarczyła: E. Rogulska
A. S.

**************************

UWAGA UWAGA!!!
BARDZO WAŻNE GŁOSOWANIE

30.06.2015

Zapraszamy do głosowania na projekt ''Matematyka uczy i bawi''.

Dzięki waszym głosom uczniowie naszej szkoły mają szansę otrzymać 5000 zł.

WAŻNE!!!

Aby głos był ważny, należy założyć konto podając swój e-mail, zalogować się, a następnie zagłosować na wybrane 3 projekty w kategorii szkoły podstawowe i 3 projekty w kategorii szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne (razem należy oddać 6 głosów).

Głosowanie będzie trwało od 1 lipca godz. 12:00 do 14 lipca do godz. 12:00.
W czasie głosowania każda osoba będzie mogła oddać 1 głos raz na 24h.

Głosowanie będzie miało miejsce na stronie www.mpotega.pl/projekty.

Dostarczyła: K. Stodulska
A. S.

**************************

Zaległy grudniowy news

30.06.2015

W aktualnościach grudniowych zainteresowani mogą pobrać/obejrzeć film z przedstawienia wigilijnego w naszej szkolnej Szkole.


A. S.

**************************

UROCZYSTOŚĆ ZAKOŃCZENIA ROKU SZKOLNEGO 2014-16

25.06.2015

Pod miniaturką kryje się relacja fotograficzna z dzisiejszej uroczystości zakończenia roku szkolnego. Poniżej slideshow wykonany z tych samych obrazów (dla osób nie lubiących klikania).

Do zobaczenia za rok!


A. S.

**************************

Zakończenie Roku Szkolnego 2014/2015
OGŁOSZENIE

25.19.06.2015

Jutro, tj. dnia 26 czerwca w piątek, o godz. 10.00 w kościele zostanie odprawiona msza św., a bezpośrednio po niej odbędą się uroczystości szkolne. W zależności od pogody odbędą się one na placu przed szkołą lub w hali sportowej.

Dyrekcja
A. S.

**************************

Uroczystość Pożegnania Absolwentów Gimnazjum

25.06.2015

Powyżej slideshow wykonany z fotek z uroczystości, poniżej te same obrazy w formie klasycznych zdjęć.


A.S.

**************************

Szkoła Przyjazna Bezpieczeństwu
lekcja w połączonych klasach pierwszych

25.06.2015

Lekcja na temat bezpieczeństwa która odbyła się w klasach pierwszych SP w ramach projektu edukacyjnego ''Szkoła Przyjazna Bezpieczeństwu''. Celem lekcji było zapoznanie dzieci z zasadami bezpieczeństwa w podróży.


A.S.

**************************

Stypendia dla uczniów uzdolnionych

23.06.2015

W ramach Regionalnego Programu Stypendialnego dla uczniów szczególnie uzdolnionych, w roku 2014-2015 sześcioro uczniów gimnazjum uzyskało stypendium Marszałka województwa mazowieckiego: Konrad Proczek, Sylwia Majsterek, Jakub Kurek, Karolina Pawelec, Dominika Zduniak i Kacper Michalec.

Uczennica klasy Ic Dominika Zduniak zrealizowała projekt stypendialny pt.: ''Wpływ środowiska na funkcjonowanie organizmów roślinnych''. Wykonała gazetki pt.: ''Jak powstaje nasienie?'' oraz ''Wpływ czynników środowiska na kiełkowanie nasion''. Zaprezentowała w formie prezentacji swoje wyniki i wnioski oraz przebieg projektu stypendialnego w swojej klasie. Opiekun Hanna Banaszek.

Uczeń Konrad Proczek uczęszczający do III klasy gimnazjum, wykonał prezentację pt. ''Substancje chemiczne w gospodarstwie domowym'', dokumentującą przebieg projektu stypendialnego.

Prezentacja z projektu stypendialnego 1

Opiekun Adriana Wichowska-Misiak

Sylwia Majsterek uczennica kl. IIIA gimnazjum realizowała projekt pt. Liczby rządzą światem. W ramach IPREU Sylwia brała udział w warsztatach językowych, czyli zwiedzaniu Warszawy z przewodnikiem anglojęzycznym (sprawozdanie na stronie szkoły w aktualnościach listopadowych), przygotowała prezentację pt. Liczby naukowo, wykonała i rozdawała uczniom gimnazjum folder z zamianą jednostek, opracowała zbiorek zadań pt.: Liczby na co dzień oraz prezentację o gwiazdozbiorach z ich matematycznym opisem. Na zakończenie projektu uczestniczyła w zajęciach w Centrum Nauki Kopernik. Zdjęcia z projektu Sylwii.

Jakub Kurek uczeń kl. IA gim realizował projekt stypendialny pt.: Matematyka uczy i bawi. Na początku Kuba przygotował prezentację o sławnych matematykach i ich zasługach dla matematyki, następnie opracował matematyczną grę planszową i zaprezentował w klasie, przygotował gazetkę z łamigłówkami logicznymi i zbiorek z krzyżówkami matematycznymi, które również przedstawił w swojej klasie. Jakub dwukrotnie uczestniczył w minilabach w Centrum Nauki Kopernik. Swoje działania dokumentował wieloma zdjęciami i filmami.

Opiekun Agnieszka Kalbarczyk
A.S.

**************************

Pożegnanie klas 3 gimnazjum

22.19.06.2015

Serdecznie zapraszamy rodziców uczniów klas III gimnazjum na Uroczystość Pożegnania Absolwentów, która odbędzie się 25.06.15 r. o godz. 14.00 w hali sportowej przy Zespole Szkół w Sobolewie.

Uroczyste Zakończenie Roku Szkolnego 2014/2015 nastąpi 26 czerwca 2015 r.

Dyrekcja
A. S.

**************************

WYCIECZKA KLAS 1-szych
do Warszawy

18.19.06.2015

W dniu dzisiejszym, uczniowie klas pierwszych wraz ze swoimi wychowawcami udali się w podróż pociągiem InterCity w ramach projektu "Szkoła Przyjazna Bezpieczeństwu". Wycieczka nasza składała się z pięciu etapów: dojazd autobusami do Pilawy, przejazd pociągiem pośpiesznym Lublinianin do Warszawy Centralnej, lekcja w muzeum techniki w Pałacu Kultury, powrót pociągiem do Pilawy i dalej autobusami do Sobolewa.

Pomimo krótkiego czasu jaki spędziliśmy na wycieczce wyjazd można zaliczyć do udanych.

Każdy może to ocenić osobiście oglądając zdjęcia z linku wyżej lub filmik (slideshow) z naszego wyjazdu.

A.S.

**************************

Reforma podręcznikowa – harmonogram wprowadzania zmian

18.19.06.2015

Przypominamy, że w roku szkolnym 2015/2016 rodzice uczniów klas I, II, i IV szkoły podstawowej oraz klasy I gimnazjum nie będą kupować podręczników lub materiałów edukacyjnych niebędących podręcznikami oraz materiałów ćwiczeniowych przeznaczonych do obowiązkowych zajęć edukacyjnych. Zapewnienie tych podręczników i materiałów jest zadaniem szkoły - rodzice nie mogą ponosić kosztów związanych z ich zakupem.

W roku szkolnym 2015/2016 uczniowie otrzymują:

Klasy I - II szkoły podstawowej:

 1. podręczniki do zajęć z zakresu edukacji: polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej, które zapewnia minister właściwy do spraw oświaty i wychowania,
 2. podręczniki lub materiały edukacyjne do obowiązkowych zajęć z zakresu danego języka obcego nowożytnego,
 3. materiały ćwiczeniowe.

Klasa IV szkoły podstawowej:

 1. podręczniki lub materiały edukacyjne do obowiązkowych zajęć edukacyjnych,
 2. materiały ćwiczeniowe.

Klasa I gimnazjum:

 1. podręczniki lub materiały edukacyjne do obowiązkowych zajęć edukacyjnych,
 2. materiały ćwiczeniowe.
Plakat ministerialny

Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej
A.S.

**************************

Wyniki Powiatowego Konkursu Plastycznego
Trzymaj Formę


16.06.2015

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Garwolinie podsumowała konkurs plastyczny pod hasłem „Mój zdrowy styl życia", który był adresowany do uczniów klas V-VI szkół podstawowych realizujących program edukacyjny "Trzymaj Formę!".

Uczennica z naszej szkoły Natalia Tylkowska - kl. VI a zajęła I miejsce w tym konkursie.

Gratulujemy!!!

Ewa Rogulska
A.S.

**************************

FOTKI ŚLICZNOTKI albo ŚLICZNOTEK FOTKI 3
czyli jak wyglądaliśmy będąc w klasie 0b

15.19.06.2015

Na koniec roku szkolnego klasa 0b uczestniczyła, wzorem lat poprzednich, w sesji fotograficznej. Zapraszamy do obejrzenia fotek. Pod miniaturką kryje się strona z portretami dzieci.


Zdjęcia w większej rozdzielczości (nadające się do wykonania dobitek fotograficznych) rodzice dzieci mogą otrzymać w bibliotece do końca roku szkolnego (wymagany pendrive lub nagrywalna płyta). Istnieje też możliwość zamówienia portretów w formie papierowej. Więcej informacji w bibliotece.


A.S.

**************************

SPOTKANIE ZE STRAŻAKIEM
w klasie 0c

12.06.2015

W dniu dzisiejszym, w klasie 0c odbyło się spotkanie ze strażakiem. Odwiedził nas p. Pietrzak, który pracuje w straży zawodowej.


A.S.

**************************

Święto Rodziny na Kobusach po raz pierwszy

11.06.2015

Z grzeczniutkim ukłonem, ukłonem radości
Witamy dziś wszystkich zebranych tu gości.
Tak wielkiego święta nie chcemy obchodzić sami,
Więc do wspólnego świętowania
Na gościnne Kobusy zapraszamy - powiedział Papa Smerf

/Franek Olek/

Pociąg pełen kolorowych postaci , wyjętych prosto z bajek zajechał w czwartek na Kobusy. Dzieci wierszem i piosenką złożyły życzenia zaproszonym rodzicom. Po występie mali artyści posilili się i na słodko i pyszną , opiekana nad ogniskiem kiełbasą . Tak dobrze nakarmieni wyruszyliśmy rześko na wyprawę po Kobusach. Zajrzeliśmy na każde podwórko gdzie mieszkały nasze koleżanki i koledzy. Korzystaliśmy z ich zabawek, a u Filipa w chlewni obserwowaliśmy się nawzajem z ciekawskimi prosiaczkami. Wielką atrakcja wycieczki był przejazd bryczką p. Dominiaka , zaprzężoną w parę pięknych koni Dzieci z chęcią korzystały z wielu atrakcji zgromadzonych na placu zabaw. Dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowaniu tej uroczystości, może to będzie to zwyczajem naszej klasy .

wych. J. Kalinowska
W. Pracz A.S.

**************************

INTERAKTYWNI

Ineraktywni uczniowie naszej szkoły podczas lekcji języka polskiego zaprezentowali swoje umiejętności obsługi komputera i znajomość różnorodnych stron:

www.prezi.com - wirtualna prezentacja
www.spiderscribe.net - mapa myśli
www.storybird.com - elektroniczna książka
realtimeboard.com - mapa myśli

Celem zajęć była aktywna twórczość, samodzielność dochodzenia do wiedzy, umiejętność zbierania i wyszukiwania informacji jak również udział w grupowym rozwiązywaniu problemów.
Poniżej prezentujemy kilka ciekawych projektów stworzonych przez uczniów naszej szkoły.

Uczniowie kl. VI

Uczniowie gimnazjum

Dostarczyła J. Maraszek
A.S.

**************************

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny
Mój Brzechwa

9.06.2015

20 maja 2015 roku w Młodzieżowym Domu Kultury ''Domu Harcerza'' im. prof. A. Kamińskiego odbyły się obrady jury ogólnopolskiego konkursu plastycznego ''Mój Brzechwa''. Do konkursu zgłoszono 1590 prac z całej Polski.

Jury w składzie: przewodnicząca - Alicja Gawlikowicz artysta plastyk, pracownia imprez MDK, Izabela Wałek artysta plastyk, instruktor MDK Anna Śliwa nauczyciel wychowania przedszkolnego i wczesnoszkolnego Katarzyna Skawińska - pracownia imprez MDK Agnieszka Włodarczyk - sekretarz pracownia imprez MDK oceniło prace plastyczne.

Uczennica z naszej szkoły Magdalena Napora z klasy IIb zajęła w tym konkursie III miejsce - Gratulujemy!

Protokół jury

Ewa Rogulska
A.S.

**************************

DZIEŃ PRZEBRANIA

2.06.2015

We wtorek, 2.06.2015 r. uczniowie przyszli do szkoły przebrani za mieszkańców losowo wybranych krajów. Nauczyciele szkoły podstawowej włączyli się do wspólnej zabawy. Zaangażowanie uczniów było nagrodzone punktami w ramach trwającego konkursu "KLASA NA MEDAL".

Z. Beczek
A.S.

**************************

14 BIESIADA RODZINNA

1.06.2015

W dniu 31 maja 2015 r. na terenie Naszej szkoły odbyła się XIV Biesiada Rodzinna.

Podczas imprezy można było korzystać z wielu atrakcji, którymi były m.in.: dmuchane zjeżdżalnie, trampolina, basen z piłeczkami, tor przeszkód. Funkcjonowało stoisko, gdzie można było nauczyć się trudnej sztuki wiązania balonów lub skorzystać z oferty malowania twarzy. Oprócz tego na placu szkolnym można było obejrzeć różnorodne wystawy prac naszych uczniów. Ponadto przez cały czas działały stoiska z przekąskami i napojami.

Na scenie występowały dzieci i młodzież z naszej szkoły. Na obiektach sportowych rozgrywane były różnorodne zawody sportowe i mecze. W czasie trwania biesiady prowadzony był konkurs plastyczny pt.: „Sobolew w różnych porach roku”, nad przebiegiem którego czuwały Panie: A. Tuchowska, J. Maraszek, B. Zabielska i U. Osiak.

Oficjalnie impreza rozpoczęła się o godz. 15:00, uroczystym powitaniem wszystkich przybyłych.

