AKTUALNOŚCI 2012/13

(cały rok)

| wrzesień | październik | listopad | grudzień | styczeń-luty | marzec | kwiecień | maj | czerwiec |


WAKACJE - ''Lato na wsi 2013'' - zajęcia plastyczne dla każdego


PRZYPOMINAMY
2 WAKACYJNE KONKURSY FOTOGRAFICZNE
(kliknij obrazek lewy - pożarniczy; prawy - o grzybach)

    

A.S.

**************************

BEZPIECZNE WAKACJE!

29.06.2013


Dnia 17 czerwca uczniowie LO w Sobolewie z klasy II Bezpieczeństwo Publiczne zaprezentowali uczniom z oddziału przedszkolnego 0b podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy. Dzieci utrwaliły także zasady ruchu drogowego.


A. Marciniak
A.S.

**************************

Uroczyste pożegnanie klas III gimnazjum

27.06.2013

Uroczyste pożegnanie klas III gimnazjum odbyło się 27 czerwca. Absolwenci mogli obejrzeć przedstawienie teatralne przygotowane przez ich młodszych kolegów i powspominać szkolne lata, oglądając zdjęcia zebrane z 3 lat edukacji. Niektórzy bardzo się zmienili, inni mogli przypomnieć sobie, jak bardzo byli niepokorni. Pan Dyrektor przypomniał jednak przede wszystkim wydarzenia, o których będziemy pamiętać, żegnając kolejny rocznik opuszczający mury naszego Gimnazjum... czyli osiągnięcia!

J. Maraszek
A.S.

**************************

Misja zakończona!

27.06.2013

W roku szkolnym 2012/2013 uczniowie klas drugich szkoły podstawowej brali udział w projekcie ''Smok Mądragon daje radę. Jak bezpiecznym być na co dzień''. Podczas zajęć dzieciaki poznawały zabawne przygody kosmicznych bohaterów - Mądraszków, którzy przybyli na Ziemię z ekspedycją badawczą z planety Mądragonia. Wraz z nimi oraz z ich przywódcą Mądragonem drugoklasiści bawili się, uczyli i poznawali podstawowe zasady bezpieczeństwa.

W trakcie trwania projektu uczniowie zdobywali wiedzę o bezpiecznym stylu życia, uczyli się oceniania różnorakich sytuacji zagrażających ich bezpieczeństwu i zdrowiu oraz odpowiedniego reagowania na rozpoznane zagrożenie poprzez kształtowanie nawyków związanych z bezpiecznym i odpowiedzialnym zachowaniem.

Dzieciaki okazały się zdolnymi i pilnymi uczniami, za co otrzymały certyfikaty i tytuły honorowych Mądraszków.

Mam nadzieję, że dzięki projektowi wzrosło zaufanie dzieci do przedstawicieli służb ratownictwa (policji, straży pożarnej) i dzięki temu będą one wiedziały, gdzie w razie potrzeby mogą się zwrócić o pomoc. Spodziewam się również, że projekt już w niedalekiej przyszłości zaowocuje zdecydowaną i trwałą poprawą bezpieczeństwa dzieci.

Koordynator projektu - Anna Tuchowska
A.S.

**************************

Bal gimnazjalny 2013

20.06.2013

A.S.

**************************

Wiadomość dla klasy 1b

19.06.2013

Zdjęcia portretowe uczniów klasy 1b do obejrzenia TU

A.S.

**************************

Letni piknik klasy II c

24.06.2013

W piątek 21 czerwca wraz z wychowawczynią i rodzicami wybraliśmy się na piknik, aby powitać lato i pożegnać rok szkolny. W trakcie imprezy organizowaliśmy różne fajne gry (np. ''W Indian'') i wesoło się bawiliśmy. Nie zabrakło gry w piłkę nożną oraz w wybijaka wspólnie z naszą Panią.

Tata Weroniki rozpalił ognisko, na którym piekliśmy pyszne kiełbaski. Jedzenia mieliśmy tyle, że wszyscy mogliśmy dobrze podjeść. Było głośno, ale fajnie, a pogoda była cudowna. Spędziliśmy ten dzień w ruchu. To był udany i wesoły piknik.

Uczniowie kl. IIc:
Grabowiecka Marta
Kozdrój Daria
Sikora Natalia
Wiśniach Adam
Wiśniach Krzysztof

A.S.

**************************

Wiadomość dla klasy 1c

19.06.2013

Zdjęcia portretowe uczniów klasy 1c do obejrzenia TU

A.S.

**************************

Spotkanie z pielęgniarką

19.06.2013

17.06.2013 r. po raz kolejny wśród uczniów klas drugich gościła pielęgniarka szkolna, p. Jolanta Cyrta. Tym razem, wspólnie ze Smokiem Madragonem i Modraszkami, uczyła dzieci, co to jest pierwsza pomoc i jak jej poprawnie udzielać.

Celem spotkania było:
- poznanie podstawowych zasad higieny
- poznanie podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy

W trakcie prelekcji uczniowie przypomnieli sobie zasady przestrzegania higieny osobistej i higieny otoczenia, utrwalili wiedzę, że lekarstwa można zażywać wyłącznie pod opieką dorosłych oraz zrozumieli, że w przypadku poważniejszych zranień konieczna jest pomoc dorosłych lub wezwanie służb ratowniczych. Następnie nasz gość zaprezentował sposoby udzielania pierwszej pomocy z udziałem uczniów. Podczas ćwiczeń praktycznych drugoklasiści mieli możliwość opatrzenia skaleczenia oraz odegrać scenki, w których pokazali prawidłową reakcję i działania w przypadku krwotoku z nosa, nagłego omdlenia, oparzenia czy pogryzienia lub podrapania przez zwierzęta. Spotkanie było bardzo owocne, za co uczniowie pięknie podziękowali p. pielęgniarce.

Anna Tuchowska
A.S.

**************************

Konkurs plastyczny
''Równość szans kobiet i mężczyzn''

19.06.2013

Podczas zajęć plastycznych realizowanych w ramach projektu ''Szkoła Równych Szans. IV edycja'' współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego - uczniowie gimnazjum uczestniczyli w konkursie plastycznym, który polegał na zaprojektowaniu ciekawej pracy plastycznej (techniką dowolną). Tematem prac były przemyślenia - w jaki sposób w społeczeństwie funkcjonuje równanie szans życiowych kobiety i mężczyzny. Prace plastyczne uczniów miały odpowiedzieć w jaki sposób możemy zrównywać szanse płci i czy w ogóle jest to możliwe. Podsumowaniem działań plastycznych było głosowanie - plebiscyt - na najładniejszą pracę pod względem techniki wykonania i interpretacji tematu. W dniu 28.05.2013 r. w wyniku głosowania zostały wybrane najciekawsze prace. Promują one równość kobiety i mężczyzny w społeczeństwie.

Ewa Rogulska
A.S.

**************************

IX Mistrzostwa Polski Samorządowców w Tenisie Ziemnym
Brązowy medal Dyrektora naszej szkoły!

19.06.2013

W dniach od 13-16 czerwca 2013 r. na pięknych kortach TKKF w Koninie rozegrane zostały IX Mistrzostwa Polski Samorządowców w Tenisie Ziemnym. W tych dniach do Konina zjechało 58 tenisistów z całego kraju by stanąć w szranki o miano najlepszego tenisisty w swojej kategorii. Świetnie się spisał pasjonat tenisa dyrektor naszej szkoły pan Krzysztof Łapacz, który w kat. +45 lat - już po raz czwarty - wywalczył brązowy medal.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

A.S.

**************************

PODRĘCZNIKI NA ROK SZKOLNY 2013/14

17.06.2013

Pod linkiem znajduje się lista podręczników obowiązujących w Szkole Podstawowej i w Gimnazjum w roku szkolnym 2013-14.

LISTA PODRĘCZNIKÓW

Dyrekcja
A.S.

**************************

Co to jest: wielkie i słodkie?

17.06.2013

Klasa Va w Dzień Dziecka dostała przepyszny, śmietankowy tort. Klasowi smakosze ocenili nasz słodki prezent i uznali, że jest on godny pięciogwiazdkowej restauracji.

Tort został zjedzony w niecałe 10 min - to ostateczny dowód na to, że był bardzo smaczny (lub, że dzieci były bardzo głodne). Bardzo dziękujemy za ten oryginalny prezent. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku prezent będzie równie słodki :) i jeszcze większy.

Smacznego!!!

Uczniowie klasy Va
A.S.

**************************

Konkurs Plastyczny ''Bezpiecznie na wsi''
etap powiatowy

16.06.2013

W 2013 r. konkurs przebiegał pod hasłem ''Bezpiecznie na wsi - powiedz STOP upadkom!'', co oznacza, że prace plastyczne ukazujące bezpieczną zabawę dzieci i ich pomoc dorosłym w gospodarstwie rolnym, przede wszystkim powinny obrazować przykłady zapobiegania upadkom, będącym najliczniejszą grupą wypadków przy pracy rolniczej.

Uczniowie naszej szkoły z klas I-III oraz IV-VI wzięli udział w tym konkursie. (prace zamieszczone są w marcowych aktualnościach)

Dnia 14.06.2013 r. do oddziału KRUS w Garwolinie zostali zaproszeni nagrodzeni uczniowie: Izabela Śliz z klasy IIIb, Natalia Sikora z klasy IIc oraz Mateusz Rogulski z klasy VIb.

Izabela Śliz otrzymała I miejsce, Natalia Sikora II miejsce w kategorii klas I-III, a Mateusz Rogulski III miejsce w kategorii klas IV-VI. Uczniowie zostali obdarowani wartościowymi nagrodami rzeczowymi.

Izabela Śliz z klasy IIIb otrzymała również zaproszenie na rozstrzygnięcie konkursu wojewódzkiego do Sejmu w dniu 21.06.2013 r.

Gratulujemy!!!

Ewa Rogulska
A.S.

**************************

Przedstawiciel Straży Pożarnej
gościem wśród uczniów klas drugich

14.06.2013

W dniu 5.06.2013 uczniowie klas drugich szkoły podstawowej, w ramach realizacji projektu ''Smok Mądragon daje radę. Jak bezpiecznym być na co dzień'', gościli przedstawiciela Straży Pożarnej p. Jana Ostrowskiego.

Celem spotkania było:

 • zapoznanie i oswojenie uczniów z umundurowaniem straży pożarnej
 • zapoznanie uczniów z zadaniami straży pożarnej
 • kształcenie wyobraźni dziecka dotyczącej zagrożeń związanych z interwencją straży pożarnej

Strażak opowiadał dzieciom, jak wygląda jego praca oraz w jakich sytuacjach interweniuje straż pożarna. Podjął też temat zabaw niebezpiecznych i wyjaśniał, jak się zachować w przypadku niektórych zagrożeń.

W trakcie spotkania dzieci utrwaliły wiadomości dotyczące tego, jak zachować się:

 • w razie pożaru
 • wobec innych zagrożeń objętych działaniami ratowniczymi straży pożarnej (powódź, niewypały, załamanie się lodu...)
oraz jak odróżnić bezpieczne miejsca zabaw od niebezpiecznych.

Uczniowie po spotkaniu byli przekonani o tym, że są dzielni ludzie, którzy troszczą się o nich i pomagają w trudnych sytuacjach, niekiedy walcząc z groźnymi żywiołami.

Na zakończenie dzieci gorąco podziękowały strażakowi za jego ciężką pracę i za dbanie o nasze bezpieczeństwo.

Anna Tuchowska
A.S.

**************************

''Trzymaj formę''- Konkurs plastyczny

13.06.2013

W dniu 13.06.2013 w Garwolinie odbył się konkurs plastyczny i literacki przeprowadzony w ramach realizacji programu ''Trzymaj formę'', którego głównym celem było kształtowanie wśród młodzieży osobistej odpowiedzialności za własne zdrowie.

Do rywalizacji zgłosiły się szkoły z powiatu garwolińskiego, a naszą społeczność reprezentowali: Szkołę Podstawową - Mateusz Rogulski z klasy VIb, Gimnazjum - Weronika Galińska z kl. IIA.

