AKTUALNOŚCI 2013/14


| wrzesień | październik | listopad | grudzień | styczeń-luty | marzec | kwiecień | maj | czerwiec |


NASZA SZKOLNA WIGILIA

23.12.2013

A.S.

**************************

Najserdeczniejsze życzenia Świąteczne

19.12.2013

Staropolskim obyczajem,
gdy na Wilię gwiazda wstaje,
Nowy Rok zaś cyfrę zmienia,
chcemy dla Was słać życzenia.
Przy tej pięknej sposobności
niech Pan daje Wam radości,
aby wszystkim się darzyło,
w nowym roku lepiej żyło.

                       Dyrekcja

A.S.

**************************

Mikołajkowa wycieczka do Warszawy.

18.12.2013

Czy wierzycie w Mikołaja, dzieci?
Ja tam wierzę. W noc grudniową, właśnie
Kiedy gwiazdy świecą jak najjaśniej,
Idzie z nieba do Was dobry Święty.
Idzie niebem tak, jakby przez las
Pełen chmurek, obłoków i gwiazd,
Pełen szumów i śpiewów anielskich.
Idzie święty, serce mu się weseli,
Bowiem w worze pękatym świętego
Nie zabraknie dla dzieci niczego.

Uczniowie klasy IIIa, IIIc i IIc, wyruszyli w świąteczny dzień 6 grudnia do stolicy w poszukiwaniu Mikołaja właśnie. Wraz z bohaterami filmu animowanego ''Ratujmy Mikołaja'', wczuliśmy się w dramatyczne losy świętego.

Wzmocnieni posiłkiem w Mc'Donalds wyruszyliśmy do cukierkowni ''Cukier-lukier''. Z zapartym tchem obserwowaliśmy proces tworzenia trójkolorowej masy karmelowej. Z niedowierzaniem przyglądaliśmy się jak żółta masa zamienia się na naszych oczach w białą masę. W efekcie, przy pomocy cukiernika własnoręcznie wykonaliśmy słodkie lizaki. Zaopatrzeni w słodkości i w dobrym humorze wróciliśmy do domu.

A w autokarze rozbrzmiewały najnowsze przeboje w wykonaniu zadowolonych wycieczkowiczów.

Jolanta Kalinowska
A.S.

**************************

List do ojca

17.12.2013

Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Sobolewie wzięli udział w konkursie literackim ''List do ojca''. współorganizatorem była Komisja Rodziny i Polityki Społecznej Senatu RP.

Dnia 25 listopada 2013 r. naszą szkołę odwiedził senator Henryk Górski. Wraz z senatorem odwiedził nas również wójt gminy Sobolew Andrzej Koszutski. Celem wizyty było wręczenie nagród wszystkim uczestnikom konkursu. Uczennica naszej szkoły Weronika Napora z klasy 5a SP zakwalifikowała się do finału, a jedną z nagród był wyjazd do Senatu RP na finał ogólnopolski.

Po wręczeniu nagród mali dziennikarze nie mogli przepuścić okazji, więc zadawali pytania panu Henrykowi Górskiemu, aby dowiedzieć się, jak wygląda praca w Senacie. Gość bardzo wyczerpująco odpowiadał na pytania zarówno dużych jak i małych dziennikarzy.

Od nagrodzonej Weroniki dowiedzieliśmy się, że Senat RP ''jest bardzo duży'' i zapadają w nim ważne decyzje dotyczące naszego kraju.

Czas spędzony z Senatorem i Wójtem naszej gminy uświetnił nam występ rodzeństwa Czarneckich - obecnych i byłych uczniów naszej szkoły: Alicji, Agnieszki i Adama. Pan dyrektor - K. Łapacz odczytał list pochwalny przesłany mu ze szkoły muzycznej, do której uczęszczali nasi uczniowie. W swoim imieniu również pogratulował im sukcesu. Zwrócił się ze słowami uznania także do taty uczniów - obecnego podczas spotkania. Jak podkreślił pan Senator: Sukces godny podziwu, który można było osiągnąć dzięki wsparciu całej rodziny.

Zuzanna Pielak, Weronika Napora, Lena Banaszek, Faustyna Zabielska

Koło dziennikarskie Szkoła Równych Szans - IV edycja. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

A.S.