O godz. 15:15 nastąpiło rozstrzygniecie konkursu „Zdrowe odżywianie”, za którego prowadzenie odpowiedzialne były panie: H. Janisiewicz i H. Banaszek. Zaraz potem na scenie pojawili się mali aktorzy, którzy zaprezentowali sztukę pt.: „O królewnie przyrodzie i siedmiu krasnoludkach”.

Około 1540 rozpoczął się przegląd piosenki: „Muzyka ze szkolnego podręcznika”, podczas którego uczniowie kl. IV-VI wykonywali utwory muzyczne, kojarzące się ze szkołą. Za przygotowanie tej części odpowiedzialny był p. K. Szostak.

Kolejnym punktem programu był występ klasy IIIa SP. Około 16:00 dzieci zaprezentowały kabaret pt.: „Kto jest głową naszej rodziny”. Bezpośrednio po tym występie dzieci z kl. Ia SP zatańczyły polkę, przedstawiając „Kłótnię małżeńską”.

O godz. 16:20 rozstrzygnięty został kolejny konkurs pt.: „Mój Brzechwa”. Był to konkurs wiedzy o pisarzu, recytatorski i plastyczny. Konkurs prowadziły p. E. Rogulska, J. Banaszek i A. Ulaszewska. Zaraz po rozdaniu nagród uczniowie przedstawili część artystyczną pt.: „Brzechwa”, na którą składały się tańce, recytacje i śpiewy.

Po godz. 17:00 na scenie pojawił się tajemniczy gość, na występ którego z niecierpliwością czekali wszyscy, a w szczególności najmłodsi. „Pan ząbek”- iluzjonista przeniósł wszystkich widzów do magicznej krainy iluzji.

Przed godz. 18:00 p. E. Figacz wraz z harcerzami przedstawiła szybki kurs pierwszej pomocy, podczas którego można było przypomnieć sobie m.in. jak prawidłowo należy wykonywać resuscytację krążeniowo-oddechową.

Kolejną atrakcją Biesiady był ''czarno-biały'' występ taneczny kl. IIC gimnazjum.

O godz. 18:30 rozpoczął się Festiwal piosenki. Występy podzielone były na 2 kategorie: Szkoła podstawowa i Gimnazjum. Uczniowie przygotowując się do występów ćwiczyli pod kierunkiem p. M. Michalec.

Ponadto przez cały czas trwania biesiady na scenie podziwiać można było występy taneczne grup ze Szkoły podstawowej i Gimnazjum. W sumie zaprezentowano 8 tańców. Grupy taneczne przygotowała p. A. Ulaszewska.

Impreza zakończyła się o godz. 20.

E. Łukasik

***

Wydarzenia sportowe

Tegoroczną Biesiadę Rodzinną tradycyjnie rozpoczął turniej tenisa ziemnego. Nasi tenisiści dali początek zmaganiom sportowym o godzinie 10:30. W turnieju brali udział uczniowie z I, II i III klasy gimnazjum (Julia Majsterek, Alicja Pluta, Paweł Król, Jakub Kostyra, Mateusz Błachnio, Dawid Kędzior, Tomasz Gugała, Marcin Błachnio, Przemek Bieńko, Szymon Bukowski). Zawody były rozstrzygane w dwóch kategoriach: chłopcy i dziewczęta. Uczestnicy musieli zagrać z każdym zawodnikiem turnieju. Po trudnej rywalizacji w prażącym słońcu, poznaliśmy wreszcie wyniki. Pierwsze miejsce wśród chłopców zajął Marcin Błachnio z klasy IIIa gim., drugie Paweł Król z IIa gim., a trzecie Szymon Bukowski z klasy IIIc gim.

Kolejną dawkę sportowych emocji dostarczyli nam trochę młodsi uczniowie z klas 0-III. Mieli oni do pokonania kilka trudnych torów z przeszkodami, a następnie sprawdzali swoje umiejętności w grze w piłkę nożną.

Klasy zerowe i pierwsze rozegrały ze sobą jeden mecz, natomiast klasy drugie i trzecie kolejny. Oprócz tego mogliśmy podziwiać świetna grę gimnazjalistów i gimnazjalistek w siatkówkę plażową. Najlepiej spisała się dwuosobowa drużyna: Marcin Błachnio z klasy IIIa i Karolina Pawelec z Ic. Drugie miejsce zajęli Karolina Zduniak z Ia i Paweł Pawlik z IIIa, natomiast trzecie miejsce wywalczyły dziewczęta z klasy Ia - Izabela Surmacka i Weronika Zabiegałowska. Jedną z końcowych rywalizacji na naszej Biesiadzie były zawody piłki nożnej klas IV-VI i I-III gimnazjum. W pierwszej kategorii wiekowej najlepiej poradziła sobie klasa Vb, zaraz po niej była VIa, a następne z miejsc wywalczyła klasa IVa. W gimnazjum najlepszą drużyną okazała się grupa z klasy IIa, a potem IIIa i IIIc. Ostatnią sportową atrakcją był tor policyjny. Chętni uczniowie mogli spróbować swoich sił w jeździe na hulajnodze slalomem. Jednak dla urozmaicenia zabawy, każdy uczestnik miał obowiązek włożenia okularów imitujących stan nietrzeźwości. Dużą trudnością było ominięcie podwajających się i wirujących elementów toru, jednak ważny przekaz na pewno na długo pozostanie w głowach uczniów.

Biesiada zakończyła się rozdaniem medali i pucharów dla najlepszych uczestników tegorocznych zawodów sportowych.

Dominika Zduniak kl. Ic gim.
Julia Michalczyk kl. Ic gim.

***

Konkurs plastyczny

Na początku imprezy prowadzący ogłosili rodzinny konkurs plastyczny zatytułowany: ''Sobolew w różnych porach roku''. Do bitwy na farby i płótna zgłosiło się dziesięć grup, w których znajdowały się osoby w różnym wielu. Przy placu zabaw ustawiono sztalugi z płótnami, a obok nich na ławce leżały pędzle oraz farby. Każdy wykonywał powierzone zadanie na miarę swoich możliwości. Pod czujnym okiem organizatorek: Pani Joanny Maraszek, Pani Beaty Zabielskiej, Pani Anny Tuchowskiej oraz Pani Urszuli Osiak, wszystko szło zgodnie z planem. Prace były piękne, pełne ekspresji i żywych kolorów.

Arcydzieła stworzone podczas miłej zabawy biesiadnej oceniali: Pani wicedyrektor Małgorzata Ragus, Pani Sylwia Babik, Pani Maria Kazimierak, Pan Piotr Dudziński oraz Pan Artur Chojnacki.

Niestety, nie wszystkie drużyny mogły zdobyć nagrody, lecz każdy uczestnik otrzymał nagrodę pocieszenia, czyli jabłka i serki.

Zwycięską rodziną okazali się państwo Rutkowscy, którzy otrzymali główną nagrodę - cztery bilety do Czarodziejskiej Doliny w Jabłonowcu. Pozostali laureaci konkursu:

II miejsce: Rodzina Sikorów

III miejsce ex aequo: Rodzina Wiśniewskich i Rodzina Galińskich

IV miejsce: Rodzina Sawickich

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!!!!!!!

Alicja Czarnecka

***

Występy wokalne i taneczne

W tym roku program imprezy obfitował w występy młodych wokalistów i tancerzy, których być może niedługo ujrzymy i usłyszymy na prestiżowych festiwalach. Najpierw naszym oczom ukazały się fenomenalne pokazy taneczne grup ze szkoły podstawowej. Mimo tak niewielu lat, nasze utalentowane szkraby pod wodzą pań wychowawczyń udowodniły, że mały człowiek też potrafi. Maluchy przedstawiały swoje choreografie w kolejności od najmłodszych do najstarszych. W tle intrygujących tańców mogliśmy usłyszeć kultowe piosenki, które porwały niejedną osobę.

Wkrótce naszym oczom ukazali się wokaliści. Uczniowie szkoły podstawowej zaprezentowali nam swój niezwykły talent i słuch muzyczny. Mimo kilku niechcianych dźwięków, występy okazały się fantastyczne, a nasi widzowie prosili o bis.

Po występach młodszych uczniów, przyszedł czas na gimnazjalistów. Najpierw podziwialiśmy układy taneczne dziewcząt z klas I i II gimnazjum. Okazało się , że tancerki, podbiły naszą scenę. O tych występach na pewno nie można powiedzieć, że były bezbarwne i nijakie, ponieważ zapewniły nam ogromną atrakcję. Po ekscytujących ''wygibasach'' nadszedł czas na długo wyczekiwane wokalistki z naszego gimnazjum. Mogliśmy usłyszeć m.in. I. Bożek w piosence Renaty Przemyk ''Babę zesłał Bóg'' oraz rodzeństwo Chojnackich w wykonaniu ''To co na zawsze'' zespołu Ira.

Wisienką na torcie był duet uzdolnionych wokalistek z klasy Ia gimnazjum, które powaliły wszystkich na kolana.

Przypuszczam, że była to jedna z najlepszych Biesiad.

Mateusz Kędzior

***

Wiązanie balonów i malowanie twarzy

W czasie XIV Biesiady Rodzinnej moją uwagę zwróciło malowanie twarzy oraz wiązanie balonów.

Od początku imprezy w kolejce do pani Ewy Rogulskiej i pani Ewy Pluty stała gromadka osób, które chciały mieć pomalowane twarze. Jako pomoc dołączyła również córka pani Pluty – Alicja. Było bardzo kolorowo, bo każdy miał namalowane na twarzy niepowtarzalne dzieła. Wśród nich były tygrysy, pieski, zebry, zorra, motyle, wróżki, czarodzieje, klauni, kwiaty i jeszcze inne malunki, które trudno zapamiętać.

Potem przyjrzałem się wiązaniu balonów w wykonaniu pani Kingi Błachnio, przewodniczącej Komitetu Rodzicielskiego. Było to bardzo ciekawe. Z balonów powstawały przeróżne formy, począwszy od prostych, a skończywszy na trudnych, zbudowanych z kilku balonów, jak np. niektóre zwierzęta. Jedne balony były pompowane mocniej, drugie słabiej, żeby formowanie było prostsze. Dzieci z ciekawością przyglądały się temu, co pani Kinga robiła z podłużnymi dmuchańcami i chętnie włączały się do zabawy, a na ich twarzach pojawiał się uśmiech od ucha do ucha.

W tym roku na Biesiadzie było bardzo ciekawie, m.in. dzięki takim atrakcjom, jak wiązanie balonów czy malowanie twarzy.

Na pewno wszystkim, którzy w niedziele 31 maja odwiedzili szkołę, zrobiło się bardzo wesoło. Szkoda, że w naszej miejscowości tak rzadko zdarzają się imprezy organizowane dla całej społeczności.

Bartek Ragus kl. Ic

A.S.

**************************

Szkoła Przyjazna Bezpieczeństwu

1.06.2015

Uczniowie klas 1abc Szkoły Podstawowej biorą udział w Projekcie Edukacyjnym "Szkoła Przyjazna Bezpieczeństwu". W ramach tego projektu pierwszaki maja zrealizować cykl zajęć z zakresu:

 1. Bezpieczeństwa podróży pociągiem, bezpieczeństwa na dworcu kolejowym.
 2. Bezpieczeństwa korzystania z energii elektrycznej oraz urządzeń elektrycznych.
 3. Bezpieczeństwa teleinformatycznego.
 4. Bezpieczeństwa ekologicznego.

Na obecną chwilę jesteśmy na półmetku w realizowaniu zamierzeń z projektu. A oto niektóre z naszych działań: Wybieramy się w podróż pociągiem. Wiem, co klikam. Piękny świat wokół nas - wypowiadamy walkę śmieciom. Upiększanie świata, czyli: bezpieczne obserwacje i doświadczenia terenowe.

D. Dubrow
A.S.

**************************

PaT - Profilaktyka a Ty

1.06.2015

Uczniowie z naszego Zespołu Szkół uczestniczyli w dniu 1.06.2015 w Przystanku Pat w Gminnym Centrum Animacji Kultury w Sulbinach.

Gimnazjaliści i uczniowie klas I - III zaprezentowali swoje umiejętności w tańcach i w przedstawieniu teatralnym - "Obrazy Krzyżem Malowane". Uczestniczyli również w ciekawych warsztatach, które odbyły się w Centrum Animacji.

Więcej...

Ewa Rogulska
A.S.

**************************


Czerwiec

Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego Przez okulary wiary

28.05.2015

Spośród 600 prac plastycznych, które wpłynęły na konkurs z całej Polski jury wybrało następujące prace uczniów z naszej szkoły.

I miejsce - w kategorii wiekowej I - III - zajęła Zofia Świątek z klasy II a

Pozostałe uczennice Marta Grabowiecka - kl. IV c, Natalia Krupa - IV a, Wiktoria Zowczak - V a, Wiktoria Domaszczeńska kl. I a, Emilia Truszko - kl. III b, Wiktoria Napora - kl III a zostały wyróżnione.

Uczennice zostały zaproszone na Uroczystą Galę Konkursową do Instytutu Jana Pawła II w Warszawie, gdzie otrzymały dyplomy i ciekawe nagrody rzeczowe.

Gratulujemy!

Ewa Rogulska
A.S.

**************************

Konkurs fotograficzny
''Mazowsze bliskie sercu'' - X edycja

27.05.2015

Samorząd Województwa Mazowieckiego pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego, patronatem artystycznym Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty organizuje konkurs fotograficzny

Po raz kolejny swój talent mogą zaprezentować fotografowie amatorzy, znający miejsca i wydarzenia na Mazowszu, które warto pokazać innym. Temat tegorocznej edycji konkursu - ''Z rodziną przez Mazowsze'' - nawiązuje do nowej publikacji promującej województwo. Zachęca ona do aktywnego odkrywania i odwiedzania niezwykłych miejsc w naszym regionie.

Nabór prac potrwa do 30 czerwca br. Autorzy 10 najlepszych prac wezmą udział w weekendowych wyjazdowych warsztatach fotograficznych organizowanych wspólnie z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie. W drugim etapie spośród zdjęć wykonanych przez uczestników warsztatów Jury wybierze 3 zwycięskie prace, a laureaci zostaną wyróżnieni podczas finałowej gali i otrzymają nagrody.