Mateusz Rogulski zajął I miejsce, natomiast Weronika Galińska zdobyła wyróżnienie. Uczniowie ci otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

Nasze prace
Informacja na stronie wirtualnygarwolin.pl

Gratulujemy!

Ewa Rogulska
A.S.

**************************

Z muzycznej sceny!

12.06.2013


Obejrzenie filmiku wymaga zalogowania się na konto google.

W programie Biesiady Rodzinnej nie brakowało atrakcji. Zaplanowano m.in. występy zespołów tanecznych i wokalnych. Na scenie prezentowali się uczniowie wszystkich etapów edukacyjnych, nawet nasi absolwenci, którzy uczą się w LO. Ale, na muzycznej scenie królowali trzej chłopcy z klasy Ib Szkoły Podstawowej, którzy poderwali do zabawy niemalże wszystkich uczestników festynu. Pokazali swe piosenkarskie talenty w piosence ''Wakacje'' kabaretu OT.TO oraz zespołu Weekend ''Ona tańczy dla mnie'' i innych piosenkach: Paweł Włodarczyk, Eryk Rikitatt oraz Wiktor Sienkiewicz.

Mariola Michalec

A.S.

**************************

XXI Ogólnopolski Zlot Szkół Sienkiewiczowskich w Gnieźnie

11.06.2013W dniach 24-26maja, delegacja w której skład wchodzą: Oliwia Flont, Adrianna Sowińska i opiekun samorządu Pani Zofia Beczek uczestniczyła w XXI Ogólnopolskim Zlocie Szkół Sienkiewiczowskich, który odbył się w Gnieźnie. Pod miniaturką foto-relacja z wyjazdu.


Z. Beczek
A.S.

**************************

Witamy Chorwację w UE

11.06.2013

Komisja Europejska - Przedstawicielstwo w Polsce oraz Fundacja Schumana zaprosili uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych do udziału w ogólnopolskim konkursie na najciekawszą formę artystyczną prezentującą Chorwację, w kontekście jej wstąpienia do Unii Europejskiej 1 lipca.

Honorowym patronem konkursu jest Ambasada Republiki Chorwacji w Polsce.

Uczniowie gimnazjum naszej szkoły wzięli udział w wymienionym konkursie.

Ewa Rogulska
A.S.

**************************

Scena Teatralna Miasta Siedlce
finał XXX Konkursu Recytatorskiego dla Dzieci
im. Kornela Makuszyńskiego

9.06.2013

W dniu 5 czerwca na deskach Sceny Teatralnej Miasta Siedlce odbył się finał XXX Konkursu Recytatorskiego, który jest jedynym konkursem recytatorskim o zasięgu regionalnym, adresowany do recytatorów ze szkół podstawowych.

Recytatorzy w konkursie wykonują jeden wiersz i jeden fragment prozy dowolnego autora. Utwory powinny odpowiadać wiekowi i płci wykonawcy. Łączny czas ich wykonania nie może przekroczyć 5 minut.

Podczas tegorocznej jubileuszowej edycji konkursu, zaprezentowali się zwycięzcy wyłonieni w drodze eliminacji szkolnych, gminnych, miejskich i powiatowych regionu siedleckiego, spośród których jury wyłoniło najlepszych recytatorów ze szkół podstawowych w regionie.

W gronie wyróżnionych recytatorów znalazła się uczennica naszej szkoły Wiktoria Sierańska z klasy Va.

Gratulujemy !!!

Linki: ckis.siedlce 1 ckis.siedlce 2

Ewa Rogulska
A.S.

**************************

Relacja z wycieczki klasy 0b i klasy Ib

7.06.2013

5 czerwca 2013 roku byliśmy na wycieczce w Gospodarstwie Agroturystycznym Stajnia Wilga położonym w Cyganówce, w gminie Wilga. Na terenie jest stajnia oraz pensjonat dla gości. Dookoła są lasy sosnowe i łąki. Mieliśmy wspaniałe zajęcia teoretyczne z końmi, chętnie uczestniczyliśmy w zajęciach w stajni. Nasza instruktorka, zanim zaczęła nas oprowadzać powiedziała nam, jak mamy się zachować, aby nie spłoszyć koni. Zanim poszliśmy oglądać zwierzęta, pani dała nam lekcje o budowie konia. Po ciekawej wypowiedzi poszliśmy zwiedzać stadninę. Zobaczyliśmy tam ponad dwadzieścia koni. W trakcie zwiedzania instruktorka mówiła nam o rodzajach koni i ich podziałach. Później przyszedł czas na nasze pytania, niektóre były dość ciekawe, niektóre wyczerpujące, ale mimo to wszyscy z uwagą słuchaliśmy doskonałych uzasadnień oprowadzającej. Po zajęciach teoretycznych było czyszczenie i siodłanie koni. Zrobiło się bardzo ciekawie, ponieważ każdy musiał zaliczyć dość nietypowy test, który pozwalał zbliżyć się do konia. Pierwszym zadaniem tego testu było czyszczenie konia, dla nas było to doskonałe zadanie, które uczyło jak szczotkować konie i oczyszczać je z brudu. Można powiedzieć, że zadanie to było dość przyjemne. Najwięcej zabawy mieliśmy z czyszczeniem kucyka Malinki. Wszystkim bardzo podobał się ten kasztanowy kucyk. No i najprzyjemniejszą częścią tej wycieczki była nagroda, którą była przejażdżka konna na ujeżdżalni, a na koniec mieliśmy w terenie przejażdżki bryczką. Jazda konno odbywała się w kaskach jeździeckich, toczkach. Jazdy prowadzone były na krytej hali namiotowej. Przejażdżka okazała się doskonałym i pięknym przeżyciem dla każdego. Wszyscy bawili się świetnie. Jednak wszystko co dobre, szybko się kończy i trzeba było wracać. Wycieczka do stadniny koni na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników. Była to wspaniała wyprawa, ponieważ zdobyliśmy wiele wiadomości na temat koni oraz uzyskaliśmy nowe umiejętności.

Mariola Michalec
A.S.

**************************

FOTKI ŚLICZNOTKI albo ŚLICZNOTEK FOTKI
czyli jak wyglądaliśmy będąc w 1 klasie

5/19.06.2013

Na koniec klasy roku szkolnego nasze "pierwszaki" uczestniczyły w sesji fotograficznej na placu zabaw przy szkole. Zapraszamy do obejrzenia fotek. Postaramy się uwieczniać twarze co roku, by prześledzić proces zmian w trakcie uczęszczania do naszej szkoły.
Pod miniaturkami kryją się podstrony z portretami naszych dzieci.

Zdjęcia w większym formacie, nadające się do wykonania dobitek fotograficznych w ''formacie albumowym'' rodzice dzieci mogą otrzymać w bibliotece do końca roku szkolnego.

A.S.

**************************

KONKURS FOTOGRAFICZNY
''Mazowiecka Straż Pożarna w obiektywie''

5.06.2013

Serdecznie zapraszamy miłośników fotografii i sympatyków Ochotniczej Straży Pożarnej do udziału w konkursie fotograficznym pod tytułem: ''Mazowiecka Straż Pożarna w obiektywie''. Konkurs ma charakter otwarty i rozgrywany będzie w trzech kategoriach tematycznych:

 1. działania ratowniczo-gaśnicze Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczych Straży Pożarnych,
 2. mazowieckie krajobrazy - motywy pożarnicze na tle przyrody i architektury regionu,
 3. codzienne życie strażaków czyli, jak postrzegamy siebie oraz jak nas widzą osoby postronne.

Prace należy nadsyłać do dnia 16 września 2013 roku na adres Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie z dopiskiem ''Konkurs fotograficzny'', lub w formie elektronicznej na adres e-mail: rzecznik@mazowsze.straz.pl

Szczegółowe informacje na temat konkursu fotograficznego można uzyskać pod numerem telefonu (22) 31 99 212 oraz 783 934 786.

Regulamin konkursu wraz z kartą zgłoszenia dostępne są na stronie internetowej www.mazowsze.straz.pl (zakładka ''Konkurs fotograficzny'').

Karta zgłoszenia
Regulamin

A.S.

**************************

Uwaga gimnazjaliści z klas I i II:
Konkurs fotograficzny - ''Leśne inspiracje''

5.06.2013

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie ogłasza konkurs fotograficzny adresowany do uczniów klas I i II gimnazjum.

Konkurs zachęca do korzystania z uroków i bogactwa lasów, a jednocześnie zwraca uwagę na potrzebę poszanowania tego środowiska, tak ważnego dla zdrowia człowieka.

Konkurs jest też okazją do przedwakacyjnej edukacji w zakresie bezpiecznych zachowań w lesie oraz zasad zbierania grzybów.

Wymagania odnośnie pracy konkursowej zawarte są w załączonym regulaminie.
załącznik nr 1 - Zgoda przedstawiciela ustawowego dziecka
załącznik nr 2 - Karta zgłoszenia do konkursu.
załącznik nr 3 - ulotka

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie.

A. Staroń
A.S.

**************************

Projekt edukacyjny
''Żywy obraz''

4.06.2013

W dniu 4.06.2013 uczniowie klas II gimnazjum zaprezentowali społeczności uczniowskiej

''Żywy obraz'' - ''Kapelę dziecięcą'' Tadeusza Makowskiego podsumowując gimnazjalny projekt edukacyjny. Żywy obraz to inne spojrzenie na dzieło malarskie - jest to ożywienie postaci , rekwizytów , tła , strojów i innych elementów przedstawionych na oryginalnym obrazie. Gimnazjaliści przybliżyli malarstwo Tadeusza Makowskiego poprzez osobisty udział w ''żywym obrazie''. Dzieło przedstawione przez młodych artystów spotkało się z ogromnym zainteresowaniem uczniów zarówno najstarszych jak i najmłodszych.

Mogliśmy zauważyć iż tego typu projekt rozwinął u uczniów wyobraźnię, wrażliwość na sztukę i spełnił funkcję edukacyjną.

Ewa Rogulska
A.S.

**************************


Czerwiec

Powiatowe eliminacje XV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego
p.t.: ''Twoja wiedza i czujka czadu w domu, tlenek węgla nic złego nie zrobi nikomu''

29.05.2013

Tragedie ludzkie często są konsekwencją niewiedzy, co może się stać, gdy nie przestrzegamy podstawowych zasad bezpieczeństwa w naszych domach. Problem wzrasta szczególnie w okresie jesienno-zimowym, chociaż do akcji ratowniczo-gaśniczych związanych z tlenkiem węgla strażacy wyjeżdżają w ciągu całego roku. Dlatego celem konkursu było uświadomienie dzieciom i młodzieży, że takie niebezpieczeństwo istnieje i że można się przed nim ustrzec.

Eliminacje konkursowe najpierw odbyły się w gminach, następnie prace spłynęły do Komendy Państwowej Straży w Garwolinie. Tam komisja w składzie: mł. bryg. Jarosław Latuszek - przewodniczący, st. kpt. Krzysztof Kacprowicz oraz st. sekc. Zofia Piekarska, wybrała najciekawsze prace.

Uczennica naszego Gimnazjum Agata Gronek zajęła I miejsce w kategorii gimnazjum w powiecie garwolińskim. Ponadto jej praca będzie brała udział w eliminacjach wojewódzkich podczas konkursu ogólnopolskiego.

Do konkursu powiatowego zakwalifikowała się również Weronika Krzemińska uczennica klasy III SP.

Po rozdaniu nagród uczestnicy spotkania mogli obejrzeć pokazy strażackie.

Więcej o konkursie

Ewa Rogulska

A.S.

**************************

DZIEŃ MATKI W KL. IIA

29.05.2013

Najlepiej jest u mamy czy smutno Ci czy źle
Najlepiej jest u mamy to każde dziecko wie.