**************************

WIGILIA SZKOLNA
ROZKŁAD ZAJĘĆ w piątek 20 grudnia 2013 r.

17.12.2013

W dniu Wigilii odbędą się cztery godziny lekcyjne:

 1. 8:00 -  8:30
 2. 8:35 -  9:05
 3. 9:10 -  9:40
 4. 9:45 - 10:15

Po lekcjach przewidziane są:

 • 10:20 - 11:20 - Spotkanie opłatkowe w klasach
 • 11:30 - spektakl teatralny na hali sportowej

Dyrekcja
A.S.

**************************

NOWINY z PROJEKTU
''SZKOŁA RÓWNYCH SZANS - IV EDYCJA''

17.12.2013

Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Sobolewie uczestniczący w zajęciach koła tanecznego i koła teatralnego w ramach projektu ''Szkoła Równych Szans. IV edycja'' współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego w dniu 11.12.2013 r. udali się na wyjazd edukacyjny do Warszawy.

Centralnym punktem programu wyjazdu była wizyta w Teatrze Roma, gdzie obejrzeli fascynujący musical ''Aladyn JR''.

Następnie udali się do PKiN, gdzie zwiedzili Muzeum Techniki. Dla uczniów kl. I-III przewidziano lekcję muzealną ''Jak dawniej słuchano muzyki - W krainie mechanicznych dźwięków'', zaś dla uczniów klas IV-VI zwiedzanie Muzeum Techniki z przewodnikiem.

Po wyjściu z PKiN mieliśmy okazję podziwiać naszą stolicę nocą, w świątecznej krasie.

Z. Beczek
A.S.

**************************

OWOCE W SZKOLE
podsumowanie konkursu - Rymujemy zdrowo żyjemy

16.12.2013

W dniu 16 grudnia 2013 odbył się apel na temat zdrowego żywienia przygotowany przez klasę Iic.Na sali zebrały się wszystkie dzieci z klas I - III i obejrzały spektakl pt. "Witaminki". Uczniowie zaprezentowały wiersze, piosenki oraz tańce. Rozstrzygnięto również konkurs pt. "Rymujemy zdrowo żyjemy". Komisja przyznała 9 wyróżnień, ponieważ wszystkie prace były wykonane na wysokim poziomie. Nagrody na konkurs sponsorowane przez firmę P.P.H.U "UZIMEX" mającą swoją siedzibę w Sokołowie Podlaskim".

A. Ragus, A. Ulaszewska
A.S.

**************************

W dniu 5 listopada 2013 r. ...

15.12.2013

... grupa uczniów z Publicznego Gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza w Sobolewie uczestnicząca w Projekcie ''Szkoła Równych Szans'' współfinansowanym przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego brała udział w zajęciach prowadzonych na Zamku Królewskim. Lekcja miała na celu przybliżenie nam różnych pojęć dotyczących malarstwa krajobrazowego.

Na przykładzie znajdujących się w Zamku obrazów z XVII – XVIII w młodzież poznała charakterystyczne cechy malarstwa pejzażowego i jego najwybitniejszych twórców.

Uczniowie samodzielnie analizowali treść i kompozycję dzieła malarskiego oraz cechy warsztatu artysty. Poznali jak właściwie stosować terminologię związaną z tematem.

Ponadto uczniowie mogli obejrzeć wystawę obrazów „Wersal Marii Leszczyńskiej - Sztuka dworska we Francji XVIII wieku”. Pokazano na niej przeszło sto obiektów, pochodzących niemal wyłącznie z kolekcji francuskich – publicznych i prywatnych. Pałac w Wersalu użyczył na wystawę sześćdziesięciu wyjątkowej klasy dzieł ze swoich stałych ekspozycji.

Ewa Rogulska
A.S.

**************************

WYCIECZKA DO BATALIONU REPREZENTACYJNEGO WP

11.12.2013

W dniu 4 grudnia 2013 r. grupa uczniów z Publicznego Gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza w Sobolewie uczestnicząca w Projekcie „Szkoła Równych Szans” współfinansowanym przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz upowszechniania tradycji Wojska Polskiego zwiedzała jednostkę Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Wycieczka miała na celu przybliżenie młodzieży zawodu żołnierza i jego powołania i funkcji w społeczeństwie.