Zasady, formularze do pobrania i regulamin konkursu dostępne są na stronie internetowej www.mazovia.pl.


A.S.

**************************

Program Fundacji Grupy PKP
Szkoła Przyjazna Bezpieczeństwu

27.05.2015

W poniedziałek, 27 kwietnia, w Warszawie odbyła się konferencja inaugurująca program edukacyjny Szkoła Przyjazna Bezpieczeństwu organizowany przez Fundację Grupy PKP. Zaproszeni goście zapoznali się ze szczegółami projektu oraz dyskutowali o zagadnieniach związanych z bezpieczeństwem najmłodszych.

Dorota Dubrow
A.S.

**************************

Projekt edukacyjny

26.05.2015

Uczniowie kl. IIb gimnazjum: A. Czarnecka, A. Kazimierak, A. Szostek, Cz. Babik, M. Kędzior, J. Strzemkowski pod kierunkiem nauczyciela języka polskiego p. J. Maraszek realizowali projekt edukacyjny Antyk bliżej nas. Swoją prezentację przygotowali w Prezi, tzw. wirtualnym płótnie.

Cytując za Wikipedią: Prezi wykorzystuje pośrednictwo zoom (ZUI), który umożliwia użytkownikom powiększanie i pomniejszanie ich prezentacji oraz na wyświetlanie i poruszanie się pomiędzy poszczególnymi jego elementami po osiach w przestrzeni umownie oznaczanej jako 2.5D.

Prezentacja 1 Prezentacja 2 Prezentacja 3

Dostarczyła J. Maraszek
A.S.

**************************

XXIII Zlot Szkół Sienkiewiczowskich w Przasnyszu

25.05.2015

Delegacja Zespołu Szkół - Aneta Kazimierak, Konrad Proczek i p. Zofia Beczek - w dniach 22-24.05.2015 r. uczestniczyła w XXIII Zlocie Szkół Sienkiewiczowskich w Przasnyszu.

Gośćmi honorowymi Zlotu byli: p. Juliusz Sienkiewicz - wnuk naszego Patrona, Henryka Sienkiewicza i p. Anna Dziewanowska - prawnuczka pisarza; p. Anna i Antoni Cybulski - inicjatorzy Zlotów i autorzy książek o Sienkiewiczu oraz p. Monika Rosca - odtwórczyni roli Nel i p. Tomasz Mędrzak - odtwórca roli Stasia Tarkowskiego w pierwszej ekranizacji powieści "W pustyni iw puszczy".

Ważnym wydarzeniem było też spotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem oraz koncert fortepianowy p. Moniki Rosca w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze.

Zwiedziliśmy Przasnysz, Opinogórę i Rostków. Wielu dreszczyków emocji dostarczył nam pobyt w parku linowym Gibon. Świetnie bawiliśmy się na koncercie zespołu "40 braci i 30 wnuków jeżdżących na 70 oślętach".

Zapraszamy na fotorelację ze Zlotu (link w obrazku)

Z. Beczek
A.S.

*************

Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego
Zlot Szkół Sienkiewiczowskich w Przasnyszu

Uczniowie z Zespołu Szkół w Sobolewie zajęli następujące miejsca:

 • III miejsce - Mateusz Rogulski kl. II B gimnazjum

  Wyróżnienia:

 • Izabela Grudzień - kl. IB gimnazjum
 • Magdalena Bieńko - kl. IB gimnazjum

  Gratulujemy!

  Wyniki konkursu na stronie szkoły z Przasnysza.

  Ewa Rogulska
  A.S.

  **************************

  ''Co w lesie piszczy?''

  22.05.2015

  Po raz trzeci uczniowie kl. VI a i VI b (Olga Kalinowska, Wojciech Łapacz, Emilia Pracz) wzięli udział w powiatowym konkursie przyrodniczym. III edycja konkursu nt. ''Co w lesie piszczy'' odbyła się 22.05.2015 r. na Ścieżce Przyrodniczo-Kulturowej w Hucie Garwolińskiej. Przemierzając trasę ścieżki, na ośmiu stanowiskach każda drużyna rozpoznawała ptaki, ssaki, drzewa i krzewy, tropy zwierząt, bezkręgowce, płazy i gady. Na 80 możliwych punktów do zdobycia, uzyskaliśmy 76 i tym samym zajęliśmy IV miejsce. Uczniowie wykazali się znakomitą wiedzą flory i fauny lasu.

  Trochę przykro, że już po raz drugi zajęliśmy IV miejsce różnicą tak niewielkiej ilości punktów. No cóż, jak pech to pech...

  Przygotowała H. Janisiewicz
  A.S.

  **************************

  Konkurs Kangur

  22.05.2015

  W dniu 19 marca grupa uczniów ze szkoły podstawowej i gimnazjum przystąpiła do Międzynarodowego Konkursu Kangur Matematyczny. Szkołę podstawową reprezentowało 47 uczniów od klasy II, gimnazjum - 15 osób. Wyniki ogłoszono w maju. Najlepszy rezultat - wynik ''Bardzo dobry'' - uzyskał Jakub Goliszewski z kl. IA gimnazjum, wyróżnienia osiągnęli w szkole podstawowej: Maksymilian Krupa - kl. IVb, Aleksandra Truszko - kl. IIIb, Olga Lewandowska - kl. IIIc oraz Izabela Grudzień z kl. IB gim.  A. Kalbarczyk, H. Zatyka
  A. S.

  **************************

  Konkurs Mój Brzechwa

  21.05.2015

  ***
  A.S.

  **************************

  Ogólnopolski Konkurs Plastyczny ''Spod znaku orła wszyscy jesteśmy''

  16.05.2015

  SPOD ZNAKU ORŁA WSZYSCY JESTEŚMY

      Spod znaku Orła Białego jesteśmy,
      Więc dumnie głowę wznieśmy.

  Biały Orzeł na czerwonym tle
  To nasz znak, nawet we mgle.

      W koronie Orzeł Biały
      Symbolizuje nasz kraj wspaniały.

  Historia Naszego Orła Białego
  Sięga Lecha - Piasta pierwszego.

      Biel Orła dobro oznacza,
      Czerwień - potęgę, majestat i siłacza.

  Ten nasz Orzeł - Orzeł wolności,
  Prowadził przez dzieje historii do wolności.

                      Fragment wiersza Darii Babik kl. IIA gimnazjum

  Uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskim konkursie literacko - plastycznym ''Spod znaku orła wszyscy jesteśmy''. Konkurs został zorganizowany przez szkołę nr 6 w Kwidzyniu.

  Na konkurs ten zostały przesłane utwory literackie i prace plastyczne. Podsumowanie konkursu obyło się w dniu 16.05.2015 r. Grand Prix w dziedzinie plastycznej, otrzymał uczeń z klasy II B gimnazjum Mateusz Rogulski.

  Gratulujemy!

  Więcej...

  Ewa Rogulska
  A.S.

  **************************

  Z wizytą w pasiece

  14.05.2015

  Pracowity jak pszczółka - to ogólnie znane przysłowie. Chcieliśmy sprawdzić jak to jest w rzeczywistości. Dlatego korzystając zaproszenia p. Leszka Kowalczyka - pszczelarza z zamiłowania udaliśmy się do pobliskiej pasieki. Z zaciekawieniem obejrzeliśmy wnętrze kolorowego domku - ula oraz inne ciekawe urządzenia np. podkurzacz (nie mylić z odkurzaczem). Ubrani w ochronne kapelusze z siatką, podchodziliśmy jak najbliżej ula aby zobaczyć owady przy pracy. Bardzo chętnie skorzystaliśmy ze słodkiego poczęstunku - złocistego miodu. Przyjemnie jest spędzić miłe przedpołudnie w kolorowej i brzęczącej pasiece.

  Ciekawostki o pszczołach:

  • Pszczoły porozumiewają się za pomocą tańców i wydawania dźwięków.
  • Pszczoły muszą odwiedzić około 4 milionów kwiatów, aby zebrać nektar na 1 kg miodu.
  • Podczas jednego "kursu" po nektar pszczoła odwiedza 50-100 kwiatów.

  J. Kalinowska
  A.S.

  **************************

  Gra miejska - jestem patriotą

  7.05.2015

  ***
  A.S.

  **************************

  Ogólnopolski Konkurs Plastyczny
  Przez Okulary Wiary - ''Życie Błogosławionego Edmunda Bojanowskiego''

  5.05.2015

  Siedmioro uczniów z naszej szkoły zostało laureatami w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "Przez okulary wiary":

  1. Domaszczeńska Wiktoria
  2. Grabowiecka Marta
  3. Krupa Natalia
  4. Napora Wiktoria
  5. Świątek Zofia
  6. Truszko Aleksandra
  7. Zowczak Wiktoria

  Wszyscy laureaci zostali zaproszeni na uroczystą galę wręczenia nagród w siedzibie Instytutu Papieża Jana Pawła II w Warszawie przy ul. Hlonda 1 w dniu 28 maja o godz. 10.00.

  Link do strony z wynikami konkursu.

  E. Rogulska
  A.S.

  **************************

  Konkurs piosenki niemieckiej

  5.05.2015

  W naszej szkole w dniu 5 maja 2015 r. odbył się konkurs na najpiękniej zaśpiewaną piosenkę niemiecką. W konkursie wzięli udział uczniowie szkoły podstawowej. Piosenki były wykonane pojedynczo oraz w duecie z podkładem muzycznym. Należy przyznać że wymowa i styl wykonania mile zaskoczyła komisję, tak że trudne było wyłonienie zwycięzcy. Pierwsze miejsce zajęły Marta Grabowiecka i Maja Siejka, drugie Ola Jurzysta, a trzecie Maksymilian Krupa. Wyróżnione osoby otrzymały nagrody ufundowane przez Ambasadę Niemiec. Życzymy dalszych sukcesów i zachęcamy do udziału w konkursach obcojęzycznych.

  Nadesłała K. Pietrzak
  A.S.

  **************************


  Maj

  SPRAWOZDANIE

  29.04.2015

  29 kwietnia 2015 r. w naszym gimnazjum odbyły się młodzieżowe wybory prezydenckie w ramach projektu edukacyjnego Młodzi głosują organizowanego przez CEO. Od godziny dziewiątej nasi gimnazjaliści wybierali z listy kandydatów na prezydenta RP głowę państwa. Ze 174 uprawnionych do głosowania przystąpiło 159 uczniów. Wszystkie oddane głosy były ważne.

  Największą popularnością cieszył się Andrzej Duda (33%), a tuż za nim uplasował się Janusz Korwin-Mikke (19,5%). Obecny prezydent Bronisław Komorowski uzyskał 17% poparcia.

  Komisja wyborcza w której w skład wchodzili: Jan Szostak, Szymon Bernaciak, Klaudia Wiśnioch, Oliwia Flont, Adrianna Sowińska, Karina Rudzka i Gabriela Maraszek zadbała o sprawne przeprowadzenie wyborów.

  Zofia Madejska
  A.S.

  **************************

  III miejsce w XXIV Powiatowym Festiwalu Piosenki o Zdrowiu

  29.04.2015

  Profilaktyka zdrowotna, higiena, ekologia i wiele innych aspektów zdrowego życia- to treści piosenek, które prezentowała młodzież z powiatu garwolińskiego na 24. już Festiwalu Piosenki o Zdrowiu, którego organizatorem była Powiatowa Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna w Garwolinie.

  Festiwal piosenki o zdrowiu ma przesłanie, żeby młodzież zainteresować problematyką zdrowia, dbaniem o zdrowie, i poprzez to zmieniać zachowanie prozdrowotne. W ocenie jurorów teksty piosenek spełniły oczekiwania organizatorów, a za tekstami pójdzie z pewnością też zmiana zachowań uczestników festiwalu i widzów. Było to bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla szkół podstawowych i gimnazjów, ale brały udział w festiwalu przedszkola. Ogromne przedsięwzięcie, na które składa się duży wysiłek dzieci, młodzieży, nauczycieli i organizatorów. Jest to bardzo dobra forma propagowania zdrowego stylu życia. W festiwalu udział wzięło 12 przedszkoli, 16 szkół podstawowych i10 gimnazjów. Jurorzy wyróżnili następujące zespoły:

  W kategorii szkół podstawowych:

  1. PSP Miastków Kościelny
  2. ZS-P w Woli Rębkowskiej w gm. Garwolin
  3. PSP w Zgórzu w gm. Miastków Kościelny
  Wyróżniono PSP w Przyłęku w gm. Sobolew i PSP w Żabieńcu Nowym gm. Wilga

  W kategorii gimnazjów:

  1. Gimnazjum Nr 2 w Łaskarzewie
  2. PG w Miastkowie Kościelnym
  3. PG im. H. Sienkiewicza w Sobolewie

  Naszą szkołę i III miejsce zajęła Izabela Bożek z klasy IA naszego gimnazjum , szkołę podstawową zaś reprezentowali uczniowie z klasy IIIb Amelia Fijołek, Wiktor Sienkiewicz, Eryk Rikitatt, Paweł Włodarczyk.

  Serdecznie gratulujemy wykonawcom!!!

  Mariola Michalec opiekun uczniów
  A.S.

  **************************

  Klasa 0c - wiosenne portreciki

  29.04.2015

  Zdjęcia uczniów w większym formacie - nadające się do wykonania dobitek fotograficznych w ''formacie albumowym'' - rodzice dzieci mogą otrzymać zamawiając je poprzez dziennik elektroniczny pisząc do administratora szkoły (podając swój e-mail), lub mogą otrzymać je na pendrive w bibliotece (do końca roku szkolnego).

  A.S.

  **************************

  FOTKI ŚLICZNOTKI - 2 lata później
  czyli jak wyglądaliśmy będąc w 3 klasie

  28.04.2015

  Zdjęcia uczniów w większym formacie - nadające się do wykonania dobitek fotograficznych w ''formacie albumowym'' - rodzice dzieci mogą otrzymać zamawiając je poprzez dziennik elektroniczny pisząc do administratora szkoły (podając swój e-mail), lub mogą otrzymać je na pendrive w bibliotece (do końca roku szkolnego).

  Nasze zdjęcia sprzed 2 lat

  A.S.