W poniedziałkowy dzień 27 maja 2013 r. powitaliśmy w naszej klasie drogie mamy, którym zaprezentowaliśmy inscenizację Calineczka, do której przygotowywaliśmy się od dłuższego już czasu na zajęciach artystycznych. Dzięki pomocy mam, uczniowie wystąpili w przebraniach rożnych zwierząt. Spektakl był przeplatany piosenkami tematycznymi. Uściskawszy mamy, dzieci obdarowały je własnoręcznie pomalowanymi obrazkami gipsowymi.

Wychowawca Jolanta KalinowskaA.S.

**************************

XXX Powiatowy konkurs im. Kornela Makuszyńskiego

24.05.2013

Najlepsi recytatorzy ze szkół podstawowych powiatu garwolińskiego zjechali dnia 21. 05. 2013 do Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Garwolinie. Uczestnicy w ciągu pięciu minut mieli zaprezentować fragment prozy i dowolny wiersz. Recytatorskim popisom przysłuchiwała się komisja w składzie Teresa Rosiak, Monika Kwaśniewska, Magdalena Ptak, Jadwiga Kocon, Wiesława Lempkowska, Magdalena Chodak.

Naszą szkołę reprezentowały Wiktoria Sierańska, Karolina Pawelec, Martyna Krupa i Alicja Filipowicz.

Uczennica naszej szkoły Wiktoria Sierańska znalazła się w gronie wyróżnionych recytatorów i będzie reprezentować powiat garwoliński 5 czerwca w finale XXX Konkursu Recytatorskiego w Siedlcach.

O konkursie: Fotka 1 Fotka 2 Wirtualnygarwolin Film

Ewa Rogulska
A.S.

**************************

KONKURS FOTOGRAFICZNY
''Mazowiecka Straż Pożarna w obiektywie''

21.05.2013

O konkursie czytaj w aktualnościach czerwcowych.

A.S.

**************************

Konkurs: Cyfrowy WSiP

20.05.2013

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie na logo Wydawnictwa WSiP.

Celem konkursu było wyłonienie najlepszego projektu logo, który stałby się podstawą systemu identyfikacji wizualnej produktów i usług elektronicznych WSiP.

Nowe logo zapewne nie raz wystąpi obok starego, w parze. Bo i taka jest firma WSiP - tradycyjna i nowoczesna, papierowa i elektroniczna, książkowa i komputerowa.


Prace wykonane przez naszych uczniów. Po najechaniu kursorem na obrazek, wyświetli się jego autor.

Ewa Rogulska
A.S.

**************************

Zajęcia z rękodzieła artystycznego w oddziale przedszkolnym

20.05.2013

Dzieci z oddziału przedszkolnego 0b gościły na zajęciach artystkę ludową panią Reginę Tobiasz. Pod kierunkiem pani Reginy wykonały wiosenne kwiaty z bibuły.

A. M.

A.S.

**************************

OGŁOSZENIE

17.05.2013

Dnia 9 czerwca w czasie Biesiady Rodzinnej odbędzie się w naszej szkole rejestracja potencjalnych dawców szpiku.
Dawcą może zostać każda zdrowa osoba w wieku od 18 do 55 roku życia.

Przyłącz się do walki z białaczką. Dla większości chorych na tę chorobę, jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczep zdrowych komórek macierzystych od "genetycznego bliźniaka".

Ty też możesz uratować komuś życie!

Jolanta Lewandowska

A.S.

**************************

Zbliża się Dzień Matki

14.05.2013

Choć raz do roku jest Święto Matki
Mamie się, co dzień należą kwiatki!

Uczniowie kl. IIa pod czujnym okiem p. Reginy Tobiasz, z zapałem przystąpili do wykonania barwnych kwiatów. Będą one fragmentem scenografii inscenizacji Calineczka. Chętnie i z uwagą słuchali uwag fachowca od pięknych, bibułkowych bukietów. Przygotowania do prezentacji trwają już od kwietnia na zajęciach artystycznych. Młodym artystom życzymy powodzenia podczas występu.

Jolanta Kalinowska

A.S.

**************************

12.05.2013

Konkurs Interdyscyplinarny dla uczniów gimnazjów województwa mazowieckiego ''Bądź sobą, szukaj własnej drogi - JANUSZ KORCZAK''

W dniu 10.05.2013r. zostały ogłoszone wyniki Konkursu Interdyscyplinarnego dla uczniów gimnazjów województwa mazowieckiego ''Bądź sobą, szukaj własnej drogi - JANUSZ KORCZAK'' organizowanego przez Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów na zlecenie mazowieckiego kuratora oświaty pod honorowym patronatem marszałka województwa mazowieckiego.

Uczennica klasy IId Joanna Zabielska została laureatem, a Ewelina Wieczorek z klasy IIa otrzymała tytuł finalisty tego konkursu.

Finaliści i laureaci Konkursu otrzymają zaświadczenia Mazowieckiego Kuratora Oświaty, które są ważne na terenie całego kraju. Uzyskają 13 dodatkowych punktów podczas rekrutacji do wybranej szkoły ponadgimnazjalnej na Mazowszu.

Dziewczynom gratulujemy ogromnego SUKCESU! Strona z wynikami konkursu

Joanna Maraszek, Beata Zabielska
B.Z.

**************************

***

11.05.2013

16.03.2013r. uczeń klasy VIb Mateusz Kędzior wziął udział w IX Powiatowym Konkursie Ortograficznym w kategorii szkoła podstawowa.

20.04. 2013r. uczennica kl. IId Aleksandra Ragus wzięła udział IX Powiatowym Konkursie Ortograficznym w kategorii gimnazjum.

10.05.2013r. uczennica klasy VIb Mariola Kurek odebrała nagrodę i otrzymała tytuł finalisty w III Ogólnopolskim Pijarskim Konkursie Gramatycznym. Wraz z opiekunem miała okazję obejrzeć występ kabaretu Hrabi i koncert zespołu Papa D.

Joanna Maraszek
A.S.

**************************

III Międzynarodowy Konkurs Plastyczny
''Przyroda w Kolorach''


10-24.05.2013

Uczniowie naszej szkoły (podstawowej i gimnazjum) wzięli udział w konkursie plastycznym o tematyce przyrodniczej mającym zachęcić do zdrowego kontaktu z przyrodą, a także skierować uwagę dzieci i młodzieży na piękno natury, ze szczególnym uwzględnieniem świata owadów.

Tematem prac ''Przyroda w kolorach'' miał być właśnie świat owadów, widziany oczami najmłodszych.

Organizatorem konkursu był Młodzieżowy Dom Kultury Grunwaldzkiej w Krakowie.

Prace naszych uczennic Beaty Łagowskiej i Weroniki Kowalczyk zostały zakwalifikowane do wystawy pokonkursowej.

Prace oceniane były w kategoriach wiekowych jaki i technik wykonania. Finał odbędzie się dnia 1.06.2013 o godz. 12.00 w Palmiarni Victoria Ogrodu Botanicznego UJ przy ul. Kopernika 27 w Krakowie.

Gratulujemy naszym wyróżnionym uczennicom!

Praca Weroniki Kowalczyk na Wystawie Prac Nagrodzonych - ''Przyroda w kolorach''.

Ewa Rogulska
A.S.

**************************

Nareszcie wiosna!

10.05.2013

Nareszcie przyszła wiosna!

Z radością powitaliśmy ją na placu zabaw.

A.S.

**************************

Uwaga gimnazjaliści z klas I i II:
Konkurs fotograficzny - ''Leśne inspiracje''

8.05.2013

O konkursie czytaj w aktualnościach czerwcowych.

**************************

KONKURS PLASTYCZNY
''ZAWSZE ZIELONO, ZAWSZE NIEBIESKO''

6.05.2013

XVII Międzynarodowy Konkurs Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży.

Organizatorem konkursu plastycznego w którym wzięli uczniowie naszej szkoły jest Galeria o Ośrodek Plastycznej Twórczości w Toruniu przy współudziale:

 • Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie
 • Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko - Pomorskiego w Toruniu
 • Urzędu Miasta Torunia
 • Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Stowarzyszenia ''Wspólnota Polska'' w Toruniu

Temat tegorocznego konkursu brzmi: "Woda - życie i żywioł". Celem konkursu jest m.in. zainteresowanie dzieci i młodzieży problemami ochrony środowiska i otaczającej nas przyrody, a także rozwijanie kreatywności, wrażliwości i wyobraźni plastycznej uczestników.

Ewa Rogulska
A.S.

**************************


Maj

OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY
pt. ''GEOMETRIA W SZAROŚCI''

25.04.2013

Na konkurs w Rawiczu napłynęły 3343 prace z terenu całej Polski wykonane w rozmaitych technikach plastycznych: rysunkowych, malarskich, graficznych. Zgodnie z regulaminem jury rozpatrywało je w trzech kategoriach wiekowych - podkreślając niezwykle wysoki poziom artystyczny prac. W gronie wyróżnionych znalazła się m.in. praca Mateusza Rogulskiego (link do pracy i dyplomu w obrazku wyżej).

''Tegoroczna edycja konkursu stała na wysokim poziomie. Prace były wykonywane w różnorodnych technikach plastycznych - rysunkowych, malarskich, graficznych i mieszanych przy pomocy różnych narzędzi. Warto podkreślić (co cieszy) większe niż w poprzednich latach zainteresowanie fotografią. Ta ogromna różnorodność i bogactwo użytych środków, jak i stylów, świadczy o różnorodnym i szerokim spojrzeniu na postawione zagadnienia.''- Tak w skrócie przedstawił Komisarz konkursu: mgr Witold Adamczyk.

Ewa Rogulska
A.S.

**************************

Konkurs Plastyczny ''Bańkowice Mydlane''

23.04.2013

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie plastycznym organizowanym przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. ks. Jana Twardowskiego w Radomsku. Konkurs był adresowany do uczniów szkół podstawowych oraz do uczniów gimnazjów.

Uczestnicy konkursu mieli przeczytać wiersz Wandy Chotomskiej ''Bańkowice Mydlane'' i wykonać ilustrację do treści utworu.

Prace naszych uczniów klas I - III , IV - VI i gimnazjum można podziwiać w galerii znajdującej się w linku pod miniaturką wyżej.

Ewa Rogulska
A.S.

**************************

XXII Powiatowy Festiwal Piosenki o Zdrowiu 2013

23.04.2013

Tegoroczny, XXII Powiatowy Festiwal Piosenki o Zdrowiu 2013 organizowany przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Garwolinie odbył się 18 kwietnia 2013 r. Współorganizatorem Festiwalu, już tradycyjnie było Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie, gdzie na sali widowiskowej odbył się Festiwal. Oficjalnego otwarcia Festiwalu dokonała Małgorzata Gadoś (Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Garwolinie). Piosenki przypominające o zasadach zdrowego stylu życia wykonywały dzieci z 12 szkół podstawowych i kilku gimnazjów. Członkowie komisji nie mieli łatwego wyboru, gdyż wszystkie utwory miały bogate treści prozdrowotne.

Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy IV b Andżelika Gugała z zespołem tanecznym; kl.IVb: Emilia Pracz, Paulina Kulik , Weronika Kowalczyk, klasa Ib: Aleksandra Seremak, Amelia Fijołek, Alicja Kwiecińska, Amelia Pszkit. Andżelika zaśpiewała piosenkę pt.''Zdrowo żyj''.

Uczennice do udziału w konkursie przygotowała pani Mariola Michalec.

Występ oraz otrzymany dyplom i upominki sprawiły naszym uczestniczkom wiele radości. Gratulujemy wszystkim uczestniczkom!

Mariola Michalec
A.S.

**************************

Nie! Dla wypalania traw
w Zespole Szkół w Sobolewie

22.04.2013

Przyroda budzi się do życia. Z dnia na dzień widać coraz więcej zieleni, traw, pąków kwiatów. I właśnie wiosna to najbardziej niebezpieczny okres dla organizmów żyjących na polach i łąkach. Jak co roku rozpoczyna się wypalanie traw - zwyczaj popularny ale bardzo niebezpieczny.