W ramach przedsięwzięcia uczniowie uczestniczyli w zorganizowanej przez Batalion Reprezentacyjny WP uroczystości z okazji Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii, mogli tym samym zobaczyć z bliska przebieg uroczystości z udziałem wojskowej asysty honorowej. Następnie w Sali Tradycji uczniowie zostali zapoznani z historią, tradycjami oraz zadaniami jednostki. Ostatnim etapem wizyty była prezentacja uzbrojenia będącego na wyposażeniu żołnierzy Batalionu Reprezentacyjnego WP.

Oto relacja uczestników wycieczki:

4 grudnia bieżącego roku grupa uczniów z gimnazjum w Sobolewie udała się na wycieczkę do Warszawy, do Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Z Sobolewa wyjechaliśmy dosyć wcześnie, bo około 6:30, co okazało się zgubne dla niektórych ''uczestników'' wycieczki, którzy zaspali i nie pojawili się na miejscu zbiórki o umówionej porze.

Wizytę w wojsku rozpoczęliśmy uczestnictwem w obchodach Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii. Mieliśmy okazję zobaczyć prawdziwych żołnierzy i gen. bryg. Wiesława GRUDZIŃSKIEGO. Uroczystość zrobiła na wszystkich ogromne wrażenie. Po zakończeniu obchodów udaliśmy się do budynku wojska, gdzie w Sali Tradycji obejrzeliśmy niezwykle interesujący film o Batalionie. Po filmie pan porucznik pokazał nam eksponaty zgromadzone w tejże Sali i przybliżył nam historię, oraz sposób funkcjonowania Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Potem zostaliśmy podzieleni na dwie grupy. Jedna grupa została zapoznana z całym wyposażeniem i poszczególnymi częściami garderoby typowego żołnierza. Natomiast druga grupa miała okazję z bliska zobaczyć i nawet oddać kilka strzałów bronią (na symulatorze). Później grupy wymieniły się tak, aby każdy mógł wszystko zobaczyć i zwiedzić. Na zakończenie i pamiątkę pobytu w wojsku, zrobiliśmy kilka zdjęć.

Wycieczka była atrakcyjna dla wielu, szczególnie dla tych, którzy swą przyszłość wiążą z mundurem. ''Wyjazd był dla mnie bardzo ciekawy, gdyż nigdy przedtem nie miałam okazji z bliska zobaczyć wojska i żołnierzy. Mimo, iż podczas uczestnictwa w obchodach święta, nieco zmarzłam, było to dla mnie niezwykłe przeżycie. Szczególnie interesowały mnie wypowiedzi naszego przewodnika, który bardzo dokładnie przybliżył nam życie i trud pracy żołnierza'' - mówi D.S., uczestniczka wycieczki.

Informacja na stronie Batalionu

Weronika Mądra
Renata Jankowska-Babik
A.S.

**************************

Strażak w oddziałach przedszkolnych.

10.12.2013

W dniu 19 XI 2013 r. w oddziałach przedszkolnych odbyło się spotkanie ze strażakiem. Maluchów odwiedził st. sekc. Paweł Pietrzak, który jest starszym operatorem sprzętu specjalnego w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się: jak należy zachować się w razie różnych zagrożeń, zaznajomiły się z numerami alarmowymi, jak również miały możliwość przymierzyć hełm i rozwinąć wąż. Nasz Gość pokazał dzieciom jeszcze wiele innych akcesoriów niezbędnych w codziennej pracy. Po takiej lekcji wielu chłopców już wie, kim zostanie w przyszłości.

Dorota Dubrow
A.S.

**************************

SPORTOWE SUKCESY NASZYCH NAUCZYCIELI

8.12.2013

Na III Halowych Mistrzostwach Polski Samorządowców w Tenisie Ziemnym, które odbyły się w dniach 6-8.12.2013 r. w Starych Babicach k. Warszawy Pan Krzysztof Łapacz zajął trzecie miejsce w kategorii powyżej 45 lat.

Natomiast Panowie Piotr Szymański i Andrzej Goliszewski w ten sam weekend brali udział w II Ogólnopolskim Turnieju Pracowników Oświaty w Halowej Piłce Nożnej w Praszce (woj. Opolskie). Po ubiegłorocznym Turnieju bronili mistrzowskiego tytułu. W tym roku także zagrali skutecznie co pozwoliło im na zdobycie drugiego miejsca tuż za kolegami z Włoszczowej. Trzecie miejsce zajęła ekipa gospodarzy z Praszki.