  **************************

  Ogólnopolski Konkurs Plastyczny
  Jesteśmy tacy sami

  24.04.2015

  Ponad dwa tysiące prac ze 176 szkół, przedszkoli i placówek opiekuńczo-wychowawczych z różnych części kraju wpłynęło na konkurs plastyczny ''Jesteśmy tacy sami-integracja w oczach dziecka''.

  Uczniowie ze szkoły w Sobolewie przygotowali ponad 30 prac o tej tematyce. Wyniki konkursu poznaliśmy podczas uroczystej imprezy integracyjnej, która odbyła się w dniu 24.04.2015 roku w Łaskarzewie.

  W kategorii V nasi uczniowie zajęli wysokie miejsca otrzymując nagrody rzeczowe:

  • I miejsce - Izabela Śliz kl. Va
  • II miejsce - Karolina Misiak kl. IVb

  Wyróżnienia:

  • Daria Kozdrój kl. IVb
  • Weronika Zając kl. IVb
  • Maksymilian Krupa kl. IVb
  • Julia Sawicka kl. Vb
  • Marta Grabowiecka kl. IVc

  Podczas gali finałowej zaprezentowali się również uczniowie z koła tanecznego prowadzonego przez p. Agatę Ulaszewską w dwóch tańcach. Taniec uczniów zachwycił wszystkich zaproszonych gości.

  Więcej o konkursie na egarwolin i na twoj głos

  Ewa Rogulska
  A.S.

  **************************

  Wyniki Międzynarodowego Konkursu Plastycznego
  Inne Spojrzenie - ''Moja Przygoda w Kosmosie''

  21.04.2015

  Zakończono kolejną edycję konkursu plastycznego - Inne Spojrzenie. Na konkurs wpłynęło 8315 prac z 20 państw - Europy, Azji i Afryki.

  Uczniowie z naszej szkoły wykonali również wiele ciekawych prac plastycznych.

  Praca uczennicy z klasy I B gimnazjum Izabeli Grudzień została zauważona wśród kilku tysięcy innych i wyróżniona.

  Gratulujemy!

  Protokół
  Wyniki konkursu

  Ewa Rogulska
  A.S.

  **************************

  EGZAMIN GIMNAZJALNY

  21.04.2015

  W dniach 21-23 kwietnia 2015r. uczniowie klas trzecich gimnazjum przystąpią do egzaminu gimnazjalnego. Dziś egzamin z historii i wos-u oraz z języka polskiego, czyli część humanistyczna. Łącznie pisało 57 uczniów w dwóch salach. Jutro, tj. w środę zmierzą się z testami z biologii, chemii, fizyki i geografii oraz matematyki. W czwartek, ostatniego dnia egzaminów sprawdzą swoją znajomość języka obcego.

  Życzymy powodzenia na kolejne dni egzaminu!

  Z. Beczek
  A.S.

  **************************

  SPOTKANIE Z HIGIENISTKĄ
  w klasie 0b

  17. 04.2015

  Z piosenki morał taki o zęby trzeba dbać
  Szczotkować je codziennie, by piękny uśmiech dać.
  Bo, gdy nie myjesz ich wypadną szybko ci
  Próchnica wejdzie w nie i w nocy i we dnie.
  Gdy myjesz zęby posłuchaj proszę
  Weź do rąk szczotkę i nałóż pastę
  Potem tą szczotką od każdej strony
  Myj swoje zęby czas określony.
  Pamiętaj także o zębach z przodu
  I tych na górze i tych na dole
  Szoruj je w koło bardzo dokładnie
  A żaden ząb ci nie wypadnie

  J. Wybieralska

  Jeżeli zastosujesz w praktyce słowa piosenki Twój uśmiech będzie piękny i biały. Przekonaliśmy się o tym po zajęciach z panią higienistką, która pomaga w gabinecie dentystycznym.

  Wiemy, że również warzywa i owoce, którymi częstujemy się w szkole pomagają w higienie jamy ustnej. Zerówczaki z zainteresowaniem starały się zapamiętać kolejne czynności podczas mycia zębów, które pani Edyta prezentowała na modelu szczęki. Za aktywny udział w zajęciach otrzymaliśmy tematyczne kolorowanki. Z uśmiechem od ucha do ucha pozdrawiają zerówczaki.

  Jolanta Kalinowska
  A.S.

  **************************

  Archiwalny filmik

  13.04.2015

  W aktualnościach roku 2007/08 można obejrzeć filmik nakręcony w Dniu Patrona - 17.11.2007.

  Link


  A.S.

  **************************

  DZIEŃ PAPIESKI - 2015

  10.04.2015  A.S.

  **************************

  Szkolny Konkurs Mój Brzechwa
  dla uczniów klas I - III

  9.04.2015

  Cele konkursu:

  • propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych uczniów
  • rozwijanie aktywności twórczej
  • poznawanie utworów Jana Brzechwy

  Adresaci:

  Uczniowie klas I-III Zespołu Szkół w Sobolewie

  Realizacja konkursu:

  1. Przeczytanie i zapoznanie się z utworami Brzechwy: Kwoka, Chrząszcz, Kaczka Dziwaczka, Ptasie plotki, Kokoszka smakoszka, Na wyspach Bergamutach, Siedmiomilowe buty, Wrona i ser, Tańcowała igła z nitką, Niedźwiedź, Wilk, Dzik, Lis, Żubr, Pantera, Papużka, Skarżypyta, Leń (do dnia 15 maja 2015).
  2. Wybór dwóch przedstawicieli z danej klasy reprezentujących klasę podczas finału.
  3. Recytacja wybranego utworu (indywidualna lub grupowa) - poparta rekwizytami lub przebraniem.
  4. Udział uczniów danej klasy w konkursie plastycznym. Dostarczenie do biblioteki dowolnej ilości prac plastycznych - format A 3, lub A 4 - w dowolnej technice plastycznej do dnia 15 maja.

  Wybrane prace zostaną przesłane na Konkurs Ogólnopolski.

  Szkolny finał konkursu odbędzie się po 15 maja.

  Zachęcamy do udziału. Prosimy wychowawców klas o współpracę i wybór uczniów.

  Biblioteka
  A.S.

  **************************

  Wielkanocny Konkurs Plastyczny

  2.04.2015

  Uczniowie z naszego Zespołu Szkół wzięli udział w Wielkanocnym Powiatowym Konkursie Plastycznym. Przygotowali wiele kart i ozdób świątecznych.

  Młodzi artyści z całego powiatu mogli zaprezentować swoje zdolności plastyczne i pomysłowość. Nasi uczniowie zajęli wysokie miejsca, otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.

  1. miejsce - Szymon Rogulski (SP)
  2. miejsce - Mateusz Rogulski (Gimnazjum)
  3. miejsce - Alicja Galińska (Gimnazjum)
  news na stronie csik
  galeria na stronie csik

  Ewa Rogulska
  A.S.

  **************************

  SPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTY

  1.04.2015

  Dnia 1 kwietnia 2015 r. uczniowie klas szóstych przystąpili do pisania sprawdzianu szóstoklasisty. Łącznie pisało 38 uczniów szkoły podstawowej. Po raz pierwszy sprawdzian był podzielony na dwie części. Uczniowie poradzili sobie z testami, teraz zostało czekanie na wyniki.

  Z. Beczek
  A.S.

  **************************


  Kwiecień

  Wyniki Powiatowego Konkursu Plastycznego
  Zwierzaki to nie pluszaki

  03.2015

  Na powiatowy konkurs plastyczny wpłynęło bardzo dużo prac plastycznych. Między innymi i uczniowie z naszej szkoły z klas I-III i IV-VI bardzo licznie zaangażowali się w ten konkurs.

  Zadaniem było wykonanie pracy plastycznej w formacie A-3, w dowolnej technice, o tematyce związanej z zapobieganiem wypadkom z udziałem zwierząt gospodarskich.

  Uczennica z klasy IVa - Zuzanna Kurek zajęła w tym konkursie III miejsce. Otrzymała dyplom i nagrodę rzeczową. Natomiast wszyscy uczniowie, którzy brali udział w konkursie zostali nagrodzeni słodyczami.

  Prace naszych uczniów można obejrzeć pod obrazkiem-linkiem.

  Ewa Rogulska
  A.S.

  **************************

  DZIEŃ SAMORZĄDNOŚCI UCZNIOWSKIEJ

  26.03.2015

  Dnia 26.03.2015 r. w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Samorządności Uczniowskiej. Tego dnia uczniowie i wychowawcy klas IV-VI szkoły podstawowej i klas I-III gimnazjum przyszli przebrani zgodnie z wylosowanymi kategoriami strojów. Następnie zaprezentowali swoje umiejętności na scenie. Występy i stroje zostały ocenione, zgodnie z regulaminem konkursu ''Klasa na medal''. Dzień spędziliśmy na wesoło, bawiąc się znakomicie.

  Fotorelacja z imprezy znajduje się na podstronie Samorządu Uczniowskiego. Zapraszamy do obejrzenia!

  Z. Beczek
  A.S.

  **************************

  Międzynarodowy Konkurs Plastyczny ''Inne spojrzenie''

  20.03.2015

  Wielu uczniów z naszej szkoły wzięło udział w Międzynarodowym Konkursie Plastycznym ''Inne spojrzenie''. Tegoroczna edycja jest zatytułowana ''Moja przygoda w kosmosie''. Uczniowie wykazali się ciekawymi pomysłami. Prace zostały przesłane na konkurs w Sosnowcu.

  Ewa Rogulska
  A.S.

  **************************

  Nasze prace plastyczne
  na XXIII Zlot Szkół Sienkiewiczowskich w Przasnyszu

  19.03.2015

  W dniach 22-24 maja 2015 roku w Szkole Podstawowej nr 2 w Przasnyszu odbędzie się XXIII Ogólnopolski Zlot Szkół Sienkiewiczowskich. Zwyczajem „Zlotowiczów” ogłoszono konkursy dla uczniów i Szkół uczestniczących w Zlocie. Nasi Uczniowie z Zespołu Szkół w Sobolewie przygotowali kilka prac plastycznych zgodnych z regulaminem o tematyce „Henryk Sienkiewicz w liczbach” i „Makieta gry planszowej”.

  Prace nadesłane w ramach ogłoszonego konkursu oceniać będzie Kapituła złożona z nauczycieli szkoły, instruktorów MDK w Przasnyszu i twórców kultury Przasnysza. Wyniki konkursu poznamy w maju 2015 r.

  Ewa Rogulska
  A.S.

  **************************

  INFORMACJA DLA UCZESTNIKÓW OBOZU W BUKOWINIE

  7.03.2015

  Osoby uczestniczące w obozie sportowym w Bukowinie, które są zainteresowane pobraniem filmiku (3 minutowy slideshow ze zdjęć z Bukowiny), mogą go ściągnąć z Youtuba - link w aktualnościach styczeń luty.


  A.S.

  **************************

  GIMNAZJADA - FINAŁ POWIATU
  PIŁKA SIATKOWA

  6.03.2015

  Piętnaście drużyn stanęło do rywalizacji w Powiatowej Gimnazjadzie w piłce siatkowej dziewcząt. Po rozegraniu eliminacji wyłoniono najlepszą czwórkę, która następnie między sobą rozdzieliła miejsca na podium. W turnieju finałowym, który odbył się w Uninie 6.03.2015. oprócz uczennic miejscowej szkoły, wystąpiły siatkarki z Gimnazjum w: Gończycach, Sobolewie i Żelechowie. W pierwszym meczu półfinałowym podopieczne Piotra Szymańskiego zmierzyły się z gospodyniami imprezy zespołem z Unina. Niezwykle zacięty pojedynek, zakończył się wynikiem 2:1 dla przyjezdnych. Awans do finału wywalczyły także Żelechowianki, które w dwóch setach pokonały siatkarki z Gończyc. Następnie drużyny, które przegrały mecze półfinałowe stoczyły walkę o brązowe medale. Zwycięsko z tego pojedynku wyszły zawodniczki z Unina i to one stanęły na najniższym stopniu podium.

  Mistrzyniami powiatu w piłce siatkowej zostały dziewczęta z Gimnazjum w Żelechowie, które w finale wygrały z gimnazjalistkami z Sobolewa 2:0. Dwa pierwsze zespoły będą reprezentować nasz powiat w rozgrywkach regionalnych.

  Turniej finałowy

  Półfinały

  Gimnazjum Unin - Gimnazjum Sobolew 1:2

  Gimnazjum Gończyce - Gimnazjum Żelechów 0:2

  Mecz o III miejsce

  Gimnazjum Unin - Gimnazjum Gończyce 2:1

  Finał

  Gimnazjum Żelechów - Gimnazjum Sobolew 2:0

  Ostateczna kolejność

  1. Gimnazjum Żelechów (opiekun Michał Bogusz)
  2. Gimnazjum Sobolew (Piotr Szymański)
  3. Gimnazjum Unin (Mirosław Mętrak)
  4. Gimnazjum Gończyce (Ireneusz Kalbarczyk)

  Szymański Piotr
  A.S.

  **************************


  Marzec

  SZKOLNE ROZGRYWKI PIŁKI NOŻNEJ HALOWEJ

  23.02.2015

  W dniach 20 i 23 lutego 2015 roku rozgrywane były na naszej hali w Sobolewie Finały Powiatu w Piłce Nożnej halowej. Z bardzo dobrej strony zaprezentowali się nasi młodzi piłkarze ze Szkoły Podstawowej. Pod wodzą Pana Piotra Szymańskiego zajęli drugie miejsce w Powiecie Garwolińskim.
  Natomiast ich starsi koledzy, podopieczni Pana Andrzeja Goliszewskiego uplasowali się tuż za podium.

  Piotr Szymański
  A.S.

  **************************

  KONKURS PLASTYCZNY
  ''BEZPIECZNIE NA WSI - ZWIERZAKI TO NIE PLUSZAKI!''

  19.02.2015

  Już po raz kolejny Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego organizuje Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla uczniów szkół podstawowych, pn. ''Bezpiecznie na wsi - zwierzaki to nie pluszaki!''

  Konkurs przebiegać będzie we współorganizacji z Dyrekcjami Szkół Podstawowych, zainteresowanymi jednostkami samorządu terytorialnego i udziałem lokalnych mediów.