W naszej szkole w ramach wymienionej akcji przeprowadzone zostały następujące działania:

 • pogadanki na lekcjach biologii, zajęć artystycznych, przyrody, godzin wychowawczych,
 • wykonano plakaty tematyczne,
 • przygotowano gazetkę ścienną zawierającą ciekawe prace plastyczne, wiersze, rymowanki zawierające treści zgodne z przeprowadzoną akcją.

Łącznie w akcji wzięło udział ponad 150 uczniów i 8 nauczycieli.

Plakaty i prace plastyczne wykonali uczniowie klas gimnazjalnych oraz klas IV - VI na zajęciach artystycznych, plastycznych i lekcjach przyrody.


Gazetka ścienna na temat wypalania traw

Akcja została przeprowadzona w celu przeciwdziałaniu wypalania trawy oraz uświadamianiu społeczności lokalnej prawdy, że wypalanie traw jest to zjawisko niebezpieczne - zarówno dla ludzi jak i dla przyrody.

Organizatorzy akcji w szkole
Hanna Banaszek
Ewa Rogulska
Halina Janisiewicz
Antoni Staroń

A.S.

**************************

ROZKŁAD ZAJĘĆ W DNIACH 23 - 25 kwietnia 2013
/wtorek, środa, czwartek/

W czasie trwania egzaminów gimnazjalnych wszystkie lekcje w Publicznej Szkole Podstawowej rozpoczynają się od godz. 11:55. Rozkład dzwonków:

 1. 11.55 – 12.25
 2. 12.30 – 13.00
 3. przerwa obiadowa
 4. 13.20 – 13.50
 5. 13.55 – 14.25
 6. 14.30 – 15.00
 7. 15.05 – 15.35
 8. 15.40 – 16.10
 9. 16.15 – 16.45

Dyrekcja
A.S.

**************************

Czytelnictwo w klasach pierwszych

16.04.2013

W dniu 16 kwietnia uczniowie klas pierwszych otrzymali nagrody za najaktywniejsze czytelnictwo.

Medal za najlepsze czytelnictwo otrzymali:
w klasie 1a Roksana Maraszek,
w klasie 1b Piotr Piętka,
w klasie 1c Alicja Filipowicz.A.S.

**************************

Smok Mądragon uczy dzieci

15.04.2013

W poniedziałek 15 kwietnia 2013 gościem wśród uczniów klas drugich szkoły podstawowej była p. Renata Jankowska-Babik, pedagog szkolny. W ramach realizacji programu ''Smok Mądragon daje radę. Jak bezpiecznym być na co dzień'' p. pedagog wspólnie ze Smokiem Mądragonem uczyła dzieci rozróżniania kierunków.

W trakcie różnorodnych zabaw i zajęć uczniowie odróżniali stronę prawą od lewej, określali i nazywali położenie przedmiotów względem siebie oraz prawidłowo reagowali na polecenia: do przodu, do tyłu, w prawo, w lewo. P. pedagog, odwołując się do wiedzy z poprzednich zajęć, wyjaśniła znaczenie prawidłowego rozróżniania kierunków dla bezpieczeństwa i orientacji w terenie.

Aby utrwalić zdobyte umiejętności wspólnie zaśpiewaliśmy piosenkę dydaktyczną pt.: ''Zwrotki-przewrotki'' z właściwą gestykulacją.

Ostatnim punktem zajęć było badanie lateralizacji uczniów.

Teraz Smok Mądragon jest spokojniejszy o dzieci i ma nadzieję, że będą one dalej ćwiczyć umiejętność rozróżniania kierunków z rodzicami w domu.

Anna Tuchowska
A.S.

**************************

PODARUJ PAWŁOWI 1% PODATKU

Proponujemy wszystkim pracującym, którzy nie rozliczyli się jeszcze z podatku za 2012 rok, o przekazanie "1%" na leczenie naszego kolegi Pawła Łojka z klasy 5c, który uległ wypadkowi.

Link  do strony Fundacji Zdążyć z Pomocą, zajmującej się pomocą potrzebującym.

A.S.

**************************

NASZE PRACE NA KONKURS
XV Edycja Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego

Nasi uczniowie wykonali 14 prac na konkurs organizowany przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej, nt. bezpieczeństwa, związanego z zatruciami tlenkiem węgla. Hasłem konkursu było zdanie: ''Twoja wiedza i czujka czadu w domu, tlenek węgla nic złego nie zrobi nikomu''.

Regulamin konkursu

A.S.

**************************

UWAGA RODZICE DZIECI ROZPOCZYNAJĄCYCH EDUKACJĘ SZKOLNĄ

Do dnia 12 kwietnia 2013 r. w godz. 8.00-15.30 w świetlicy szkolnej przyjmowane są zapisy dzieci pięcio- i sześcioletnich do oddziałów przedszkolnych.

Kartę zapisu dziecka do oddziału przedszkolnego, druki podania o świetlicę i o obiady można pobrać:

z naszej strony internetowej: www.szkola-sobolew.pl w zakładce Statut szkoły, podania, dokumenty,

poprzez niniejsze linki:

lub bezpośrednio w świetlicy szkolnej, w formie drukowanej.

Dyrekcja

A.S.

**************************

NASZE SUKCESY
''Młodzież zapobiega pożarom''

Nasi uczniowie w dniu 3 kwietnia uczestniczyli w eliminacjach do konkursu pożarniczego pod nazwą: ''Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej''. Dwóch naszych uczniów zajęło wysokie lokaty:

 • Mateusz Rogulski z klasy VIb - I miejsce w kategorii szkół podstawowych (nagroda - tablet)
 • Bartłomiej Ragus z klasy Vb - III miejsce w kategorii szkół podstawowych (nagroda - głośniki komputerowe)

Relacja z eliminacji na stronie: egarwolin

A.S.

**************************


Kwiecień

Drodzy Pracownicy, Rodzice i Uczniowie...

W Dniu Wielkiej Nocy,
siły do pracy,
dni bez zmęczenia,
wiele natchnienia,
serca dobrego,
domu ciepłego,

oraz wielu radosnych chwil w życiu osobistym

Życzy Dyrekcja

A.S.

**************************

DZIEŃ SAMORZĄDNOŚCI

Dzień Samorządności Uczniowskiej odbył się w naszej szkole tradycyjnie pierwszego dnia WIOSNY, tj. 21 marca b.r.

Dzień ten był wpisany w rywalizację klas w ramach konkursu ''KLASA NA MEDAL''.

Klasy zmagały się w 3 kategoriach:

 1. Gazetka ''Witamy wiosnę''.
 2. "Przebranie się".
 3. Występ sceniczny klasy oceniany prze Jury.

Wyżej, pod miniaturką prezentujemy galerię przebrań jakie zaprezentowały klasy (oraz Grono Pedagogiczne). Pozostałe zdjęcia z Dnia Samorządności Uczniowskiej LINK.

Z. Beczek
A.S.

**************************

Gaiczek zielony

Witajcie! Dzisiejsze spotkanie będzie niezwykłe. Przeniesiemy się na polską dawną wieś. - Tymi słowami w poniedziałek (25 marca) uczniowie z klasy IIa powitali zaproszonych gości, którym zaprezentowali tradycje wielkanocne.

Przygotowując się do tego wystąpienia dzieci pogłębiły swoją wiedzę na temat; takich zwyczajów jak: gaik-maik, przygotowanie stołu wielkanocnego na którym rozpierają się baby łokciowe, malowanie pisanek, plecenie palm oraz mokry śmigus-dyngus.


W tle widniał bogato zastawiony stół wielkanocny z własnoręcznie wykonanymi pisankami i barankami z wysianą rzeżuchą. Gospodyni pożegnała gości i młodych artystów cukierkami.

J. Kalinowska
A.S.

**************************

Dobrze słyszę, bo słucham rad Smoka Mądragona

Uszy są doskonałym instrumentem, który umożliwia nam badanie świata. Często mówi się, że trzeba umieć słuchać. Dotyczy to zwykle rozmów z innymi ludźmi. Jednak równie ważna dla naszego bezpieczeństwa jest umiejętność słuchania nie tylko ludzi, ale otaczającego nas świata. Dookoła nas jest mnóstwo sygnałów, które dostarczają nam ważnych informacji. Jeśli nauczymy się tych informacji mądrze używać, unikniemy wielu wypadków.

Tego, w dniu 25 marca 2013 r., uczyła uczniów klas drugich szkoły podstawowej p. pielęgniarka J. Cyrta, w ramach realizacji projektu ''Smok Mądragon daje radę. Jak bezpiecznym być na co dzień''.

W krótkiej pogadance p. pielęgniarka zwróciła uwagę na to, jak ważna jest wrażliwość słuchowa dla zachowania bezpieczeństwa w życiu codziennym (np. w ruchu ulicznym), a także w nieprzewidzianych sytuacjach alarmowych (np. odgłosy ognia, burzy, załamującego się lodu, pękającego szkła, wody lejącej się z pękniętej rury, bzyczenia osy, warczenia psa, itp.).

  Nasz gość przypomniał również o zasadach dbania o słuch:

 • Uszy należy myć codziennie w ciepłej wodzie.
 • Uszy podczas mrozów i silnego wiatru powinny być osłonięte.
 • Pamiętajmy: słuchawek do muzyki używajmy jak najrzadziej - nie narażajmy naszych uszu na mocny hałas.

Ostatnim punktem spotkania z p. pielęgniarką było indywidualne badanie słuchu dzieci.

p. A. Tuchowska
A.S.

**************************

MŁODZI CHEMICY Z POKAZEM DLA JESZCZE MŁODSZYCH (CHEMIKÓW)

W dniu 22 marca br. w hallu naszej szkoły odbył się pokaz doświadczeń chemicznych przeznaczony dla najmłodszych uczniów. W galerii pod obrazkiem można zobaczyć pokazy dla klasy 0b, wykonany przez uczniów gimnazjum, pod kierownictwem p. A. Wichowskiej-Misiak.

A.S.

**************************

ZMIANY W PUNKTOWYM SYSTEMIE OCENIANIA

Poniżej w linku znajdują się zmiany dokonane w PUNKTOWYM SYSTEMIE OCENIANIA obowiązującym w naszej szkole.

ZMIANY

A.S.

**************************

III Ogólnopolski Konkurs Plastyczny

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w eliminacjach powiatowych konkursu plastycznego organizowanego przez KRUS.

W 2013 r. konkurs przebiega pod hasłem ''Bezpiecznie na wsi - powiedz STOP upadkom!'', co oznacza, że prace plastyczne ukazujące bezpieczną zabawę dzieci i ich pomoc dorosłym w gospodarstwie rolnym, przede wszystkim powinny obrazować przykłady zapobiegania upadkom, będącym najliczniejszą grupą wypadków przy pracy rolniczej.


Zachęcamy do obejrzenia galerii prac naszych uczniów ze szkoły podstawowej - link wyżej (pod obrazkiem).

Uczniowie biorący udział w konkursie organizowanym przez KRUS - ''Bezpiecznie na wsi - powiedz STOP upadkom!'' wymienieni są w podpisach swoich prac w galerii.

E. Rogulska
A.S.

**************************

Klasę 0b odwiedziła pani pielęgniarka

W dniu dzisiejszym, 18 marca, dzieci z klasy 0b (wych. p. A. Marciniak) spotkały się z pielęgniarką (p. J. Cyrta). Tematem spotkania była higiena na co dzień.

A.S.

**************************

WIOSENNY OGRÓDEK KLASY IIa

Od rana się bardzo cieszę, pięknie mi owiesek wzeszedł,
będą cieszyć się uczniowie klasy II, gdy za kilka dni zazieleni się ich ogródek na szkolnym oknie. A oprócz owsa zasili jeszcze rzeżuchę i kolorowe kwiaty w przyniesionych przez siebie doniczkach. Może w ten sposób uda się wreszcie zaprosić wiosnę.

wychowawca Jolanta Kalinowska
A.S.