Gratulujemy!

Źródło: http://www.promyk.szkola-sobolew.pl
A.S.

**************************

Mikołajki w klasie 0a

6.12.2013

Dnia 6 grudnia 2013r w klasie 0a odbyła się klasowa uroczystość – Mikołajki. Wychowawczyni klasy p. Dorota Dubrow powitała szczególnego gościa – Mikołaja ze śnieżynkami oraz rodziców. Uczniowie kl. 0a zaprezentowali swoje umiejętności w Jasełkach, w recytacji wierszy o Mikołaju oraz w śpiewaniu kolęd. Po części artystycznej Mikołaj wręczył wszystkim prezenty. Wspólnie z rodzicami biesiadowaliśmy przy suto nakrytym stole. Szkoda, że ta chwila trwała tak krótko, na następną trzeba będzie czekać cały rok.

Dorota Dubrow
A.S.

**************************

REKOLEKCJE ADWENTOWE - ROZKŁAD ZAJĘĆ
piątek 13.12.2013 r.

4.12.2013

W piątek, w dniu rekolekcji zajęcia odbędą się według następującego porządku:

 1. 8.00 – 8.30
 2. 8.35 – 9.05
 3. 9.10 – 9.40
 4. 9.45 – 10.15
 5. przerwa obiadowa
 6. 10.35 – 11.05
 7. przerwa obiadowa
 8. 11.25 – 11.55
 9. przerwa obiadowa
 10. 12.05 – 12.35
 11. 12.40 – 13.10

Oddziały przedszkolne pracują wg stałego planu.

Dyrekcja
A.S.

**************************

Sprawozdanie z wycieczki do Warszawy
Lekcja historii w Zamku Królewskim

2.12.2013

Dnia 27 listopada klasa 2b SP i klasa 3b SP udały się na wycieczkę autokarową do Warszawy (z wychowawczyniami p. Mariolą Michalec i p. Urszulą Osiak oraz z opiekunami p. Anną Wiśnioch i p. Jackiem Czyżewskim).

Pierwszym punktem wycieczki było oglądanie w Teatrze Lalka przedstawienia pt. ''Czerwony Kapturek'' w adaptacji słowackiego dramatopisarza Pavla Poláka - spektaklu, w którym uczestniczyliśmy czynnie jako młodzi widzowie. Mieliśmy okazję zobaczyć prawdziwy teatr dla dzieci, scenę, kurtynę, widownię i być aktywnymi odbiorcami sztuki teatralnej. Najpopularniejsza baśń świata przedstawiona została w konwencji improwizacji teatralnej. Aktorzy inscenizowali Czerwonego Kapturka korzystając z rad i wskazówek dziecięcej publiczności. Niewątpliwą atrakcją oglądanego widowiska było zejście aktora i lalki Czerwonego Kapturka ze sceny na widownię, dzięki czemu dzieci (zwłaszcza te najmłodsze) miały okazję na oswojenie się z tą postacią. Taki zabieg podniósł wartość przedstawienia, gdyż dzieci uwielbiają żywy kontakt z aktorami.

Kolejnym punktem było zwiedzanie Starówki. Najpierw poszliśmy na Stare Miasto, gdzie znajduje się kolumna Zygmunta III Wazy. Następnie pośpieszyliśmy na Rynek Starego Miasta. Po środku placu stoi pomnik warszawskiej Syrenki. Niedaleko mieści się restauracja ''Bazyliszek'', nad wejściem której wisi podobizna potwora. Pani przypomniała nam legendę, a później przeszliśmy przez Rynek i niebawem znaleźliśmy się przy Barbakanie. Wracając w kierunku Zamku Królewskiego dostrzegliśmy pomnik Jana Kilińskiego, a na dole pod murem Pomnik Małego Powstańca.