  Celem Konkursu jest promowanie pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą w gospodarstwie rolnym a także rozbudzenie i rozwój wrażliwości estetycznej oraz indywidualnych zdolności twórczych wśród najmłodszych mieszkańców wsi. W tym roku KRUS zwraca uwagę na bezpieczeństwo pracy przy obsłudze zwierząt gospodarskich.

  Na terenie Oddziału Regionalnego KRUS w Warszawie i podległych mu Placówek Terenowych, Konkurs przebiega w 2 etapach: PT KRUS i wojewódzkim. Uczestnikami Konkursu mogą być uczniowie szkół podstawowych klas 0-VI, w dwóch kategoriach wiekowych (I grupa: klasy 0-III, II grupa: klasy IV-VI).

  Zgłoszenie udziału szkoły w Konkursie dokonuje szkoła do dnia 10 marca br. do właściwej miejscowo Placówki Terenowej KRUS.

  Zadaniem konkursowym jest wykonanie pracy plastycznej w formacie A-3, w dowolnej technice, o tematyce związanej z zapobieganiem wypadkom z udziałem zwierząt gospodarskich.

  Na laureatów obu etapów konkursu czekają nagrody rzeczowe. Prace plastyczne laureatów trzech pierwszych miejsc etapu wojewódzkiego z każdej kategorii wiekowej niniejszego konkursu wezmą udział w eliminacjach centralnych.

  Szczegółowe informacje o organizacji Konkursu można uzyskać w Placówkach Terenowych KRUS oraz w Oddziale Regionalnym KRUS w Warszawie a także na stronach internetowych urzędów gmin.

  PT KRUS Garwolin
  ul. Ks. Juszczyka 4
  08-400 Garwolin
  tel. (25)-6843246

  Regulamin Konkursu Zgłoszenie ucznia


  A.S.

  **************************

  OTWARTY HALOWY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ
  ''PIŁKARSKA PRZYSZŁOŚĆ NA HALI W SOBOLEWIE''

  8.02.2015

  Na hali w Sobolewie dnia 8.02.2015 (niedziela) odbył się Otwarty Halowy Turniej Piłki Nożnej pod Patronatem Dyrektora Zespołu Szkół im. H. Sienkiewicza ''Piłkarska Przyszłość na hali w Sobolewie'' rocznik 2002 i młodsi.

  W turnieju wzięło udział 9 zespołów podzielonych na dwie grupy. Do półfinałów awansowały po dwa najlepsze zespoły z grupy A: Mazur Karczew i zespół gospodarzy Promyk Sobolew I a z grupy B: MKS Ruch Ryki i Sęp Żelechów.

  W ścisłym finale znalazły się zespoły Promyka Sobolew i Sępa Żelechów. Mecz został rozstrzygnięty po emocjonującej grze 3-2 dla zawodników Sępa. W meczu o trzecie miejsce lepsi okazali się zawodnicy Mazura Karczew, którzy ograli 2-0 zespół MKS Ruch Ryki.

  Najlepszym zawodnikiem turnieju został zawodnik gospodarzy Tomasz Kowalczyk, najlepszym strzelcem Polak Cezary (Sęp Żelechów) strzelec 7 bramek, najlepszym bramkarzem Masny Kacper (Mazur Karczew)

  Uważam, że turniej był bardzo udany. Pełne trybuny, dużo emocji i przepyszne ciasto upieczone przez mamy naszych młodych zawodników. Rodzicom dziękuje szczególnie. Bez ich zaangażowania ten turniej nie byłby taki fajny.

  Dziękuje również Dyrektorowi Zespołu Szkół w Sobolewie Panu Krzysztofowi Łapaczowi, który ufundował puchary i medale dla zawodników jak również firmie Sante za ufundowanie słodkich produktów firmowych, które otrzymali wszyscy zawodnicy. Mam nadzieję, że nasza współpraca zaowocuje w przyszłości jeszcze wieloma ciekawymi projektami.

  Piotr Szymański
  A.S.

  **************************

  RETUSZ

  6.02.2015

  6 lutego nasza szkoła gościła przedstawicieli krakowskiej grupy artystycznej ''Inspiracja''. Aktorzy przedstawili dla uczniów klas IV - VI spektakl profilaktyczny pt. ''Retusz''.

  Fabuła spektaklu osnuta jest wokół rozterek typowych dla młodych ludzi. Bohaterowie, podobnie jak większość współczesnej młodzieży stają przed dylematem dokonania wyboru między stylem życia lansowanym przez komercyjne media, a wartościami propagowanymi przez rodzinę i szkołę.

  Dwóch młodych chłopców interesuje się fotografią. Ich azyl to ciemnia, do działania napędzają ich marzenia o przyszłych wystawach, wernisażach i publikacjach w drogich magazynach. Obraz przyszłości jest u nich kolorowy jak ''ostra'' fotografia. Jednak z drogi do celu zawraca ich wpływ środowiska. Jeden z chłopców zaczyna hołdować innym wartościom. Bycie ''Cool'' wyrażane poprzez bezrefleksyjny pęd ku rozrywce za wszelką cenę staje się dla niego atrakcyjniejsze od próby bycia sobą. Z czasem jego fotografie - funkcjonujące w spektaklu jako czytelna metafora stanu ducha - stają się coraz bardziej rozmyte i niewyraźne. Obraz przyszłości blaknie jak stare zdjęcia i wymaga retuszu.

  Pomocną dłoń wyciąga kolega fotografik. Cały czas zachęca przyjaciela do rozwijania zainteresowań, pokazuje konsekwencje złych wyborów. Porównuje życie do analogowego aparatu fotograficznego, który ma określoną liczbę klatek filmowych, jak zdjęcie zepsujemy, klatka filmu nie będzie już przydatna.

  W życiu złych wyborów nie da się usunąć bez konsekwencji, często bardzo kosztownych. To nie cyfrówka pozwalająca wykasować słabe ujęcie.

  Wsparcie kolegi pozwala młodemu fotografikowi wrócić na właściwe tory i dostrzec, jak wiele mógł stracić.

  Program ''Retusz'' analizuje pewne mechanizmy uzależnienia. Rozprawia się z mitami dotyczącymi substancji psychoaktywnych i rzekomej nieszkodliwości niektórych z nich. Pokazuje jak dzięki kształtowaniu umiejętności asertywnych nie ulegać presji rówieśniczej. Dzięki dynamicznej formule inscenizacji, autentyzmowi problemów i języka spektakl pozwala uczniom na utożsamianie się z bohaterami opowieści. Dostarcza im argumentów promujących zdrowy styl życia i utwierdza w przekonaniu, że warto bronić własnych przekonań i wartości - nawet wbrew naciskom otoczenia.

  Obserwacja zachowania naszych uczniów w czasie spektaklu pozwala z zadowoleniem stwierdzić, że przekaz się im podobał. Oby pozostawił w nich nie tylko dobre wrażenie ale i głębszą refleksję.

  Ewa Pluta
  A.S.

  **************************

  Migawki z życia szkolnego
  Śniadanie w klasie 0b

  6.02.2015  Kto chce małym być siłaczem,
  zjada wszystko i nie płacze!
  Kto się długo bawić chce
  - ten śniadanie pięknie zje.

  Śniadanie daje moc do dalszej zabawy i pracy twórczej Dzieci delektują się pysznościami przygotowanymi przez rodziców. Częstują się nawzajem deserkami. Smacznego!

  J. Kalinowska
  A.S.

  **************************

  PRZYPOMNIENIE

  29.01.2015

  Przypominamy, że poniedziałek po feriach (2 lutego) jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych.

  Dyrekcja
  A.S.

  **************************

  JASEŁKA DLA BABCI I DZIADKA

  15.01.2015

  Dzień Babci i Dzień Dziadka to wyjątkowe święta. Właśnie z tej okazji uczniowie klasy IIa przygotowali Jasełka oraz wiersze i piosenki nawiązujące do tematyki tych szczególnych dni.
  Uczniowie bardzo ładnie prezentowali się w swoich rolach. Świadomość, że występ oglądają ich ukochane babcie i dziadkowie, dodawała im pewności siebie. Goście byli dumni ze swoich wnucząt a oku zakręciły się łzy szczęścia. Po występie wszyscy spotkali się przy wspólnym poczęstunku.

  Ewa Figacz
  A.S.

  **************************

  WYCIECZKA-NAGRODA
  OGRODY ŚWIATŁA W WILANOWIE

  15.01.2015

  W dniu dzisiejszym uczniowie którzy zostali nagrodzeni w konkursie plastycznym (Ozdoby bożonarodzeniowe) uczestniczyli w wycieczce do Wilanowa.
  Kilka zdjęć z wycieczki znajduje się przy informacji grudniowej o wzmiankowanym konkursie.

  (Zdjęcia naszych uczniów kryją się pod miniaturką, a zdjęcia ogrodów - Galeria 2)

  A.S.

  **************************

  SPOTKANIE Z POLICJĄ

  14.01.2015

  (Artykuł w przygotowaniu)


  A.S.

  **************************

  OBÓZ SPORTOWY - BUKOWINA 2015

  5-10.01.2015

  Jak w roku poprzednim uczniowie klas sportowych uczestniczyli w obozie narciarskim w Bukowinie Tatrzańskiej. W dniach od 5.01 do 10.01.2015 r. 50 uczniów i 5 nauczycieli szusowało po ośnieżonych stokach ''UFO'' i ''Rusińskiego'' oraz moczyli ciała w leczniczych wodach termalnych na ''Bani''. Wszyscy szlifowali technikę jazdy pod okiem swoich opiekunów. Początkujących uczyli jazdy na nartach specjaliści - instruktorzy narciarstwa. Towarzyszyła nam piękna zimowa aura i dobre humory.

  Czekamy już na kolejny rok.

  K. Ł.
  A.S.

  **************************

  Wycieczka klas 0 do fabryki bombek - Silverado w Józefowie w 7.01.2015 r.

  7.01.2015


  7 stycznia 2015 r. dzieci z grup 0a i 0b znalazły się w bajkowej scenerii. Zaznajamialiśmy się od podstaw jak powstają przepiękne bombki. Od wydmuchania kształtu, poprzez posrebrzanie i ręczne dekorowanie. Prawdziwego zawrotu głowy doznaliśmy we wzorcowni gdzie oglądaliśmy te kruche cudeńka. Ochom i achom nie było końca.  wychowawcy: J. Kalinowska, A. Tuchowska, W. Pracz
  A.S.

  **************************

  Wyniki regionalnego konkursu plastycznego:
  ''10 lat Kolei Mazowieckich''

  7.01.2015

  Uczniowie z naszej szkoły licznie wzięli udział w konkursie plastycznym organizowanym przez spółkę Kolei Mazowieckich. Celem konkursu było narysowanie bądź namalowanie prac plastycznych, które miały przedstawiać Koleje Mazowieckie za 50 lat.

  Miło nam poinformować, że wśród osób wyróżnionych znalazła się uczennica z naszej szkoły Patrycja Pawłowska z klasy VIa. Praca Patrycji zostanie wyświetlana na monitorach w pociągach Spółki Koleje Mazowieckie.

  Więcej na stronie Kolei Mazowieckich
  Gratulujemy!

  E. Rogulska
  A.S.

  **************************


  Styczeń-Luty

  Powiatowy Konkurs Plastyczny Bożonarodzeniowy

  20.12.2014

  Uczniowie z naszego Zespołu Szkół uczestniczyli w powiatowym konkursie plastycznym wykonując kartki i ozdoby świąteczne.

  Komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców z powiatu, wśród których znaleźli się uczniowie z naszej szkoły. W kategorii Szkół Podstawowych III miejsce zajął Bartłomiej Żuraw z klasy Vb, natomiast w kategorii Gimnazjum II miejsce zajął Mateusz Rogulski z klasy IIB.

  W tym roku nagrodą w konkursie jest wyjazd do Królewskiego Ogrodu Światła w Wilanowie. Wyjazd Laureatów konkursu do Wilanowa odbędzie się 14 stycznia 2015 r. (kilka zdjęć z wycieczki pod miniaturką).

  Linki do strony CSiK Garwolin: Wyniki, Galeria 1, Galeria 2.

  E. Rogulska
  A.S.

  **************************

  WIGILIA SZKOLNA - 19.12.2014
  Inna opowieść wigilijna

  19.12.2014

  W dniu 19 grudnia 2014 roku uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej im H. Sienkiewicza w Sobolewie i uczniowie Gimnazjum zaprezentowali się w przedstawieniu świątecznym pt. ''Inna opowieść Wigilijna'' wprowadzając w nastrój wszystkich uczniów, rodziców i zaproszonych gości.

  Przedstawienie zostało oparte na książce ''Opowieść Wigilijna'' ale temat został przeniesiony w obecne czasy. Podczas uroczystości pokazali się także w trzech tematycznych tańcach uczniowie uczęszczający na zajęcia, które w szkole prowadzi pani Agata Ulaszewska. Śnieżynki, Mikołajki i kolorowe, błyszczące tancerki uświetniły przedstawienie wigilijne.

  Scenariusz przedstawienia, oprawę muzyczną i dekorację przygotowały panie Ewa Rogulska, Justyna Banaszek, Mariola Michalec i pan Antoni Staroń.

  E. Rogulska

  PRZEDSTAWIENIE


  A.S.

  **************************

  OGŁOSZENIA

  19.12.2014

  ZABAWA KARNAWAŁOWA
  5 stycznia 2015

  Harmonogram dnia:

 • godz.   9:00 - 11:30 - klasy 0-3 SP
 • godz. 12:00 - 14:30 - klasy 4-6 SP
 • godz. 15:00 - 17:30 - klasy 1-3 gimnazjum

  ***

  W dniach 22, 23, 29, 30, 31 grudnia br. oraz 2 stycznia 2015 r. hala sportowa będzie czynna w godzinach 10:00 - 14:00

  ***

  W dniach 22, 23, 29, 30, 31 grudnia br. oraz 2 i 5 stycznia 2015 r. świetlica szkolna będzie czynna w godzinach 7:00 - 16:00.

  Dyrekcja
  A.S.

  **************************

  SPOTKANIE Z ORGANISTĄ W KLASIE 0c

  18.12.2014

  W ramach spotkania z ciekawymi ludźmi i współpracy z rodzicami, w dniu 18 grudnia, odbyło się spotkanie z naszym organistą, p. Mariuszem Gadziną. Dzieci pod batutą Mistrza trenowały znane kolędy i uczyły się nowych. Poza śpiewem nasz Gość opowiadał dzieciom o tradycjach i zwyczajach bożonarodzeniowych.