**************************

NOWY FILM(-IK)

Uczniowie klasy IIB w dniu wczorajszym (12.03.2013) nagrali film(-ik) "W warzywniaku", do którego inspiracją był wiersz Brzechwy "Na straganie". Film zostanie zgłoszony na konkurs Winiar. Jako że jest on przeznaczony na konkurs, musiał spełnić nietypowe warunki: tematyka o zdrowym jedzeniu, długość filmu 90s, oraz mały rozmiar pliku, i stąd jego minimalizm.

Projekt koordynuje p. H. Banaszek, pomysł filmu, scenariusz i reżyseria p. E. Rogulska.

A.S.

**************************

Spotkanie z pielęgniarką w...

W poniedziałek 11.03.2013 r. gościem na zajęciach uczniów klas drugich szkoły podstawowej była pielęgniarka szkolna p. Jolanta Cyrta. W ramach realizacji projektu ''Smok Mądragon Daje Radę - Jak bezpiecznym być na co dzień'' p. pielęgniarka:

 • uzmysłowiła uczniom znaczenie wzroku w procesie bezpiecznego rozwoju,
 • przypomniała zasady dbania o wzrok,
 • zbadała wzrok uczniom.

W trakcie spotkania dzieci zrozumiały, że oczy to narząd, dzięki któremu dociera do nas największa ilość informacji, dlatego o wzrok trzeba dbać od najmłodszych lat. Długie godziny spędzane przed ekranem komputera czy nad książkami mogą go osłabić. Trzeba pamiętać, że wiele ukrytych wad wzroku ujawnia się właśnie podczas intensywnej nauki. Aby temu zapobiec, warto zapamiętać kilka podstawowych zasad:

 • Komputer powinien być ustawiony tyłem do okna, aby promienie słoneczne nie padały na monitor i nie oświetlały i tak już jasnego ekranu. To męczy i drażni oczy.
 • Ważne jest także ustawienie oświetlenia podczas pracy - powinno padać z przeciwnej strony niż ręka, w której trzyma się długopis lub ołówek.
 • Podręcznik albo notatki należy trzymać w odległości 40 cm od oczu - to optymalna odległość.
 • Lepiej jest czytać w pozycji siedzącej niż leżącej - podczas leżenia napinają się mięśnie poruszające gałkami ocznymi i wzrok szybko się męczy.
 • W razie problemów ze wzrokiem należy odwiedzić okulistę.

Wszystkim uczniom spotkanie bardzo się podobało. Na zakończenie podziękowali p. pielęgniarce ''Hymnem Smoka Mądragona''.

Anna Tuchowska
A.S.

**************************

Konkurs ''KLASA NA MEDAL''
Ogłoszenie

W związku z trwającym konkursem ''Klasa na medal'' informujemy, że zbliżający się Dzień Samorządności Uczniowskiej będzie zaliczony do kolejnego etapu zbierania punktów.

Dzień Samorządności Uczniowskiej obchodzimy 21 marca 2013 r.

Możliwości uzyskania punktów:

 1. Każda klasa może zdobyć punkty za ''przebranie się'' - 70 pkt
 2. W tym dniu wszyscy uczniowie danej klasy powinni być ubrani tak, aby stanowili widoczną i łatwą do zidentyfikowania grupę (mogą się wyróżniać kolorem ubrań, stylem, częścią garderoby).

  Za ''przebranie się'' klasa może uzyskać 50 punktów.

  Procent przebranych uczniów - liczba punktów:

  1% - 30% - 10 pkt

  31% - 50% - 20 pkt

  51% - 70 % - 30 pkt

  71% - 90% - 40 pkt

  91% - 100% - 50 pkt

  Dodatkowe 20 punktów klasa zdobywa, jeśli ich WYCHOWAWCA jest również ''przebrany'', jak jego uczniowie.

 3. Każda klasa może zdobyć punkty za przygotowanie występu, zaprezentowanego w Dniu Samorządności Uczniowskiej. Skala punktacji 0 - 10.
 4. Występy będę oceniane przez powołaną komisję konkursową.

 5. Każda klasa musi przygotować gazetkę - 10 pkt.

Temat gazetki ''Witamy wiosnę''. Gazetka powinna być wykonana do dnia 18 marca 2013 r. Komisja konkursu ''Klasa na medal'' dokona oceny gazetek w skali 0 - 10 punktów.

PODSUMOWANIE: Łącznie dana klas może zdobyć 90 punktów.

Samorząd Uczniowski
A.S.

**************************

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

Na początku marca odbyło się w bibliotece "pasowanie na czytelnika" uczniów z klas pierwszych.

Więcej w bibliotece

Galeria zdjęć - klasa 1a
Galeria zdjęć - klasa 1b
Galeria zdjęć - klasa 1c

A.S.

**************************


Marzec

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE
ROZKŁAD ZAJĘĆ W DNIU 1.03.2013 r. (piątek)

W piątek, w dniu rekolekcji zajęcia odbędą się według następującego porządku:

 1. 8.00 – 8.30
 2. 8.35 – 9.05
 3. 9.10 – 9.40
 4. 9.45 – 10.15
 5. przerwa obiadowa
 6. 10.35 – 11.05
 7. przerwa obiadowa
 8. 11.25 – 11.55
 9. przerwa obiadowa
 10. 12.05 – 12.35
 11. 12.40 – 13.10

Oddziały przedszkolne pracują wg stałego planu.

A.S.

**************************

Harcerskie wspomnienia
2 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska Itaka

Zapraszamy do obejrzenia wspomnieniowego filmiku naszej drużyny harcerskiej przygotowanego z okazji 10 lat działalności Drużyny przy naszej szkole.

A.S.

**************************

SZKOLNY KONKURS GIER I ZABAW RUCHOWYC

Dnia 18.02.2013 r. odbył się w naszej szkole (na hali sportowej) konkurs gier i zabaw ruchowych dla dzieci z klas I - III szkoły podstawowej. Organizatorem konkursu była grupa uczniów z klasy II C gimnazjum, realizująca projekt edukacyjny, w składzie: Urszula Kowalczyk, Magdalena Mańkowska, Agata Zabiegałowska, Daniel Banaszek, Dominik Pasik, pod kierownictwem p. Agaty Ulaszewskiej i p. Tomasza Wichy.

Wszystkie zainteresowane klasy wzięły udział w zawodach. Klasy rywalizowały w swoich kategoriach wiekowych w dwóch konkurencjach (wyścigach rzędów). Wyniki rywalizacji są następujące:

 • w kategorii klas pierwszych: miejsce 1 - ex aequo klasa Ib i Ic, miejsce 2 - klasa Ia,
 • w kategorii klas drugich: miejsce 1 - klasa IIa, miejsce 2 - ex aequo klasa IIb i IIc,
 • w kategorii klas trzecich: miejsce 1 - klasa IIIb, miejsce 2 - IIIa.

Panie wychowawczynie zadbały o przygotowanie dzieci do rywalizacji w duchu fair play. Uczniowie klas I - III dzielnie walczyli o punkty dla swoich klas i dopingowali swoich faworytów, co wyraźnie podniosło temperaturę powietrza na hali sportowej. Na zakończenie wręczono klasom dyplomy za zajęte miejsca. Organizatorzy zadbali również o słodkie upominki młodszych koleżanek i kolegów :-)

T. Wicha

Galeria zdjęć do pobrania

Powyższe zdjęcia będą dostępne przez kilka najbliższych tygodni. Wielkość zdjęć pozawala na wywołanie ich u fotografa w rozmiarze 10x15cm.

A.S.

**************************

SPOTKANIE ZE STRAŻAKIEM
w klasie 0b

W dniu 15 lutego, do naszej klasy "0b" przybył przedstawiciel Straży Pożarnej (p. Ostrowski). Przybliżył on nam zagadnienia związane ze służbą strażaka.

Dzięki spotkaniu wiemy już, co oznacza numer 997, 998, 999 i 112. Dziękujemy!

Galeria zdjęć do pobrania

Powyższe zdjęcia będą dostępne przez kilka najbliższych tygodni. Wielkość zdjęć pozawala na wywołanie ich u fotografa w rozmiarze 10x15cm.


...

A.S.

**************************

FERIE W SOBOLEWIE

W związku z realizacją projektu ''Szkoła Równych Szans. IV edycja'' przez Publiczną Szkołę Podstawową i Publiczne Gimnazjum w Sobolewie pierwszy tydzień ferii zimowych był pełen atrakcji dla uczniów. Placówki te, zapewniły uczniom wiele ciekawych zajęć z różnych dziedzin nauki (np. przyroda, matematyka, biologia, chemia, fizyka), zajęcia językowe, dziennikarskie, plastyczne, dla uczniów szkoły podstawowej były też prowadzone zajęcia terapii pedagogicznej, logopedii, terapii integracji sensorycznej i gimnastyki korekcyjnej. Jedną z form rekreacji były wyjazdy na basen.

Zajęcia i wyjazdy na basen były współfinansowane ze środków Unii Europejskie w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

W czasie ferii uczniowie mogą również korzystać z zajęć organizowanych w hali sportowej.

Zofia Beczek

A.S.

**************************

Dzień Rodziny w klasie IIc

W dniu 22 stycznia w naszej klasie odbyła się uroczystość Dnia Rodziny. Przybyli zaproszeni tatusiowie, mamusie, babcie, dziadkowie, ciocie i rodzeństwo. Dla swoich najbliższych przedstawiliśmy ''Jasełka'' oraz wręczyliśmy samodzielnie wykonane upominki.

Opowieść świąteczna była niezwykle nastrojowa i udało nam się ją pięknie zaprezentować. Nasz występ został nagrodzony gromkimi brawami i wieloma pochwałami od zebranych w sali gości.

Spotkanie integrujące dom rodzinny ze szkołą było udane i radosne. Nie zabrakło też rozmów i odrobiny hałasu. Wszyscy wspaniale się bawiliśmy.


Uczniowie kl. IIc: Marta Grabowiecka, Maksymilian Krupa, Natalka Sikora
pod kierunkiem wychowawcy Anny Tuchowskiej

A.S.

**************************

Uroczystość Dnia Babci i Dziadka w klasie IIa

Nasze przedstawienie dla Dziadków

Babcia jest jak dobra wróżka ,co otwiera bajkom drzwi, bo gdy kładziesz nas do łóżka, potem mamy piękne sny. Dziadek wszystko robi dla nas, z tej pomocy każdy rad, My oboje Was kochamy. Więc nam żyjcie po 100lat!

Takie ciepłe słowa i wiele innych serdecznych, usłyszeli zaproszeni na uroczystość Dnia Babci i Dziadka mili goście.

Na tle barwnej dekoracji ustawił się obok pastuszków orszak trzech króli bowiem uroczystość rozpoczęła się wystawieniem Jasełek. Biorący w nich udział dzieci zachęcały do zgody wśród najbliższych.

Po wysłuchaniu wierszy okolicznościowych, goście mieli przyjemność obejrzeć taniec dworski do słów piosenki: ''Menuet dla dziadka''. Tancerze wystąpili w strojach z epoki. Na dziecięcych główkach kręciły się loki peruczek. Koszule chłopców ozdabiały koronkowe żaboty.

Nadeszła chwila obdarowywania własnoręcznie wykonanymi prezentami; laurkami, wazonami składanymi z papieru wypełnionymi bibułkowymi kwiatami.

Po tak aktywnym występie zasiedliśmy do bogato zastawionych stołów przygotowanych przez rodziców, a po poczęstunku rozpoczął się rodzinny konkurs, gdzie obok siebie w różnych konkurencjach udział brali goście i ich wnuczęta.

Pożegnaliśmy się w miłej atmosferze.

Galeria zdjęć do pobrania

Wychowawca Jolanta Kalinowska

A.S.

**************************

Koło dziennikarskie w prasie lokalnej

Szkoła podstawowa i gimnazjum poprzez realizację projektu ''Szkoła Równych Szans. IV edycja'', w tym działanie kół dziennikarskich, są ostatnio tematem artykułów lokalnej gazety ''Twój Głos''.

Artykuł 1 - Twój Głos z dn. 5 grudnia 2012 r.
Artykuł 2 - Twój Głos z dn. 2 stycznia 2013 r.
Artykuł 3 - Twój Głos z dn. 16 stycznia 2013 r.