Potem klasa II b i III b uczestniczyły w ciekawej lekcji muzealnej w scenerii Zamku Królewskiego w Warszawie. Lekcja miała na celu przybliżenie nam różnych pojęć naszej historii, a wnętrza Zamku były pretekstem do wyjaśnienia, tych trudnych dla dzieci zagadnień z historii i kultury dawnej Polski. Rozdzieliliśmy się klasami na dwie grupy i zaczęliśmy zwiedzać. Ucieszyliśmy się, kiedy pan i pani przewodnik, oprowadzali nas po całym gmachu i przekazywali najważniejsze wiadomości i ciekawostki. Piękny, obszerny, bogato zdobiony w każdej sali, przepełniony dziełami sztuki Zamek, na każdym z nas wywarł nieziemskie wrażenie. To tutaj w przeszłości mieszkali wybitni polscy królowie. Zamek zwiedzaliśmy z wielką ciekawością i fascynacją przepięknymi malowidłami wykonanymi z polecenia samego Króla. Chodząc mijaliśmy portrety władców oraz wielu wybitnych osób zasłużonych dla naszej ojczyzny. Widzieliśmy piękne obrazy przedstawiające Warszawę malowane przez włoskiego malarza Canaletta. Bardzo podobały nam się: Sala Tronowa i Balowa. Potem przeszliśmy korytarzem do Sali Marmurowej, w której wisiał wielki obraz króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. W innych komnatach znajdowały się ciekawe porcelanowe rzeźby, interesujące zapiski oraz wiele różnorodnych eksponatów, narzędzi i innych różności. Liczba dzieł sztuki i potęga historii tych murów sprawiły, że na pewno każdy z nas zachowa wspomnienie pobytu na Zamku przez długi czas.

Wszyscy jesteśmy bardzo wdzięczni wychowawcom za zorganizowanie wycieczki do tak szczególnego miejsca, gdzie zapewne nigdy byśmy sami nie dotarli. Swoimi przeżyciami i wiadomościami podzieliliśmy się z rodzicami, sami zaś wzbogaciliśmy swoją wiedzę i doświadczenie. Mamy nadzieję, że wkrótce zwiedzimy jakieś kolejne wspaniałe miejsce w Warszawie.

Uczniowie i wychowawcy klasy IIb i IIIb SP
A.S.

**************************

WYCIECZKA DO TELEWIZJI POLSKIEJ - ul. Woronicza w Warszawie

1.12.2013

Środa 27 listopada dla większości uczniów z naszej szkoły była kolejnym nużącym dniem spędzonym w murach sobolewskiego gimnazjum, jednak nie dla wszystkich! Część osób, które uczestniczą w różnego rodzaju projektach realizowanych w ramach „Szkoły Równych Szans. Edycja IV” współfinansowanych przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, tego dnia wyjechały na niesamowitą wycieczkę do Warszawy. W planie było zwiedzanie Telewizji Polskiej i „Niewidzialnej wystawy”.

Jako pierwszą odwiedziliśmy Telewizję Polską. Po krótkim oczekiwaniu, poznaliśmy naszego przewodnika, który zabrał nas na wycieczkę po kolejnych studiach. Niezwykle interesujące okazało się zarówno oglądanie pomieszczeń, w których nagrywane są popularne programy, takie jak „Pytanie na śniadanie”, „Jaka to melodia?”, „Ziarno” jak i sprzętów, za pomocą których te nagrania są realizowane. Zwieńczeniem zwiedzania była wizyta w Muzeum Telewizji, gdzie mieliśmy okazję poznać krótką historię mediów.

Kolejnym punktem naszej wycieczki była „Niewidzialna wystawa”, która miała na celu przybliżenie osobom widzącym świata ludzi niewidomych. Podzieleni na grupy, w zupełnych ciemnościach, poruszaliśmy się po kolejnych pomieszczeniach i środowiskach. Naszymi przewodnikami były osoby niewidome. Były one niezwykle ciepłe, przyjazne i otwarte. Po wyjściu z ciemności nie było końca wymianom uwag i wrażeń na temat świata niewidomych. Wszyscy przepełnieni emocjami, chcieli podzielić się nimi z pozostałymi.

Wróciliśmy do domów dość późno, więc byliśmy nieco zmęczeni. Przypuszczam jednak, że żaden uczestnik wycieczki nie żałował, że na nią pojechał.

Weronika Mądra
kl. IIID redaktor naczelna gazetki szkolnej "KontroWersja"
B.Zabielska

**************************

Galerie zdjęć kryją się pod miniaturkami. Chcesz obejrzeć - kliknij w zdjęcie

Copyright (c) 2006. Sobol Design. Wszystkie prawa zastrzeżone.