  Dziękujemy p. Mariuszowi za ciekawe spotkanie.

  Panie z oddziałów przedszkolnych
  A.S.

  **************************

  NOC FILMOWA

  11.12.2014

  W nocy 12/13 grudnia 2014 roku odbędzie się w naszej szkole Noc Filmowa dla klas II i III gimnazjum.

  Regulamin, wzór zgody dla rodziców oraz program imprezy jest dostępny tu: POBIERZ.

  Organizatorzy
  A.S.

  **************************

  KLASY PIERWSZE W JABŁONOWCU

  10.12.2014

  Dnia 10 grudnia 2014 r. klasa Ia, Ib i 0c wybrały się na wycieczkę do Dworu Mikołaja i Świątecznych Wróżek w Jabłonowcu. Po dotarciu na miejsce, okazało się, że na dzieci czeka mnóstwo atrakcji. Jedną z nich była wizyta w świątecznej bibliotece, gdzie na czas zwiedzania dzieci założyły świąteczne nakrycia głowy. Uczniowie odwiedzili Komnatę Świątecznych Postaci oraz wysłuchali opowieści o nich i o zwyczajach świątecznych. Największą atrakcją wycieczki, była zabawa w Komnacie Aktywności Magicznych jak również samodzielne wykonanie ozdób pod bacznym okiem Dobrej Wróżki. Ponadto dzieci odwiedziły Świętego Mikołaja w jego osobistym gabinecie, gdzie po krótkiej pogawędce otrzymały prezenty, były z wizytą w Taborze Czarodzieja, gdzie odbyła się projekcja filmu 3D. Wycieczkę uwieńczyła wspólna zabawa w sali zabaw.

  D. Dubrow
  A.S.

  **************************

  Prawa Dziecka - Oczami Dzieci

  10.12.2014

  Stowarzyszenie Sędziów Rodzinnych Pro Familia zaprosiło dzieci i młodzież szkół podstawowych i gimnazjów do udziału w konkursie ''Prawa Dziecka Oczami Dzieci'', realizowanym w ramach akcji ''Sędziowie Rodzinni Dzieciom''. Konkurs został objęty honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Pani Anny Komorowskiej. Członkiem komitetu honorowego została Joanna Kluzik-Rostkowska, Minister Edukacji Narodowej.

  Konkurs miała na celu kształtowanie społeczeństwa obywatelskiego poprzez edukację w zakresie praw dziecka.

  Uczniowie z naszej szkoły uczestniczące w zajęciach koła plastycznego, które prowadzi p. Ewa Rogulska wykonali wiele ciekawych prac plastycznych, które nawiązują do różnych aspektów z tego zagadnienia.

  Przed zajęciami w tematykę uczniów wprowadziła pedagog p. Renata Jankowska Babik.

  W ramach Konkursu uczniowie zapoznali się z podstawowymi zagadnieniami Konwencji o prawach dziecka i stworzyli prace plastyczne w aspekcie wybranego jednego lub kilku praw w niej zawartych.

  E. Rogulska
  A.S.

  **************************

  ROZKŁAD ZAJĘĆ w dniu 19 grudnia 2014 r. - WIGILIA SZKOLNA

  8.12.2014

  W dniu Wigilii odbędą się dwie godziny lekcyjne:

  1. 8:00 -  8:35
  2. 8:40 -  9:15

  Następnie:

  • 9:20 -  9:50 - życzenia i dzielenie się opłatkiem w klasach
  • 10:00 - spektakl teatralny na hali sportowej
   (po uroczystości uczniowie odnoszą krzesełka do sal)

  Dyrekcja
  A.S.

  **************************

  ROZKŁAD ZAJĘĆ w dniu 12.12.2014 r. (piątek) - rekolekcje adwentowe

  8.12.2014

  1.  8:00 -  8:30
  2.  8:35 -  9:05
  3.  9:10 -  9:40
  4.  9:45 - 10:15
  5. przerwa obiadowa
  6. 10:35 - 11:05
  7. przerwa obiadowa
  8. 11:25 - 11:55
  9. przerwa obiadowa
  10. 12:05 - 12:35
  11. 12:40 - 13:10
  12. 13:15 - 13:45

  Oddziały przedszkolne pracują wg stałego planu.

  Dyrekcja
  A.S.

  **************************

  MIKOŁAJKI 2014

  Żywa i pachnąca

  5.12.2014

  Z okresem Świąt Bożego Narodzenia łączy się zapach żywej choinki. Właśnie taka stanęła na naszym szkolnym korytarzu. Całkowicie ekologiczna, wszystkie ozdoby zostały wykonane przez uczniów z papieru, sznurka, słomy, filcu, koronki itp… Największą atrakcją okazały się cudeńka z pierników wypiekane i dekorowane pod czujnym okiem p. Zosi Madejskiej. Zapach cynamonu i innych przypraw korzennych dodanych do piernikowego ciasta rozchodził się po całej szkole. Nie zabrakło również wśród ozdób żółtych i rumianych jabłuszek. Taka choinka pozostanie na długo w pamięci uczniów i nauczycieli.

  Przygotowała H. Janisiewicz
  A.S.

  **************************

  5.12.2014

  Samorząd Uczniowski w dniu 5 grudnia 2014 r. zorganizował szkolne MIKOŁAJKI. Mikołaj i Śnieżynki rozdawali słodkie prezenty uczniom w zerówkach, szkole podstawowej, w gimnazjum i pracownikom. Był to bardzo miły dzień, bo każdy z nas lubi być obdarowywanym. Prezenty dostają osoby, które były ''grzeczne'' cały rok, a w naszej szkole dostali je wszyscy, czyżbyśmy byli WSZYSCY grzeczni???

  Obejrzyjcie proszę relację fotografa szkolnego z przebiegu Mikołajek w naszej szkole.


  Z. Beczek
  A.S.

  **************************

  SZUKAMY MIKOŁAJA

  4.12.2014

  W pogodny grudniowy dzień klasy 0a i 0b wyruszyły w poszukiwaniu Mikołaja. Spotkaliśmy go w pięknym Dworze Mikołaja i Świątecznych Wróżek na Jabłonowcu. Po mianowaniu na pomocników Mikołaja w jego własnej bibliotece - wyruszyliśmy w podróż po czarodziejskich komnatach a oprowadzały nas sympatyczne wróżki. W pokoju Świątecznych Postaci wysłuchaliśmy opowieści o bohaterach bajek. W gabinecie Świętego Mikołaja, z zaciekawieniem przyglądaliśmy się jego pracy. Z zapałem zabraliśmy się do wykonywania ozdób świątecznych siedząc w drewnianych ławkach z miejscem na kałamarz. Super - zabawa miała miejsce w dwupoziomowej sali zabaw. Mogliśmy wykazać się wiedzą na temat zwyczajów świątecznych a także popisać znajomością piosenek i wierszy o Mikołaju. Na zakończenie wycieczki skrzat Wojtek wyświetlił nam film trójwymiarowy. To była wycieczka pełna wrażeń.

  Jolanta Kalinowska
  Anna Tuchowska
  A.S.

  **************************

  WYCIECZKA MIKOŁAJKOWA KLAS II DO JABŁONOWCA

  3.12.2014

  Dnia 3 grudnia klasy II wybrały się na wycieczkę do Dworu Mikołaja i Świątecznych Wróżek. Na dzieci czekało wiele atrakcji o tematyce związanej ze Świętami Bożego Narodzenia:

  • wizyta w świątecznej bibliotece, gdzie w scenerii starych woluminów, dzieci na czas zwiedzania założyły świąteczne nakrycia głowy,
  • odwiedziny w Komnacie Świątecznych Postaci oraz opowieści o nich i o zwyczajach świątecznych,
  • lot na saniach nad terenem Jabłonowca i odbijanie własnego cienia na ścianie,
  • wizyta w Gabinecie Świętego Mikołaja i otrzymanie upominków,
  • udział w warsztatach robienia ozdób świątecznych,
  • zabawy ruchowe w sali zabaw,
  • wspólna zabawa w sali animacji,
  • przejażdżka pociągiem,
  • oglądanie filmu animowanego w wersji 3D.

  Uczniowie wrócili radośni i pełni wrażeń.

  A. M i E. F
  zdjęcia p. I. Błachnio
  A.S.

  **************************

  Ogólnopolski Konkurs Plastyczny
  BARWY JESIENI

  1.12.2014


  Magdalena Bieńko z klasy I B gimnazjum zajęła III miejsce w ogólnopolskim konkursie plastycznym Barwy jesieni. Praca jej została wybrana i nagrodzona spośród 3204 innych prac.

  Po wystawie pokonkursowej dla dzieci i młodzieży w Zespole Szkół Ogólnokształcących W Stargardzie Szczecińskim ''Barwy Jesieni'' (między innymi i praca Magdy) trafiły do Starostwa Powiatowego w tym mieście.


  Gratulujemy!

  E. Rogulska
  A.S.

  **************************


  Grudzień

  Wycieczka klas trzecich SP z okazji Mikołajek

  27.11.2014

  Dnia 27.11.2014 r. odbyła się wycieczka edukacyjna do Centrum Nauk Kopernik w Warszawie. W wycieczce brały udział klasy: IIIa, IIIb, IIIc oraz opiekunowie tych klas. Celem wycieczki było pokazanie uczniom, jak w sposób ciekawy i przyjemny można poznać tajniki nauk ścisłych takich jak: matematyka, fizyka czy przyrodniczych jak biologia czy chemia. Uczniowie mogli swobodnie poruszać się po Centrum i niekiedy na własnej skórze odczuć prawa fizyki czy biologii. W planetarium na ogromnym sferycznym ekranie obejrzeliśmy wyjątkowy filmy 2D pt. Galileusz. Niestety czas w tym niesamowitym miejscu mija naprawdę szybko, a eksperymentowanie jest tak wciągające, że trzeba na nie przeznaczyć co najmniej kilka godzin. Po zwiedzaniu uczniowie udali się na obiad do MC Donald/s, a około godziny 16.00 wyruszyli w podróż powrotną. Dzięki tej wspaniałej wycieczce dzieci miały okazję przekonać się, że przy niewielkim wysiłku można zgłębiać naukę i przy niej jednocześnie się bawić.

  Artykuł dostarczyła M. Michalec
  A.S.

  **************************

  NAGRODY W KONKURSIE RECYTATORSKIM
  Dominika Zduniak klasa IC- I miejsce
  Marta Grabowiecka i Natalia Sikora klasa IVC - III miejsce

  19.11.2014

  7. i 19. listopada uczennice naszej szkoły wzięły udział w XII Mazowieckim Przeglądzie Recytatorskim Jednego Poety, organizowany przez Ośrodek Kultury ''Arsus'' w Dzielnicy Ursus m. st. Warszawy i Dom Kultury ''Kolorowa''. Tegoroczny przegląd został poświęcony twórczości Józefa Czechowicza.

  W konkursie wzięło udział 120 uczestników w trzech kategoriach:

 • kategoria I – uczniowie szkół podstawowych
 • kategoria II – uczniowie gimnazjów
 • kategoria III – uczniowie szkół ponadgimnazjalnych i dorośli.
 • Recytacjom przysłuchiwało się jury w składzie:

 • Pani Elżbieta Gruca – aktorka teatralna i filmowa,
 • Pan Antoni Baniukiewicz – reżyser teatralny.
 • Trzy uczennice naszej szkoły zdobyły nagrody w dwóch kategoriach wiekowych: uczniowie szkół podstawowych i uczniowie gimnazjów.

  28 listopada 2014 roku w Domu Kultury ''Kolorowa'' odbył się uroczysty Wieczór Laureatów połączony z wręczeniem nagród. Serdecznie gratulujemy dziewczętom i życzymy dalszych sukcesów.

  Fotorelacja z gali

  Jolanta Lewandowska
  opiekun laureatów
  A.S.

  **************************

  GAZETKI KLASOWE

  18.11.2014

  A.S.

  **************************

  DZIEŃ PATRONA 2014

  15.11.2014

  15 listopada 2014r. po raz kolejny wspólną modlitwą w kościele rozpoczęliśmy świętowanie Dnia Patrona jak również przyjęci a do szkolnej braci uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej i gimnazjum.

  Swoją obecnością zaszczycili nas: ksiądz proboszcz - A. Oworuszko, wójt gminy - A. Koszutski, panie reprezentujące Radę Rodziców - Lena Sierańska i Kinga Błachnio, a także emerytowani nauczyciele.

  W gimnazjum ślubowanie na sztandar szkoły złożyło 56 uczniów. Każdy dostał pamiątkowy dyplom i długopis.

  Po części oficjalnej obejrzeliśmy przedstawienie zatytułowane ''Quo Vadis człowieku XXI wieku?'' Spektakl zaprezentowany przez uczniów klas pierwszych i trzecich gimnazjum oraz szóstych szkoły podstawowej przybliżył życie i postać naszego patrona - H. Sienkiewicza. Dzięki znakomitej roli Konrada Proczka, przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego, mogliśmy spotkać się z samym patronem, który ukazał się nam jako pracowity i wrażliwy człowiek, który przeżywał trudności i cierpienia bliskie każdemu z nas. Sienkiewicz czerpał siłę także z bólu i przekuwał go na wartości, którymi dzielił się z innymi. Dzięki temu może być naszym patronem nie tylko w szkole, ale przede wszystkim w trudnym, dorosłym życiu.

  Dziękuję za pomoc wszystkim uczniom, którzy chętnie zaangażowali się w pracę, a także nauczycielom.

  Quo Vadis człowieku XXI wieku? Czy pamiętasz o swoich bliskich i przyjaciołach? Czy nie dążysz do sukcesu za wszelką cenę? Czy Twoja praca nie przesłania Ci świata? Quo vadis? Dokąd idziesz?

  Jolanta Lewandowska
  koordynator uroczystości
  A.S.