A.S.

**************************

SZKOŁA RÓWNYCH SZANS. IV EDYCJA

W Zespole Szkół od 2 kwietnia 2012r realizujemy projekt ''SZKOŁA RÓWNYCH SZANS. IV EDYCJA''.

W szkole podstawowej odbyło się 468 godzin zajęć pozalekcyjnych, w których wzięło udział 146 uczniów oraz 10 wyjazdów do Aquaparku (na basen) w Kozienicach i w Mińsku Mazowieckim, wyjazd do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie i wspólnie z gimnazjum, do redakcji gazety "Twój Głos" w Garwolinie.

W gimnazjum odbyło się 448 godzin zajęć pozalekcyjnych, uczestniczyło w nich 127 uczniów. Gimnazjaliści wzięli udział w 7 wyjazdach edukacyjnych: do Łucznicy, do Izby Przyrodniczej w Podzamczu, Kampinoskiego Parku Narodowego, do Muzeum Techniki w Warszawie, do Radia Podlasie i redakcji gazety ''Echo Katolickie'' w Siedlcach, do telewizji Polsat w Warszawie. W ramach doradztwa zawodowo - edukacyjnego odwiedzili Targi Pracy w Warszawie oraz miejscowe zakłady pracy.

Z. Beczek

A.S.

**************************

Smok Mądragon daje radę
Spotkanie z Policją

W poniedziałek 14.01.2013 r. gościliśmy w naszej szkole przedstawiciela Komendy Powiatowej Policji w Garwolinie Wydział Ruchu Drogowego, w ramach realizacji przez uczniów klas drugich szkoły podstawowej projektu ''Smok Mądragon Daje Radę - Jak bezpiecznym być na co dzień''.

Celem spotkania było:

 • oswojenie uczniów z obecnością policjanta,
 • przypomnienie i utrwalenie zasad bezpiecznego poruszania się pieszych w ruchu drogowym,
 • kształtowanie wyobraźni dzieci w kierunku uświadomienia im, z jakimi konsekwencjami wiążą się niebezpieczne i nierozważne zachowania na drodze.

Uczniowie edukacji wczesnoszkolnej ''z otwartymi ustami'' słuchali pogadanki p. policjanta. Dzieci obejrzały również film edukacyjny opowiadający o właściwym ubraniu i zachowaniu się zimą na drodze. Zrozumiały, dlaczego noszenie znaków odblaskowych chroni je przed niebezpieczeństwem na drodze. Uczniowie mieli również okazję zadać nurtujące ich pytanie oraz wspólnie z naszym gościem zaśpiewać piosenkę o bezpiecznym poruszaniu się na drodze.

Anna Tuchowska

A.S.

**************************

21 FINAŁ WOŚP w naszej szkole

W tym roku sztab utworzony przy Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Sobolewie liczył 35 wolontariuszy. Ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Sobolewie do puszek kwestowało 9 wolontariuszy, którzy zasilili konto fundacji kwotą 4275,37 PLN. Najwięcej pieniędzy podczas zbiórki trafiło do puszki Bartłomieja Kalbarczyka z gimnazjum - 1041,35 zł.

Na hali sportowej odbył się IV Turniej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Sobolew, zorganizowany i poprowadzony przez Andrzeja Goliszewskiego. Wzięły w nim udział 24 drużyny z całego powiatu garwolińskiego. Zwycięska drużyna i najlepszy zawodnik turnieju, przekazali na licytację otrzymane puchary i koszulkę z podpisami uczestników turnieju.

K. Szostak

A.S.

**************************

Bal karnawałowyW dniu 8 stycznia 2013 r. w naszej szkole miał miejsce bal karnawałowy. Dla uczniów klas 0-3 był to ''bal przebierańców''. Stroje dzieci były pomysłowe i zachwycające. Zabawa była udana.


Z. Beczek

A.S.

**************************

KOLĘDY I PASTORAŁKI 2013
IX GMINNY FESTIWAL KOLĘD I PASTORAŁEK

6 stycznia w święto Trzech Króli w wypełnionej po brzegi sali widowiskowej Urzędu Gminy w Sobolewie, około 30 młodych artystów ze szkół z: Anielowa, Gończyc, Kalenia, Sobolewa i Sokoła stanęło do rywalizacji o miejsca w IX Gminnym Konkursie Kolęd i Pastorałek.

Naszą szkołę reprezentowało sześcioro uczestników:

 • Eryk Rikitatt kl. Ib,
 • Paweł Włodarczyk kl. Ib,
 • Karolina Pawelec kl. Va,
 • Wiktoria Sierańska kl. Va,
 • Sylwia Majsterek kl. IA gimnazjum,
 • Zuzanna Kowalczyk kl. IIB gimnazjum.

Gratulujemy wyróżnień i zdobycia miejsc w konkursie

Kategoria kl. 0-III

 • III miejsce Paweł Włodarczyk kl. Ib

Kategoria kl. IV-VI

 • II miejsce Wiktoria Sierańska kl. Va

Kategoria gimnazjum

 • II miejsce Zuzanna Kowalczyk kl. IIB

M. Michalec

A.S.

**************************

INTERDYSCYPLINARNY KONKURS
W drodze ku mądrości
dla uczniów gimnazjów województwa mazowieckiego (rok szkolny 2012/2013)

W dniu 26 listopada 2012 r. (poniedziałek); w naszej szkole odbył się egzamin pisemny - 90 minut. Wzięli w nim udział uczniowie naszej szkoły:

 • Wioletta Wawer - kl. IIIA,
 • Agnieszka Kowalczyk - kl. IIIB,
 • Łukasz Napora - kl. IIIB
 • Joanna Zabielska - kl. IID

Do etapu rejonowego zakwalifikowała się Wioletta Wawer - kl. IIIA - zdobyła 89 % punktów z testu na etapie szkolnym. Dnia 2.01.2013 r. Wojewódzka Komisja Polskiego Towarzystwa Filozoficznego, po zapoznaniu się z pracą zatwierdziła Wiolettę do udziału w etapie rejonowym, który będzie miał miejsce 23.03.13 r.

Gratulujemy!

J. Maraszek

A.S.

**************************


Styczeń-Luty

I ty możesz zostać Świętym Mikołajem

Takim hasłem rozpoczęliśmy uroczystość Wigilijną.

W dniu 21 grudnia w hali sportowej zgromadziła się cała społeczność szkolna, dyrekcja nauczyciele, zaproszeni goście i rodzice uczniów. Zaszczycił nas również swoją obecnością wójt naszej gminy p. Andrzej Koszutski.

Temat inscenizacji był wszystkim uczniom bliski, gdyż opowiadał o losach małej dziewczynki, która nie była akceptowana przez koleżanki i kolegów w szkole. Ukazywał jak łatwo nam oceniać innych i sprawiać im przykrość. W rolę bohaterów wcielili się uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum.

W scenariusz wpleciono prace pisane przez uczniów naszej szkoły na konkurs pt. ''List do św. Mikołaja''.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali słodką niespodziankę, którą wręczył sam św. Mikołaj.

Mali aktorzy występujący w przedstawieniu bardzo wczuli się w swoje role tworząc interesującą opowieść bliską wszystkim widzom. Widzowie w skupieniu śledzili losy Edytki. W nastrój świąteczny wprowadzały nas kolędy wykonywane przez uczniów. Świąteczna dekoracja dodawała doniosłości chwili.

Aktorzy występujący w przedstawieniu pracowali pod kierunkiem p. J. Banszek. E. Rogulskiej, M. Pigłas we współpracy z p. J. Kalinowską, p. D. Błachnio, p. M. Michalec, p. A. Staroniem oraz katechetami.

J. Banaszek

A.S.

**************************

A.S.

**************************

Powiatowy Konkurs Plastyczny - 14.12.2012

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XII powiatowym konkursie na najładniejszą kartkę. Konkurs, którego założeniem było przypomnienie i ożywienie starych, regionalnych tradycji zdobniczych związanych ze świętami Bożego Narodzenia, zorganizowany został przez Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie.

Spośród prawie 200 nadesłanych prac jury wybrało te najpiękniejsze. Wśród nich znalazły się kartki wykonane przez naszych uczniów.

Nagrodzeni uczniowie z naszej szkoły

Gimnazjum

 • I miejsce - Rafał Kopera i Łukasz Napora kl. III b

Szkoła Podstawowa kl. IV- VI

 • II miejsce - Mateusz Rogulski kl. VI b
 • Wyróżnienie - Daria Babik kl. VI a

Klasy I - III

 • Wyróżnienie - Piotr Szostak kl. I a

Prace uczniów można obejrzeć w holu Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie do dnia 28 grudnia 2012 r. Link

E. Rogulska

A.S.

**************************

ODDAJ KREW DLA PAWŁA!

Potrzebna jest krew dla Ucznia naszej szkoły Pawła Łojka, który w piątek 30 listopada uległ poważnemu wypadkowi w trakcie powrotu ze szkoły do domu, a obecnie przebywa w Szpitalu Dziecięcym przy ul. Niekłańskiej w Warszawie.
Krew mogą oddawać DOROŚLI w punkcie krwiodawstwa w szpitalu w Garwolinie od poniedziałku w godz. 7:30 - 13:30.

W punkcie krwiodawstwa należy podać informację:
KREW DLA PAWŁA ŁOJKA - SZPITAL NA NIEKŁAŃSKIEJ

K. Łapacz

A.S.

**************************


Grudzień

Etap szkolny III Ogólnopolskiego Pijarskiego Konkursu Gramatycznego
im. Onufrego Kopczyńskiego

30 listopada 2012 r., dokładnie w 277. rocznicę urodzin Onufrego Kopczyńskiego - autora pierwszej gramatyki języka polskiego, odbył się szkolny etap III Ogólnopolskiego Pijarskiego Konkursu Gramatycznego.

Z naszego gimnazjum do finału III Ogólnopolskiego Pijarskiego Konkursu Gramatycznego zakwalifikowały się:

 • Natalia Kowalska - III B,
 • Daria Siejka - II A,
 • Kinga Rutkowska - III B.

Natomiast z naszej szkoły podstawowej do finału III Ogólnopolskiego Pijarskiego Konkursu Gramatycznego zakwalifikowały się:

 • Mariola Kurek - VIB,
 • NN (Zastrzeżone dane osobowe) - VIB

Gratulujemy!

Finał odbędzie się 23.03.2013 r. w siedzibie Szkół Pijarskich w Warszawie.

J. Maraszek

A.S.

**************************

Odwiedziny Mistrza Piotra Grudnia


W ramach projektu ''Szkoła Równych Szans. IV edycja'', współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, członkowie koła dziennikarskiego gimnazjum przygotowali konferencję prasową z Mistrzem paraolimpijskim - Piotrem Grudniem. Zdobył on złoty medal w deblu w tenisie stołowym podczas tegorocznych Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie.

Sprawozdanie Weroniki Mądrej, kl. IID - koło dziennikarskie gimnazjum

23 listopada 2012 roku w naszej szkole zawitał złoty medalista paraolimpiady w tenisie stołowym - Piotr Grudzień. Było to duże przeżycie dla wszystkich, a szczególnie dla osób które miały przeprowadzić z nim wywiad, ponieważ bardzo rzadko w murach naszej szkoły mamy zaszczyt gościć tak znane i zasłużone osoby. Spotkanie to było planowane już od dawna, lecz pan Grudzień dopiero teraz znalazł dla nas czas. Spotkanie odbyło się w sali numer 3, rozpoczęło się około godziny 10.00. Na spotkaniu obecni byli: członkowie kół dziennikarskich szkoły podstawowej i gimnazjum, opiekunowie kół, czyli pani Beata Zabielska i pani Joanna Maraszek, pan dyrektor Krzysztof Łapacz, uczniowie klasy IIa (sportowej), dziewczęta z klasy IIb i kilkoro innych nauczycieli. Spotkanie poprowadziły Weronika Kuna i Aniela Zabielska. Kiedy mistrz wszedł do sali, rozległy się gromkie brawa na jego cześć, następnie nasze prowadzące wygłosiły krótką mowę powitalną, po czym pan dyrektor dodał jeszcze kilka słów od siebie.

Kiedy powitania dobiegły końca, członkowie kół dziennikarskich zaczęli zadawać różnorodne pytania. Pan Piotr okazał się pogodną osobą, chętną do udzielenia wyczerpujących odpowiedzi. Był otwarty, miły i wesoły. Bardzo chętnie i bez oporów pokazywał swój złoty medal z Londynu. Zapewne wszyscy obecni trzymali go w swoich dłoniach i wywarł na uczniach i nauczycielach ogromne wrażenie. Kiedy nikt z obecnych nie miał już więcej pytań, uczniowie zrobili sobie kilka zdjęć z medalistą, ten następnie podpisał pamiątkowe autografy. Po tym spotkaniu pan dyrektor, nauczyciele i członkowie kół udali się na salę gimnastyczną, aby rozegrać mecz tenisa z mistrzem. Wielu próbowało, lecz nikomu nie udało się go pokonać. Na zakończenie Michalina Zabielska i Dominik Pasik w imieniu wszystkich zebranych wręczyli panu Piotrowi Grudniowi bukiet róż i złożyli mu podziękowania. Pan Piotr powiedział, że jeśli jeszcze zechcemy, chętnie kolejny raz nas odwiedzi!

B.Z./A.S.

**************************

Wyjazd do Siedlec do redakcji radia i gazety


W ramach projektu ''Szkoła Równych Szans. IV edycja'', współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, uczniowie gimnazjum uczestniczyli w wyjeździe do Siedlec.


Sprawozdanie Oli Kalinowskiej, kl. IID - koło dziennikarskie gimnazjum

W poniedziałek - dnia 19.11.2012 r. - odbył się wyjazd klas trzecich gimnazjum oraz uczniów Koła Dziennikarskiego do Siedlec. Celem naszej wycieczki było odwiedzenie ''Katolickiego Radia Podlasie'' oraz gazety - ''Echo Katolickie''. Na początku zawitaliśmy do redakcji ''Echa''. Tam mogliśmy m.in. zaobserwować, jak wygląda składanie takiego czasopisma. Wspólnie odkrywaliśmy także wady i zalety dziennikarstwa oraz przypatrywaliśmy się pracy dziennikarzy. Kolejnym punktem naszej wycieczki było „Katolickie Radio Podlasie”. Każdy z ogromną ciekawością przysłuchiwał się opowieści o tym, jak wygląda dzień w radiu. Dowiedzieliśmy się też, że podstawową zasadą pracy w takiej instytucji jest wzajemna pomoc. Końcowymi elementami naszego wyjazdu były oczywiście McDonald’s i kino, bez których, jak wiadomo, żadnej wycieczki nie można zaliczyć do tych ''udanych''. Do Sobolewa powróciliśmy ze wspaniałymi humorami, bogatsi o nową wiedzę.

B.Z.

**************************

ZBIÓRKA URZĄDZEŃ ELEKTRYCZNYCH

Przypominamy, że w naszej szkole w dniach 15 października - 30 listopada 2012 trwa zbiórka „elektroodpadów”. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny można dostarczać codziennie od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 15.30. „Elektrośmieci’’ odbierają panowie Jan Ostrowski i Roman Błażejczyk.

Organizatorzy

A.S.

**************************

KONKURS ''KLASA NA MEDAL''
GAZETKA TEMATYCZNA ''NASZ PATRON''

Wyniki konkursu:

 1. 4a    sala 17   62 pkt.
 2. 4b    sala 24   67 pkt.
 3. 5a    sala 16   72 pkt.
 4. 5b    sala 15   77 pkt.
 5. 5c    sala 15   73 pkt.
 6. 6a    sala 20   72 pkt.
 7. 6b    sala 17   68 pkt.
 8. 1A    sala  5   48 pkt.
 9. 1B    sala 13   43 pkt.
 10. 1C    sala 22   58 pkt.
 11. 2A    sala 22    0 pkt.
 12. 2B    sala 25   43 pkt.
 13. 2C    sala 19   45 pkt.
 14. 2D    sala  3   46 pkt.
 15. 3A    sala  4   79 pkt.
 16. 3B    sala 14   35 pkt.
 17. 3C    sala 21   44 pkt.

Zwycięzcy konkursu:

 1. miejsce: klasa 3A - 79pkt
 2. miejsce: klasa 5b - 77pkt
 3. miejsce: klasa 5c - 73pkt

M. Gładysz

A.S.

**************************

DZIEŃ PATRONA - ZDJĘCIA

Poniżej zamieszczone są linki do miniaturek zdjęć (4 części) z dzisiejszej uroczystości Dnia Patrona.
Jeśli znajdzie się dostateczna liczba chętnych, to będzie możliwość grupowego zamówienia tych zdjęć w zakładzie fotograficznym - jako odbitki fotograficzne w formacie 10x15cm. Oznaczenia zdjęć widnieją bezpośrednio pod miniaturkami, i pod tymi numerami można je będzie zamówić do dnia 30 listopada.

Szczegółowe informacje można uzyskać w bibliotece codziennie oprócz czwartku.

CZĘŚĆ 1   CZĘŚĆ 2    CZĘŚĆ 3   CZĘŚĆ 4

A. Staroń

A.S.

**************************

***

8 listopada to Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania (ang. ''European Day of Healthy Food and Cooking''), ustanowiony w 2007 roku przez ówczesnego Komisarza ds. Zdrowia Markosa Kyprianou. Do tej pory dzień ten jest obchodzony w kilku krajach Europy Zachodniej, m.in. w Wielkiej Brytanii.

Nasza szkoła przyłączyła się do programu ''Śniadanie Daje Moc'' i zorganizowała w klasach 8 listopada Dzień Zdrowego Śniadania. Klasa Ib wzięła udział w akcji obchodzenia, 8 listopada, Dnia Zdrowego Śniadania. Utworzyliśmy w klasie Klub Śniadaniowy, bo ''Śniadanie'' to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu mamy energię do nauki, lepiej koncentrujemy się podczas lekcji i mamy siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień!

Mariola Michalec

A.S.

**************************

Regulamin konkursu:
''KLASA NA MEDAL''

Pod linkiem można pobrać regulamin konkursu ''Klasa na medal''.

A.S.

**************************

''Integracja pokoleń w oczach dzieci i młodzieży''
Powiatowy Konkurs Plastyczny

Konkurs plastyczny skierowany został do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z terenu powiatu garwolińskiego.

Celem konkursu było uświadomienie młodym ludziom prawdy, że starsze pokolenie nie jest problemem społecznym, a zdecydowaną wartością dla całego społeczeństwa. Inicjatywa miała służyć przekonaniu - szczególnie młodego pokolenia - że osoby starsze niosą wartości i doświadczenia, które trzeba szanować i z których warto korzystać.

Zespół oceniający brał pod uwagę m.in.: atrakcyjność, oryginalność, emocjonalność przekazu, a także walory artystyczne i wizualne pracy.

Ośmioro uczniów z naszej szkoły, którzy brali udział w konkursie zostało zauważonych przez jury:

Nagroda w kategorii gimnazjum:

 • Zabielska Aniela z klasy IIIA - 1 miejsce w kategorii gimnazjum

Wyróżnienia w kategorii gimnazjum:

 • Stoń Milena z klasy IIC - wyróżnienie w kategorii gimnazjum
 • Kuna Weronika z klasy IIIA - wyróżnienie w kategorii gimnazjum
 • Gronek Agata z klasy IIIA - wyróżnienie w kategorii gimnazjum

Wyróżnienia w kategorii szkoła podstawowa:

 • Rogulski Mateusz z klasy VIb - wyróżnienie w kategorii szkoła podstawowa
 • Pawelec Katarzyna z klasy Va - wyróżnienie w kategorii szkoła podstawowa

Wyróżnienia w kategorii dzieci klas młodszych (I-III):

 • Żak Szymon klasa Ib
 • Seremak Aleksandra klasa Ib

Ewa Rogulska

A.S.

**************************

Sukcesy na VII Festiwalu Pieśni Patriotycznej
w Garwolinie

Uczestniczki konkursu

W dniu 31 października 2012 r. w Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie odbył się VII Festiwal Pieśni Patriotycznej. Naszą szkołę reprezentowały solistki:

 • Wiktoria Sierańska z klasy Va
 • Sylwia Majsterek z klasy Ia gimnazjum.

Wiktoria zaśpiewała ''Taki kraj'' i ''Tam gdzie są łąki zielone'', które pozwoliły jej zająć w kategorii ''soliści'' klas IV-VI znakomite 2 miejsce. Sylwia Majsterek zaśpiewała piosenkę z repertuaru Danuty Rinn ''Polskie Skrzydła''. Drugim utworem jaki zaśpiewała Sylwia była piosenka Ireny Santor ''Kamienne schodki''. Znakomicie dobrany (co podkreślili członkowie jury) i zaśpiewany repertuar pozwolił na zajęcie Sylwii 2 miejsca w kategorii soliści - gimnazjum.

Obydwie uczennice zostały przygotowane przez p. Krzysztofa Szostaka.

Dziewczętom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Krzysztof Szostak

A.S.

**************************


Listopad

Przystąpiliśmy do programu ''Szkoły Promujące Zdrowie''

W roku szkolnym 2011/2012 nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego programu - ''Szkoły Promujące Zdrowie''.

Ten program ma na celu uświadomienie uczniom korzyści płynących :

 • ze zdrowego odżywiania,
 • aktywności ruchowej,
 • poczucia bezpieczeństwa,
 • dbania o swoje zdrowie

Żeby zostać kandydatem programu ''Szkoły Promującej Zdrowie należało podjąć następujące działania:

- przeprowadzić szkolenie Rady Pedagogicznej
- podjąć uchwałę dotyczącą akceptacji naszego przedsięwzięcia
- przeprowadzić ankietę wśród uczniów i rodziców
- przeprowadzić głosowanie uczniów potwierdzające przystąpienie do programu
- ogłosić konkurs na logo i hasło ''Szkoły Promujące Zdrowie''.

Głosowanie

Dyrekcja szkoły na posiedzeniu Rady Pedagogicznej dnia 10.01.2012 powołała Zespół ds. Promocji Zdrowia w składzie:

- Hanna Banaszek - nauczyciel biologii
- Halina Janisiewicz - nauczyciel przyrody
- Ewa Figacz - nauczyciel nauczania zintegrowanego
- Renata Jankowska-Babik - pedagog
- Paweł Białecki - nauczyciel wychowania fizycznego
- Jolanta Dudek - pielęgniarka szkolna
- Lena Sierańska - rodzic.

Już na pierwszym spotkaniu zespół opracował systemowe działania w zakresie promocji zdrowia, które zostały zrealizowane w ciągu roku:

- Pogadanki na godz. wych. nt. zdrowego odżywiania, używek i polubownego rozwiązywania problemów (wg ankiet poziom agresji w szkole jest niski).

- Przygotowanie apelu promującego zdrowie: plakaty, prezentacje multimedialne, gazetki, sporządzanie i degustacje zdrowych potraw, festiwal piosenki o zdrowiu i higienie, rozstrzygnięcie konkursu na logo i hasło szkoły promującej zdrowie

 • akcja ''Szklanka mleka'',
 • akcja ''Owoce w szkole'',
 • nauka udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
 • korzystanie przez uczniów z porad psychologa i pedagoga szkolnego.

- Na zajęciach technicznych realizowano moduł ''O żywności i żywieniu'' - uczniowie wg jadłospisów przygotowanych przez siebie, przyrządzali dania, zachowując odpowiednią jakość potraw, higienę i estetykę podawanych posiłków. W ten sposób kształtują świadomość konsumenta przy wyborze produktów (substancje dodawane do żywności). Przede wszystkim znają negatywny wpływ fast foodów na zdrowie człowieka.