  KONKURSY

  szkoła podstawowa

  Konkurs : Mistrz Znajomości Zasad Interpunkcji

 • Klasy IV Marta Grabowiecka kl. IV C

 • Klasy V Małgorzata Boryń V B

 • Klasy VI Weronika Kowalczyk kl. VI B

  gimnazjum

  Konkurs: Mistrz Poprawności Językowej

 • Klasy I Izabela Grudzień kl. I B
 • Klasy II Mateusz Kędzior kl. II B
 • Klasy III Sylwia Majsterek kl. III A
 • Konkurs: Miasta w powieściach H. Sienkiewicza dawniej i dziś

 • nagroda: NN (Zastrzeżone dane osobowe) kl. II B
 • Serdecznie gratulujemy!

  Jolanta Lewandowska
  A.S.

  15 listopada 2014 r. uczniowie kl. Ia, Ib, Ic Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Sobolewie przystąpili do ślubowania. Słowa roty pierwszoklasiści wypowiedzieli na hali sportowej w obecności dostojnych gości, dyrekcji, nauczycieli, rodziców a także całej społeczności szkolnej. Część artystyczna odbyła się na sali gimnastycznej na której pierwszaki przedstawiły swoje umiejętności recytatorskie, taneczne, wokalne jak również spróbowały swoich sił w orkiestrze.

  Dorota Dubrow

  Pod poniższymi linkami można (do końca listopada) pobrać zdjęcia z pasowania uczniów klas pierwszych.

  Pliki - rozmiar paczki 15-20MB - zawierają skompresowane zdjęcia każdej klasy z osobna w formacie ZIP. Należy je wypakować programem WinRar, WinZip, 7-Zip, lub podobnym. Zdjęcia mają rozdzielczość odpowiednią do wykonania odbitek fotograficznych w formacie 10x15cm.

  A.S.

  **************************

  Sprawozdanie z Warsztatów Językowych w Warszawie

  14.11.2014

  Dnia 14 listopada uczniowie Gimnazjum wraz z opiekunami: p. Karpovą, p. Dorobiszem, p. Wiśniochem udali się na Warsztaty Językowe do Warszawy. Dzięki wykwalifikowanej pani przewodnik poznaliśmy historię Polski w innym języku - angielskim.

  Pierwszym punktem warsztatów było zwiedzanie Starego Miasta, gdzie znajduje się Kolumna króla Zygmunta III Wazy. Jest to najstarszy i najważniejszy świecki pomnik w Warszawie wzniesiony w 1644 roku. Spacerując po Starym Mieście udaliśmy się do Bazyliki Archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela. Katedra została wzniesiona, jako kościół parafialny i stopniowo nabierała znaczenia, aż stała się najważniejszym kościołem Rzeczypospolitej. W bazylice ujrzeliśmy grób prymasa Stefana Wyszyńskiego. Następnie przeszliśmy na Rynek Starego Miasta. Po środku placu stoi symbol Warszawy - pomnik Syrenki, o której informacje przypomniała nam pani przewodnik opowiadając w języku angielskim. Przypomnieliśmy sobie również legendę o Bazyliszku, którego podobizna umieszczona jest na fasadzie kamienicy przy Rynku.

  Kolejnym punktem naszych warsztatów był udział w ciekawej lekcji muzealnej w Zamku Królewskim. Lekcja przypomniała nam o historii Polski. Wnętrze Zamku jest bogato zdobione. Znajduje się tam wiele dzieł sztuki oraz wyposażeń z kultury dawnej Polski. Pani przewodnik oprowadziła nas po całym gmachu i przekazała najważniejsze wiadomości i ciekawostki, oczywiście w języku angielskim. Wnętrze Zamku wywarło na każdym z nas ogromne wrażenie. Przybliżyło nam informacji o życiu królów polskich, którzy tu niegdyś mieszkali. Zamek zwiedzaliśmy z fascynacją przyglądając się każdej z sal z ogromnym zaciekawieniem. Zwiedzając, mijaliśmy portrety królów oraz obrazy włoskiego malarza Canaletta przedstawiające dawną Warszawę.

  ***

  After a few hours of pleasure spent in the Castle we went to the Barbican. There we had the opportunity to see an exhibition illustrating the history of the city's fortifications, with models of towers and ramparts. Walk, we went to the monuments located near:

  - John Kiliński, which, as it turned out, was a heroic shoemaker - leader of the people of Warsaw during the Kościuszko Uprising,
  - Little Insurgent - sculptures of a little boy in a too big helmet, which commemorates the heroic children fighting against the occupiers during the Warsaw Uprising.

  ***

  Na tym zakończyliśmy zwiedzanie. Wstąpiliśmy na pyszny obiad do restauracji ''Pięć Po''.

  Wszyscy byliśmy bardzo zadowoleni z tak ciekawie zorganizowanej wycieczki do stolicy. Przeżyciami i wiadomościami wzbogaciliśmy naszą wiedzę, którą będziemy mogli wykorzystać zarówno na lekcjach historii jak i języka angielskiego.

  Sylwia Majsterek kl. IIIA
  A.S.

  **************************

  PROBLEM Z GŁOWY

  13.11.2014

  Nasi uczniowie wzięli udział w konkursie pt.: "Problem z głowy" organizowanym przez problem z głowy. Zapraszamy do obejrzenia prac naszych uczniów - obecnie anonimowych, z uwagi na trwający konkurs.

  Pod adresem http://problem-z-glowy.pl/konkurs/ można oddać głos na prace (np. naszych) uczniów.

  Aby znaleźć rysunki na które chce się oddać głos, należy w wyszukiwarce wpisać odpowiednią frazę - nazwę szkoły, miejscowość lub kod pocztowy.


  A.S.

  **************************

  11 listopada - Święto Niepodległości

  11.11.2014


  A.S.

  **************************

  OWOCE W SZKOLE
  ''Śniadanie daje moc''

  7.11.2014

  7 listopada 2014 r. uczniowie klas I-III kolejny już raz wzięli udział w przygotowaniu wspólnego śniadania w ramach programu ''Śniadanie daje moc''.

  Dzieci wraz z wychowawczyniami przygotowały zdrowe i pyszne kanapki, sałatki, surówki i szaszłyki. Przy okazji odbyły się pogadanki na temat zdrowego odżywiania się oraz higieny przygotowywania i spożywania posiłków.

  Śniadanie posłużyło również jako jeden z elementów integracji uczniów w danej klasie.

  Artykuł dostarczyła U. Osiak
  A.S.

  **************************

  II POWIATOWY FESTIWAL PIOSENKI RELIGIJNO-PATRIOTYCZNEJ
  w GARWOLINIE 2014

  5.11.2014

  Organizatorem konkursu było Stowarzyszenie Rozwoju Gmin i Miast Powiatu Garwolińskiego ''Wspólnota Powiatowa''. Przesłuchanie odbyło się 4 i 5 listopada w kinie w Garwolinie. Z naszej szkoły brały udział uczennice z gimnazjum i uczniowie ze szkoły podstawowej. W kategorii zespoły wokalne III miejsce zajęły uczennice klasy Ib gimnazjum: Iza Bożek i Wiktoria Sierańska. Dziewczęta śpiewały piosenkę ''Alleluja'' i ''Biały Krzyż''. Ze szkoły podstawowej w kategorii zespoły wokalne zajęliśmy również III miejsce. Wywalczyli je dla nas uczniowie z klasy IIIb - Amelia Fijołek, Alicja Kwiecińska, Wiktor Sienkiewicz oraz Paweł Włodarczyk. Zespół śpiewał piosenkę ''O Boże Panie mój'' oraz ''Jesteśmy stąd''. Wszystkim ogromnie gratulujemy. Wręczenie nagród dla laureatów Festiwalu odbyło się 11.11.2014 (wtorek), o godz. 11.30 podczas uroczystej akademii z okazji Święta Niepodległości w Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie.

  Film na YT

  Opiekun laureatów M. Michalec
  A.S.

  **************************

  Dzień Otwarty w naszej szkole - 5 listopada 2014 r.

  5.11.2014

  Dzień Otwarty rozpoczął się wykładem dla rodziców i nauczycieli nt. "Narkotyki i dopalacze", który poprowadził Ireneusz Siudem - doktor psychologii, naukowiec-praktyk, terapeuta; współtwórca środowiskowej koncepcji profilaktyki uzależnień; przewodniczący Towarzystwa Nowa Kuźnia, członek Wojewódzkiego Zespołu ds. Zapobiegania Zakażeniom HIV, Opieki nad Żyjącymi z HIV i Chorymi na AIDS oraz Przeciwdziałania Narkomanii.

  Po wykładzie rodzice udali się na spotkania z wychowawcami i nauczycielami przedmiotów.

  Z. Beczek
  A.S.

  **************************

  PORANEK CZYTELNICZY

  4.11.2014

  Poranek czytelniczy

  4 listopada 2014 r. uczniowie z Koła Teatralnego zaprosili swoich młodszych kolegów z oddziałów przedszkolnych na poranne czytanie. Spotkanie odbyło się w bibliotece szkolonej a jego celem było zachęcanie do kontaktu z książką. Uczestnicy Koła Teatralnego wczuli się w rolę lektorów, ćwicząc swoją dykcję starali się zainteresować odbiorców i zaprosić dzieci do częstego odwiedzania, wypożyczania książek i czytania z pomocą rodziców.

  J. Banaszek
  A.S.

  **************************


  Listopad

  Profilaktyka dla najmłodszych

  29.10.2014

  29 października 2014 r. uczniowie klas drugich obejrzeli spektakl profilaktyczny Chatka Puchatka. Spektakl był przeznaczony dla młodszych dzieci ze szkół podstawowych. Widowisko zawierało treści z zakresu problematyki antyalkoholowej i przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Bilety na spektakl zostały zakupione przez Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, a pieniądze uzyskane ze sprzedaży biletów przeznaczone są na sprzęt rehabilitacyjny dla osób niepełnosprawnych.


  Artykuł dostarczyła E. Figacz
  A.S.

  **************************

  Oni są wśród nas! Oni czują, myślą, marzą, pragną! Oni są tacy jak my, choć inni!

  28.10.2014

  To hasła promujących ideę integracji z osobami niepełnosprawnymi. Doskonałą okazją, aby bliżej poznać ten problem był Piknik integracyjny - INNI, ALE TACY SAMI, w którym uczestniczyła grupa osób z naszej szkoły. Jego organizatorem była WSPÓLNOTA POWIATOWA. Piknik odbył się 22 października 2014 roku w ZSP nr 1 w Garwolinie. Podczas tego wyjątkowego spotkania mogliśmy wysłuchać wielu ciekawych wystąpień specjalistów, którzy na co dzień pracują z osobami niepełnosprawnymi. Mogliśmy także podziwiać wielkie talenty oraz radość życia tych osób, które w tym dniu były najważniejsze - NIEPEŁNOSPRAWNYCH. Zaprezentowali się oni przepięknie w śpiewie, tańcu, recytacji. I co najważniejsze - z ich ust nawet na chwilę nie schodził uśmiech. Tego optymizmu możemy się od nich uczyć. Na scenie wystąpili także zdrowi uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, którzy w koncercie PEŁNOSPRAWNI DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH zaprezentowali swoje talenty muzyczne i wokalne. Spotkanie w Garwolinie było także okazją do tego, aby na podium konkursu plastycznego Budujemy świat dla wszystkich zobaczyć uczniów i uczennice z naszej Gimnazjum i Szkoły Podstawowej.

  Uczeń Gimnazjum Mateusz Rogulski zajął I miejsce w konkursie plastycznym, pozostali - Kacper Rosłaniec i Natalia Kołodziejek otrzymali wyróżnienia. Uczniowie zaś ze Szkoły Podstawowej - Aleksandra Jurzysta, Marta Grabowiecka, Dominika Wojdat otrzymali w tym konkursie wyróżnienia.

  Daria Babik z klasy II A zajęła I miejsce w konkursie literackim na hasło propagujące integrację z niepełnosprawnymi.

  Gratulujemy!

  E. Rogulska
  A.S.

  **************************

  Dzień Otwarty
  5 listopada 2014 r.

  28.10.2014

  Dnia 5 listopada 2014 r. odbędzie się w naszej szkole Dzień Otwarty.
  O godz. 16.30 zapraszamy na wykład dla rodziców i nauczycieli nt.: "Narkotyki i dopalacze", który poprowadzi psycholog, naukowiec-praktyk, terapeuta, pracownik naukowy UMCS w Lublinie dr Ireneusz Siudem.

  Po wykładzie spotkania z wychowawcami i nauczycielami przedmiotów.

  Więcej o naszym Gościu...

  Dyrekcja
  A.S.

  **************************

  Mistrzostwo Powiatu - Gimnazjum

  21.10.2014

  Nasza drużyna gimnazjalna (''ULKS Promyk Sobolew'') została triumfatorem rozgrywek w 6-tkach piłkarskich w powiecie garwolińskim! Zdobyli mistrzostwo wygrywając po drodze wszystkie spotkania. Teraz przed nimi będą rozgrywki regionalne. Finałowy mecz pomiędzy naszą drużyną a Miastkowem został rozegrany na sztucznym boisku w Sobolewie (patrz fotki). Gratulujemy i życzymy powodzenia.

  Skład zespołu: Kwas Kacper, Król Paweł, Białecki Patryk, Banaszek Filip, Kurek Jakub, Pawlik Paweł, Cholewa Patryk, Błachnio Dawid, Kazimierak Adam, Kazimierak Damian, Pracz Szymon.

  Więcej...

  A. Goliszewski
  A.S.

  **************************

  Piszą o nas...

  25.10.2014

  Na portalu internetowym egarwolin.pl ukazał się artykuł Bezpieczniejsze o przekazaną wiedzę dotyczący pogadanki z policjantem dla uczniów klas 0 - III na temat zasad bezpiecznego poruszania się po drogach.

  Również na stronie internetowej Katolickiego Radia Podlasie ukazał się ten artykuł, ale pod zmienionym tytułem: Z policjantem o bezpieczeństwie na drodze.

  Kolejny artykuł, połączony z wywiadem o naszej szkole i gminie Duże pieniądze dla sobolewskich szkół jest zamieszczony na stronie Katolickiego Radia Podlasie.

  Życzymy miłej lektury.

  Zofia Beczek
  A.S.