W naszej szkole odbywają się również zajęcia wspierające promocję zdrowia:

- Zajęcia gimnastyki korekcyjnej, SKS, aerobik, koło taneczne, wycieczki rowerowe, wyjazdy na basen, gry w tenisa stołowego i ziemnego, gra w szachy, spotkania z dietetykiem oraz spotkania nt. używek i przemocy w cyberprzestrzeni.

Instytucje wspierające nas w programie ''Szkoły Promujące Zdrowie'' to:

Nauczyciele, pracownicy niepedagogiczni szkoły, rodzice, SANEPID, GOPS, Ośrodek Zdrowia, Policja, Parafia, PPP w Garwolinie, COMS - Warszawa, Urząd Marszałkowski, Fundacja Pedagogium.

Podsumowaniem wszystkich działań był apel promujący zdrowie i zdrową żywność.

Rozstrzygnięto konkurs na hasło, które brzmi:

''Zdrowo jemy i żyjemy''

Było ono myślą przewodnią działań w roku szkolnym 2011/2012.

Spośród wielu prac, które wpłynęły na konkurs wybrano właśnie to logo:

A tak, bawili się uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum na apelu:

W roku szkolnym 2012/2013 mottem przewodnim jest hasło ''Aktywni dla zdrowia''.

Opracowały:
H. Banaszek
H. Janisiewicz

A.S.

**************************

Wyniki Powiatowego Konkursu
''NARKOTYKI - TERAŹNIEJSZOŚĆ BEZ PRZYSZŁOŚCI''

Na powiatowy konkurs plastyczny z zakresu profilaktyki uzależnień napłynęło ponad 150 prac plastycznych w 3 kategoriach wiekowych. Nasi uczniowie, pod kierunkiem p. E. Rogulskiej przygotowali prace na konkurs plastyczny, i zajęli pierwsze miejsca w dwóch z trzech kategorii wiekowych! Jury w składzie: Zbigniew Marciniuk, Monika Metera (plastyk), Marek Banaszek (plastyk), przyznało nagrody:

W kategorii szkół podstawowych:

Mateusz Rogulski - 1 miejsce nagrodzona praca

W kategorii gimnazjów:

Aniela Zabielska - 1 miejsce nagrodzona praca

Więcej o konkursie

E. Rogulska

A.S.

**************************

Bezpłatne leczenie stomatologiczne dla dzieci i młodzieży

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Garwolinie przy udziale środków Narodowego Funduszu Zdrowia realizuje Program bezpłatnego leczenia stomatologicznego dla dzieci i młodzieży do 18 roku życia, uczęszczających w roku szkolnym 2012/13 do przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych.

Osobą odpowiedzialną za koordynację działań związanych z realizacją Programu, od strony SP ZOZ jest pielęgniarka, pracująca w Gabinecie Stomatologicznym, tel. (25) 682 30 23.

Miejsce realizacji: Gabinet Stomatologiczny, Przychodnia przy ul Staszica 18 w Garwolinie

Czas realizacji: rok szkolny 2012/2013

Program profilaktyki jest BEZPŁATNY.

Czas pracy Gabinetu Stomatologicznego:

 • Poniedziałek 13:00-18:00
 • Wtorek 07:30-13:30
 • Czwartek 07:30-13:30
 • Piątek 13:00-18:00
 • Sobota 10:30-16:30

Formularz zgody na badanie.

Ulotka informacyjna

Warunkiem udziału w Programie jest pisemna zgoda rodzica/opiekuna dziecka na badanie i leczenie stomatologiczne.

A.S.

**************************

14 października
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

Dziś szczególny dzień - święto polskiej szkoły, święto uczniów, nauczycieli, pracowników obsługi i tych co szkoły prowadzą i nadzorują - tymi słowami uczniowie klas drugich szkoły podstawowej powitali zgromadzonych na uroczystej akademii gości.

Rozbawiona publiczność przysłuchiwała się scenkom z życia klasy. Nauczyciele z kolei przysłuchiwali się uczniom, którzy wcielili się w ich role i pokazali, jak trudna jest ich praca. Wokół rozbrzmiewały piosenki popularnych zespołów, a grupa taneczna zaprezentowała się w wesołym korowodzie. Można było podziwiać barwne prace plastyczne uczniów tematycznie związane z tym świętem.

Jolanta Kalinowska
Anna Tuchowska

Uczniowie gimnazjum przedstawili ''Niespodziankę'', którą był pokaz mody nauczycielskiej

A.S.

**************************

Wizyta Deutsch-Wagen-Tour

Projekt Deutsch-Wagen-Tour został zrealizowany w Publicznym Gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza w Sobolewie. Projektem zostały objęte wszystkie klasy pierwsze i drugie naszego gimnazjum. Pani lektor Agnieszka Żółkowska w dniu 11.10.2012 uatrakcyjniała zajęcia poprzez szereg zabaw językowych, np. zabawa z balonami, z matą animacyjną, praca w grupach. Lekcje przeprowadzono w sposób zabawny, a przy tym niekonwencjonalny. Wizyta Deutsch-Wagen-Tour dostarczył inspiracji i zachęcił do nauki języka niemieckiego uczniów naszej szkoły.

K. Pietrzak

A.S.

**************************


Październik

Dni wolne od zajęć dydaktycznych
w roku szkolnym 2012/13

Szkoła Podstawowa:

 • 14 X 2012
 • 1 XI 2012
 • 1 XI 2012
 • 11 XI 2012
 • 15 XI 2012
 • 14 XII 2012
 • 25 XII 2012
 • 1 I 2013
 • 31 III 2013
 • 4 IV 2013
 • 1 V 2013
 • 2 V 2013
 • 3 V 2013
 • 30 V 2013
 • 31 V 2013

Gimnazjum:

 • 14 X 2012
 • 1 XI 2012
 • 1 XI 2012
 • 11 XI 2012
 • 15 XI 2012
 • 14 XII 2012
 • 25 XII 2012
 • 1 I 2013
 • 31 III 2013
 • 23 IV 2013
 • 24 IV 2013
 • 25 IV 2013
 • 1 V 2013
 • 2 V 2013
 • 3 V 2013
 • 30 V 2013
 • 31 V 2013

A.S.

**************************

UWAGA RODZICE!
PEŁNY DOSTĘP DO LIBRUSA

Do dnia 20 października można wnieść do Wychowawcy klasy, do której uczęszcza dziecko opłatę (promocyjną) za aktywację kont w e-Dzienniku Librus.

Opłata promocyjna wynosi:

 • 20 zł - wpłata indywidualna,
 • 30 zł - rodzeństwo.

Opłaty dokonywane indywidualnie (bez promocji - czyli bez pośrednictwa szkoły) wynoszą:

 • 22 zł - wpłata indywidualna,
 • 32 zł - za rodzeństwo.

A.S.

**************************

SPRZĄTANIE ŚWIATA 2012

W dniu 14 września nasza Szkoła uczestniczyła w akcji sprzątania świata.

Podczas gdy uczniowie sprzątali świat, nasi konserwatorzy odnowili naszą bibliotekę.

A.S.

**************************

DOŻYNKI 2012

W dniu 9 września odbyły się w naszej Gminie i Parafii dożynki. Po Mszy św. w uroczystym korowodzie, zebrani przedstawiciele poszczególnych rejonów Gminy udali się na boisko, gdzie po przywitaniu, przedstawieniu wieńców każdy mógł posmakować chleba z tegorocznych plonów, a następnie odbyła się część artystyczna.

Na scenie wystąpił zespół z Gończyc oraz uczniowie naszej szkoły, ale nie zabrakło też innychatrakcji dla dzieci.

A.S.

**************************

BYLIŚMY W CNK

W dniu 6.09.2012 r. w ramach projektu ''Szkoła Równych Szans. IV edycja'', współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, uczniowie szkoły podstawowej uczestniczyli w wyjeździe edukacyjnym do Warszawy. Głównym celem wyjazdu było Centrum Nauki Kopernik.

Młodzi przyrodnicy zwiedzali CNK z wielkim zainteresowaniem, poznawali zjawiska fizyczne, chemiczne, przeprowadzali doświadczenia z wodą, ogniem, bawili się dźwiękiem, cały czas w ruchu, pełni energii i zaangażowania.

Po wielogodzinnej wędrówce po Centrum, z radością zasiedli w kinowych fotelach, aby obejrzeć film w 3D "Merida Waleczna". Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do Sobolewa.

Z. Beczek

A.S.

**************************

UWAGA FOTOAMATORZY!

Ruszyła VII edycja konkursu fotograficznego ''Mazowsze bliskie sercu'', organizowanego przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Tegoroczny temat prac to:

''Mazowsze - pomysł na weekend dwa kroki stąd''

Nabór prac (zdjęcie na papierze foto w rozmiarze 15x21 cm) trwa do końca września 2012 r. Prace można wysyłać samodzielnie, lub za pośrednictwem szkoły - informacje można uzyskać w bibliotece.
Przewidziane są dwie kategorie wiekowe: do 16 lat włącznie i powyżej 16 lat.

Jury spośród nadesłanych prac wyłoni 6 najlepszych. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni podczas finałowej gali. Zasady i regulamin konkursu dostępne są na stronie internetowej. www.mazovia.pl.

Regulamin konkursu

A.S.

**************************

UROCZYSTOŚĆ ROZPOCZĘCIA ROKU SZKOLNEGO
2012 - 2013

Rozpoczęliśmy nowy rok szkolny!

Po Mszy św. i błogosławieństwie na nowy rok zebraliśmy się na placu szkolnym.

Natępnie wszyscy udali się do szkoły i po wprowadzeniu sztandaru i złożeniu kwiatów przed pomnikiem ofiar II wojny światowej głos zabrał Dyrektor.

Na koniec odbyły się spotkania z Wychowawcami.

A.S.

**************************

Projekt "Pantomima - reakcje chemiczne"
Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

Grupa uczniów z naszego gimnazjum została wyróżniona - zaproszono nas we wrześniu na ogólnopolską prezentację projektów do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Prezentowanych będzie 16 projektów z całej Polski, w tym nasz projekt! Dla przypomnienia:

W dniu 13 maja w Warszawie odbył się Wojewódzki Festiwal Uczniowskiej Nauki - FUN. Osiemnastu uczniów naszego gimnazjum z klas Ic, Id i IIa, uczestniczących w zajęciach pozalekcyjnych Akademia Uczniowska, przygotowali pod kierunkiem p. Beaty Zabielskiej i p. Ewy Rogulskiej projekt: "Pantomima - reakcje chemiczne".

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i relacji z przedstawienia:
Centrum Edukacji Obywatelskiej
Akademia Uczniowska - zdjęcia

Dużo zdjęć!!! Zapraszam do obejrzenia :)

B. Zabielska

**************************

ZAJĘCIA WAKACYJNE

Uczniowie Zespołu Szkół w Sobolewie od 20 sierpnia 2012 r. uczestniczą w zajęciach wakacyjnych, realizowanego od dnia 2 kwietnia 2012 r. przez Publiczną Szkołę Podstawową i Publiczne Gimnazjum, projektu "Szkoła Równych Szans. IV edycja".

Są to zajęcia wyrównawcze, zajęcia terapeutyczne oraz zajęcia rozwijające zainteresowania i zdolności uczniów.

W trakcie zajęć przeżyliśmy kilka atrakcji: uczniowie szkoły podstawowej byli na basenie w Kozienicach, a uczniowie gimnazjum na plenerze malarskim w Godziszu.

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Koordynatorzy: Z. Beczek; K. Łapacz

Z. Beczek

A.S.

**************************

Zapraszamy na spotkanie informacyjne

W dniu 20 sierpnia 2012 o godz. 10.00 w świetlicy szkolnej odbędzie się spotkanie informacyjne o Projekcie ''Szkoła Równych Szans. IV edycja''.

Informacja w formacie doc

Z. Beczek

ZAPRASZAMY!

A.S.

**************************


Wrzesień
Galerie zdjęć kryją się pod miniaturkami. Chcesz obejrzeć - kliknij w zdjęcie

Copyright (c) 2006. Wszystkie prawa zastrzeżone.