  **************************

  ROZKŁAD ZAJĘĆ
  W DNIU 27.10.2014 r. (poniedziałek)

  22.10.2014

  W poniedziałek, 27 X obowiązuje następujący układ godzin lekcyjnych:

  1. 8:00 -  8:30
  2. 8:35 -  9:05
  3. 9:10 -  9:40
  4. 9:45 - 10:15
   przerwa obiadowa
  5. 10:35 - 11:05
   przerwa obiadowa
  6. 11:25 - 11:55
   przerwa obiadowa
  7. 12:05 - 12:35
  8. 12:40 - 13:10

  Oddziały przedszkolne pracują wg stałego planu.

  Dyrekcja
  A.S.

  **************************

  WYCIECZKA KLAS 1 DO WOLI OKRZEJSKIEJ

  17.10.2014

  Od kilku lat tradycją naszej szkoły jest, że wszyscy uczniowie poznają życie i twórczość patrona swojej szkoły Henryka Sienkiewicza. Dlatego też dnia 16 października klasy I a, b i c Szkoły Podstawowej udały się na wycieczkę do Woli Okrzejskiej. W muzeum uczniowie dowiedzieli się o istotnych wydarzeniach z życia i o twórczości Henryka Sienkiewicza. Po ciekawej lekcji w muzeum wszyscy udaliśmy się na Kopiec, z którego podziwialiśmy panoramę najbliższej okolicy oraz na miejscowy cmentarz, na którym znajduje się rodzinny grobowiec Sienkiewiczów. Pierwszaki miały również możliwość upieczenia kiełbasek na ognisku oraz wiele okazji do wspólnych zabaw.

  D. Dubrow
  A.S.

  **************************

  WYJAZD NA SPEKTAKL PROFILAKTYCZNY

  16.10.2014

  W dniu 15.10 2014 r. klasy trzecie z naszego gimnazjum obejrzały spektakl profilaktyczny ''Wspomnienia narkomanki'' w Garwolinie. (Wyjazd sponsorowany przez Gminną Komisję ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych).

  Motyw przewodni w przedstawieniu to opowieść byłej narkomanki, jej droga do uzależnienia, bycie uzależnioną i wyjście z nałogu. Aktorka grająca narkomankę Basię swą grą w bardzo przejmujący i obrazowy sposób odzwierciedliła życie w nałogu.

  Młodzież z ogromnym zaciekawieniem i emocjami obejrzała spektakl.

  Gminna Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych ogłosiła konkurs literacki ''Moje odczucia po obejrzeniu spektaklu - Wspomnienie narkomanki''

  R. Jankowska - Babik
  A.S.

  **************************

  Lekcja przyrody w Cyganówce

  14.10.2014

  16.10.2014 r. klasa III a i II b pojechały na wycieczkę do Cyganówki. Pogoda nam sprzyjała, mogliśmy podziwiać uroki jesieni w lesie. Uczniowie w naturalnych warunkach poznawali warstwową budowę lasu, rozpoznawali i nazywali drzewa iglaste i liściaste. Najprzyjemniejszym elementem wyjazdu było to, że dzieci mogły karmić leśne zwierzęta i podziwiać z bliska ich urodę. Zwierzęta nie bały się dzieci i biegły wzdłuż ogrodzenia, dopominając się o jedzenie. Po nakarmieniu zwierząt z zapałem zabraliśmy się do pieczenia kiełbasek. Posiłek na powietrzu bardzo nam smakował. Znalazł się także czas na wspólne zabawy. Chłopcy grali w piłkę, a dziewczynki bawiły się wymyślając przeróżne gry i zabawy.

  J. Banaszek
  A.S.

  **************************

  Dzień Edukacji Narodowej

  14.10.2014


  14 października obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. Były życzenia i kwiaty od Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego. Uroczystość uświetniły występy naszych uczniów: były wiersze i piosenki. Dyrektor Zespołu Szkół złożył życzenia uczniom i wszystkim pracownikom szkoły. Miłym akcentem uroczystości było wręczenie nagród nauczycielom, pracownikom sekretariatu i obsługi szkoły.


  Artykuł dostarczyła Z. Beczek
  A.S.

  **************************

  II POWIATOWY DZIEŃ PROFILAKTYKI
  ''STOP NARKOTYKOM'' - 8.10.2014

  10.10.2014

  W dniu 8.10.2014 r. odbył się II Powiatowy Dzień Profilaktyki w Garwolinie. Uczniowie naszego Gimnazjum wzięli w nim udział. Obejrzeli spektakle profilaktyczne, uczestniczyli w konkursie wiedzy o HIV i AIDS.

  Uczennica klasy II B NN (Zastrzeżone dane osobowe) zajęła tym konkursie I miejsce a Mateusz Kędzior także z II B wyróżnienie.

  Siedmioro uczniów - Mateusz Kędzior, Aneta Kazimierak, Alicja Szostek, Mateusz Rogulski, Kornelia Błachnio, Filip Banaszek i Angelika Matuszewska - otrzymało wyróżnienia w konkursie plastycznym.

  Gratulujemy!
  Więcej o tej akcji na egarwolin.pl

  Artykuł dostarczyła E. Rogulska
  A.S.

  **************************

  Jaka piękna jest polska jesień!
  Wycieczka klasy Ia do parku

  8.10.2014


  Dnia 2.10.2014 r. klasa Ia była na wycieczce w parku. Uczniowie szukali darów jesieni, obserwowali ptaki przez lornetkę, szukali ciekawych okazów a następnie oglądali je przez lupę. Rozróżniali i nazywali drzewa i krzewy, mierzyli obwód drzew oraz odrysowywali korę na kartce papieru. W czasie wolnym od obserwacji przyrodniczych uczniowie skorzystali z placu zabaw na którym oddali się dziecięcym uciechom i swobodnym zabawom.  D. Dubrow
  A.S.

  **************************

  Nauka pływania dla uczniów klas III szkół podstawowych
  realizowana w ramach projektu
  ''Powszechna nauka pływania w powiecie garwolińskim''

  3.10.2014

  Już kolejny rok uczniowie klas III szkoły podstawowej mogą uczestniczyć w zajęciach nauki pływania na basenie w Rykach. Zajęcia dla dzieci są bezpłatne, realizowane w ramach projektu, współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

  Czeka nas 10 wyjazdów, zajęcia trwają 2 godziny. W dniu 26. września odbyła się lekcja dla uczniów kl. IIIa zaś 29. klasy IIIb i IIIc.

  Zajęcia prowadzą wykwalifikowani instruktorzy, którzy mają bardzo dobry kontakt z dziećmi, uczniowie świetnie się bawią ucząc się jednocześnie, nie mogą się doczekać następnego wyjazdu.

  J. Banaszek
  A.S.

  **************************

  SAMORZĄDY MAJĄ GŁOS - WYBORY 2014

  2.10.2014

  Dnia 1 października 2014 r. w naszym Zespole odbyły się wybory Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego szkoły podstawowej i Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego gimnazjum. Wybory odbyły się we współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie w ramach akcji ''Samorządy mają głos'', pod Honorowym Patronatem Ministra Edukacji Narodowej.

  Wyniki wyborów:

  Przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego Publicznej Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Sobolewie została WERONIKA KRZEMIŃSKA, ucz. kl. Vb

  Przewodniczącym Samorządu Uczniowskiego Publicznego Gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza w Sobolewie został KONRAD PROCZEK, ucz. kl. IIIb

  GRATULUJEMY!

  Strona CEO - relacja z wyborów.

  Z. Beczek
  A.S.

  **************************


  Październik

  SPOTKANIE Z POLICJĄ

  30.09.2014

  W dniu 30 września 2014 r., w ramach programu "Stop narkotykom" pod patronatem Stowarzyszenia Rozwoju Gmin i Miast Powiatu Garwolińskiego gościliśmy w naszej szkole st. sierż. Danutę Kalinowską z Komendy Powiatowej Policji w Garwolinie, która przeprowadziła pogadankę dla uczniów klas I - III gimnazjum. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się o szkodliwości zażywania środków psychoaktywnych, jak i o konsekwencjach posiadania narkotyków. Na zakończenie uczniowie obejrzeli film ''Skazany na bluesa''.

  R. Jankowska-Babik
  A.S.

  **************************

  NOWA ODSŁONA HARCERSKIEJ STRONY

  30.09.2014

  Na naszej stronie głównej w zakładce ''Organizacje szkolne'' oraz TU dostępna jest nowa odsłona internetowej strony drużyny harcerskiej Itaka na Facebooku.


  A.S.

  **************************

  Zasłużona nagroda

  17.09.2014

  W dn. 17.09.2014 r. klasa I a gimnazjum (dawna klasa VI a) i klasa III b gimnazjum wyjechały na zasłużoną wycieczkę do Sandomierza ufundowaną przez Radę Rodziców. Wspomnę że obie klasy w roku szk. 2013/2014 wygrały konkurs pt. ''Klasa na medal''. Wycieczka trwała tylko jeden dzień, ale zaplanowaliśmy mnóstwo atrakcji. Zwiedziliśmy Stare Miasto, zamek z XIV w., Bramę Opatowską, katedrę i bazylikę katedralną, kościół św. Jakuba, zbrojownię, Dom Długosza, spacerowaliśmy trasą podziemną. Zobaczyliśmy miejsca, gdzie nagrywany jest słynny serial pt. ''Ojciec Mateusz''. Niestety wszystko co dobre i piękne musi się kiedyś skończyć, nadszedł czas powrotu do domu. Wrażenia z wycieczki uwieczniliśmy na zdjęciach.

  Myślę, że warto powalczyć o najlepsze miejsce w konkursie ''Klasa na medal''. W tym roku szkolnym 2014/2015 rozpoczęła się IV edycja.

  Przygotowała H. Janisiewicz
  A.S.

  **************************

  ZEBRANIE OGÓLNE DLA RODZICÓW

  16.09.2014

  Dyrekcja Zespołu Szkół w Sobolewie serdecznie zaprasza wszystkich Rodziców na zebranie ogólne, które odbędzie się dnia 18.09.14 r. o godz.17.00 w małej sali gimnastycznej.

  Porządek zebrania:

  1. przekazanie informacji przez dyrektora dotyczących nowego roku szkolnego
  2. prelekcja dla rodziców nt. ''Przemoc wobec dzieci i przemoc seksualna''
  3. spotkania z wychowawcami w klasach.

  Dyrekcja
  A.S.

  **************************

  Akcja ''Narodowe czytanie'' w naszej szkole

  3.09.2014

  Narodowe Czytanie jest ogólnopolską akcją publicznej lektury największych polskich dzieł literackich w celu popularyzacji czytelnictwa, zwrócenia uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienia poczucia narodowej tożsamości. Czytanie zostało nazwane ''narodowym'', aby podkreślić jego powszechny i egalitarny charakter. Powszechny udział w akcji to wyraz zaangażowania w nawiązanie dialogu z przekazem wybitnej spuścizny literackiej.

  Propozycje do czytania książek H. Sienkiewicza w następujących klasach:

  1. Kl. I - Bajka, Sabałowa bajka.
  2. Kl. II - U bramy raju, Czy ci najmilszy
  3. Kl. III - W pustyni i w puszczy - od rozdz. XXXIV
  4. Kl. IV - Janko Muzykant
  5. Kl. V - W pustyni i w puszczy - od rozdz. XXVII
  6. Kl. VI - Sachem

  Gimnazjum:

  1. Klasy I - Pan Wołodyjowski - od rozdz. XX s. 122
  2. Klasy II - Krzyżacy - od rozdz. XI str. 345
  3. Klasy III - Quo Vadis - od rozdz. XXI

  Powyższe lektury znajdują się w bibliotece - można je wypożyczyć w przeddzień czytania czyli w czwartek w dniu 4.09.2014. Lektury czytamy po 10 minut na każdej lekcji w dniu 5.09 2014 r.

  E. Rogulska
  A.S.

  **************************

  OGŁOSZENIE
  AKTYWACJA KONT W DZIENNIKU LIBRUS

  2.09.2014

  Do dnia 20 WRZEŚNIA br. można wnieść, u Wychowawcy swojego dziecka, niższą opłatę za aktywację kont w e-Dzienniku Librus, która wynosi:

  • 22 zł - za jedno dziecko
  • 35 zł - za rodzeństwo

  Wpłaty bez pośrednictwa szkoły można dokonywać w dowolnym czasie. Wyniosą one:

  • 25 zł - jedno dziecko,
  • 38 zł - rodzeństwo.

  Promocja obejmuje wyłącznie aktywacje dokonane z wykorzystaniem mechanizmu elektronicznych LIST AKTYWACYJNYCH przesyłanych przez szkołę drogą elektroniczną. Oznacza to, że wpłata musi zostać dokonana za pośrednictwem szkoły.

  A.S.

  **************************

  UROCZYSTOŚĆ ROZPOCZĘCIA ROKU SZKOLNEGO

  1.09.2014

  W dniu dzisiejszym - 1 września - rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2014/15. Po mszy św., którą odprawił ks. Andrzej Oworuszko nasz proboszcz, udaliśmy się na halę sportową by wziąć udział w uroczystościach szkolnych.

  Po odśpiewaniu hymnu państwowego, jak co roku, nasi przedstawiciele złożyli kwiaty pod pomnikiem ofiar II wojny światowej, której 75 rocznicę obchodzimy w tym roku.

  Po krótkim przemówieniu Dyrektora udaliśmy się na spotkanie z naszymi Wychowawcami.

  A.S.

  **************************

  OGŁOSZENIE
  Rozpoczęcie roku szkolnego...

  25.08.2014

  ... 2014/2015 odbędzie się w dniu 1.09.2014 r. o godz. 11.00 na hali sportowej w Zespole Szkół.

  Autobus szkolny odjedzie z przystanku w Kaleniu o godz. 9.00, a z przystanku w Kobusach o godz. 9.20.
  Uczniowie dojeżdżający od strony Kobusy/Godzisz/Krępa wysiądą z autobusu przy kościele.

  Dyrekcja
  A.S.

  **************************

  DOŻYNKI 2014

  31.08.2014

  ***
  A.S.

  **************************


  Wrzesień
  Galerie zdjęć kryją się pod miniaturkami. Chcesz obejrzeć - kliknij w zdjęcie

  Copyright (c) 2006. Wszystkie prawa zastrzeżone.